Jump to content
  • Поуке.орг инфо
    Поуке.орг инфо

    Carl Savich: 70 година од масакра у Крагујевцу

      Увод

       

      У лето 1941. српски герилци су започели устанак у централној Србији против немачке окупације. Овај устанак се ширио и добијао на снази, тиме постајући претња по немачку војну окупацију Србије и сам немачки јужни бок у Европи. Устанак је започео у време немачке инвазије на Совјетски Савез, познатије као Операција Барбароса. Адолф Хитлер је одмах схватио какву опасност српска побуна представља по стабилност балканског региона и немачку контролу. Одлучне мере су одмах предузете. Хитлер је наредио да се предузму бруталне мере како како би се угушила српска побуна. Хитлер је наредио да се устанак сломи "најригорознијим могућим методама". У складу са овим инструкцијама, Вилхелм Кајтел (начелник генералштаба) је наредио да се за сваког убијеног војника немачких окупационих снага у Србији погуби сто српских цивила, а за сваког рањеног војника педесет. Ово наређење без преседана, да се стреља сто Срба за сваког убијеног немачког војника а педесет за рањеног, је издато у циљу гушења српске побуне. Последица овог наређења је један од најбруталнијих масакра цивила у току Другог светског рата, Крагујевачки масакр, током кога је погубљено 2794 српских цивила.

    Србија је била плодно тле за супротстављање и отпор нацистичком Новом поретку у Европи. Први организовани покрет отпора у Европи је започео у Србији под вођством српског пуковника Драже Михајловића на Равној Гори.  До лета 1941, први велики народни устанак против немачке окупације је већ започео у Србији. Хитлера је запањио овај до тада невиђени чин пркоса Новом поретку у Европи. Да би терорисао српски народ и покрет отпора, Хитлер је наредио да се српски цивили приводе и стрељају у знак одмазде и као мера колективног кажњавања због српског отпора. Хиљаде српских цивила је погубљено на овај начин. Један од најбруталнијих чинова одмазде се десио у Крагујевцу, граду у централној Србији. Да би се испунила квота сто за једнога, убијене су хиљаде цивила, укључујући и стотине средњошколаца заједно са својим професорима. Крагујевачки масакр је постао један од најзлогласнијих и најтрагичнијих догађаја  Другог светског рата. Попут масакра у Лидицама, Баби Јару, Орадуру и Нанкингу, Крагујевац је постао симбол ужаса рата и окупације, као и цене отпора војној окупацији.

     

    Операција Казна

     

    Југословенски премијер Драгиша Цветковић и министар спољних послова Александар Цинцар-Марковић су потписали Тројни пакт са Немачком 25. марта 1941. 27. марта официри српске војске, на челу са генералом југословенског ратног ваздуплоховства Душаном Симовићем, збацили су режим и поставили Петра Другог за владара Југославије. Пучу су претходиле насилне антинемачке демонстрације у Београду и општенародна одбојност према југословенско-немачком споразуму. Хитлер је сместа реаговао. Он је доживео државни удар као напад и увреду нанесену Немачкој и као неприхватљиви чин пркоса. Док је нови Симовићев режим тражио дијалог са Немачком, Хитлер је одмах одлучио да тотално уништи Југославију као државу.

     

    По директиви број 25, Хитлер је наредио инвазију Југославије 27. марта 1941, након државног удара у Београду. Званичан назив ове акције био је Операција Казна (Fall Strafe), док је инвазија Грчке носила назив Операција Марита. Хитлер је наредио да Југославија мора бити уништена "што је пре могуће". Он је овако објаснио своје планове за инвазију:

     

    "Моја је намера да разбијем Југославију из правца Београда ка југу концентричним операцијама из правца Ријека-Грац са једне стране, а са друге из правца Софије да би се тако нанео разарајући удар југословенским снагама. Такође, намеравам да одвојим најјужнији део Југославије од остатка земље и искористим га као базу за наставак немачко-италијанских операција против Грчке...чим довољно снага буде на терену и чим временски услови буду повољни, југословенско ваздуплоховставо и Београд морају бити уништени сталним даноноћним нападима Луфтвафеа."

     

    Хитлер је такође у директиви нагласио план да искористи пронемачке Хрвате, који су раније припадали немачкој Аустроугарској, као пету колону у растурању Југославије. Рекао је да ће "унутрашње тензије у Југославији бити појачане политичким гаранцијама које ће бити дате Хрватима". Ово је био типичан пример политике 'завади па владај'.

     

    У Берлину је министар пропаганде Јозеф Гебелс прочитао следеће Наређење дана немачкој армији на истоку, у име Фирера, на дан 6. априла 1941:

     

    "Војници Југоисточног фронта,

     

    Од раних часова овога јутра, немачки народ је у рату са београдском Владом интрига. Положићемо оружје тек када ова банда пробисвета буде дефинитивно и тотално елиминисана и када задњи Британац напусти европски континент. Ови заведени људи треба да схвате да морају да захвале Британцима за своју ситуацијуморају да захвале Енглеској, највећем ратном хушкачу свих времена.

     

    Немачки народ може ући у ову борбу са осећајем унутрашњег задовољства због чињенице да су његови лидери учинили све да се дође до мирног решења.

     

    Молимо се Богу да води наше војнике и да буду имали Његов благослов као и увек до сада.

     

    У складу са својом политиком да се други боре за њих, као у случају Пољске, Британија је поново покушала да умеша Немачку у сукоб у коме су се надали да ће успети да једном заувек докрајиче немачки народ,  да добију рат, и ако им се пружи прилика да униште целокупну немачку армију.

     

    Пре доста времена, немачки војници на Источном фронту су у року од неколико недеља збрисали Пољску, инструмент британске политике. 9. априла 1940. Британија је поново покушала да оствари своје циљеве тако што су пробали да изврше продор кроз немачки северни бок, продор ка Норвешкој.

     

    У незаборавној борби немачки војници у Норвешкој су елиминисали Британце у року од неколико недеља.

     

    Немачки народ је остварио оно што је свет сматрао немогућим. Ипак, само неколико недеља касније, Черчил је помислио да је прави тренутак да покуша поновни продор преко британских савезника, Француске и Белгије, ка Рурској области у Немачкој. Тиме је почео час победе наших војника на Западном фронту.

     

    Начин на који су немачке армије потукле легије капитализма и плутократије је данас већ део војне историје. Након 45 дана и ова кампања на западу је окончана, на исти начин и у целости.

     

    Затим је Черчил концентрисао снагу своје империје против нашег савезника, Италије, у Африци. Захваљујући сарадњи немачких и италијанских јединица, сада је и та опасност отклоњена са Афричког фронта.

