Владан Написано Март 28, 2011 Пријави Подели Написано Март 28, 2011 Патријарх позива све Србе у региону да се изјасне као Срби православне вере БЕОГРАД - Три дана пред почетак пописа становништва у Црној Гори верски поглавари су се умешали у државна и политичка питања. Патријарх Српске православне цркве и муслимански верски прваци позвали су јуче своје сународнике да “се окупе око вере, нације и језика”. Подсећање на реторику “крви и тла” на којој су до недавно беснели ратови у региону додатно је повећало напетости око пописа који ове године предстоји у свим државама у региону. Црквена упутства су, кажу саговорници “Блица”, за сународнике охрабрење, за оне друге представљају претњу, али крше и међународне конвенције. Патријарх Српске православне цркве Иринеј позвао је Србе у региону да се на попису “изјасне као Срби православне вере”, “без страха и слободно”, објављено је на сајту СПЦ. Само који сат касније упутство је стигло и из муслиманске заједнице. Реис-ул-улема Исламске заједнице у Босни и Херцеговини Мустафа Церић и главни муфтија Исламске заједнице у Србији Муамер Зукорлић позвали су Бошњаке у Црној Гори и на Косову и Метохији да се на попису окупе “око своје нације, вере и језика”. Писмима и видео порукама Церић и Зукорлић су припадницима бошњачког народа сугерисали изјашњавање по националности - Бошњак, по вери - ислам и језику - босански. Верски аналитичар Мирко Ђорђевић каже за “Блиц” да није у духу СПЦ да Србима шаље овакве апеле и да је тиме црква изашла “ из оквира своје мисије”. - СПЦ се никад раније није на овакав начин оглашавала. То је очигледно политички апел упућен пре свега Србима у Црној Гори и у Босни и Херцеговини. Искуство на овим просторима каже да овакав потез цркве може да изазове проблеме у региону и да изазове непријатне ситуације за грађане. Црква је требало да буде свесна да је у питању државно питање, а да су све државе у региону секуларне - каже за “Блиц” Мирко Ђорђевић. БЛИЦ Link to comment Подели на овим сајтовима More sharing options...
Chevalier Написано Март 28, 2011 Пријави Подели Написано Март 28, 2011 Овај Ђорђевић је још жив? crvenilo ...сазидаћу Цркву своју, и врата пакла неће је надвладати... Link to comment Подели на овим сајтовима More sharing options...
Препоручена порука