Jump to content

АУТИЗАМ !!!(Не игноришите,молим вас)


Препоручена порука

Да ли сте имали контаскт са децом и/или људима са аутизмом и сличним поремећајима ?

Драгоцена су ми таква искуства.

Ово сам нашла на јутјубу :cmizdrenje: :cmizdrenje: :(:cmizdrenje: :

Потпис:

Надање је моје- Отац;

Прибежиште моје- Син;

Покров мој- Дух Свети;

Тројице Свесвета, слава теби.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Дете мојих пријатеља је аутистично, али у много лошијем стању него ова деца на клиповима. Не хода сам, не прича. Кад дођем код њих често се пришљамчи и чупка ме за брадицу, без престанка. Његова мама каже да га спречавам да то ради, уопште сва понављања, да би могао да напредује. Мени жао да га грдим. Једино га макнем кад ме баш почупа.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Хвала Ратко :cmizdrenje:

Радећи са децом,по некад дођем у додир и са оном која имају овај поремећај.Често ми се чини да вапе да остваре контакт са нама,али не могу да нађу излаз из свог света.

  • Свиђа ми се 1

Потпис:

Надање је моје- Отац;

Прибежиште моје- Син;

Покров мој- Дух Свети;

Тројице Свесвета, слава теби.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Имала сам контакт с оваквом децом када сам била приправник у Центру за децу и омладину ометену у развоју. Боравила сам 7 месеци у Дневним боравцима за аутистичну децу, у Београду, и свакодневно се сусретала са њима. Шта рећи ... најтеже је кад видиш малу децу оболелу од аутизма. Од адолесцената сам се, искрено, плашила, јер су веома крупни а потпуно непредвидиви. Нисам стекла утисак да су "лепљиви", чињеница јесте да имају свој свет у који ми не можемо да продремо.

Умеју они да "дођу у наш свет" повремено, да покажу и да приме емоције.

ОСтао ми је у сећању један млади човек, кога су у Дневном боравку звали "Кишни човек", јер је био логореичан, стално је шеткао у круг и причао, увек исте речи, али то је била тзв. салата од речи. Он је једини од свих осталих младих људи у том боравку изговарао конкретне речи, уместо неартикулисаних гласова. И једини је умео да завеже пертле... Он је тамо био сматран за генија, у односу на остале.

Стално понављање истих радњи и речи јесте специфично за аутизам. Аутистичне особе плаши свака промена устаљене рутине, они управо у тим стереотипним радњама осећају сигурност.

И исхрана им је специфична. Једу намирнице без глутена. Нека истраживања су показала да аутистичне особе не треба да уносе у организам намирнице са глутеном.

Оно што сам ја видела за тих 7 месеци боравка тамо, јесте да су сестре и дефектолози посвећени тој деци, да раде са њима и да су сви међусобно емотивно везани.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Хвала Ратко algabacaju

Радећи са децом,по некад дођем у додир и са оном која имају овај поремећај.Често ми се чини да вапе да остваре контакт са нама,али не могу да нађу излаз из свог света.

Да.

Имам исти осећај и чини ми се као да је њихова свест потопљена у неку густу тишину у којој се даве са ужасним страхом и у немоћи вриште да их чујемо, тражећи помоћ.

То је бескрајно тужно.

Онај ко је у додиру са њима не сме да жали себе јер се осећа тужним и беспомоћним.

Треба да им пружи утеху кроз отворен поглед који је спреман да преузме њихов бол, бар на тренутак, да им шапуће нежности, да их додирује и љуби, да их грли уз себе, да ментално прича са њима...

Не замерите ми што ово пишем јер можда грешим у нечему, с обзиром да немам никаква стручна знања о томе.

Једна од најтежих књига које сам прочитала на ту тему је

ЉУБАВ НИЈЕ ДОВОЉНА, писац Бруно Бетелхајм

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Једна од најтежих књига које сам прочитала на ту тему је

ЉУБАВ НИЈЕ ДОВОЉНА, писац Бруно Бетелхајм

Да ли ова књига може да се нађе на интернету? И може ли у пар реченица кратак садржај и порука? Шта је то шта је ту књигу учинило "једном од најтежих" и које су остале?

Baner-Pouke.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Negde sam nešto gledo što bi moglo imati veze sa ovim.

Istraživanje jedne mlade američke lečnice je potvrdilo da skoro polovina ljudi kojima je dijagnosticiran autizam uopšte nisu autistični. Uglavnom pate od drugih obolenja. Potrebno je skenirati mozak (nekakav moderni 3D skener).

Inače gluten uopšte nije tako zdrav, kao i većina žitarica.

Oštećuje zidove creva, isto tako i kravlje mleko.

Postoje posebni poremećaji u metabolizmu koji mogu dovesti do velikih oštećenja mozga kod dece ukoliko jedu gluten ili uopšte bilo koje proteine.

Treba jesti puno voća i povrća i mesa kad nije post.

"Sad je tren velikih odluka! Bolje živjeti 100 godina kao milijunaš, nego 7 dana u bijedi!"
soliver_mouseover.png

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Negde sam nešto gledo što bi moglo imati veze sa ovim.

Istraživanje jedne mlade američke lečnice je potvrdilo da skoro polovina ljudi kojima je dijagnosticiran autizam uopšte nisu autistični. Uglavnom pate od drugih obolenja. Potrebno je skenirati mozak (nekakav moderni 3D skener).