     

    Нови циљ британских хушкача на рат је сада покушај остваривања плана који су осмислили већ почетком рата и чију су реализацију одложили само захваљујући гигантским победама немачке армије. Сећање на искрцавање британских трупа у Солуну за време Првог светског рата је такође ухватило малу Грчку у паукову мрежу британских интрига.

     

    Више пута сам упозоравао на британске покушаје да искрцају трупе у југоисточној Европи и рекао сам да то представља опасност по Немачки Рајх. Нажалост, народ Југославије није послушао ово моје упозорење. Такође сам покушавао, увек са истим стрпљењем, да уверим југословенске државнике у апсолутну неопходност њихове сарадње са Немачким Рајхом да би се опет успоставио трајни ред и мир у Југославији.

     

    После дуготрајних напора најзад смо успели да осигурамо сарадњу Југославије тиме што је она приступила Тројном пакту, а да од народа Југославије нисмо тражили апсолутно ништа осим да учествују у реконструкцији Новог поретка у Европи.

     

    Пошто су на Черчиловом и британском платном списку, криминални узурпатори нове Београдске Владе су у овом тренутку преузели моћ државе на себе. Као и у случају Пољске, ова нова Београдска Влада је примила старе и оронуле људе у свој кабинет. Био сам приморан да под овим условима одмах опозовем  немачко дипломатско особље у Југославији.

     

    Чланови и службеници немачке амбасаде, као и радници наших конзулата у Југославији, су свакодневна мета најгорих могућих понижења и напада. Баш као и у Пољској, бандити су рушили немачке школе. Југословени су киднаповали велики број немачких држављана, неки су чак и убијени.

     

    Осим тога, Југославија већ недељама планира општу војну мобилизацију у највећој тајности. То је њихов одговор на моје осмогодишње залагање да остварим ближу сарадњу и пријатељство са југословенским народом, задатак за чије обављање сам се залагао свом снагом.

    Када су се британске дивизије искрцале у Грчкој, баш као и у Првом рату, Срби су помисили да је дошло време да се искористи ситуација и да се изврше нови напади на Немачку и њене савезнике.

     

    Војници Југоисточног фронта дошао је ваш час. Сада ћете заштити интересе Немачког Рајха, као што су ваши другови урадили пре годину дана у Норвешкој и на Западном фронту. Ви ћете исто тако постићи успех и на Југоисточном фронту.

     

    Извршавајући вашу дужност бићете једнако храбри као и борци немачких дивизија који су се 1915, на том истом балканском тлу, тако јуначки борили. Бићете хумани само тамо где је непријатељ хуман према вама. Где вас непријатељ третира потпуном бруталношћу, узвратићете истом мером.

     

    Битка на грчком тлу није битка против грчког народа, него против тог архинепријатеља, Енглеске, који опет покушава да прошири рат на Југоисточни Балкан, баш као што су пробали на северу Европе прошле године. Управо зато ми ћемо се борити раме уз раме са нашим савезником, баш на овом балканском тлу, све док и задњи Британац не доживи свој Данкирк (велики пораз британских и француских снага 1940. у Француској) у Грчкој.

     

    Било који Грк који подржи Британце у њиховим настојањима страдаће заједно са њима.

     

    Када немачки војник докаже да је способан да потуче Британце на Балкану, у снегу и на планинама,  доказаће и да је способан да их победи у врелини афричке пустиње.

     

    Ипак, нећемо тежити никаквом другом циљу осим да издејствујемо слободу за наш немачки народ и да обезбедимо животни простор немачкој породици.

     

    Живот свих Немаца је опет у мислима, молитвама и срцу сваког немачког војника."

     

    http://serbianna.com/analysis/wp-content/uploads/2011/10/nazicolumn3-300x180.jpg

     

    Механизована колона, део XIV оклопног корпуса, под командом пешадијског генерала Густава фон Витершајма, сачињена од 5. и 11. оклопне групе, 294. пешадијске и 4. брдске дивизије, напредује кроз Србију 17. априла 1941. Пролазе поред уништеног југословенског конвоја са леве стране и колоне лаких тенкова са десне стране на улазу у Ниш

     

    У нападу Сила Осовине на Југославију учествовало је 24 немачких дивизија са 1500 авиона, 23 италијанске дивизије са 670 авиона и бродовима ратне морнарице који су напали циљеве на Јадрану, као и 5 мађарских дивизија. Укупно 52 дивизије са 2300 авиона. Југословенска армија је успела да мобилише 30 непопуњених дивизија које су биле лоше обучене, са застарелом опремом и  веома ниским моралом.

     

    Југославију су напале трупе Осовине стациониране у Аустрији, Мађарској, Румунији и Бугарској. Друга армија, под заповедништвом Максимилијана фон Вајхса, стационирана у Клагенфурту у Аустрији и Барчу у Мађарској, је требала да нападне са севера. Друга формација је била 12. немачка армије стационирана у Бугарској, под фелдмаршалом Зигмундом Вилхелмом Листом, чији је један део требао да окупира Македонију а други да настави према Београду. XLI оклопни корпус под Георгом-Хансом Рајхардом је био стациониран у базама у Румунији и требао је да нападне Београд. Део овог корпуса била је Друга Вафен-СС оклопна дивизија "Das Reich" која је пребачена из јужне Француске.

    Ова дивизија је представљала окосницу напада на Београд. Das Reich је била елитна формација којом је командовао СС Oberstgruppenfuehrer Паул Хаусер, познат као "Тата Хаусерјер је сматран оснивачем Вафен-ССа, то јест оружаног крила СС-а.

     

    Београд је проглашен отвореним градом, што је значило да није био брањен. Ово је омогућило Луфтвафеу да бомбардује град нон-стоп три дана узастопно. Највећи део центра града је уништен и страдало је приближно 17000 српских цивила, мушкараца, жена и деце. Пошто је био отворен град, у њему је био само један гарнизон малтене без икаквих ратних ветерана. Ово је довело до трагикомичног и апсурдног "заузећа" града. Ништа боље не осликава шупљину и празнину рата од "заузећа"  Београда. О овоме се иначе ретко прича. Град је заузео командант 2. чете моторизованог извиђачког батаљона СС, Hauptsturmfuehrer Фриц Клингенберг, члан Друге Вафен-СС  дивизије "Das Reich". Он је, заједно са једним заповедником вода,  два наредника и пет редова СС јуришне моторциклистичке чете прешао Дунав на заплењеном моторном чамцу. Моторциклима су кренули београдским улицама, не наишавши успут на било какав отпор. Нису наишли на било какве војне снаге. Довезли су се до Југословенског Министарства Рата које су затекли напуштено. Тамо су на згради подигли нацистичку заставу са кукастим крстом. Онда су отишли до Немачке Амбасаде где су подигли још једну заставу.  Градоначелник Београда је пристао да преда град да би спречио даље бомбардовање и страдање цивила. Хитлер је Клингенберга одликовао Витешким крстом Гвозденог крста за "заузеће" Београда и он је постао звезда и херој у нацистичкој Немачкој као "човек који је заузео Београд". Клингенберг је касније страдао у савезничкој инвазији на Немачку 1945.

