Jump to content
  • JESSY
    JESSY

    Свети свештеномученик Харалампије

    СВ. ХАРАЛАМПИЈЕ БОГУ МОЛБУ ДИЖЕ: ГРЕХОВЕ ОТПУСТИ СВИМ ЉУДИМА ГРЕШНИМ. Овај велики светитељ беше епископ у Магнезији и пострада за Христа у својој стотринаестој години. Када наста страшно гоњење хришћана у време цара Септимија Севера, старац Харалампије не кријаше се од гонитеља, него слободно и јавно проповедаше веру Христову.

          Све муке претрпе као у туђем телу. А кад с њега жива кожу одраше, незлобиви светац рече царским војницима: "Хвала вам, браћо, за то што остругавши моје старо тело, ви обновисте дух мој за нови, вечни живот". Многобројна чудеса учини, и многе у веру обрати. Чак и царева кћи Галина напусти незнабоштво свога оца и поста хришћанка. Осуђен на смрт и изведен на губилиште свети Харалампије уздиже руке к небу и помоли се Богу за све људе, да им Бог даде телесно здравље и душевно спасење, и да им умножи плодове земаљске. "Господе, ти знаш, да су људи месо и крв; опрости им грехе, и излиј благодат Твоју на све!" После молитве овај свети старац предаде душу своју Богу пре него што џелат спусти мач на његов врат. Пострада 202. године. Његово тело узе Галина и чесно га сахрани.

    Тропар (глас 4):

    Мученик твој Господи Харалампије во страданији својем вјенец пријат нетљениј от тебе Бога нашего; имјејај бо крјепост твоју мучитељеј низложи, сокруши и демонов немошчнија дерзости; того молитвама спаси души нашја.

     

    https://www.crkvaub.rs/vesti/zitija-svetih/sveti-svestenomucenik-haralampije

     




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments

    Свети Харалампије, епископ тесалског града Магнезије у Грчкој. Верује се да је имао 113 година када је пострадао за Христа. Свештеномученик Харалампије је успешно ширио веру у Христа Спаситеља. Вест о његовом проповедању стигла је до гувернера регије по чијем наређењу је светитељ ухапшен и изведен пред суд, где је чврсто исповедио веру у Христа и одбио да принесе жртву идолима. Упркос старости владике, био је подвргнут страшниим мучењима: мучили су његово тело гвозденим кукама све док му нису огулили сву кожу од главе до пете. У исто време светитељ се окренуо мучитељима: „Хвала вам, браћо, за то што остругавши моје старо тело, ви обновисте дух мој за нови, вечни живот!“ Увидевши  Харалампијево стрпљење и његову потпуну невиност, два војника – Порфирије и Ваптос отворено су исповедили Христа, због чега су одмах посечени мачем. Три жене које су биле присутне страдању епископа Харалампија, такође, су почеле да славе Христа и одмах су мучене.
    Разјарени Лукије сам је зграбио инструменте мучења и почео да мучи светог мученика, али одједном су му руке биле одсечене, као одсечене мачем. Владар који је дошао на место погубљења пљунуо је светитељу у лице, и одмах му је глава била окренута уназад. Тада је Лукије почео да моли светитеља за милост, и његовом молитвом оба мучитеља су одмах добила исцељење. У исто време, многи сведоци су поверовали у Христа. Међу њима је био и Лукије, који је пао пред ноге светог старца, тражећи опроштај.
    Лукијан је инцидент пријавио цару Септимију Северу (193 – 211), који се у то вријеме налазио у Малој Азији, и наредио је да му доведу Светог Харалампија, што је учињено са невиђеном свирепошћу.
    Цар је наредио да се епископ још више мучи и почели су да га пале ватром. Али Божја сила је помогла светитељу, и он је остао неповређен. Поред тога, његовом молитвом почела су се догађати чуда: васкрсао је умрли младић,тако да је мноштво почело да исповеда Христа Спаситеља. Чак је и кћерка цара Галина поверовала у Христа. По царевој наредби, тукли су светитеља камењем по уснама, желели су да запале браду из које је допирао пламен који је изгарао мучитеље. Пуни пакости, Септимије Север и његов племић Криспус подигли су хулу на Господа, подругљиво га позивајући да сиђе на земљу, хвалећи се својом снагом и ауторитетом. У гњеву Господ је затресао земљу, велики страх је пао на све, али обојица злих висили су у ваздуху, везани невидљивим везама, и само на молитву светитељеву враћени су доле. Престрављени цар је оклевао у својој злоби, али је убрзо поново пао у заблуду и наредио да се светитељ мучи, коначно га осудивши на одсецање главе мачем. Током своје последње молитве, светац је био удостојен да види самог Спаситеља.  Царева кћерка, блажена Галина, са великом почашћу сахрани тело мученика.
    Његова лева рука чува се у манастиру Мега-Спилео (греч. Μέγα Σπήλαιο) недалеко од Калаврите (Грчка), а часна глава се чува у манастиру Св. Стефана на Метеорима у Грчкој. Из честица његових моштију, које се налазе у разним дијеловима Грчке, проистичу бројна чуда.
    У народу се Харалампије поштује као заштитник од изненадне смрти без покајања, као заштитник домаћих животиња, заштитник жетве. Посебно се поштује као исцелитељ депресије и других менталних болести и један је од најпознатијих светаца у Грчкој. Такође, му се моле за добробит и избављење од глади.

    Часна глава свештеномученика Харлампија. Манастир Светог Стефана на Метеорима.

    Икона Свети Харалампије празнује се 23. фебруара.

    https://www.manastirskiproizvodi.in.rs/product/ikona-sveti-svestenomucenik-haralampije/

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима


    Свештеномученик Харалампије се посебно поштује на Светој Гори јер је, по предању, негде у време турске владавине, избавио Светогорце од пошасти куге. У време велике епидемије која је захватила и Свету Гору, монаси су почели да умиру један за другим. Преживели су почели да напуштају манастире спашавајући своје животе. Тада се једном монаху који се управо спремао да напусти Свету Гору, указао старац, рекавши му да не одлази јер је Пресвета Богородица услишила ревносне молитве Светогораца и пребројала њихове кораке у литијама у свим крајевима Њеног Врта. По његовим речима, Она га је послала да заустави смрт. Старац је додао, да ако га монаси послушају, радост ће засијати на њиховим лицима (на грчком: ХАРА – ЛАМПИ, ΧΑΡΑ – ΛΑΜΠΗ). Тада је монах схватио да је пред њим Свети Харалампије и одмах је хтео да учини велику метанију пред светитељем. Међутим, Свети Харалампије је ишчезао а зараза је отишла са Свете Горе

    Од тада је одређено да се у свим манастирима сваке године служе свеноћна бденија у част Светог Харалампија, на његов спомен 23. фебруара. Такође, свакодневно се на крају свих богослужења на отпусту, међу дневним светитељима који се празнују, помиње и име овога светитеља.

    Нека би нас и сада Небеска Заштитница Пресвета Богородица, молитвама Божијег угодника Свештеномученика Харалампија, заједно са нашим даноноћним молитвеницима у духовном утврђењу Свете Горе Атонске, избавила од страдања и заразне болести која је преплавила читав свет.

    https://www.facebook.com/PrijateljiManastiraHilandara

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима



    Придружите се разговору

    Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

    Guest
    Додај коментар...

    ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

      Only 75 emoji are allowed.

    ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

    ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

    ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Вести са званичног сајта Српске Православне Цркве

×
×
  • Креирај ново...