Jump to content

Митрополија црногорско-приморска

Оцени ову тему


Препоручена порука

Слава манастира Златица

 

 

 

ПОДГОРИЦА, 28. АПРИЛА (Светигора прес) – Светом архијерејском литургијом, коју је са свештенством и вјерним народом служио Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски Господин Амфилохије, и благосиљањем славског колача данас је у Подгорици прослављен празник Цвијети – слава манастира Златица.

 

“Овај дан уласка Господа Исуса Христа у Јерусалим је онај дан у који су се испунили сви они дани и она сва обећања Господња кроз вјекове”, рекао је Владика Амфилохије у литургијској проповиједи.

 

“Не само Исус из Назарета, обични човјек рођен од дјевојке Марије него сами Бог који се уселио у њега и кроз утробу Пресвете Дјеве ушао у овај свијет, Он као савршени Бог и савршени човјек је дошао и посјетио нас. Он који је прије свих вјекова рођен од Бога Оца дјевствено, и који се родио дјевствено од Пресвете Дјеве кад је дошла пуноћа времена, Он је тај који, ево, припремајући се на шест дана прије свога распећа, за своје страдање, за своје жртвовање за живот свијета доживљава једини, такорећи славни дан у своме земноме животу”, рекао је Митрополит Амфилохије.

 

Митрополит Амфилохије је додијелио Орден Светог Петра Цетињског предратном теологу Луки Миротићу. “Ми се данас подсјећамо и на страдања наше Цркве у древним временима и у овом нашем времену, нарочито страдањима наше Цркве у Црној Гори. За нашу Цркву у Црној Гори од 1941. па све до деведесетих година била је Страсна недјеља страдања Цркве и народа од насиља нацифашистичког па онда безбожничког”.

 

“Један од оних који је пострадао за вјеру православну, за образ и достојанство Црне Горе Светога Петра Цетињскога и Светога пророка Ловћенскога Петра Другога, пустињака Цетињскога Његоша јесте и наш брат Лука Миротић који је овдје са нама. И ево га Бог, и поред мука и страдања, удостојио да нам дође овдје прешавши деведесету годину”, казао је Владика.

 

“Деветнаест година након рата је био у скривници, а кад је изашао из ње његово страдање се тиме није завршило. Није могао добити посла ни парчета хљеба, иако је он теолог иако зна и пет језика. Са тог разлога, са разлога његове вјерности Христу Богу, чувања образа Светопетровићке Црне Горе, на наш предлог Свети архијерејски синод СПЦ је наградио Орденом Светога Петра Цетињског нашега Луку Миротића”, рекао је Митрополит Амфилохије.

 

Након Свете литургије око храма је прошла литија са палмовим, маслиновим и врбовим гранчицама.

Потом је одржана дјечја духовна академија и приређена славска трпеза љубави.

 

 

Р.В.

 

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Митрополит Амфилохије: Велики петак Косова и Метохије

 

 

 

ПОДГОРИЦА, 28. АПРИЛА (Светигора прес) – Архиепископ Цетињски Митрополит црногорско-приморски Господин Амфилохије рекао је данас да присуствујемо новом страдању и распећу, Великом петку и Страсној недјељи Косова и Метохије.

 

“Косовски завјет у крви Христовој и крви косовских мученика ево траје већ 630 година. Па као што се догодило са апостолима приликом Христовог распећа, сагласно ријечи пророчкој ‘ударићу пастира и овце ће се разбјежати’, па се разбјежале овце и заборавиле Христа, али хвала Богу касније су се вратиле, исто се то данас догађа са Косовом. Ударили су косовске светиње, па су се разбјежали”, рекао је Митрополит Амфилохије након Свете литургије коју је служио у манастиру Златица у Подгорици.

 

Владика је рекао да су се први Црногорци – властодршци одрекли Косова и закуцали клинове у ране косовских мученика 2008. године признавши насиље над Косовом, над гробовима, над светињама.