    Београд је окупирала Прва оклопна армија под вођством генерал-пуковника Евалда фон Клајста. Клајст се сликао испред Скупштине како поздравља тенковског командира 14. априла, 11. оклопна дивизија, која је ушла из Бугарске, је заузела Београд. Немачки губици током инвазије Југославије су били 151 погинлих, 392 рањених и 15 несталих. Немци су заробили 337.468 југословенских војника и 6.028 официра. Али око 300.000 припадника југословенске војске је побегло у планине и  рурална подручја. Они ће наставити рат као герилци.

     

    Немачка окупација

     

    http://serbianna.com/analysis/wp-content/uploads/2011/10/Adolf_Hitlermaribor-300x214.jpg

     

    Адолф Хитлер у Марибору, Словенија, 26. априла 1941, са Мартином Борманом и Карлом Волфом. Хитлер је захтевао од својих подређених: "Machen sie mir dieses Land wieder Deutsch!" ("Начините ове земље поново немачким!")

     

    Србија је била једина област у распарчаној и окупираној Југославији где је успостављена директна немачка војна окупациона управа.  Србија је била једина балканска држава коју су Немачка и Силе Осовине држале под окупацијом током целог Другог светског рата. Шта је био разлог овомеНемци никада нису могли да контролишу Србију и њено становништво. Без директне немачке окупације, Србија не би могла бити војно и политички покорена.

     

    20. априла 1941, фелдмаршал Валтер фон Браухич, начелник Врховне команде немачке армије (OKH), наредио је успостављање немачке војне управе у окупираној Србији. Војни управник у Србији је био на челу ове управе. Њему су били претпостављени генерал немачке врховне команде и заповедник немачке Друге армије која је окупирала Србију. Главне дужности војног управника су биле излистане у Dienstanweisung (упутство): да обезбеђује железничку линију између Београда и Солуна и пловне путеве на Дунаву, да извршава економске мере Рајхсмаршала Хермана Геринга, који је био опуномоћеник Четворогодишњег плана, и да успоставља и одржава ред и закон.

     

    Први војни управник у Србији био је генерал немачког ваздуплоховства Хелмут Ферштер. Њега је у јуну 1941 заменио генерал ПВО Лудвиг фон Шредер. Генерал ваздуплоховства Хајнрих Данкелман је преузео ову дужност када је Ферштер страдао у авионској несрећи месец дана након што је постао управник. Јуна 1941, Немци су довели четири непотпуне дивизије да би држали Србију под окупацијом 704, 714, 717 и 718 дивизију. Биле су под заповедништвом артиљеријског генерала Паула Бадера. Немачка Друга армија је пребачена на Руски фронт. 9 јуна, по директиви бр.31, Хилтер је спојио командну структуру постављањем Вилхелма Листа за Команданта оружаних снага у  Југоисточној Европи. Лист је директно одговарао Хитлеру. Он је био одговоран за безбедност и одбрану Србије и Грчке, а генерал Бадер му је био потчињен. Листов штаб је био у Солуну.

     

    Два концепта герилског отпора

     

    Као последица немачке окупације, у Србији су се појавила два међусобно супротстављена герилска покрета, тј. покрета отпора. Равногорски четнички покрет је био под заповедништвом пуковника Драгољуба-Драже Михајловића. Имао је седиште у Лондону, где је избегла југословенска влада у егзилу. Герилци под Михајловићем су се бавили саботажама, али нису директно нападали немачке трупе јер су са војне тачке гледишта такви напади били бескорисни. А и зато што им је циљ био да припреме терен за Савезничку инвазију Југославије, до које су очекивали да ће доћи касније у току рата. Михајловић је био против напада на немачке трупе јер није веровао да би то било вредно жртвовања српских живота. Он је стално говорио да не би жртвовао 50 Срба "за било ког Немца или било који део железничке линије".

     

    Партизански или комунистички покрет отпора у Србији је заживео у јулу, након немачке инвазије на Совјетски Савез, Операције Барбароса. 3. јула 1941. Тито је сазвао састанак Политбироа Комунистичке партије Југославије у једном београдском предграђу, након што је Јосиф Стаљин позвао на комунистички отпор у окупираним земљама. Сутрадан је Тито издао објаву у којој је позвао на општенародни устанак у Србији. Партизани су успели да освоје Ужице у Западној Србији и да успоставе такозвану Комунистичку Републику. По својој идеологији партизани су били интернационално опредељени и нису потицали из Србије. Јосип Броз Тито је био хрватско-словеначког порекла и био је римокатолик рођен у Хрватској док је ова још била део Аустроугарске империје. Причао је хрватским акцентом и није познавао терен у Србији, где се осећао као странац. Био је војник у аустроугарској армији за време Првог светског рата, заробили су га Руси 1915. и придружио је се Црвеној армији 1918. Борио се на страни Црвене армије од 1918. до 1920. и постао комунистички лидер који ће водити Комунистичку Партију Југославије. Жена му је била Рускиња Пелагија Белоусова, коју је оженио 1919. у Русији. Партизани су хтели да изазову што веће крвопролиће и разарање. Тоје био њихов raison d’etre (смисао постојања). Хтели су да униште прекомунистичке основе и да дају легитимитет комунистичкој владавини после рата, тиме што би демонстрирали да су они ти који су ослободили земљу од немачке окупације. Из тог разлога, снаге под Михајловићем и Титом су се бориле следећи два супростављена концепта герилског отпора.

     

    Српско становништво је било жељно да истера Немце из Србије. Српски устанак је стога имао огромну подршку у Србији. И снаге под Михајловићем и снаге под Титом су учествовале у побуни, чак су и сарађивали против Немаца и заједнички учетвовали у акцијама. Ово је угрозило немачку окупацију Србије. Немачке борбене јединице су пребачене на Руски фронт, тако да су Србију држале снаге из непопуњених гарнизона. Немачке полиција и четири немачке дивизије нису могле да угуше побуну.  4. септембра, 125. пешадијски пук је послат у Србију из Грчке као појачање немачким окупационим снагама.

