Jump to content

Akcesorna slezina


Препоручена порука

Koliko mi je poznato, bitna info jeste ima li inflamatornih procesa na/u slezini. Ukoliko ima, jedino je pametno konsultovati nekoga od vrhunskih stručnjaka iz oblasti hirurgije (sa užom specijalnošću) radi saveta. Neophodno je da je dijagnostičar sasvim siguran u dijagnozu jer se akcesorna slezina neretko pogresno dijagnostikuje usled mešanja sa promenama koje se javljaju na spoljnim zidovima trbušnih organa. 

"Ја сам спреман - нашао сам шлем."

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Mislim da je termin koji se koristi pri pregledu ultrazvukom ili sl. Trebalo bi da znači da je slezina pristupna za gledanje, što znači da nema gasova ili drugog ometanja. Nisam stručna, zaključujem na osnovu izraza ''akcesorna''. Nadam se da će se javiti neko stručan.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, bambika рече

Mislim da je termin koji se koristi pri pregledu ultrazvukom ili sl. Trebalo bi da znači da je slezina pristupna za gledanje, što znači da nema gasova ili drugog ometanja. Nisam stručna, zaključujem na osnovu izraza ''akcesorna''. Nadam se da će se javiti neko stručan.

Ima na netu objašnjenje za naziv, ali nema ništa više o tome.Navodno, na UZ viđena  delimično dupla slezina Iskreno, prvi put sam se srela sa time. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 41 минута, Feniks. рече

Ne baš direktnih, ali su ogroman pad gvožđa povezali sa tim.

Ovo mi ne zvuči ubedljivo. Rekla bih da je olako povezan nizak stepen gvožđa sa akcesornom slezinom. Ukoliko nije proveren feritin (rezervoar gvožđa koji se nalazi u jetri i koji je stalno u sprezi sa gvožđem koje organizam trenutno koristi) i ukoliko nije urađen kalprotektin (ili makar test na okultno krvarenje), onda bih posumnjala u postavljanje dijagnoze. Moguće je da jetra trenutno bude uvećana (a na sledećem uz u svim granicama normale) bez nekog posebnog uzroka. Što se apsorbcije gvožđa tiče, proverava se i sposobnost organa za varenje da gvožđe ugrade u krv (upale sprečavaju apsorbciju). Takođe, ukoliko je gvožđe nisko, a feritin u redu, onda nisko gvožđe nije problem jer ga organizam crpi iz rezervoara tj. feritina. I obrnuto - ako je feritin nizak, a gvožđe u granicama normale, opet je nalaz u redu. 

Uglavnom, ja bih tu ponovila uz na nekoj od klinika koja ima lekare koji pouzdano znaju u šta gledaju i na kakvim ekranima gledaju. Drugo, verujem da su neophodne lab. analize koje sam gore navela. Treće, ako su doze i fe i hemoglobina i feritina niske, predložila bih intravensko primanje gvožđa koje bi popravilo fe u krvi i napunilo depoe (koji se nalaze u jetri). Najnoviji preparat koji je dao sjajne rezultate jeste Monofer (oko 100e) i već godinu dana se nalazi prilično lako i na našem tržištu. Prima se jedna ampula u kliničkim uslovima (zbog eventualne alergijske reakcije) i rešava problem gvožđa za narednih godinu dana. 

Tu može onda i dvostrano da se razmišlja - da li je manjak gvožđa uticao na jetru ili obrnuto. 

"Ја сам спреман - нашао сам шлем."

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 months later...

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...