Jump to content

Vaznesenje

Оцени ову тему


Препоручена порука

Овде се налази камен са којег се Исус Христ вазнео на Небеса. На камену се види отисак стопала.

230QVGW.jpg

kp7q7sx.jpg

Pnun7Dy.jpg

Солидарност ће спасити свет.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 часа, dragisa рече

Šta je to Vaznesenje?

Isus Hristos odleteo u nebo?

Da li Vaznesenje smatrate fizičkim događajem?

 

I fizicki i duhovni dogadjaj. Fizicki jer je zaista .... И ово рекавши видеше они где се подиже и однесе Га облак из очију њихових..... И кад гледаху за Њим где иде на небо, .... Који и рекоше: Људи Галилејци! Шта стојите и гледате на небо?....

Ali i duhovni, jer ako Isus ne bi otisao na nebo u svojem telu kojim je i Vaskrsao iz mrtvih i pobedio smrt, ne bi nam poslao i Utesitelja ....tj. Duha Svetoga koji je ustanovio Njegovu crkvu i prosvetio apostole za propoved Jevandjelja .... ali, takodje,.... Који и рекоше: Људи Галилејци! Шта стојите и гледате на небо? Овај Исус који се од вас узе на небо тако ће доћи као што видесте да иде на небо.... znaci Isus ce doci sa neba ponovo drugi put u svoj svojoj Slavi i sili i da 'donese' buduce carstvo za one koji su ga verovali.

Tako nekako vidim Vaznesenje.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

pošto vidim da shvatate između ostalog i bukvalno, mislim da bi to trebali da prodiskutujemo

kada se stvari shvataju bukvalno to može iskriviti osnovni smisao (kreacionisti, rapture itd)

dakle ovako, ako je po vama Vaznesenje fizički odlazak Isusa na nebo (postoje brojna pitanja koja se time otvaraju: šta je nebo, jel gore raj, gde je tačno to mesto, ako je na nebu Carstvo nebesko onda je Njegov silazak u Ad bio ustvari putovanje u središte zemlje itd), šta onda znače njegove reči:

3. Јер хљеб је Божији онај који силази с неба и даје живот свијету.
34. Тада му рекоше: Господе, дај нам свагда тај хљеб!
35. А Исус им рече:
(Зач. 21).
Ја сам хљеб живота: који мени долази неће огладњети, и који у мене вјерује неће никад ожедњети.
36. Него вам рекох: и видјели сте ме, и не вјерујете.
37. Све што ми даје Отац мени ће доћи; и онога који долази мени нећу истјерати напоље.
38. Јер сам сишао с неба не да творим вољу своју, него вољу Оца, који ме посла.

ako bi bili dosledni onda bi ove reči (po istom principu) trebalo shvatiti tako da je Isus je u vidu hleba sišao sa neba

Zar ne?

Ako ne zašto ne?

Everyone’s got a plan until they get hit.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

U istom smislu Isus govori:

12. Кад вам казах оно што је земаљско па не вјерујете, како ћете вјеровати ако вам кажем оно што је небеско?
(Зач. 9).
13. И нико се није попео на небо осим Онај који сиђе с неба, Син Човјечији који је на небу.

dakle ako bi sve shvatali po tom ključu ovde izričito stoji da je isti onaj koji se popeo pre toga sišao sa neba.

da li smatrate da je Isus nekako sleteo sa neba i ušao u Marijinu matericu?

to bi bilo bukvalno shvatanje.

Everyone’s got a plan until they get hit.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

пре 3 часа, dragisa рече

kada se stvari shvataju bukvalno to može iskriviti osnovni smisao 

Мислим да је за нас као обичне смртнике, у ово доба претеране философије и надмене гнозе препоручљиво да што буквалније све схватамо.

Имам осећај да се оваквим питањима само све више удаљавамо од основног смисла.