     

    19. септембра Тито и Михајловић су се по први пут састали у Струганику, након што се Михајловић састао са представницима партизана у августу. Циљ им је био да створе заједнички фронт против Немаца. Договорили су се да се међусобно не нападају. Али никакав стваран договор око сарадње није постигнут због различитих концепта отпора које су две стране имале. Други састанак између Тита и Михајловића одржан је 27. октобра у Брајићима, између Ужица и Равне Горе. Капетан Д.Т. "БилХадсон из британске мисије при штабу Драже Михајловића је такође дошао на састанак у Брајићима. Михајловић и Тито нису успели да постигну договор о сарадњи против немачких снага.

     

    Наставак у коментару...

    Измењено од Поуке.орг инфо




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments

    Два концепта герилског отпора

     

    Као последица немачке окупације, у Србији су се појавила два међусобно супротстављена герилска покрета, тј. покрета отпора. Равногорски четнички покрет је био под заповедништвом пуковника Драгољуба-Драже Михајловића. Имао је седиште у Лондону, где је избегла југословенска влада у егзилу. Герилци под Михајловићем су се бавили саботажама, али нису директно нападали немачке трупе јер су са војне тачке гледишта такви напади били бескорисни. А и зато што им је циљ био да припреме терен за Савезничку инвазију Југославије, до које су очекивали да ће доћи касније у току рата. Михајловић је био против напада на немачке трупе јер није веровао да би то било вредно жртвовања српских живота. Он је стално говорио да не би жртвовао 50 Срба "за било ког Немца или било који део железничке линије".

     

    Партизански или комунистички покрет отпора у Србији је заживео у јулу, након немачке инвазије на Совјетски Савез, Операције Барбароса. 3. јула 1941. Тито је сазвао састанак Политбироа Комунистичке партије Југославије у једном београдском предграђу, након што је Јосиф Стаљин позвао на комунистички отпор у окупираним земљама. Сутрадан је Тито издао објаву у којој је позвао на општенародни устанак у Србији. Партизани су успели да освоје Ужице у Западној Србији и да успоставе такозвану Комунистичку Републику. По својој идеологији партизани су били интернационално опредељени и нису потицали из Србије. Јосип Броз Тито је био хрватско-словеначког порекла и био је римокатолик рођен у Хрватској док је ова још била део Аустроугарске империје. Причао је хрватским акцентом и није познавао терен у Србији, где се осећао као странац. Био је војник у аустроугарској армији за време Првог светског рата, заробили су га Руси 1915. и придружио је се Црвеној армији 1918. Борио се на страни Црвене армије од 1918. до 1920. и постао комунистички лидер који ће водити Комунистичку Партију Југославије. Жена му је била Рускиња Пелагија Белоусова, коју је оженио 1919. у Русији. Партизани су хтели да изазову што веће крвопролиће и разарање. Тоје био њихов raison d’etre (смисао постојања). Хтели су да униште прекомунистичке основе и да дају легитимитет комунистичкој владавини после рата, тиме што би демонстрирали да су они ти који су ослободили земљу од немачке окупације. Из тог разлога, снаге под Михајловићем и Титом су се бориле следећи два супростављена концепта герилског отпора.

     

    Српско становништво је било жељно да истера Немце из Србије. Српски устанак је стога имао огромну подршку у Србији. И снаге под Михајловићем и снаге под Титом су учествовале у побуни, чак су и сарађивали против Немаца и заједнички учетвовали у акцијама. Ово је угрозило немачку окупацију Србије. Немачке борбене јединице су пребачене на Руски фронт, тако да су Србију држале снаге из непопуњених гарнизона. Немачке полиција и четири немачке дивизије нису могле да угуше побуну.  4. септембра, 125. пешадијски пук је послат у Србију из Грчке као појачање немачким окупационим снагама.

     

    19. септембра Тито и Михајловић су се по први пут састали у Струганику, након што се Михајловић састао са представницима партизана у августу. Циљ им је био да створе заједнички фронт против Немаца. Договорили су се да се међусобно не нападају. Али никакав стваран договор око сарадње није постигнут због различитих концепта отпора које су две стране имале. Други састанак између Тита и Михајловића одржан је 27. октобра у Брајићима, између Ужица и Равне Горе. Капетан Д.Т. "БилХадсон из британске мисије при штабу Драже Михајловића је такође дошао на састанак у Брајићима. Михајловић и Тито нису успели да постигну договор о сарадњи против немачких снага.

     

    Устанак у Србији

     

    Након немачке окупације Југославије и Грчке, герилски покрети су започели масовну кампању отпора против немачких окупационих снага. У Србији је велики устанак против Немаца започео у лето 1941. Вршене су саботаже комуникационих и транспортних путева. Припадници покрета отпора су мучили, сакатили и убијали заробљене немачке војнике.  Немачки одговор на ове герилске нападе је био покушај сузбијања отпора масовним вешањима и погубљењима српских цивила и талаца.

     

    У јуну 1941, Вилхелм Лист је постао командант Вермахта за југоисток Европе, највиши представник немачке армије на Балкану, и имао је потпуну извршну власт у Србији која је била под немачком контролом. За време инвазије на Југославију и Грчку, Лист је био заповедник 12. армије. Задатак му је био да обезбеди функционисање одбране области окупираних у Србији против напада и немира. Његов шеф особља био је Херман Ферч, који је већ обављао ту функцију у 12. армији од 10. маја.

     

    До 5. септембра устанак се већ брзо ширио и претио је да угрози стабилност немачке окупације. Лист је издао наређење о гушењу побуне:

     

    "У вези горепоменутог, треба размотрити следеће аспектесместа предузети бруталне мере против побуњеника, њихових сарадника и њихових породица (вешање, спаљивање села која учествују у побуни, узимање још талаца, депортација родбине у концентрационе логоре, итд)."

     

    16. септембра, Хитлер је издао директиву 31а, коју је лично потписао, којом је Лист добио задатак да угуши устанак у Србији:

     

    "Команданту Вермахта дајем задатак да угуши побуну у југоисточној области. Прво што је потребно обезбедити у Србији то су транспортни путеви и остале потрепштине неопходне немачкој ратној економији, а затим...да се успостави ред...најригорознијим могућим методама."

