Jump to content

Канонски зборници Западне Цркве

Оцени ову тему


Guest свештеник Иван

Препоручена порука

  • Гости
Guest свештеник Иван

До 6. века на Западу су постојали само преводи канона са грчког на латински.



Зборник Дионисија Малог (6. век) је први западни зборник. Садржао је каноне апостолске (њих 50), три васељенска и пет помесних сабора, као и декрете осморице папа од краја 4. до краја 5. века. У то време, папски декрети су доношени саборно у Риму.

Дионисијево-Хадријанов зборник (8. век) је, у ствари, Зборник Дионисија Малог допуњен новим папским декретима. Име је добио отуда што га је папа Хадријан I поклонио Карлу Великом. У Граначкој држави је имао статус званичног зборника.

Псеудоисидорове декреталије (пол. 9. века) се приписују епископу Исидору Севиљском. Зборник је настао у Франачкој држави, са циљем да се одраничи власт франачког владара, а уздигне ауторитет римског епископа. Препун је фалсификата. Распоред је хронолошки. Садржи каноне апостолске и неких помесних сабора – грчких, афричких, галских, шпанских, затим папске декрете до 8. века, при чему су декрети почев од 4. века углавном фалсификати, што је очигледно из низа нетачних историјских података. Најважнија су четири писма која чине фалсификат под називом „Константинова даровница“. Према Даровници, цар Константин преноси своју резиденцију из Рима у Цариград јер му је неугодно да столује тамо где је глава вере, а папа добија достојанство императора, град Рим и латерански дворац, Италију и све западне земље.

________________________

Corpus iuris canonici је комплетан зборник канонског права Римокатоличке Цркве, званичан до 1917. Чине га: Decretum Gratiani (12. век), зборник декрета папе Григорија IX Liber sixtus (13. век), зборник декрета папе Климента V Liber septimus или Clementina (14. век), и други папски декрети.

Codex iuris canonici 1917–1983. Његовим ступањем на снагу све претходне збирке и закони су изгубили снагу, осим ако су експлицитно или имплицитно ушли у његов састав. Одредбе су састављене у духу савременог права. Називају се канонима, и има их око 2400. Занимљиво је да се не наводи порекло ни једног канона. Посебна комисија је задужена за отклањање недостатака, што по потреби чине и сабори и папе.

Codex iuris canonici 1983. Са припремањем овог кодекса почело се већ 60-тих година. Као главно образложење, римокатолички канонисти наводе глобалне промене које је донео Други светски рат. По принципима по којима је састављен сличан је претходном кодексу. има око 1700 канона, чије се порекло ни овде не наводи.
Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...