Милан Ракић Написано Новембар 13, 2015 Пријави Подели Написано Новембар 13, 2015 Готово да није било ни једног питомца некадашње Ваздухопловне војне Гимназије у Мостару, а да није међу својим друштвом у родном крају пронео вест да је, било лично он, или пак неки његов школски друг, пролетео авионом испод мостарског Старог... У годинама када су се те приче причале (магарећим - средњошколским), оне су биле свакако довољне за устрепталост ока неке вршњакиње, након којег је "даса" можда успевао д` извуче и пољубац, а свакако да буде главни у друштву... Код оних склоних шали, прича се настављала и даље, током школовања у Задру, па и током летачке каријере. Ипак, ако анализирамо ситуацију, теоретски је могуће то учинити. Ширина лука је око 29 метара, док је клиренс до почетка стуба око 11 и по метара, а укупна висина моста од нивоа Неретве до врха најниже тачке лука је нешто више од 23 метра... Даље, једини правац, у доласку и одласку је само 400 метара (од Коски Мехмед пашине џамије па до Лучког (Мујаге Комадине) моста), без обзира одакле се улази-значи постоји само "писта" од 400 метара... Али, ако прнебрегнемо и саму димензију Старог и дужину простора у којем се лет може обавити (а турбуленције и не рачунамо), уз сигурну руку пилота, неком минималном брзином лета, пролетање испод моста је у теорији било могуће... Спрам димензија, чак и са МиГ-29... О Галебовима и да не причам... Но, то се наравно никада није десило, тј. ниједан војни пилот није пролетео војним авионом испод Старог... Авионом... Али јесте хеликоптером... У причи која следи... Тко вриједи лети, тко лети вриједи, тко не лети не вриједи... Link to comment Подели на овим сајтовима More sharing options...
Милан Ракић Написано Новембар 13, 2015 Аутор Пријави Подели Написано Новембар 13, 2015 http://slobodnahercegovina.com/mostarske-legende-pilot-srecko-prentovic-za-sh-kako-sam-proletio-ispod-starog-mosta-video/ Тко вриједи лети, тко лети вриједи, тко не лети не вриједи... Link to comment Подели на овим сајтовима More sharing options...
Препоручена порука