     

    Лист је затим предложио и затражио да се решавање војних питања у Србији повери генералу Францу Бемеу, аустријском официру још од пре рата који је тада командовао XVIII корпусом у Грчкој. Временом је Беме преузео читаву извршну власт у Србији. Постао је опуномоћени командант. Тако су Бемеу дате одрешене руке за гушење побуне, иако је формално и даље био подређен Листу. 19. септембра Беме је преузео команду над свим немачким јединицама у Србији и управљање свим операцијама усмереним против устаника. Франц Беме је био ветеран немачких војних кампањи у Француској и Пољској. Касније му је додељена команда над 20. брдском армијом у Норвешкој, где је и дочекао крај немачке војне кампање у Норвешкој. 342. пешадијска дивизија је пребачена из Француске у Србију да би помогли у гушењу побуне. 100. тенковска бригада је такође распоређена у Србији. Данкелман је разрешен дужности у Србији у исто време када је Беме преузео заповедништво над окупационим снагама. Разлог Данкелмановог разрешења је то што је сматран одговорним зато што је дозволио да се устанак измакне контроли и прошири.

     

    Фелдмаршал Вилхелм Кајтел, начелник врховне команде немачких оружаних снага је, у складу са Хитлеровом директивом, послао упутства за гушење покрета отпора на окупираним територијама. Наређење које је Лист проследио својим подређенима:

     

    "Мере које су досад предузете да би се зауставила ова општа комунистичка побуна су се показале неефикасним. Фирер је сада наредио да се предузму најстрожије могуће мере да би се овај покрет уништио у што краћем року. Ово се већ пуно пута кроз историју показало као најбољи начин за решавање проблема, и само тако се може повратити мир.

     

    Следеће мере ће бити примењене: (аСвака побуна против Вермахта, без обзира на индивидуалне околности, биће третирана као комунистичка у својој основи (бДа би се ове интриге сасекле у корену одмах на почетку, најстроже мере ће бити предузимане одмах чим се примети било каква побуна; да би се демонстрирао ауторитет окупационих снага и да би се спречио наставак или ширење побуне. Мора се имати на уму да људски живот најчешће ништа не значи на окупираним територијама и ефекат одвраћања се може постићи само несвакидашњом бруталношћу. У таквом случају, сматраће се да је одговарајућа мера одмазде да за сваког убијеног немачког војника буде погубљено између 50 и 100 комуниста. Начин погубљења мора додатно појачати тај ефекат. Обрнута процедура, где се почиње са релативно благим казнама да би се на крају све завршило само на претњама строжијим казнама као фактору одвраћања , није у складу са овим принципима и зато неће бити примењивана."

     

    http://serbianna.com/analysis/wp-content/uploads/2011/10/franzboehme.jpg

     

    Немачком генералу Францу Бемеу је требало бити суђено на суду за ратне злочине у Нирнбергу, али је извршио самоубиство пре него да изађе пред суд

     

    Немачка казнена експедиција под вођством Бемеа фокусирала се на долину Мачве између река Саве и Дрине, код Шапца. Беме је био римокатолик рођен у Штајерској у Аустрији, бивши аустријски официр и ветеран Првог светског рата. Он је хтео да спроведе колективно кажњавање српских цивила. Рацио и оправдање за то су му били освета за учешће Срба у Првом светском рату. Босански Србин Гаврило Принцип је допринео почетку рата атентатом на аустроугарског надвојводу Франца Фердинанда 1914. Аустријске трупе су претрпеле велике губитке у борбама против српске армије током прве године рата. Беме је гледао на масовна погубљења српских цивила као на одмазду за смрти Аустријанаца у Великом Рату. Његов циљ је био колективно кажњавање целог српског цивилног становништва као освета и одмазда за пораз Аустрије у Првом светском рату, пораз за који је кривио Србију. У свом "Наређењу немачкој армији у Србији", објављеном у листу Donau ZeitungБеме пише:

     

    "Резултат српске побуне су стотине мртвих немачких војника. Имаћемо огромне губитке ако не угушимо побуну без милости.

    Ваш задатак је одувек био да имате потпуну контролу над сваким селом у овој земљи где је немачка крв проливена и 1914.

    Тежину наше освете  мора да осети целокупно становништво Србије. Они који буду имали милост и сажаљење према њима, ускраћују то исто свом народу. Свако ко то буде радио завршиће на војном суду, ма о коме да је реч."

     

    Беме је 25. септембра и 10. октобра наредио јединицама по својом командом да  "целокупно становништвоСрбије буде жестоко погођено. Наредио је да се за сваког убијеног немачког војника или Фолксдојчера ликвидира стотину Срба. Кајтел је оквирно поменуо "смртну казну за 50 до 100 комуниста". Беме је сада наредио да за сваког убијеног немачког војника или Фолксдојчера - етничког Немца који живи ван Рајха - буде погубљено стотину Срба.

     

    "За сваког страдалог војника или Фолксдојчера, заповедници трупа закључно са заповедницима пукова наредиће стрељање талаца по следећим квотама: (аЗа сваког убијеног немачког војника или Фолксдојчера (без обзира да ли се ради о мушкарцима, женама или децистрељати сто заробљеника или талаца,  (бЗа сваког рањеног немачког војника или Фолксдојчера, стрељати 50 заробљеника или талаца"

     

    Беме је наредио да се "Сви комунисти, мушкарци за које се сумња да су комунисти, сви Јевреји, као и одређени број становника који се изјашњавају као демократе или националисти да буду ухапшени у ненајављеним и изненадним акцијама и да буду држани као таоци."

     

    4. октобра Лист је наредио генералу Паулу Бадеру следеће: "Мушки део становништва у областима у којима ће се вршити чишћење терена од бандита ће се третирати на следећи начинмушкарци који учествују у борбама биће изведени пред преки суд. Мушкарци који буду затечени ван борбе да буду претресени и ако се установи да су учествовали у борбама,  да буду изведени пред преки суд.

     

    Ако се на њих само сумња да су учествовали у борбама, да су понудили било какву помоћ бандитима, или да су на било који начин радили против Вермахта, да буду држани у посебном колективном логору. У случају да се бандити поново појаве или да буде било каквог деловања против Вермахта, они ће служити као таоци и биће стрељани."

