Jump to content

Тематика литургијске обнове у осталим Помесним Црквама

Оцени ову тему


Препоручена порука

  • Гости

Дакле, како је у Грчкој, Русији, Румунији, Бугарској, Грузији, Јерусалиму итд.? Шта се тамо дешава, расправља ли се о овој тематици и како, који Епископи и литургичари шта идејно заступају? Зна ли неко нешто више о томе?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

kod Grka je situacija poprilicnop dobra dakle liturgijska svest je na zaviodnom nivou, narod se pricescuje, crkveno zivi.

???? ?? ???? ?????-?????? ?? ?????, ?????? ????????, ??? ??? ??? ???????? ?? ???????? ? ???????????? ????????? ?? ?? ?? ??????? ?????????? ??? ???? ??????? ?????? ?? ?? ??????????

?????????

Link to comment
Подели на овим сајтовима

kod Grka je situacija poprilicnop dobra dakle liturgijska svest je na zaviodnom nivou, narod se pricescuje, crkveno zivi.

???? ?? ???? ?????-?????? ?? ?????, ?????? ????????, ??? ??? ??? ???????? ?? ???????? ? ???????????? ????????? ?? ?? ?? ??????? ?????????? ??? ???? ??????? ?????? ?? ?? ??????????

?????????

pricescuju se dveri su otvorene...

radost zivljenja je svesnost obitavanja u liturgijskoj zajednici

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
Guest nikolastojanoviccuprija

Liturgija se sluzila i pre nas a sluzice se BOGU hvala i posle nas sa otvorenim ili zatvorenim dverima mozda i najmanje bitno ! Nit cemo mi na siroka vrata u Carstvo Nebesko kroz otvorene Dveri nit ce se drugi provlaciti kroz zatvorene vec ce nas tamo odvesti samo LJubav i dela nasa ! Nek je svima na zdravlje i na spasenje dogadjaj Svete Liturgije i neka Da BOG da svakog dotakne srz i sustina Liturgije i nasega sabranja na njoj a ostalo je stvar tehnike i donekle sazrevanja Pravoslavne misli

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Liturgija se sluzila i pre nas a sluzice se BOGU hvala i posle nas sa otvorenim ili zatvorenim dverima mozda i najmanje bitno ! Nit cemo mi na siroka vrata u Carstvo Nebesko kroz otvorene Dveri nit ce se drugi provlaciti kroz zatvorene vec ce nas tamo odvesti samo LJubav i dela nasa ! Nek je svima na zdravlje i na spasenje dogadjaj Svete Liturgije i neka Da BOG da svakog dotakne srz i sustina Liturgije i nasega sabranja na njoj a ostalo je stvar tehnike i donekle sazrevanja Pravoslavne misli

neobicno interesantno sroceno, jednostavno a lepo

radost zivljenja je svesnost obitavanja u liturgijskoj zajednici

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

У Грчкој увек има причасника, барем се деца причесте. Али, одрасли не на свакој Литургији. Кад је време ван постова, постиће за Причешће, али нисам неког питала колико у том случају пости, може бити и недељу дана, али не на води, тако је радила бака мог мужа. А сваки свештеник није и исповедник, Епископ одреди који свештеник исповеда.  

Link to comment
Подели на овим сајтовима

pre neki dan sam procitao negde na netu (potrazicu ponovo) da ruska pravoslavna crkva pokrenula akciju ozivljavanja starih obicaja madju narodima ruske federacije, pa se 200 km od moskve u volokminsku odrzavaju svecanosti proslave sunca, a glavna atrakcija im je preskakanje preko velike vatre. pogledacu gde sam to nasao pa da postavim link, trazio sam danas ali nemam vremane za detaljniju pretragu... istina verovatno se ovo ne tice obnove liturgije ali je eto zanimljivost...

махматма ганди је рекао:

свако се срце може истопити на ватри љубави,ако пак не успемо, то значи да ватра није била довољно јака!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

? ?????? ???? ??? ??????????, ????? ?? ???? ????????. ???, ??????? ?? ?? ?????? ?????????. ??? ?? ????? ??? ???????, ??????? ?? ????????, ??? ????? ????? ?????? ?????? ? ??? ??????? ?????, ???? ???? ? ?????? ????, ??? ?? ?? ????, ???? ?? ?????? ???? ??? ????. ? ????? ????????? ???? ? ??????????, ??????? ?????? ???? ????????? ????????.  

? ?????, ???????? ?? ?? ? ????????? ?? ??????? ???, ???????? ???.? ?????? ?? ? ?????? ??????? ???????

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Неки имају отворене двери, други затворене, али нико не прави питање око тога, нема општег строгог правила. Молитве не читају тајно у себи, али неке тихо.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Ево, рече један Украјинац јеромонах који је овде у Атини на докторату овако:

У Русији двери су затворене. У другим земљама (Украјина, Белорусија, Литванија ...) неки их отварају, други не. Свуда, молитве се не читају тајно у себи, али тихим гласом да.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Исти јеромонах каже да народ у Руској Цркви пред Причешће пости и исповеда се. У сеоским парохијама свештеник познаје своје парохијане, али у већим градовима има по 3-4 свештеника и строго пазе да не приђе Чаши неко непознат са улице тек тако. Ако неко закасни на почетак Литургије неће га причестити. Ако је неко путник треба пре Литургије да се јави свештенику, да му објасни ко је и одакле је и да има благослов да се причести. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 1 month later...

Што се тиче строгости поста можемо истаћи да се обично ради о доста блажим постовима него што је то случај у пракси СПЦ. У Русији је пост најчешће повезан са чешћим разрешењем спремања хране на уљу, а врло често и са рибом. Пост пак на води, опште посматрано, у парохијској и манастирској пракси РПЦ, ређе је присутан него што је то случај код нас.2 Такође је веома важно истаћи и да све више духовника у Русији, не допушта пост суботом, што је сасвим нормално па чак и канонски регулисано у Православној Цркви.

Ипак, пракса обавезног додатног телесног поста пред Свето Причешће, није једина у РПЦ. Понегде, мада ипак још увек изузетно ретко, наилазили смо на следећу традицију: Верници који редовно иду у храм Божији причешћују се без икаквог додатног, специјалног телесног поста пред Свето Причешће. Њима се, због показане зрелости и ревности у хришћанском животу, узима као довољно то што редовно посте среду и петак и све постове током године, што је иначе и записано у Општем Великом Типику Православне Цркве који не познаје институцију обавезног додатног поста верника пред Свето Причешће. Он се, и по нама, треба прихватити само у посебним и ређим случајевима, као нека епитимија за верника због његовог непокајања.

http://www.pravoslavlje.rs/broj/985/tekst/ziva-je-sveta-rusija/

Želiš li biti mudar, nauči razumno pitati, pažljivo slušati, mirno odgovarati - i prestani govoriti kad se ništa više nema reći.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Лазарице, текст (не пише чији је) је велик, немам времена сад да га прочитам, али сам приметила и ово:

"Ипак, у већини случајева, у Русији је присутан тзв. додатни, специјални телесни пост за сваког верника пред Свето Причешће. Он обично траје од једног до три (најчешће три) дана пре самог причешћивања Светим Тајнама."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...