Предавач на трибини "Свето и профано, Мирча Елијаде", 2. октобра 2024. у 19 ч у Клубу Дома омладине Београда, биће протојереј Александар Ерић, свештеник у Саборној цркви св. Георгија у Крушевцу, магистар систематског богословља и мастер филозоф. Тренутно ради на изради докторске дисертације из области филозофије духа, тачније, бави се питањем идентитета личности у филозофији оксфордског професора Дерека Парфита. Области интересовања су му савремена метафизика, епистемологија и филозофија духа. Своје научне радове из филозофије и богословља објављивао је у више часописа и периодика. Ово предавање се одржава у оквиру циклуса трибина "Велике књиге 20. века". Модерира Данијела Марковић из Института за студије културе и хришћанства.
Кључно за разумевање Елијадеовог Светог и Профаног су три категорије: Свето (што је трансцендентни референт као што су богови, Бог или Нирвана), хијерофанија (која је продор светог у људско искуство, тј. откривење), и хомо религиосус (биће пар еџцелленце спремно да цени такав пробој). Један од Елијадеових циљева је да упозна читаоце са идејом нуминозног, концептом који је дат у „Идеји светог“ Рудолфа Отоа. Нуминозно искуство је оно искуство Светог које је посебно за религиозна људска бића (хомо религиосус). На основу тога је искуствено неодољиви, обухватајући мистеријум, нешто тако задивљујуће као аспект Светог, или, као потпуно Друго. Проширујући и излажући феноменолошке димензије светог, Елијаде истиче да се Свето појављује у људском искуству као кључна тачка оријентације, истовремено пружајући приступ онтолошкој стварности која је њен извор и за којом жеђи хомо религиосус. Према Елијадеу, хомо релегиосус жеђи за постојањем. У смислу простора, Свето разграничава простор између светог и профаног и тако лоцира аџис мунди као центар.
**
Трибина "Естетика и етика – одговорност и стваралаштво у античком и хришћанском погледу на свет" биће приређена у четвтак, 3. октобра 2024. у 19 часова у Клубу Дома омладине Београда, у оквиру циклуса трибина "Цивилизација, култура, религија". Учествује проф. др Милан Радовановић, из Академије уметности. Модератор је ма Јован Благојевић, из Библијског културног центра.
Скулптуре, фрескопис и иконографија древног света Средоземља су један од најзначајнијих дарова које је антика подарила човечанству. На то се надовезује средовекована уметност са својим богатством. И једна и друга представљају инспирацију за касније стваралаштво настало у периоду ренесансе. Једна од кључних карактеристика античке и средњевековне уметности јесте естетска префињеност. Оно што је, међутим, чесзто запостављено у разумевању естетике поменутих периода је њена дубља повезаност са етиком. Ово је тема трибине коју представљамо, а на којој ћемо поставити различита питања, међу којима су и да ли је лепо истовремено и добро, и обратно, који је међу однос етике и естетике и сл.
Трибину организује Библијски културни центар у сарадњи са Домом омладине Београда.
Извор: Дом омладине Београда
Recommended Comments
Нема коментара за приказ.
Придружите се разговору
Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.