Jump to content

Peticija za konzulat u Emiratima

Оцени ову тему


Препоручена порука

ponedeljak, 21. maj 2012, 14:41 -> 15:08

Peticija za konzulat u Emiratima

Srbi koji žive u Ujedinjenim Arapskim Emiratima pokrenuli su peticiju kojom traže otvaranje diplomatskog predstavništva Srbije u ovoj zemlji. Peticiju je moguće potpisati onlajn na adresi ipetitions.com pod nazivom „Otvaranje konzularnog predstavništva Srbije u UAE".

„Podržavam ideju da se u Ujedinjenim Arapskim Emiratima otvori konzularno predstavništvo Srbije, čime bi se olakšao boravak srpskih državljana u ovoj zemlji i regionu", glasi tekst peticije koju je pokrenula grupa Srba koji žive i rade u UAE.

full%20peticija.jpg

Do sada je sakupljeno oko 500 potpisa, a oko fejsbuk grupe pod nazivom Dubai Serbs do sada se okupilo preko 1000 članova.

Dejan Ivanović, inženjer koji već par godina živi u Ujedinjenim emiratima osnovao je grupu Dubai Serbs sa namerom da pomogne našim ljudima koji dolaze u Emirate, a kojima nije poznata zakonska regulativa i procedura, posebno ona koja se odnosi na overu diploma i drugih dokumenata.

Ivanović kaže da je i sam pre šest godina prolazio kroz velike teškoće kod overe dokumenata. Srbe u Emiratima zastupa konzulat u Egiptu. Svaki dokument, prvo overen u Srbiji, mora potom da se šalje u konzulat u Egipat i taj proces traje veoma dugo.

„Dok čekate overu diplome, neke firme mogu i izgubiti interes i odustati od toga da vas zaposle. Drugo iskustvo koje su neki od mojih prijatelja doziveli jeste otvaranje firme u Emiratima i uvoz naših proizvoda iz Srbije u Emirate. Mnogi su i odustali kad čuju šta je sve potrebno i koliko traje overa, slanje u Egipat, pa nazad u Emirate, pa opet u naš konzulat... Rađaju se i deca, potrebno je izvaditi i novi pasoš, za neke je potreban i venčani list da bi mogli živeti zajedno zbog islamskog zakona koji vlada, drugačije nije dozvoljeno", kaže Dejan Ivanović za Program za dijasporu.

"Da biste produžili pasoš, na primer, šaljete pasoš kurirskom službom u Kairo, potom ga iz konzulata u Kairu šalju u Beograd, potom nazad u Kairo, a onda vama u Dubai. Šta mislite kolikoje potrebno vremena", rekla je Ana Marija Raičković, marketing menadžer iz Dubaija.

Slobodan Erić, otac dvoje dece i sa boravištem u Abu Dabiju poslednjih 11 godina kaže da mu je bilo potrebno više od dva meseca da prikupi informacije za proceduru dobijanja pasoša za decu.

„Ako se nešto dogodi, na primer da izgubite pasoš, ne možete ništa da učinite. Jednostavna činjenica je da se oni nalaze u Egiptu", kaže Erić.

„Definitivno nam je potrebna ambasada", rekao je Nebojša Rajčić, finansijski stručnjak u Dubaiju i dodao da je udaljenost konzulata u Egiptu učinila da se Srbi u Dubaiju osećaju izolovano, a da Konzulat zbog udaljenosti ne može da ima uvid u ono što se dešava u Emiratima.

U Emiratima, Dubaiju i Abu Dabiju živi između oko 5000 Srba, mada procene sežu i do 15000 ljudi koji sa našeg prostora. Samo 800 Srba radi za Emirates avio kompaniju, a minimum 300 radi za Etihad avio kompaniju. U Emiratima se nalazi i veliki broj mladih, visoko obrazovanih ljudi: inženjera, dizajnera, hotelijera, ali i veliki broj radnika ostalih profila, posebno iz domena uslužnih delatnosti i građevinarstva.

Inženjer Ivanović ističe da je na Konzularnim danima 20. i 21. aprila koje je organizovao konzulat Srbije iz Egipta saopšteno da se u Emiratima nalazi veći broj naših ljudi nego u Egiptu i nekim drugih arapskim zemljama koje zastupaju.