пре 3 часа, dragisa рече

ako bi sve shvatali po tom ključu

И зашто би све схватали по истом кључу, чак и када би било изводљиво?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, dragisa рече

pošto vidim da shvatate između ostalog i bukvalno, mislim da bi to trebali da prodiskutujemo

kada se stvari shvataju bukvalno to može iskriviti osnovni smisao (kreacionisti, rapture itd)

dakle ovako, ako je po vama Vaznesenje fizički odlazak Isusa na nebo (postoje brojna pitanja koja se time otvaraju: šta je nebo, jel gore raj, gde je tačno to mesto, ako je na nebu Carstvo nebesko onda je Njegov silazak u Ad bio ustvari putovanje u središte zemlje itd), šta onda znače njegove reči:

3. Јер хљеб је Божији онај који силази с неба и даје живот свијету.
34. Тада му рекоше: Господе, дај нам свагда тај хљеб!
35. А Исус им рече:
(Зач. 21).
Ја сам хљеб живота: који мени долази неће огладњети, и који у мене вјерује неће никад ожедњети.
36. Него вам рекох: и видјели сте ме, и не вјерујете.
37. Све што ми даје Отац мени ће доћи; и онога који долази мени нећу истјерати напоље.
38. Јер сам сишао с неба не да творим вољу своју, него вољу Оца, који ме посла.

ako bi bili dosledni onda bi ove reči (po istom principu) trebalo shvatiti tako da je Isus je u vidu hleba sišao sa neba

Zar ne?

Ako ne zašto ne?

Pa, nije bas Dragisa, (namrgodjeni misu... :945729: :D).

Malo se salim, znas mene, malo da opustimo atmosfericu', da kroz relaksacion'  :pecanje: i laganica' 0703_read vidimo kako sve to ide sa nebom... 

 Treba sve to proanalizirati,.... tamo u Delima Apostolskim prvo poglavlje stoji za Vaznesenje... И ово рекавши видеше они где се подиже и однесе Га облак из очију њихових.... mislim ako gledamo logicno, Isus se podize i odnese ga oblak iz ociju njihovih, prvo se podigao i ako je Isusa odneo oblak u daljini i sve dalje tako da apostoli nisu mogli vise da ga vide svojim ocima (a mi mozemo daleko da vidimo u daljinu), onda je ocekivano da se Isus u telu Vazneo 'na gore' prema oblacima na visini koji su na ovom plavom nebu kao sto kaza sv.Grigorije Palama :

"Користећи облак као кочију, узишао је у слави и ушао у нерукотворену Светињу над светињама, сео здесна Величанству на небесима, учинивши наш састав (тј. нашу људску природу) причасником како божанства, тако и престола. Пошто апостоли нису престајали да гледају на небо, појавили су се ангели и објавили да ће Он поново да дође са неба на исти начин како су видели да се узноси."

Koliko vidim ovde Palama razdvaja nebo koje mi vidimo fizicki i nerukotvorenu Svetinju nad svetinjama na nebesima gde je Isus usao i seo zdesna Velicanstvu na nebesima. Znaci, apostoli su i fizicki ocima gledali gore na nebo gde se vazneo i uzisao Isus u svojem telu kada je,....  koristio oblak kao kociju da bi na kraju usao u Svetinju.. (kako kaze Palama).

Pa, recimo sv.Teofilakt Ohidski kako tumaci :

"Овде је било потребно да знају и крај, јер је очима неодступна сва висина и вид није могао да одреди да ли се Он вазнео на небо или се негде зауставио. Због тога су им анђели, који су стали испред њих, открили оно што посредством вида нису могли да разумеју. А облак га је уздигао због тога, што је он символ Господње и Божанствене силе, јер се у облаку не може видети символ неке друге силе. "

Ovde Teofilakt kaze da je apostolima....ocima bila neodstupna sva visina i vid nije mogao da odredi... sto meni asocira na one reci ....и однесе Га облак из очију њихових... daleko od njihovog vida u visinu gde su i oblaci....

Ili, gledam sad sta kaze sv.Jovan Zlatoust :

"Для чего же облако взяло Его? И это служит знаком, что Он вознесся на небо. Не огонь, не колесница огненная, как было с Илиею, но облако взяло Его; а это было символом неба. Так и пророк гово­рит: облака делаешь колесницею Своею (Пс. 103:3), – хотя это сказано об Отце....