 

“А ево сад се, нажалост, исто тако понашају и властодршци србијански, па сад награђују онe који су распели Косово, који су га бомбардовали, који су побили хиљаде невиних,  1999. године спалили куће, домове, храмове разорили, данас их награђују. Прихватају награђивање и дају им наводно право на некакву независност”, објаснио је Митрополит црногорско-приморски.

 

“Кажу сад ови из Београда: како то да се Црква мијеша у њихову политику? Само не треба да забораве, господа београдски главари који су сад на власти, да су они обећали народу да неће издати и продати Косово и Метохију. Па зато их је народ и бирао”, нагласио је Владика Амфилохије.

 

“Међутим, ево и они сада иду путем оних који су вршили насиље над Косовом и одричу се Косова и Метохије и предају народ и косовске светиње на ново распеће”, закључио је Митрополит Амфилохије.

 

 

Р.В.

 

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Svaka cast mitropolitu.

 

Zna li neko u koliko sati i gdje ce se sluziti vaskrsnja liturgija sa Amfilohijem u Podgorici?

 

У Храму Христовог Васкрсења. У 9 почиње.

Ово није 100% првојерена информација, тј. сваке године служи у Храму, па претпостављам да ће и ове.

Ако се нешто промијени, чим сазнам јавићу ти. 

Нек нам Бог да среће да се врате дани, славни дани наше прошлости...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Свештеник Петар Церовић, парох спичански, сумња да су му Албанци убили оца Стефана

 

 

petar%20cerovic%20svestenik%20iz%20sutom

 

ПЕЋ, 29. АПРИЛА (Светигора прес) – Тијело седамдесетогодишњег косметског Србина Стефана Церовића које су прекјуче пронашли мјештани пећког села Бело Поље у каналу недалеко од његовог имања, још увијек се налази на обдукцији у Приштини.

 

Сумње да је Стефан убијен и бачен у канал дубок готово четири метра све су веће, без обзира на то шта ће показати обудкциони налаз албанских патолога.

 

Стефанов син Петар, парох сутоморски, казао је за портал ИН4С да сумња да је његов отац живот изгубио насилним путем и да је онда гурнут у канал крај сеоског пута.

 

„Све је веома чудно. Беживотно тијело мог оца нађено је у чучећем положају у тако дубоком каналу. Качкет му је био на глави, а наочари су пронађене неоштећене.По свој прилици да је у каналу мртав био од сриједе, када је задњи пут виђен жив“ – рекао нам је презвитер Петар Церовић. Иако је покојни Стефан од 1999. године живио у Београду, по његовој раније исказаној жељи, биће сахрањен у родном селу крај Пећи.

 

У тренутку док је свештеник Петар очев нестанак пријављивао пећкој полицији, Стефана је мртвог пронашао повратник у Белом Пољу Иван Мирић.

 

„Одмах пошто ми је Мирић јавио да је епилог потраге за мојим оцем најгори, дошао сам на лице мјеста и имао шта да видим. Потрешен сам, немам ријечи. На лицу мјеста су видљиви трагови крви” – каже он.

 

Петар се из Сутомора према Пећи запутио касно прексиноћ, заједно са кумом Александром Величковићем, пошто му је претходно јављено да се његов отац није јављао својој жени у Београду неколико дана.

 

„Мајка ми је јавила да је отац отишао за Пећ како би покушао да регулише нека имовинска питања у тамошњој локалној управи и катастру, те да се од уторка није јављао. Задњи пут је жив виђен у згради Општине Пећ у сриједу“ – истиче Петар. Сва је прилика, каже он, да је од сриједе у каналу,јер му је тијело било више него модро.

 

Момчило Савић, представник села Бело Поље казао је да се Стефан надао да ће му међународне организације на Космету направити кућу како би се вратио да овдје живи, заједно са осталим повратничким породицама. Зато је и долазио неколико пута годишње из расељеништва. Тако је и сада дошао да обиђе порушену кућу и имање. Стигао је у уторак, а већ сјутрадан изгубио му се сваки траг – рекао је Савић за ИН4С.