Ujedinjeni Arapski Emirati i Srbija su 2007. godine u Ujedinjenim nacijama postigli dogovor o uspostavljanju punih diplomatskih odnosa, ali taj dogovor nije nikada potpisan zato što su UAE priznale Kosovo 2008. godine. Od tada do danas je značajno porastao broj Srba koji rade u UAE.

http://www.rts.rs/page/rts/sr/RTS+Satelit/story/1518/SAT+vesti/1106406/Peticija+za+konzulat+u+Emiratima.html

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Srbi u Emiratima: Kroz pustinju do posla

T. SPALEVIĆ - S. BULATOVIĆ | 15. april 2012. 20:58 | Komentara: 12

Najmanje 6.000 građana naše zemlje već godinama živi i radi u dalekim Ujedinjenim Arapskim Emiratima. Najtraženije su arhitekte, stjuardese, građevinski i mašinski inženjeri

rep-emirati_310x186.jpg

Srodne vesti

POSAO nije problem. Traže se arhitekte, građevinski i mašinski inženjeri, stručnjaci za informacione tehnologije, dizajneri, stjuardese, piloti... Plata je svetska, baš kao i cene. Hoteli i šoping su, kažu, najbolji na svetu. Leto ne staje, a kuda god lutao pogled, makar krajičak oka uhvatiće plavetnilo mora ili beskraj pustinje.

Bar jedan od ovih aduta je i odveo najmanje 6.000 građana Srbije skoro 4.000 kilometara daleko od domovine - u Ujedinjene Arapske Emirate. I skoro svi žive u Dubaiju i Abu Dabiju. Nisu retki ni oni koji dan započnu u jednom, a nastave u drugom emiratu, prelazeći i stotinu kilometara zbog posla. Od pre godinu i po dana srpske poslovne ljude u Emiratima okuplja Biznis klub.

AMBASADA SVE brojniju srpsku dijasporu u Emiratima muči, međutim, to što Srbija u toj zemlji nema ambasadu. Kako saznajemo, na tome se intenzivno radilo, ali su Emirati u međuvremenu priznali Kosovo. Za svaku eventualnu pomoć naši građani mogu da se obrate Ambasadi Srbije u Kairu. Srbi u Emiratima nemaju ni svoju crkvu. Sveštenik dolazi jednom mesečno.

- Verujemo da tamo živi najmanje nekoliko hiljada naših građana - kaže Miodrag Jakšić, državni sekretar u Ministarstvu vera i dijaspore, koje je osnovalo ovaj poslovni klub. - To su arhitekte, inženjeri, informatičari. Kreću se iz grada u grad, ali sve zavisi od ugovora koji imaju sa kompanijom. I naše firme tamo imaju svoja predstavništva. Emirati imaju mnogo novca i to se oseća na svakom koraku. Ulažu neverovatna sredstva u infrastrukturu i to ne samo u Dubaiju. Sve je više posla u Abu Dabiju. Nedaleko od njega se gradi novi ekološki grad, koji će funkcionisati bez ikakvih zagađenja i koristiće održive izvore energije. Kad neko ima toliko novca, onda ide sve dalje.

Graditeljski bum u Dubaiju je počeo osamdesetih godina prošlog veka. Vrhunac je dostignut pre dve godine kada je završena Burž Kalifa, najviše zgrade na svetu čiji vrh meri 828 metara razdaljine od zemlje. Nekretnine su dugo bile glavni biznis u ovom delu sveta.

- Mnogo naših ljudi radi za strane kompanije, koje posluju u Emiratima - objašnjava Goran Rodić, sekretar Odbora za građevinarstvo Privredne komore Srbije. - Procenjujemo da ih je najmanje 1.000 zaposlenih. Uglavnom je to visokoobrazovano i stručno osoblje. Dosta naših građana radi i u Kuvajtu i Kataru. Cenjeni su i dobro plaćeni. Da imamo dovoljno školovanih inženjera mašinstva ili elektrotehnike mi bismo sada mogli 400 ljudi tamo da zaposlimo. Uvek su potrebni, ali ih ni kod nas nema toliko.