... А что Он отходил на небо, это они видели своими глазами. О, какого видения удостоились они! "

Oblak koji Ga uzima (koji je na nebu....moj citat) , sluzi kao znak da se On uzdigao na nebo.... oblaci su na nebu i to je jedan od dokaza ili znak (kako kaze sv.Jovan) da se Isus zaista vazneo i uzdigao gore ka ovom nasem nebu.

Mislim da je iz svega jasno da se Isus vazneo i uzdigao prema nebu, kako na kraju u ovoj (poslednjoj recenici) kaze sv.Jovan Zlatotoust da.... su se apostoli udostojili velikog vidjenja tako  sto su apostoli vlastitim ocima da je On otisao na nebo.

Opet nesto citam od sv.Dimitrija Rostovskog kako to uzdizanje Isusa na nebo tumaci tu kao duhovnu 'visinu' :

"Господ наш се вазнио на небо да би нас гледао са висине, као отац дјецу своју, као пастир овце, као орао птиће своје, као војвода своје војнике – да би свакога видио, да би знао нужду и потребу свакога и да би свакоме пружио помоћ. Као што се цар, када окупи мноштво своје војске за бој и када жели да види све своје пукове, попење на неко узвишење, на гору или неку високу утврду, да би са висине све видио и организовао; тако и Господ наш, Цар царева, искупља ратујућу на земљи Цркву, у којој је чинова онолико колико и пукова, и вазноси се на горња небеса, да би са висине видио подвиге свих....

... Док је и мисаоно сунце наше Христос пребивао, као на неком западу, на земљи у нејављању Себе људима и када је био потамњен добровољним страдањем, дотле је по свој земљи владала тама незнања Бога. А када се Он, уставши из запада гробног, успео на небо, истог часа муње Његове освијетлише васељену, истог часа од истока сунца до запада славно постаде Име Његово (Пс. 112:3; 76:19) и познањем Бога освијетли се васељена (Авак. 2:14)...

...Вазнио се Господ од нас на небо да би нам припремио пут на небо и био водич у горње земље...."

Itd, ima toliko citata od svetitelja za vaznesenje Isusovo i sva ona govore u ovom smislu i kontekstu i fizickog uzdizanja Isusovog na nebo, ali naravno to ima u duhovni i bogoslovski znacaj i tumacenje.

I, narocito su bitni sledeci stihovi koji slede.... Који и рекоше: Људи Галилејци! Шта стојите и гледате на небо? Овај Исус који се од вас узе на небо тако ће доћи као што видесте да иде на небо.....  ima ovde tumacenja da ne citiram....a i nesto sam oduzio... :smeh1:

http://bible.optina.ru/new:act:01:11

Eto, mislim Dragisa da bi trebalo da je jasno da je Vaznesnje Gospodnje bilo i telom na nebo gde je .... Користећи облак као кочију, узишао је у слави и ушао у нерукотворену Светињу над светињама, сео здесна Величанству на небесима, учинивши наш састав (тј. нашу људску природу) причасником како божанства, тако и престола... kako pise sv.Grigorije Palama.

Ajd, posle nesto o ovim drugim stihovima.

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Има причица у Старечнику како се неки монах у простоти молио св. Вазнесењу мислећи да је светитељ, а тражио је рибу за болесног брата и риба се одмах нашла у његовој руци.. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Milica Bajic рече

 

Мислим да је за нас као обичне смртнике, у ово доба претеране философије и надмене гнозе препоручљиво да што буквалније све схватамо.

Имам осећај да се оваквим питањима само све више удаљавамо од основног смисла.

