Гости Guest Написано Децембар 22, 2016 Гости Пријави Подели Написано Децембар 22, 2016 Dogodilo se nešto strašno, jedan život se ugasio a nije još ni počeo. Dogodila se tragedija u kruševačkom porodilištu- jedna žena će kući otići praznih ruku. Naravno, krivi su lekari. U novinama se provlače razne varijacije ove priče, neke otkrivaju deliće priče iza zatvorenih vrata, neke idu korak dalje- iznose optužbe bez dokaza i tako u krug. Što više objava, sve je više ogorčenih ljudi koji tako malo znaju, tako malo poznaju lično lekare u kruševačkom porodilištu, a tako puno pričaju. Razumem ih, donekle. Jedan život se ugasio ljudskom greškom i neko mora platiti za to. Ali, zapitajmo se kako to da jedan čovek plati za grešku celog tima lekara? Da li vam se to čini pravedno? Da se ukratko podsetimo šta se desilo. Doktor Zoran Hadži Randjelović je javno preuzeo na sebe krivicu povodom tragično završenog porođaja- gubitka bebe. Čitajući objave u novinama vrlo lako možemo doći do činjenice da je pored pomenutog doktora u kontaktu sa tadašnjom trudnicom bilo još lekara i medicinskog osoblja. Doktor Zoran je, kako navode, bio u operacionoj sali gde je radio carski rez, odnosno više njih. Da li kruševačko porodilište ima samo jednog lekara? Da li postoji neko pravilo da svaki lekar isključivo sam brine o svom pacijentu, ili je možda zabranjeno drugim lekarima da pregledaju „tuđeg“ pacijenta!? Kakva je komunikacija između osoblja i lekara, da li babice baš uvek sve prenesu lekarima- da li su to sada učinile? Eto, ja sam prvo ovo pomislila… Ako je jedan doktor zauzet, valjda postoji neko drugi ko će „preuzeti“ pacijenta, valjda bi trebalo biti tako- ili možda grešim… Takođe sam zapazila deo koji je nesrećna žena istakla u kom govori da su joj na prijemu rekli prvo da doktor nije tu, pa nakon toga da jeste. Pa, pobogu i vrapci na grani znaju da seste iz nepoznatih razloga nikada ne znaju (ne govore) kada radi pomenuti doktor. Puno je takvih primera, i žene će se same javiti da to i potvrde…. Ali, kriv je samo doktor koji je preuzeo krivicu… Pa kao da je to malo, da pojedinac preuzme krivicu kolektiva na sebe, pa još počinju razni komentari koji se odnose na poštenje i rad pomenutog doktora. „Čekajući kovertu umrla je beba“; “ Oprostite čoveku, morao je da preko reda ubaci druge carske za koje je pokupio pare!“ Ovo su samo neki od komentara na koje će se zgroziti svako ko se malo bolje informiše o radu pomenutog doktora. Za one koji ne znaju doktor Zoran Hadži Randjelović tokom svog dugogodišnjeg rada nikada nije zatražio niti primio „mito“, a poklone odbija. To je doktor koji ne gleda na sat kada uđe u zgradu bolnice, doktor koji je pomogao svakome kome je mogao, ponekad možda i prekršio po neko bolničko pravilo zarad višeg cilja- nečijeg života. Radi se o osobi koja ne radi abortuse, i koja svakom pacijentu sebe daje maksimalno. Jedan od retkih doktora koji nema svoju privatnu ordinaciju- a zapitajte se zašto je svi ostali imaju, ili bar rade u drugim privatnim ordinacijama!? Od nekoliko žena sa kojima sam stupila u kontakt sam dobila skoro identičnu rečenicu:“ Veliki čovek i jako dobar lekar“. Takođe, sve su bile u neverici da ja on zaista kriv. Svako ko ga poznaje ima na umu samo jednu činjenicu- doktor koji čak ne radi ni abortuse je svesno dozvolio da umre beba!? Zvuči neverovatno! Ne očekujem da u ovo odmah poverujete, ali bi bilo moralno sa vaše strane da ako već želite da diskutujete o radu i poštenju doktora potražite i neke informacije (dokaze) o istom. Pa kada budete imali dokaz, ili bar neku smernicu koja narušava poštenje ovog doktora- navalite. A, u međuvremenu bi bilo lepo da pustite nadležne institucije da rade svoj posao, uzdržite se od komentara za koji nemate dokaz ili lično iskustvo. Situacija je jako teška, najviše majci- o tome nema diskusije. Ali njenu bol nećete umanjti tako što ćete iznosti neistine o čoveku koga ne poznajete. Dovoljno je što je neko preuzeo krivicu kolektiva, i ako to nije ni malo pravedno. Preuzeo je krivicu, a ne znamo ni da li je zaista kriv. Ne znamo ni koliko je lekara bilo u kontaktu sa pacijentom, pominje se doktor Braca, doktorka Ruška… Ali, mi nismo bili akteri pomenutih događaja, ne znamo šta se tačno dogodilo… Novine pišu i pisaće razne varijacije priče i niko nam ne garantuje istinitost podataka. Istinu će utvrditi nadležne institucije koje će nadajmo se svoj posao obaviti po zakonu (što u ovoj Zemlji nije baš pravilo) , a dotle pokažimo malo dostojanstva, vaspitanja i kulture. Čoveku je dovoljno teško, i niko nema koristi od iznošenja neistina o njemu. https://zdravoodrastanje.wordpress.com/2016/12/21/osuda-prva-dolazi-jer-je-tako-najlakse/ Link to comment Подели на овим сајтовима More sharing options...
Гости Guest Написано Децембар 22, 2016 Гости Пријави Подели Написано Децембар 22, 2016 Link to comment Подели на овим сајтовима More sharing options...
Препоручена порука