I ja sam gledao neku emisju na ovu temu. Cini mi se da je ta zena radila u sa decom u Indiju. Sto je najgore, u tom projektu se pokazalo da ta druga oboljenje koja lice na autizam ( ne secam se sta je bilo u pitanju), cesto mogu da se izlece, ali samo ako se detktuju u ranom detinjstvu. To je veliki problem pogotovu u siromasnim zemljama - gde cak i kataraktu kod dece mogu da pomesaju sa autizmom (jer se dete ponasa slicno - povlaci u sebe...).

Tako da je jako vazno da se sa bihejvioralne dijagnoze predje na dijagnostikovanje skeniranjem mozga.

Izgleda da postoje ogromne razlike u stepenu autizma (meni ona deca iz prvog posta deluju prilicno normalno). Evo jednog pozitivnog primera:

Temple Grandin (born August 29, 1947) is an American doctor of animal science and professor at Colorado State University, bestselling author, and consultant to the livestock industry on animal behavior. As a person with high-functioning autism, Grandin is also widely noted for her work in autism advocacy and is the inventor of the hug machine designed to calm hypersensitive persons.

Grandin is listed in the 2010 Time 100 list of the 100 most influential people in the world in the category “Heroes”

http-~~-//www.youtube.com/watch?v=46ycu3JFRrA

The mark of the immature man is that he wants to die nobly for a cause, while the mark of the mature man is that he wants to live humbly for one

In the absence of science, opinion prevails

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ima fantastican film o njoj  ,bas se tako i zove " Temple Grandin". Uradjen je u prodikciji HBO i pogledala sam ga vise puta.Radjen je kao dramatizacija celog njenog zivota i posvecenosti njeme majke njoj. Fantastican film i rado ga preporucujem svima.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Једна од најтежих књига које сам прочитала на ту тему је

ЉУБАВ НИЈЕ ДОВОЉНА, писац Бруно Бетелхајм

Да ли ова књига може да се нађе на интернету? И може ли у пар реченица кратак садржај и порука? Шта је то шта је ту књигу учинило "једном од најтежих" и које су остале?

За интернет не знам, заиста.И, књига не говори директно о аутизму.

Ја сам од истог аутора прво прочитала књигу под насловом ЗНАЧЕЊЕ БАЈКИ.

И одушевила се необичним углом посматрања од стране тог аутора, али је за примену ставова из те књиге за мене било касно, јер су моја деца већ била прерасла бајке.

Трагајући за неким одговорима о начинима и методама васпитавања деце старијег узраста, дошла сам до ове друге књиге.И ту сам стала, јер сам била пренеражена несхватањем проблематичног понашања деце од стране нас родитеља и васпитача.

Књига описује случајеве деце са проблематичним понашањем од које су сви, али буквално сви, дигли руке, а неки од родитеља, у свом очајању, беспомоћно препуштали такву своју децу непознатим људима да они покушају да нађу начин на који се може изаћи на крај са таквом децом.Нешто као стационар.

Да би, пре свега, тој деци било боље, а њима лакше на души.

То су били стручни људи са знањем и искуством из психологије и сродних дисциплина, али са израженом емпатијом, пре свега.

Јер, без бескрајног стрпљења и саосећања није уопште могуће бити у друштву те деце.

И тако...

Ја се, ево одмах, извињавам за евентуална претеривања у овом свом излагању јер ми објективност није јача страна, па вам предлажем да књигу прочитате.

Порука?

Па, можда овако...

И када је љубав према детету неспорна има ситуација и врста понашања када детету у његовом бесу, јаду, душевном болу, страху, узнемирености, затворености, стиду...не умете помоћи.

На жалост.

Ова књига, ако не даје рецепте и готова решења за све ситуације, барем нас тера   да почнемо да ''копамо'' мало дубље.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ова књига, ако не даје рецепте и готова решења за све ситуације, барем нас тера  да почнемо да ''копамо'' мало дубље.

Мислим да не постоје "готови рецепти" ни за шта у животу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ова књига, ако не даје рецепте и готова решења за све ситуације, барем нас тера   да почнемо да ''копамо'' мало дубље.

Мислим да не постоје "готови рецепти" ни за шта у животу.

Да, наравно, али постоје туђа искуства на којима се можемо доста научити.

@dusha

Хвала!

Baner-Pouke.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Mного вам хвала,до неба.

Мама једног аутистичног дечака, и сама лекарка, ми је рекла да са таквом децом мора да се ради 24 сата дневно, и у кући,и у парку,и увек и свуда, обасипати их љубављу, али и стално постављати захтеве.Болно, дуготрајно и мукотрпно јесте, али то им је једина шанса да се извуку из те чауре,а да је могуће, доказују и ова деца из спота.

Потпис:

Надање је моје- Отац;

Прибежиште моје- Син;

Покров мој- Дух Свети;

Тројице Свесвета, слава теби.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

дијете мојих познаника има аутизам. не виђам их често, када сам их задњи пут видјела још се нису били опоравили од шока јер су тек недавно сазнали за то. дијете има 4 године и не говори. има неки специјални режим исхране, ваљда без глутена како рече магдалена

заиста не знам много о томе, али његова мама ми је рекла да је он био сасвим нормална беба, чак је у неком узрасту и говорио мама, тата, баба, и све је било у реду док није примио неку вакцину-сад стварно не знам коју, да ли против заушки- и онда се све промијенило. постао је мирнији него што је био и више није ништа говорио. чак су им и неки љекари рекли да је код њега аутизам посљедица вакцине... да ли је могуће да стварно јесте тако?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...