И зашто би све схватали по истом кључу, чак и када би било изводљиво?

znači po tebi je "osnovni smisao" da je Isus uzneo ljudsku prirodu u svemir i u tome se ogleda spasenje?

po tom "osnovnom smislu" mi bi u crkvu trebali da idemo u NAS(A)-inim odelima a Jureja Gagarina slavimo kao svetitelja

 

Everyone’s got a plan until they get hit.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Bokisd 

o Bole spisatelju stari :D

znači kad uvatiš nešto ko pitbul terijer si :aplauz:

lepo što si to argumentovao ali nisi mi odgovorio na drugi deo pitanja:

ako uzmemo da je sve to tako, ZAŠTO onda ne smatramo (ili smatramo) da je Isus u formi vekne hleba sleteo sa neba, on sam to kaže? jel mi to ne verujemo njegovim rečima? dakle ako ne verujemo u (što bi milica rekla) "osnovnom smislu" ZAŠTO ne verujemo?

Everyone’s got a plan until they get hit.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Агница рече

Има причица у Старечнику како се неки монах у простоти молио св. Вазнесењу мислећи да је светитељ, а тражио је рибу за болесног брата и риба се одмах нашла у његовој руци.. 

mislim da su u pitanju bili gosti koji bi mu došli, ne za bolesnog brata, a riba bi iskočila iz vode u njegove ruke (ne kao da se materijalizuje, nego uskoči iz vode )

Everyone’s got a plan until they get hit.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 18 минута, dragisa рече

uzneo ljudsku prirodu u svemir

Ne znam odakle ti uopste da je Vaznesenje negde u svemir, ali nije, nego u neprolazno Carstvo vecnosti. Da, jeste bukvalni dogadjaj, bas kako ga opisuju i jevandjelisti. Hristos je rodjen, razapet, umro, vaskrsao i vazneo se Telom na Nebo. Stavise, i Majka Njegova isto se vaznela telom, buduci toliko uzvisena mimo ostalih ljudi i cak i andjela, pa joj pevamo da je "casnija od Heruvima, i neuporedivo slavnija od Serafima".

Dakle, Hristos je se jeste doslovno vazneo Telom na Nebo, tj. u svoje neprolazno Carstvo.

Inace, da se podsetimo: "U grobu Telom, u adu dusom kao Bog, u Raju sa razbojnikom, i na prestolu sa Ocem bio si, Hriste, sve ispunjujuci, Neograniceni." Drugim recima, sam Hristos, kao jedinorodni Sin Boziji uvek je svuda prisutan, ali se na Vaznesenje i svojim Telom vazneo tako da je "seo sa desne strane Velicanstva na Nebesima".

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 15 минута, dragisa рече

znači po tebi je "osnovni smisao" da je Isus uzneo ljudsku prirodu u svemir i u tome se ogleda spasenje?

po tom "osnovnom smislu" mi bi u crkvu trebali da idemo u NAS(A)-inim odelima a Jureja Gagarina slavimo kao svetitelja

 

Ima ona prica ruskih komunista starih prvoboraca :D ..... kada je Jurij bio gore u svemir' :takeoff: pa dosao nazad i pitali ga.... si' video Boga....  :smeh1:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 22 минута, dragisa рече

mislim da su u pitanju bili gosti koji bi mu došli, ne za bolesnog brata, a riba bi iskočila iz vode u njegove ruke (ne kao da se materijalizuje, nego uskoči iz vode )

Ne, nisu bili gosti, nego je u pitanju divni a neuki monah, koji je bio poslusnik u manastirskoj bolnici. Male stepenice iz bolnice vodile su sve do morske obale, gde bi on odlazio po potrebi da uzme po neku ribu, da bi se bolesna braca okrepila. I tako je jednom prilikom prostodusno zatrazio "svetiteljko moja Vaznesenjko, daj mi jednu ribu za brata!", na sta se riba pracnula iz vode i skocila mu u ruke, a sve to jer je "Vaznesenje" rec zenskog roda na grckom jeziku, pa je otud on - buduci neskolovan - mislio da je to neka zena svetiteljka. Radi njegove izvrsne umne cistote to mu se, naravno, nije uzimalo kao nesto pogresno, nego je Bog postupao rado po njegovim molitvama.

U pitanju je Sveta Gora, a svedocenje o ovom monahu je pripovedao blazene uspomene starac Pajsije Svetogorac (knjiga "Sveta Gora i svetogorci").

:)

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...