     

    Број погубљења српских цивила и талаца је порастао као последица Листовог наређења, а одмазда против српског становништва је вршена по принципу "сто за једног", сто српских цивила за једног убијеног немачког војника. Тако су стрељани српски цивили код Тополе. Генерал Беме је 4. и 9. октобра наредио стрељање цивила. Беме је послао Листу извештај о ликвидацији око 2000 комуниста и Јевреја у знак одмазде због 22 убијена немачка војника из Другог батаљона 421. Сигналног и комуникационог пука. Лист је такође добио извештај о стрељањима цивила које су извршиле Безбедоносна Полиција и SD (Sicherheitsdienst - обавештајно крило СС-а). Масовно стрељање код Тополе је поменуто на суђењу у Нирнбергу. Лист је веровао да је најбољи метод за гушење побуне довођење додатних трупа у Србију. Међутим, Хитлер и Кајтел су сматрали да ће терорисање и застрашивање становништва уништити покрет отпора без довођења додатних трупа. Ово показује да је постојало размимоилажење између њих и Листа око политике и мера пацификације Немачке врховне команде. 15. октобра Лист се због здравственог стања повукао са функције.

     

    Масакр у Крагујевцу од 19. до 21. октобра 1941

     

    http://serbianna.com/analysis/wp-content/uploads/2011/10/kraguvmass21-300x213.jpg

     

    Група стрељаних српских цивила у Крагујевцу, октобар 1941

     

    Крагујевац, град у Централној Србији, је пре рата имао око 27,249 становника. Налази се у политичком, културном, образовном и индустријском центру Србије познатом као Шумадија, на реци Лепеници, притоци Мораве. Каргујевац се први пут помиње у турским катастрима 1476, под именом Kragujevdza,  као село са 32 куће. До 1822, имао је 289 куће са око 2000 становника. Крагујевац је био од 1818. до 1839. престоница Кнежевине Србије када ју је Милош Обреновић прогласио. Први суд у Србији је основан у Крагујевцу 1820, прва средња школа 1833, прво позориште 1835, прва гимназије 1838, први топови су произведени 1853. и прва електрана 1884. године.  До 1851. град је постао индустријски центар Србије. Уз помоћ Француске, 1853. је основана најстарија српска војна фабрика која је производила топове. Војно-технички завод, који је вршио надзор над производњом оружја и војне опреме, је такође основан у Крагујевцу. 1929. успостављена је железничка линија између Крагујевца и Краљева. У граду су се производила возила за војску. Крајем '30 их година 20. века производили су се Форд камиони за потребе југословенске војске.

     

    http://serbianna.com/analysis/wp-content/uploads/2011/10/LazarmPantelich.jpg

     

    Лазар М. Пантелић (1893-1941), учитељ из Крагујевца и директор школе који је стрељан заједно са својим ђацима.

     

    15. октобра, Михајловићеве снаге су заробиле припаднике 6. чете 920. Landesschuetzen или Безбедоносног батаљона немачке армије који је држао Горњи Милановац. Сутрадан је заповедник 920. батаљона, чије је седиште било у Крагујевцу, послао свој трећи батаљон да ослободи заробљенике. Овај батаљон који је послат у помоћ је упао у заједничку заседу Михајловићевих и Титових снага.  Десет немачких војника је убијено, а 26 рањено. 19. октобра 300 цивила је стрељано у околним селима у знак одмазде. Сви излази из Крагујевца су блокирани. Све куће су претресене. Сви мушкарци између 16 и 60 година старости су одведни у локално војно заповедништво ради идентификације, а онда су спроведени у бараке на периферији града. Државни службеници су одведени из својих канцеларија и 300 ђака ознад 16 година старости је ухапшено, заједно са 18 својих учитеља. Ђаци су били из V/3 одељења. Узимање талаца се наставило до поподне. 20. октобра 100 талаца је стрељано. Укупан број талаца је био око 10.000.

     

    20. октобра 2.300 људи је стрељано, наводи се у званичном немачком извештају који је сачинио Беме. Лазар Пантелић, директор Прве Мушке Гимназије, је такође стрељан. Када је видео како 35 његових ђака одводе на погубљење, упитао је немачког војника: "Где их воде?". "На стрељање", одговорио је војник. "Ја сам њихов директор. Пустите их и узмите мене уместо њих". "Не можемо", одговорио је војник. "Моје место није овде, него је са мојим момцима". Придружио се ђацима и загрљени су стали пред стрељачки вод. "Пуцајте, ја још увек држим час". Прича се да су ђаци Крагујевачке гимназије рекли: "Ми смо српска деца. Пуцајте". Немци су поштедели неколико стотина становника да би пренели осталима сав ужас који се десио. Око 600 људи је било заточено на месту погубљења у Шумарицама, где су наредних 4 дана сахрањивали мртве. Стрељани су сахрањени у плитким гробницама, из којих су их извлачили пси због хране. Гробови су касније обележени српским православним крстовима, које је комунистички режим касније уклонио.

     

    http://serbianna.com/analysis/wp-content/uploads/2011/10/krag1.jpg

     

    Трупе Вермахта спроводе цивиле из Крагујевца до места егзекуције

     

    Обзнана издата 21. октобра 1941. из канцеларије локалног немачког заповедништва је овако гласила:

     

    "За сваког убијеног немачког војника, стрељано је 100 становника. А за сваког рањеног 50. Пре осталих, ликвидирани су комунисти, бандити и њихови јатаци. Погубљено је укупно 2.300 људи"

     

    29. октобра Феликс Бенцлер, аташе немачког министра иностраних послова при војном заповедникштву окупационих снага у Србији, је послао допис свом министарству:

     

    "Током протекле недеље извршена су погубљења великог броја Срба, не само у Краљеву већ и у Крагујевцу, као одмазда за убиство чланова Вермахта. Ликвидације су вршене у односу 100 Срба за једног Немца. У Краљеву је стрељано 1.700 Срба мушкараца, у Крагујевцу 2.300."

     

    Град Рудник је затим сравњен са земљом. Горњи Милановац је плански разорен запаљивим бомбама, од 464 кућа остало је њих 72. У Краљеву су стрељани радници који су радили у железничкој и авионској индустрији и Немци су наводно убили по једног члана из сваког домаћинства у граду.

     

    http://serbianna.com/analysis/wp-content/uploads/2011/10/Krag2.jpg

     

    Трупе Вермахта прегледавају идентификационе папире српских цивила пре стрељања у Крагујевцу

     

    У селима Мечковац, Грошница и Милатовац стрељано је 427 цивила. У Драгинцу и Лозници 2.950 цивила је погубљено због герилске активности у околини Краљева. У Краљеву је стрељано 1.736 цивила.
     

    Размена телеграма између аташеа немачког министра иностраних послова при војном заповедникштву окупационих снага у Србији и војног команданта у Србији објашњава зашто су цивили из Крагујевца одабрани за стрељање:

     

    "Погубљења у Крагујевцу су извршена иако није било напада на чланове Вермахта у овом граду. Разлог је то што није могао да се нађе довољан броја талаца другде."