 

Прије него је са осталим сународницима прогнан из Пећи, Стефан је радио као професор у Средњој економској школи у том метохијском граду.Важио је за узорног грађанина и домаћина. Од 1999.године живио је у Београду. Сахрана Стефана Церовића биће обављена у уторак у 14 часова на сеоском гробљу у Белом Пољу, код Пећи.

 

 

Извор: ИН4С портал

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

У Храму Христовог Васкрсења. У 9 почиње.

Ово није 100% првојерена информација, тј. сваке године служи у Храму, па претпостављам да ће и ове.

Ако се нешто промијени, чим сазнам јавићу ти. 

Hvala. Obavezno mi javi jer do sada nisam nijednom bio za Vaskrs.

Poštujte Sina da se ne razgnevi, i vi ne izginete na putu svom, jer će se gnev Njegov brzo razgoreti.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Најава васкршњих богослужења на Цетињу

 

 

ЦЕТИЊЕ, 30. АПРИЛА (Светигора прес) – Црквена општина цетињска објавила је распоред богослужења на Цетињу о Васкрсу 2013.

 

На Велику сриједу у Цетињском манастиру ће, са почетком у 8 часова бити служена Света литургијапређеосвећених дарова, а у 15 часова Света тајна јелеосвећења.

 

На Велики четвртак ће у Цетињском манастиру, са почетком у 8 часоба бити служена Света литургија у спомен Христове Тајне вечере, а у 17 часова бденије са читање дванаест јеванђеља о Христовим страдањима.

 

На Велики петак у Цетињском манастиру ће у 8 часова бити Царски часови, у 16 часова вечерње са изношењем плаштанице, а у 19 часова бденије у спомен Христовог погреба.

 

На Велику суботу у Цетињском манастиру ће, са почетком у 8 часова бити служена Света литургија са саборним крштењем дјеце и одраслих.

 

На Васкрс ће у Цетињском манастиру у 4 часа почети Свечано васкршње јутрење и литургија са причешћем вјерних, а у Влашкој цркви у 8 часова Света литургија са причешћем вјерних. У 17 часова у Цетињском манастиру биће служено свечано вечерње са читањем Јеванђеља на разним језицима и програмом Дјечјег хора “Свети Петар Цетињски”.

 

На Свијетли понедјељак и Ђурђевдан Света литургија ће бити у 8 часова у Дворској цркви на Ћипуру, а у 9 часова у цркви Светог Ђорђа у Ераковићима на Његушима.

 

На свијетли уторак Света литургија ће бити служена у Цетињском манастиру, са почетзком у 8 часова.

 

Р.В.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Митрополит Амфилохије у Цетињском манастиру служио јелеосвећење

 
 
 
 
 
wpaudio-play.pngПрилог Радија Светигора
 
 
ЦЕТИЊЕ, 1. МАЈА (Светигора прес) – Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски Господин Амфилохије служио је данас са свештенством и вјерним народом у Цетињском манастиру службу Свете тајне јелеосвећења.
 
У архипастирској бесједи Владика је говорио о смислу и значају ове Свете тајне.
 
“Ово је обичај који је још на Господу на данашњи дан обавила она жена грешница када је Он био код неког фарисеја званога Симона. Она је дошла, па је миро нартово излила на главу Његову и на ноге Његове и косом са главе своје обрисала ноге Господње”, рекао је Владика.
 
“Симон је тада помислио: Ако је овај стварно пророк, зар не види ко је и каква је ова жена? А Господ срцезналац, схвативши о чему у себи размишљља Симон ће му рећи: Досао сам у дом твој, ниси ми сипао воде на руке да их умијем, ноге моје нијеси опрао водом, нијеси главу моју опрао. А ова жена, не само што је излила уље, миро нардово на моју главу него је и ноге моје косом својом и сузама својим опрала. И зато што је имала велику љубав опраштају јој се гријеси њени”.
 
“И опрости Господ грешници гријехе њене и рече да ће се то што је она урадила вршити у будућим покољењима у њен спомен”, објаснио је Митрополит Амфилохије.
 
