Golub Написано Јул 9, 2016 Пријави Подели Написано Јул 9, 2016 ИСТИ РУКОПИС: Маркале и Рачак су исто што и Блерово „хемијско оружје“ 09.07.2016. - 14:36 ИСКРА на Фејсбуку Фото: РТРС Намјерно преувеличавање разлога Тонија Блера за инвазију на Ирак урађено је према истој матрици центара моћи са Запада као и у случајевима „Маркале“ у БиХ и „Рачак“ на Космету, који је послужио за агресију на Србију 1999. године – каже професор Универзитета у Београду Слободан Рељић. Рељић, бивши уредник београдског недељника НИХ, чија књига „Медији и Трећи свјетски рат“ ускоро излази из штампе, рекао је за Спутњик да се може повући паралела између „разлога“ за инвазију на Ирак и случаја гранатирања сарајевске пијаце Маркале, или случаја „Рачак“ из 1999. године на Косову и Метохији. Он је истакао да је западна медијска фаланга систематски производила „масакре“, па је тако, с невиђеним цинизмом, од фотографије на којој се виде три линије бодљикаве жице иза које стоји мршави млађи човјек у Омарској, створен стереотип о „концентрационим логорима“. – Приче неколико анонимних муслиманки у загребачкој џамији произвеле су у западним медијима бројку од преко 100.000 силованих жена, а предсједник Србије Слободан Милошевић је проглашен за „балканског касапина и Хитлера“ – наводи он. Рељић напомиње да је истовремено испред тих „слободних новинара“ прошла колона од 250.000 српских избјеглица из Српске Крајине, невиђена у Европи од Другог свјетског рата, али да су њихови извјештаји ту несрећу описивали као „изливање воде у јесен преко плавног пута“. Ратови су испланирани у великим центрима моћи, појашњава Рељић и додаје да није ријеч о случајности и да се тако изводе све операције Запада у посљедњих бар четврт вијека. Он наводи да данас живимо у времену у коме се на Западу практично не одлучује у оквиру политичких структура. – Немојте заборавити да је у Америци оно што се зове војно-индустријски комплекс највећи послодавац на свијету. То је једна смјеса, а све увезано са политиком и увијек, наравно, са глобалном економијом – каже Рељић. Он оцјењује да се реактуелизовање случаја „Блер“ дешава десет година касније кад то више не може да утиче на било какав слијед догађаја и представља покушај „пеглања“ зато што су они тада прекршили овлаштења УН. – Из тога је јасно, кад се прелази на паралелу са нама, зашто им је данас толико стало да премијер Србије Александар Вучић и наша влада признају Косово. То је, дакле, изравнавање тих старих ствари, зато што је тада рађено све противно основним правилима“ – сматра он. Подсјећајући на преговоре у Рамбујеу, Рељић каже да је бомбардовање Србије већ било одлучено и да је све било спремно, само је требало да се покрене операција, због чега је Рачак био неопходан. – Да није било Рачка, било би нечег другог, јер у сваком случају операција не може да стане – рекао је Рељић, наводећи да за извршиоце казне не може бити, јер ти људи реално не одлучују. Он је истакао да су Слободан Милошевић и сви српски генерали, за разлику од Блера, морали бити кажњени, зато што су се супротставили операцији која је негдје планирана у САД, а циљ је да ником другом не падне на ум да се супротстави томе. – Проблем је што клизимо ка сукобу који може да буде планетарних размјера, зато што у вријеме кад су акције изводили Буш и Блер нису имали реалне противнике у свијету – рекао је он. Међутим, истакао је Рељић, данас постоји Русија која неће дозволити да се на њој изводе такве врсте експеримената, а с друге стране, постоји и Кина која такође није спремна да буде дио таквих врста игара. – Због тога, свијет улази у страшно ризичан период који је много ризичнији од периода Хладног рата, јер се одлуке не доносе у неком логичком слиједу ствари, него се сваки пут доносе на нивоу потреба неких корпоративних дијелова у свијету – рекао је Рељић. РТРС Suncokret54 је реаговао/ла на ово 1 "Господ је неизрециво милосрдан, али нам се даје у мери у којој смо ми, надарени неограниченом слободом, спремни да Га примимо" Архимандрит Софроније Link to comment Подели на овим сајтовима More sharing options...
Препоручена порука