Милан Ракић Написано Јун 19, 2015 Пријави Подели Написано Јун 19, 2015 Поводом 97. годишњице од стрељања 44 Словака, припадника 71. аустрогарског пука у Првом светском рату, делегација Министарства одбране и Војске Србије положила је данас венац на Словачком војном гробљу у Крагујевцу. Комеморацији и полагању венаца присуствовали су амбасадор и изасланик одбране Словачке Републике у Београду, представници Министарства за рад, запошљавање, борачку и социјалну политику, градоначелник Крагујевца, затим представници СУБНОР-а и Удружења потомака ратника ослободилачких ратова 1912–1920. Побуна војника 71. аустроугарског тренчинског пешадијског пука, у којем је било највише Словака и нешто мање Чеха, избила је у последњој години Великог рата. Због побуне им је суђено пред преким судом, а затим су, 21. јуна 1918. године, стрељани на Становљанским пољима. Војници тог пука су у Крагујевац стигли из Русије, после потписивања Споразума у Брест-Литовску 1918. године и били су под снажним утицајем Октобарске револуције тако да су устали против својих старешина — Немаца и Мађара. Идеју о изградњи меморијалног комплекса покренули су 1922. године тадашњи начелник службе војне музике Никола Стевановић и изасланик одбране Чехословачке Републике у Краљевини Срба, Хрвата и Словенаца. Изградња је почела 1924. године, када је у знак сећања на стрељане Словаке и Чехе подигнут споменик исклесан од белог мермера, на чијем се врху налази бронзана фигура орла раширених крила. МОРС obi-wan је реаговао/ла на ово 1 Тко вриједи лети, тко лети вриједи, тко не лети не вриједи... Link to comment Подели на овим сајтовима More sharing options...
Препоручена порука