Ромејац Написано Јануар 23, 2013 Пријави Подели Написано Јануар 23, 2013 Без реформи ЕУ, Британија би могла да се повуче Дејвид Камерон ЛОНДОН – Британски премијер Дејвид Камерон обећао је да ће, уколико на општим изборима 2015. године победе његови конзервативци, до 2017. године бити сазван референдум о изласку земље из ЕУ. Камерон је, у дугоочекиваном говору о ЕУ, одржаном у финансијском центру Лондона, упозорио да би Британија могла да иступи из чланства уколико ЕУ не спроведе корените реформе. Он је тако окончао вишемесечне спекулације, занемаривши упозорења да би референдум могао да угрози дипломатске и економске изгледе Британије и отуђи је од савезника, известио је Ројтерс. Камерон је казао да Британија не жели да дигне мост између острва и континента нити да се повуче из света, али да се јавност освестила по питању ЕУ. „Време је за британски народ да каже шта мисли. Време је да решимо питање Британије и Европе”, рекао је он. „Када будемо преговарали о новом решењу, омогућићемо британском народу да се на референдуму изјасни да ли жели да остане у ЕУ под новим условима... То ће бити референдум за или против.„ Наводећи проблеме еврозоне и „кризу европских надлежности”, Камерон је рекао: „Ако се не суочимо са овим изазовима, постоји опасност од урушавања Европе и британски народ ће се запутити ка излазу.” Британски премијер је овај говор требало да одржи у Амстердаму прошлог петка, али је морао да га одложи због талачке кризе у гасном постројењу у Алжиру, где су исламисти четири дана држали заробљене велики број алжирских и страних радника. Камерон је под све већим притиском евроскептика у оквиру његове Конзервативне партије, који од њега траже да се супротстави Европи. Резултати недавних анкета показују да су Британци за излазак земље из ЕУ, јер сматрају да се Брисел меша у унутрашња питања и да се разбацује новцем у време када се уводе мере штедње. Извор Link to comment Подели на овим сајтовима More sharing options...
Препоручена порука