Jump to content

Србија имала само минут за одбрану баштине

Оцени ову тему


Препоручена порука

Srbija imala samo minut za odbranu baštine

I. Mastilović Jasnić | 01. 07. 2011. - 00:02h | Foto: N. Marković/Reuters | Komentara: 58

BEOGRAD - Pokušaj da se četiri srpska kulturna dobra - manastiri Pećka patrijaršija, Dečani, Gračanica i Bogorodica Ljeviška - preimenuju u kosovska, predstavlja najflagrantnije kršenje međunarodnog prava i neprimeren pokušaj da se podrže oni koji žele da izbrišu svaki trag srpskog vekovnog postojanja na Kosovu, kaže za „Blic” Slađana Prica, zamenica pomoćnika ministra za multilateralu.

peckapatrijarsija.jpg

Prvi pokušaj da se srpska kulturna baština preimenuje u kosovsku je bio u Sevilji 2009, drugi 2010. u Brazilu, a ovo je treći. Nije prošlo do sada, a neće ni ubuduće - kaže Prica.

Na 35. redovnom godišnjem zasedanju Komiteta za svetsku baštinu u Parizu, Prica je kao predstavnik države imala jedan minut da prisutne ubedi da je taj predlog „neprimeren i sramotan”.

- Predlog je podneo sekretarijat Komiteta, ali je na njih vršen stravičan pritisak. Među onima koji su u tome prednjačili je Francuska, a zatim i Švajcarska, Švedska, Australija. Vodili smo žestoku diplomatsku borbu, a i sam ministar Jeremić je lično telefonom razgovarao s mnogim svojim kolegama - kaže Prica.

On navodi da je od jednog broja zemalja procurila informacija da SAD, iako nisu članice Komiteta, učestvuju u svim pregovorima i da su angažovali tim eksperata kako bi taj predlog prošao.

Argumenti onih koji su predložili „preimenovanje” srpske kulturne baštine uglavnom su išli u smeru da je veliki broj zemalja priznao nezavisno Kosovo, da Srbija nema pravo da se stara o tim dobrima, kao i da je reč o kosovskom nasleđu.

U lobiranju smo imali snažnu podršku Ruske federacije, Kine, Brazila, Egipta, Južnoafričke Republike, Malija, Etiopije, Nigerije.

- Osim istorijskog nasleđa, veoma je važno što je ovde reč o živućim manastirima u kojima postoji sveštenstvo, monasi. Uspeli smo da se izborimo da kao takvi oni ne mogu biti pretvoreni u muzeje, što je bila ideja predlagača - kaže Prica.

peckapatrijarsija2.jpg

U Srpskoj pravoslavnoj crkvi su iznenađeni ovakvom inicijativom:

- Zabrinuti smo. Ova inicijativa je u suprotnosti sa do sada preovlađujućim međunarodnim stavom da srpska pravoslavna baština mora da sačuva svoj identitet i samostalnost. Posebno smo začuđeni da je s ovim predlogom izašla Francuska s kojom imamo tradicionalno prijateljstvo i razumevanje. Inicijativa takođe prejudicira tok pregovora između Beograda i Prištine koji će biti vođeni i oko srpske duhovne i kulturne baštine - kaže za „Blic” iguman Sava Dečanski.

Otac Sava kaže da bi eventualno preimenovanje značilo „gubitak srpskog viševekovnog identiteta, što bi ugrozilo opstanak Srpske duhovne i kulturne baštine na Kosovu i Metohiji”.

- Kada bi se to dogodilo, naše institucije više ne bi mogle da se brinu o zaštiti najznačajnijih svetinja. Svetinje na Kosovu i Metohiji nisu obični spomenici kulture, već žive riznice našeg duhovnog i narodnog identiteta bez kojeg srpski narod ne bi bio ono što jeste - kaže on.

Prema njegovim rečima, oduzimanjem srpskog identiteta duhovnim i istorijskim spomenicima bila bi izvršena „amputacija našeg istorijskog pamćenja”, što bi otvorilo vrata reinterpretaciji istorije. Iguman Sava Dečanski naglašava da ovakvo delovanje može ozbiljno da dovede u pitanje dosadašnju uspešnu saradnju SPC i Uneska.

Udarac od Francuske

- Francuzi bolje od svih znaju vrednost naših manastira i njihovih fresaka. Ne samo zbog Jelene Anžujske, već i zbog činjenice da su upravo francuski eksperti nekoliko vekova unazad prolazili kroz Srbiju, čistili otomanski malter kojim su freske bile premazane i nosili ih u Evropu. Oni vrlo dobro znaju da to nisu ni albanski manastiri, ni albanske freske - kaže Slađana Prica.

Izovor: Blic

Радост Христова је у овоме:

да останеш веран Њему у љубави и да не посустанеш,

макако тешка била искушења.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On navodi da je od jednog broja zemalja procurila informacija da SAD, iako nisu članice Komiteta, učestvuju u svim pregovorima i da su angažovali tim eksperata kako bi taj predlog prošao.

Pa naravno da je tako, ko bi drugi vrsio pritisak preko svojih trabanata i banana-predsednika...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...