Jump to content

Зашто САД надзире рачуне у Србији?

Оцени ову тему


Препоручена порука

407532_novi-sad-686-salter-sala-elektrov

 

Последњих недеља, РТС-у се јавило више гледалаца са жалбом да су им, приликом отварања рачуна било за фирму или физичко лице, у банкама тражили да потпишу сагласност да Пореска управа САД има право увида у њихове податке. Такви услови смеју да важе само за америчке порезнике, кажу у Министарству финансија.

Трагом жалби гледалаца, и новинарка РТС-а отишла је у банку како би се распитала о условима за отварање рачуна. Како јој је речено у банци, уколико хоће да отвори рачун, мора да потпише сагласност да америчка пореска управа има право увида у њене податке.

Припремила Мирјана Брајковић

Без тога, кажу службеници, неће моћи да отвори рачун ни у једној банаци јер ту сагласност траже све банке, по препоруци Народне банке.

Званично банкари о овоме не желе да говоре. Незванично, кажу да је то због америчке Пореске управе, односно њиховог закона. Ако се с њим не ускладе, кажу, могу да забораве на бизнис у Сједињеним Америчким Државама.

У Народној банци Србије истичу да банкама нису дали никакву препоруку.

"Према информацијама којима располажемо, у току су активности у циљу побољшања усаглашености пореских прописа на међународном нивоу и примене ФАТСА прописа. Министарство финансија нас је, 2. јула, обавестило о потписаној Потврди намере Републике Србије да закључи међудржавни споразум поводом примене тих прописа", наводи се у саопштењу Народне банке.

У Министарству финансија очекују да до краја године владе Србије и Сједињених Америчких Држава потпишу споразум у вези са достављањем финансијских података на начин регулисан тим законом. Истичу да се он не односи на држављане Србије.

"Ради се о извештавању о рачунима које лица која су држављани, или имају пословне интересе у Сједињеним Државама, држе код финансијских институција са седиштем у Србији. Такве уговоре Сједињене Америчке Државе су потписале са више земаља, а циљ је спречавање избегавања плаћања пореза у Америци, и тај пропис се ни на који начин не односи на грађане Србије", наводи се у саопштењу Министарства.

То значи да банке не би требало од свих грађана да траже да потпишу спорну сагласност. Онима који се нађу у таквој ситуацији Заштитник грађана саветује да пошаљу приговор Народној банци, на основу чега би и он могао да реагује.

 

Условљавањем клијената банке крше закон?

 

Повереник за информације од јавног значаја Родољуб Шабић затражио је од банака да се изјасне о томе зашто од нових клијената траже да потпишу изјаву којом пристају да се промене на њиховом рачуну достављају пореским органима САД. Шабић позива надлежне органе да реагују.

Повереник је реаговао на извештавање медија о томе да поједине банке од клијената траже да потпишу такве изјаве и покренуо поступак надзора којим је од банака затражио да се изјасне која је сврха и правни основ такве обраде личних података.

Rodoljub-Sabic.jpg

Шабић упозорава да није довољно да клијент буде обавештен о основу, обиму, сврси обраде података и да уколико је условљен, изнуђен, не може да производи правно дејство, те да би обрада података по таквом "основу" била недозвољена, супротна Закону о заштити података о личности.

Повереник у писаној изјави достављеној медијима наводи да условљавање банкарских услуга потписивањем овакве изјаве није у надлежности Повереника, али сматра да би представљало кршење закона на које би требало да реагују надлежни органи, посебно НБС.

"На територији Србије нико не може спроводити националне прописе друге земље који су у супротности са прописима Србије. Евентуално усклађивање наших прописа са прописима других држава или међународних организација подразумева претходне одлуке и поступке наших надлежних државних органа", наводи Шабић.

У конкретном случају, то би значило закључивање међународног уговора између Србије и Сједињених Америчких Држава, а да би такав међународни уговор требао да ратификује парламент законом што би представљало ваљан правни основ за обраду података о личности.

