Jump to content

Однос образованости и побожности - знање и псеудознање


Препоручена порука

....bilo ih je obrazovanih, al mali broj....

?? ?? ????? ?? ???? ????......??? ?????? ??? ?? ???? ?????????? ????. ? ??????????? ???? ?? ????? ?? ?? ?????????? ???? ????????.......????? ?? ???????? ????????, ????? ????? ?????? ????????? ???? ???? ?????????? ???? "?????? ?????".  stani ????????, ??? ??????? ????? ?? ????? ????? ??.?????????,???????,???????,????????,????????,?????????.....??? ?? ?? ?????? ??????: ??? ?? ???????? ? ?????? ? ???????? ?????? ??? ?? ??? ? ???????(???? ??? ???? ?????) ???????? ? ?????? ? ????????? ? ?????????? ?????......

?????? ?????!

????? ?????????.

Без Господа смо ништа...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ja dok sam pokušavao da imam ?isto srce i išao u crkvu vozali su me svi,samo tako... osmeh1 0110_hahaha 0110_hahaha

????? ?? ???????...

???? ???? ???????? ?????????? ?? ????? ????.

??, ???????? ????????!  319.gif osmeh1

Без Господа смо ништа...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
Guest ага пије млеко

" Γνώσις δε κατά το εγχωρούν έστιν μ μετουσίа "!

"Уколико више у нас стаје знања, утолико смо ближи суштини"  свети Григорије Нисијски

1312_womens https://www.pouke.org/forum/public/style_emoticons/default/0442_feel.gif dada            

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 1 year later...

Незахвално је давати дефиниције „чега“ или „кога“, јер сваки покрет „чега“ или „кога“ не бива без ланчане повезаности са другом ствари или другом личношћу. Нема никада мировања него је све сталан покрет. А чим је нешто стално у покрету, онда му је немогуће ухватити облик када се облик стално мења. То би изгледало као када би један сликар покушавао направити слику онога ко не престаје да трчи. Зато не можемо сазнавати на основу тренутка него само на основу Вечности која се једина на креће. Јер чим смо успели изразити један трен, у следећем трену он већ сам себе побија новим садржајем.

У вечности нема покрета јер је тамо Бог једини садржај, те као такав нема промене у Себи. Такође, то не значи да нема Бога унутар времена и простора, него да је Он различит од људи и изнад времена и простора. Зато онај ко покушава живети у Христу, покушава искорачити изван притиска времена (смрти) и простора (условљавања) које силе човека да трпи промене против своје воље (слободе), јер не може игнорисати своје постојање изван истих.

Из спиралног зачараног круга само благодат може направити продор у нови начин постојања. У супротном, човек умире на свакој равни постојања где без Бога покушава да овековечи себе, или, да обожи свој однос са другима без Христа. Зато када говоримо о сазнавању „чега“ или „кога“ можемо само из перспективе Цркве јер једино она поседује залог вечности и може да обесмрти време и простор који су сами по себи мерило разједињености. Дакле, колико год човек био интелигентан или талентован, не чине га његове врлине вечним или мудрим, већ Бог који га потврђује под условом ако човек то слободно хоће.

Коцка је бачена… 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Да ли то да " у вечности нема покрета" подразумева статичну вечност? Ако је одговор потврдан, како то помирити са мишљењима да је Царство небеско непрестана динамика, увек нова спознаја Бога чак и да ће се усавршавање и уподобљавање Богу наставити у вечности?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Свети Максим каже: "Аикинитос стасис." (вечнокрећуће стајање), покој у Богу који подразумева свагдакрећућу, нарастајућу радост.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Свети Максим каже: "Аикинитос стасис." (вечнокрећуће стајање), покој у Богу који подразумева свагдакрећућу, нарастајућу радост.

тај фазон, епектеза.  1000000001010

што би рекло, не верујем ни да ће у вечности било шта бити стално, сем раста.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Да ли то да " у вечности нема покрета" подразумева статичну вечност? Ако је одговор потврдан, како то помирити са мишљењима да је Царство небеско непрестана динамика, увек нова спознаја Бога чак и да ће се усавршавање и уподобљавање Богу наставити у вечности?

Бог се не колеба, не предомишља, не бира, не сумња, не бива вучен пристрашношћу или користољубљем, не изједа се динамизмом времена и простора. Јер је у Њему увек и непроменљив (потврдан) излаз ка нама. Када кажемо "Вечност" - мислимо на Њега (Личност). Уподобљавање и узрастање се односи на нас (људе). Зато Бог јесте непокретан јер увек пребива у Својој Слави љубећи Друге Две Личности поред Себе али је покретан у односу према нама.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...