     

    Погубљења су извршили војници из 1. батаљона 724. пешадијског пука Вермахта под заповедништвом мајора Паула Кенига. Жртве су биране насумично. Цивили су бирани једино из разлога да се испуни квота 100 Срба за једног убијеног Немца. Немачка војна команда у Србији је навела цифру од 2.300 ликвидираних. Комунистички режим је после рата манипулисао овим подацима у циљу пропаганде и подигао цифру на преко 7.000 убијених. Тачнији и објективнији број убијених у Крагујевцу и околним селима и местима током целог овог преиода је негде око 2.794 жртава.

     

    24. октобра Валтер Кунце је преузео позиције заменика команданта Вермахта за Југоисток и заповедника 12. армије. Ово именовање је било привремено, док се Лист не врати на дужност. 31. октобра Беме је предао извештај Кунцеу у коме је описао стрељања у Србији:


    "Стрељање: 405 талаца у Београду (до сада у Београду стрељано укупно 4.750). 90 комуниста у шабачком логору. 2.300 талаца у Крагујевцу. 1.700 талаца у Краљеву."

     

    http://serbianna.com/analysis/wp-content/uploads/2011/10/kragujevmass.jpg

     

    Војник Вермахта показује српског цивила кога треба докрајичити након стрељања у Крагујевцу

     

    Стрељања цивила су се наставила. Кунце у директиви од 19. марта 1942. наређује:

     

    "Што јасније и бруталније мере одмазде буду на почетку, мање ће се морати примењивати касније. Без лажне сентименталности! Боље је ликвидирати 50 осумњичених него да иједан немачки војник изгуби живот. Ако се испостави да је немогуће ухватити оне који су учествовали у побуни, општије мере одмазде ће можда бити потребне. Рецимо, стрељање свих мушкараца из оближњих села по већ устаљеној квоти (100 Срба за убијеног Немца, 50 за рањеног)."

     

    Масакр у Крагујевцу је дубоко утицао на Михајловића. Схватио је да је био у праву када је избегавао нападе на немачке окупационе снаге који би довели до стрељања сроских цивила. Он је рекао британском официру Кристију Лоренсу:

     

    "Вероватно сте чули за последице моје револуције прошле јесени? За стотине спаљених села и ужасну одмазду коју су Немци извршили против невиних људи? Када се све завршило, решио сам да више никада не донесем такву беду земљи, осим ако би тако нешто имало за последицу наше потпуно ослобађање."

     

    За разлику од њега, комунистички партизани су били индиферентни по питању страдања цивилног становништва у Србији. Партизане је мотивисала идеологија због које нису схватали да војници немачких окупационих снага нису нацисти, него регрути који нису имали избора осим да служе немачку војску. Бесмислена убијања војника тих трупа ће после довести до одмазде која је за последицу имала страдања невиних цивила.

     

    Партизани су се, међутим, такође водили и политичким циљевима. Њихов циљ је био да освоје и да контролишу територију и да припреме терен за преузимање државе од стране комуниста. Партизански комунистички вођа Едвард Кардељ је одбацио било какву бригу о губитку живота цивила: " Неки другови...се боје одмазде - уништавања села, погубљења,  и тако даље...у рату се не смемо бојати ни када читава села буду уништена". Михајловић је проценио да би велики напади на Немце довели до одмазде која би за последицу имала не само страдање бораца, већ и смрт невиних цивила. Тито је ово одбацио: "То није битно. Ја гледам даље у будућност. Терор ће сигурно довести до оружане побуне...." Одговор комунистичких лидера на запањеност њиховом безосећајношћу за страдање цивила је био да ако сви Срби нестану у рату, биће довољно Кинеза да се населе на српским земљама. Другим речима, њихов циљ је био утемељен у освајању политичке моћи. То је било оно што су партизани желели. Није их било брига ако невини цивили страдају. Циљ је оправдавао средство. Докле год је било могуће створити тоталитарну диктатуру у Србији и Југославији, цена плаћена људским животима је била неважна.

     

    http://serbianna.com/analysis/wp-content/uploads/2011/10/ljubisajovanovic17.jpg

     

    Љубиша Јовановић, 17-годишњи ђак из Крагујевца, је оставио поруку својим родитељима пре него што је стрељан

     

    Нирнбершки процес и масакр у Крагујевцу

     

    Франц Беме (1885-1947) је ухваћен 9. маја 1945 у Норвешкој. Изведен је пред Воји суд САД у Нирнбергу због ратних злочина и злочина против човечности у Србији: масовног стрељања српских цивила у Крагујевцу и околним местима и селима. Ово суђење је било тзв. "Талачко суђење", случај број 47, Сједињене Америчке Државе против Вилхелма Листа и др. Такође познато као "Случај југоисток", суђење је трајало од 8. јула 1947. до 19. фебруара 1948. Талачко суђење је био седми од дванаест процеса одржаних пред војним судом САД у Нирнбергу који се обично називају Накнадним нирнбершким суђењима, или суђењима ратним криминалцима пред војним трибуналом у Нирнбергу. Међутим, Беме је извршио самоубиство пре него да буде изведен пред суд 29. маја 1947, скоком са четвртог спрата затворске зграде у Нирнбергу.

    1015560_36_1Grupa_streljanih_copy.jpg

    Оптужени на Талачким суђењима су били немачки војни команданти који су наредили убијања цивила или талаца у знак одмазде да би успоставили ред на окупираним територијама на којима су деловали герилци. Франц Беме, Вилхелм Лист, Валтер Кунце, Максимилијан фон Вајхс, Херман Ферч, Лотар Рендулић, Хелмут Фелми, Хуберт Ланц, Ернст Денер, Ернст фон Лајсер, Вилхелм Шпајдел и Курт фон Гајтнер су оптужени за чињење ратних злочина и злочине против човечности у Југославији, Грчкој, Албанији и Норвешкој.