Emirati, ali i okolne zemlje su tržište i za srpske kompanije. Među mnogima koje posluju u tom delu sveta je i „Energoprojekt Entel“. Na Srednjem istoku radi poslednje dve decenije, a predstavništva imaju u Abu Dabiju, Dubaiju, ali i u Kataru i Omanu.

TURISTI I RADNICI SVAKE godine iz Srbije put Ujedinjenih Arapskih Emirata krene između 12.500 i 15.000 građana Srbije. Većina u turističku posetu. - U Emiratima živi između 6.500 i 7.000 naših ljudi - saznajemo od Vladimira Karanovića, iz „Oezis travela“, agencije koja našim građanima obezbeđuje vize za ovu zemlju. - Dve trećine putnika iz Srbije u Emirate ide u turističku posetu, a trećina zbog posla. Dubai je najveće gradilište na svetu. Tamo posluju sve najveće svetske kompanije, tako da je i od poslovnih ljudi najviše arhitekata i građevinskih inženjera.

- Mi smo konsultantska kompanija, u kojoj rade uglavnom inženjeri i pružamo intelektualne usluge za projekte u proizvodnji i prenosu električne energije i vode - kaže direktor „Energoprojekt Entela“ Mladen Simović. - Od tendera do primopredaje vodimo projekte vredne više od sedam milijardi dolara. Ovo je jedno od najzahtevnijih tržišta gde su prisutne sve prestižne kompanije. Iz godine u godinu povećavamo broj ljudi koje angažujemo. Trenutno, sa lokalnom radnom snagom, u Dubaiju imamo 70, Abu Dabiju 50, Dohi 180 i Omanu 80 radnika. Među njima je 50 baš iz Srbije. Dubai je pre dve godine imao krizu i masovno su padale investicije, ali se situacija stabilizovala na manjem nivou ulaganja. Abu Dabi tek očekuje procvat, a Doha sada predstavlja vrhunac poslovanja.

Kriza u Dubaiju je tako bez posla ostavila i mnoge Srbe. Ipak, dok su tamo poslovi u građevinarstvu stajali, napredovali su u obližnjem Abu Dabiju.

- Građevinci i arhitekte su najbolje plaćeni i nalazili su poslove prilično brzo, ali nažalost više nije tako u Dubaiju - priča Beograđanka Branka Bejatović, koja već pet godina živi u ovom gradu. - Mnogi od njih su izgubili posao jer se sve prebacilo u Abu Dabi. Neki sada iz Dubaija svako jutro prelaze 100 kilometara da bi otišli na posao. Ovde ima posla i za dizajnere i tu zaista ima dosta naših ljudi. Mnogi od njih čak i nisu školovani. Poznajem nekoliko ljudi koji to rade a imaju završenu srednju školu. U Emiratima radi puno naših stujuardesa i stjuarda. Nude se i poslovi konobara. Pre samo pet godina retko gde su bele žene radile kao sobarice ili prodavačice u buticima. Danas ih je sve više i za to ne dobijaju tako velike plate.

Mnogima, naročito devojkama iz Srbije, proveren način da stignu do Emirata je posao u njihovoj avio-kompaniji. Već za koji dan u Beogradu će se birati novo „pojačanje“. Ko prođe, pridružiće se osoblju „Emirata“ u kome je već sada, kako se procenjuje, najmanje 800 ljudi iz Srbije.

KRIZA POLJULJALA I EMIRATE

OD trenutka pronalaska nafte, pre 30 godina, pa do danas, Ujedinjeni Arapski Emirati su prošli kroz veliku transformaciju. Od osiromašene oblasti malih pustinjskih kneževina do moderne države sa visokim životnim standardom. Zone slobodne trgovine u Emiratima dozvoljavaju osnivanje kompanija sa potpunim stranim vlasništvom i nude nulte poreze.

Globalna kriza, međutim, poljuljala je i Emirate. Vlasti su pokušale da je otupe povećanjem potrošnje i povećanjem likvidnosti u bankarskom sektoru, ali je ona najviše pogodila Dubai. Cene nekretnina su pale, a Dubai nije imao dovoljno sredstava da otplaćuje dug. U decembru 2009. godine Dubai je dobio dodatnih 10 milijardi dolara kredita iz emirata Abu Dabija. Očekuje se lagani oporavak privrede.

http://www.novosti.r...stinju-do-posla

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...