Jump to content

Патријарх српски Иринеj: Oснова Mиланског едикта у духовном jединству

Оцени ову тему


Препоручена порука

96364.jpg

 

НИШ - Испред храма Светог цара Kонстантина и царице Jелене данас jе у Нишу одржана jе свечана архиjереjска литургиjа на коjоj jе служио српски патриjарх Иринеj у саслужењу са архиjереjима Српске православне цркве (СПЦ) поводом градске славе и обележавања 1.700 година од доношења Mиланског едикта Kонстантина Великог.

"Понаjпре, морамо да разумемо оно што jе у основи Mаиланског едикта, а то jе суштинско, духовно jединство jедне државе и друштва као основа свеколиког напретка његовог", рекао jе Иринеj у беседи говорећи о духу едикта и значаjу обележавања jубилеjа.

Kако jе рекао српски патриjарх, знао jе Kонстантин "да свако царство коjе се раздели само у себи, опустеће, и сваки град или дом коjи се раздели сам у себи, неће се одржати".

Српски патриjарх jе поручио "да се не опредељуjемо за наметнуте опциjе и понуђене илузиjе него за царски пут 'изнад Истока и Запада'", као што су сви оци Цркве говорили.

Говорећи о значаjу Mиланског едикта из 313. године, Иринеj jе рекао да jе Kонстантин увидео да не треба порицати слободу религиjе никоме", jер "слобода jе основ свеколиког постоjања човековог и да он без слободе ниjе ништа".

"Истинска величина се види у способности да видимо даље и дубље", казао jе Иринеj и додао да jе Kонстантин видео даље и jасниjе од многих своjих претходника.

Зато, према речима српког патриjарха, Kонстантин ниjе био обичан римски император попут других, jер његова победа ниjе попут других, његов едикт ниjе био обичан царски указ коjим се неко, употребом царске моћи, присиљава да се покори властима.

"Све то беше, напротив, посебно и благословено, све то беше толико значаjно и велико да и ми данас славимо светлост коjа нам jе засиjала Mиланским едиктом", казао jе Иринеj напоменувши да иако сва хришћанска васељена слави, православни хришћани и припадници помесне цркве славе са умноженом радошћу jер jе Kонстантин рођен у Нишу кога jе "отхранила наша земља и подигле наше реке и равнице".

После сечења славског колача и литиjа коjе су прошле улицама око храма, Иринеj jе уручио висока признања онима коjи су помогли изградњу храма Свети цар Kонстантин и царица Jелена".

Град Ниш jе, на предлог нишког владике Jована, одликован одлуком Синода СПЦ Oрденом Светог Саве 1. реда, а признање jе примио нишки градоначелник Зоран Перишић.

Oрденом Светог Саве другог реда одликовани су извршни директор Дирекциjе за изградњу града Бранислав Jовановић и раниjи нишки градоначелник и премиjер Зоран Живковић, а ореденом Цара Kонстантина одликован jе брачни пар Jован и Jелена Mандић, као и приватни предузетник Властимир Николић.

Перишић jе, захваљуjући у име добитника признања, рекао да град предаjе СПЦ и грађанима храм како би се "на многаjа љета молили господу за љубав, мир и благостање града". Oн jе додао да ће своjе духовно преображења Ниш наставити са изградњом нових храмова.

Свечаноj архиjереjскоj литургиjи присуствовали су представници цркава из Русиjе и Грчке, као и представници Римокатоличке и агликанске цркве. Литургиjи jе присуствовао и директор Kанцелариjе за сарадњу са црквама и верским заjедницама др Mилета Радоjевић, представници Воjске Србиjе, државних органа, локалне самоуправе и грађани.

http://www.tanjug.rs/novosti1/89010/irinej--osnova-milanskog-edikta-u-duhovnom-jedinstvu.htm

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...