Гости Guest Написано Октобар 18, 2011 Гости Пријави Подели Написано Октобар 18, 2011 Проф. Др Јован М. Фундулис Можемо ли причешћивати болеснике у било ком часу ноћи? За причешћивање верника не постоји одређени час. Да се не би враћали на много древније доба, период апостолских времена, када се Света Евхаристија вршила увече, те се и хришћани тада причешћивали, не преостаје нам ништа друго него да одговор потражимо у савременој, или тек нешто старијој литургијској пракси. Недељне и празничне литургије у нашим крајевима, као што знамо, бивају ујутро и тада се причешћујемо. У Православним Црквама Европе и Америке Литургија бива око поднева. На свеноћним бденијима и ο Пасхи се служи непосредно по поноћи. Литургије Пређеосвећених Дарова, Василијеве: уочи Божића и Богојављења, на Велики Четвртак и Велику Суботу су послеподневне Литургије и састављене су чином Вечерњег. Оне се на Светој Гори и данас још увек обављају после подне. Према томе, Свето Причешће се и данас, у уобичајеним околностима, даје: непосредно по поноћи, ујутро, у подне и после подне. Утолико више ако се ради ο болеснику, који је у опасности да умре и из света оде без Залога Живота вечног, без «семена бесмртности», које ће га у «последњи дан» васкрснути. Пред таквом нуждом се временски термини и обичајне форме повлаче. Уосталом, Црква због тога у дарохранилници чува Свети Хлеб (Тело Христово), ради његовог хитног давања у случајевима нужде, у било ком тренутку дана и ноћи. Mironosica and Александрида је реаговао/ла на ово 2 Link to comment Подели на овим сајтовима More sharing options...
Препоручена порука