     

    Оптужница против њих је садржала четири тачке и теретила их је за:

     

    1) Масовна убиства стотина хиљада цивила у Грчкој, Албанији и Југославији  тиме што су наређивали узимање талаца и њихову ликвидацију као одмазду

     

    2) Пљачку и безразложно уништавање села и градова у Грчкој, Албанији и Југославији

     

    3) Убијање и злостављање ратних заробљеника, као и произвољно проглашавање непријатељских бораца "партизанима" што им је у пракси ускраћивало статус ратних заробљеника, као и њихова ликвидација

     

    4) Убиства, мучење, депортацију и слање у концентрационе логоре грчких, албанских и југословенских цивила

     

    Окривљени су оптужени да су "Предводили и саучествовали у убиствима хиљада цивила у Грчкој, Југославији, Норвешкој и Албанији у периоду од септембра 1939. до маја 1945. тиме што су користили трупе немачких оружаних снага, које су следиле наређења која су издавали окривљени." Даље се такође терете да су учествовали у "Намерно осмишљеној пракси коришћења терора и застрашивања која је спровођена убијањем, застрашивањем и депортацијом цивила и заробљеника у сврху њиховог коришћења као робовске радне снаге. Што је било потпуно неоправдано и непотребно са војничке тачке гледишта."

     

    По тачки један оптужени су за убиства стотина хиљада особа у масовним убиствима цивила. Као и да су "издавали, прослеђивали и следили наређења да се за сваког убијеног немачког војника стреља 100 цивила, а 50 за сваког рањеног." По тачки два оптужени су за уништавање градова, насеља и села њиховим спаљивањем и рушењем. По тачки три оптужени су за погубљења ратних заробљеника без судског процеса и убијање родбине тих заробљеника. По тачки четири оптужени су за убиства, мучења и систематско терорисање цивилног становништва на окупираним територијама и њихово затварање у концентрационе логоре. Овим поступцима они су прекршили Хашку конвенцију из 1907, међународне конвенције, правила и обичаје рата, опште принципе криминалног права и интерне законе окупираних држава који су важили на окупиранима територијама и по којима су њихови поступци били "декларисани, препознати и окарактерисани као злочини" по члану 2 Контролног Закона бр. 10 који су донели САД, СССР, Француска и Велика Британија.

    983734_13.jpg

    Пресуда Нирнбершког суда је била да је Вилхелм Лист крив по тачкама један и три и он је осуђен на доживотну робију. Валтер Кунце је био крив крив по тачкама један, три и четири и осуђен је на доживотну робију. Херман Ферч је ослобођен оптужби и пуштен из притвора. Процес против Максимилијана фон Вајхса је обустављен због његовог здравственог стања. Фелдмаршал Евалд фон Клајст је испоручен Југославији 16. августа 1946. где му је суђено због ратних злочина и осуђен је на 15 година затвора.  Југославија га је испоручила Совјетском Савезу 1948. где је осуђен на доживотни затвор због ратних злочина. Умро је у логору за ратне заробљенике у Владимиру 1954.

     

    Закључак Нирнбершког суда је био да су узимање и накнадна егзекуција талаца били неоправдани са војне тачке гледишта. Прво се морају предузети "све могуће радње за обезбеђивање реда" пре узимања талаца. Суд је сматрао да је узимање талаца и њихово накнадно убијање из одмазде оправдано под одређеним условима. Суд је истакао да је по британском Приручнику војног закона дозвољено вршити одмазду над цивилним становништвом. По Основном приручнику (Правила рата на копну) војске САД, погубљење талаца је дозвољено. На крају је суд истакао да убијање талаца није забрањено међународним споразумима. Трибунал сматра да је "узимање талаца у основи засновано на теорији колективне одговорности", то јест колективном кажњавању због колективне кривице. Суд је изнео тест у седам тачака да би се установило да ли је узимање и убијање талаца из одмазде у складу са међународним законом. Убијања из одмазде су била дозвољена само као "крајња мера" и тек када се спроведу регулације које се тичу регистровања становништваа, издавања пропусница, успостављања забрањених зона, ограничавања кретања, увођења полицијског часа, забране окупљања, задржавања осумњичених, ограничавања комуникације, ограничавања залиха хране, евакуисања проблематичних области, увођења пораза на новчане приходе, увођења принудног рада да би се отклониле последице саботажа, уништавања власништва у близини места где је извршен напад или било која друга регулација која није прописана међународним прописима, а која би помогла да се постигне жељени резултат. Таоци нису могли бити убијани само јер је то "било пожељно и корисно са војне стране гледишта". Становништво је морало да учествује у за њих одређеним активностима, активно или пасивно. Потребно је да се испостави да је немогуће пронаћи  стварне починиоце. Мора се издати објава у којој ће се навести имена и адресе талаца и јасно рећи да ће бити погубљени уколико се настави са нежељеним активностима. Казна стрељана талаца "не сме у својој тежини прећи преступе за које је уведена да би их спречила". Прво мора доћи до саслушања пред судом пре него да се таоци погубе, осим ако се не може јасно доказати да постоји потреба за хитним деловањем.

     

    Налаз суда је да српски и југословенски герилци нису могли да рачунају на статус "легалних бораца". Суд њих сматра за franc tireurs, што је француски израз за "слободне стрелце". Тиме они нису имали права на статус ратних заробљеника. Као franc tireurs, они су могли после заробљавања да буду "осуђени на смрт", то јест погубљени без суђења. Став је суда:

     

    "Морамо да закључимо да су такви герилци били franc tireursкоји би, након заробљавања, могли бити осуђени на смрт. Као последица тога, окривљени Лист не може сносити криминалну одговорност због погубљења заробљених партизана..."

    Kragujevac 21 oktobar Memorijalni Park 262.jpg

    Међутим, суд је одбио да прихвати одбрану окривљених у којој су они говорили о "ланцу командовања". Окривљени су тврдили да нису криви јер су само извршавали наређења оних који су били изнад њих по чину и утицају. Да би се таква одбрана узела као валидна, суд је сматрао да онај који следи наређења својих претпостављених мора да докаже да "није био свестан да је наређење нелегално". Ако неко зна да је наређене нелегално а ипак га изврши, онда он не може да користи то као одбрану. Наређење се сматра нелегалним ако "крши међународно право и фундаменталне концепте правде". Став је суда да "ланац командовања" не може бити одбрана код чињења кривичног дела.

     

    Став суда је био да су Вилхелм Лист и Валтер Кунце извршавали наређења за која су знали да су нелегална и криминална јер су наређења која су издавали Хитлер и Кајтел била у супротности са међународним правом и фундаменталним концептима правде. Зато је закључак Нирнбершког трибунала да су стрељања српских цивила у Крагујевцу представљала ратни злочин и злочин против човечности.

     

     

    Извор:  http://serbianna.com/analysis/archives/1132

     Превод за Поуке.орг https://pouke.org/forum/profile/6791-geniusatwork/

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима



    Придружите се разговору

    Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

    Guest
    Додај коментар...

    ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

      Only 75 emoji are allowed.

    ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

    ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

    ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Вести са званичног сајта Српске Православне Цркве

×
×
  • Креирај ново...