Шабић је подсетио да САД нису потписнице Конвенције 108 Савета Европе и поред постојања правног основа у виду евентуално донетог закона о ратификацији изношење података о личности из земље и тада би подразумевало дозволу Повереника, након спроведеног поступка у коме би се утврдило да ли су испуњени сви услови у складу са чланом 53. Закона о заштити података о личности."

 

Извор: РТС

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Možda da ne bi američki državljani otvarali račune ovde i novac koristili u ilegalne svrhe?  Link

 

Ako je to u pitanju, izgleda da to važi svuda u svetu, ne samo kod nas...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Možda da ne bi američki državljani otvarali račune ovde i novac koristili u ilegalne svrhe?  Link

 

Ako je to u pitanju, izgleda da to važi svuda u svetu, ne samo kod nas...

 

zar nisu bili u pitanju nasi gradjani?

 

zasto sad nadzire racune kod nas? - zato sto smo bedni do izbezumlja!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

zar nisu bili u pitanju nasi gradjani?

zasto sad nadzire racune kod nas? - zato sto smo bedni do izbezumlja!

To je zato sto su oni jako liberalna drzava i nemaju veze sa komunjarama ruskim vec kod njihvlada sloboda i bas ih briga za poreze jer kod njih gradjani placaju male poreze i upste ne vrse utaju niti pokusavaju jer su SAD najslpbodnoja i najlibwralnija i za ekonomiju najotvorenija drzava i uopste su naj naj u svemu ti divni i krasni ameri ...

Svaka čast Vučiću! Spasio si Srbiju iz ruku lopova i društvenih parazita! 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

To je zato sto su oni jako liberalna drzava i nemaju veze sa komunjarama ruskim vec kod njihvlada sloboda i bas ih briga za poreze jer kod njih gradjani placaju male poreze i upste ne vrse utaju niti pokusavaju jer su SAD najslpbodnoja i najlibwralnija i za ekonomiju najotvorenija drzava i uopste su naj naj u svemu ti divni i krasni ameri ...

 

Barone,smiri se,koliko si se iznervirao sva si slova pojeo... :D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Потурички менталитет. Американци траже податке о својим држављанима, ал мора да се покаже да смо спремни за много више.

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

zar nisu bili u pitanju nasi gradjani?

 

zasto sad nadzire racune kod nas? - zato sto smo bedni do izbezumlja!

 

Po komentarima na RTS, izgleda da je ovo u pitanju: Link. Ali to se odnosi samo na američke državljane, osobe sa stalnim boravkom u SAD i firme koje su prijavljene tamo. Poenta zakona je da američki IRS lovi takve ako pokušaju da utaje porez i/ili da koriste pare sa računa van SAD za nešto nelegalno.

 

Sad što svi građani Srbije moraju da potpišu pristanak kod otvaranja računa, nemam pojma, verovatno ovde neko nakaradno tumači propise, po običaju.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Barone,smiri se,koliko si se iznervirao sva si slova pojeo... :D

Ma jok, kuckam na iPhone i to jos u voznji .... Samo da ne omasim neki krivinu i ne produzim pravo

:))

Svaka čast Vučiću! Spasio si Srbiju iz ruku lopova i društvenih parazita! 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ma jok, kuckam na iPhone i to jos u voznji .... Samo da ne omasim neki krivinu i ne produzim pravo

 

Au,au,au....
Kucas na IPhone?!  

Pa je l znas ti ciji je to proizvod?! Ccccc...no comment.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nadam se da si hteo da kazes da je u pitanju neka kineska kopija.Sve vise od toga je za mene veleizdaja sa tvoje strane.

Pise Made in China under licence of .... Pa onda nesto necitko, ne moze da se procita ...

Svaka čast Vučiću! Spasio si Srbiju iz ruku lopova i društvenih parazita! 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...