Jump to content

Саопштење за јавност Митрополије аустралијско-новозеландске

Оцени ову тему


Guest

Препоручена порука

  • Гости

Саопштење за јавност Митрополије аустралијско-новозеландске

20. Септембар 2013 - 11:07

aust1.jpg

 

 

Судски процес за враћање манастира Светог Саве

 

Митрополија аустралијско-новозеландскa Српске Православне Цркве (Митрополијa) неколико пута покушала је решити питање судског спора против Имовинског повереништва Епархије за Аустралију и Нови Зеланд слободне српске православне цркве и његове управе у вези са питањем манастира Светог Саве, који се води пред Врховним судом Новог Јужног Велса.

 

Митрополија је 19. априла 2013. године, преко својих адвоката, писменим путем понудила компромис директорима Имовинског повереништва. Они нису одговорили на понуду.

 

Митрополија је предложила да манастирска тапија остане код Имовинског повереништва, да се Устав Имовинског повереништва врати у облик који је имао пре измена из септембра 2007. године, као и да три од четири тренутна директора остану директори Имовинског повереништва. Тренутно у ово не може бити укључен четврти директор, који не испуњава услове предвиђене Уставом компаније, због тренутне екскомуникације из Цркве. По покајању и извињењу Цркви, предузеле би се посебне мере за његов повратак у Цркву.

 

Што се тиче састава Имовинског повереништва, Митрополија је предложила да се Имовинско повереништво састоји од свих чланова Сабора Митрополије аустралијско-новозеландске, како би све парохије, црквене општине и манастири у Митрополији биле једнако заступљене. Повереници би били бирани од стране чланова Имовинског повереништва (тј. Сабора Митрополије) и убрајали би Епископа Митрополије, три свештена лица и три мирска лица. Овај предлог је у складу са Уставом Имовинског повереништва пре измена из септембра 2007. године.

 

Понуда је укључила и отворени позив свим члановима Цркве забринутима због какве дициплинске мере поводом учешћа у „Проширеном пленуму“ од 29. децембра 2007, да попут многих који су то већ учинили, приступе Његовом Преосвештенству Епископу Иринеју ради рестаурације својих права у Цркви.

 

Митрополија је такође позвала и црквене општине бивше Новограчаничке митрополије, Стефана Дечанског (Карум Даунс), Светог Георгија (Форест) и Светог Николе (Јужни Бризбејн) да се кроз Митрополију врате у јединство са Српском Православном Црквом.

 

Митрополија је предложила да приступи Суду, заједно са Имовинским повереништвом, тражећи налог да Манастир буде у поседу Имовинског повереништва, у поверењу за одржавање и ширење Православне вере кроз Митрополију Српскe Православнe Црквe.

 

До данас Митрополија није примила одговор на ову понуду. Иако Митрополија остаје решена на борбу да манастир остане светиња за све Православне Србе, Митрополија оставља ову понуду отвореном, у нади да ће бити прихваћена како би се јединство православних Срба што потпуније реализовало.

 

 

 

Извор: Митрополија аустралијско-новозеландска

Ова порука се налази и на насловној страници Поука. Погледајте!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...