“И ето тако, Црква Божја, по благослову и Господњем и брата Господњег Јакова обавља Свету тајну јелеосвећења кроз вјекове. Она је призивање Духа Светога животворнога да сиђе на нас, прво на уље наше да сиђе да га освети, да оно буде дар Божји на освећење душе и тијела нашега, и на наше просвећење духовно и тјелесно”, казао је Владика Амфилохије.
 
“И да као што је Господ помазан прије његовога страдања и распећа и ми  будемо помазани тим светим уљем. Да будемо помазани у знак опроштаја гријеха нама, покајницима, јер ова страна јесте с једне стране Божји благослов и даје се за здравље и исцјељење душе и тијела, али у исто вријеме је и за опраштање грехова”, нагласио је Митрополит црногорско-приморски.
 
 
Р.В.
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Evo rasporeda bogolsuzenja za strasnu sedmicu i vaskrs u Hramu Hristovog vaskrsenja http://www.hramvaskrsenjapg.org/doc/Raspored%20bogosluzenja%20-%20Vaskrs%202013.pdf

Poštujte Sina da se ne razgnevi, i vi ne izginete na putu svom, jer će se gnev Njegov brzo razgoreti.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 3 weeks later...


Литургијско уношење иконе Светог Митрополита Петра Другог, Тајновидца ловћенског

_ZTR5804.JPG?imgmax=288ЦЕТИЊЕ, 19. МАЈА (Светигора прес) – Свечаним литургијским уношењем иконе Светог Митрополита Петра Другог, Тајновидца Ловћенског у Цетињски манастир, данас је на Цетињу, на празник Светих жена мироносица, праведног Јова и пренос моштију Светог Саве, 19. мај на нивоу Митрополије црногорско-приморске установљен као датум празновања Митрополита Петра Другог Петровића Његоша као светитеља Цркве Божје.


Свету службу је служио Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски Господин Амфилохије са свештенством Митрополије и Епархије буеноајреско-централно-јужноамеричке.


У литургијској проповиједи Митрополит Амфилохије је рекао да је и Митрополит Петар Други Петровић Његош, попут мироносица, Светог Саве и свог стрица Светог Петра Цетињског, свједок Христовог Васкрсења.


“Попут њих, несумњиво је свједок Христовог васкрсења и Свети Митрополит Петар Други, Цетињски пустињак и Ловћенски тајновидац. Тако је већ написано на његовој икони коју овдје видите, литургијски унијету на овај свети дан у храм Рождества Пресвете Богородице Цетињског манастира”, казао је Митрополит Амфилохије.


Митрополит Амфилохије је рекао да је на својој првој икони Митрополит Петар Други Петровић Његош с правом назват ловћенским тајновидцем, јер је заиста био тајновидац. “Све оно што је видио Свети нови Петар Други Петровић Његош, Ловћенски тајновидац, све је то испуњено најдубљим виђењем и сазнањем, а то је виђење Слова предвјечнога Оца кроз кога је све постало што је постало. То је он и записао у свом завјештању”.


“Сво његово дјело је испуњено дубоком надом у бесмртност и вјечност човјекову. Нико на овом језику, а бојим се ни на неком другом европском језику није написао тако дубоко свједочанство о бесмртности људскога бића као што је то урадио синовац Светога Петра Цетињског, њиме надахнут и њиме васпитан”, нагласио је Митрополит црногорско-приморски.


“Сав његов живот, његов земни подвиг и његово дјело у служби Бога и народа, јесу у знаку Христовог крста, распећа и васкрсења”, рекао је Митрополит Амфилохије.


Митрополит Амфилохије је рекао да је и Владика Раде, попут Светог Григорија Богослова, написао “Лучу микрокозма” у току Великог поста.


“Петар Други је кроз Христов гроб, кроз издају у Гетсиманској башти, кроз Христово васкрсење сагледао судбину свих свјетова, свих земаљских народа а посебно судбину свога народа, нарочито кроз Косово и Милоша, кроз вјеру Обилића и кроз Великомученика косовског Лазара”, рекао је Митрополит Амфилохије подсјетивши сабране на литургији на стихове “весели се праху Немањића, Немањића и Гребљановића”.


“То је Његош, то је његово осјећање људског страдања, људске патње, борбе између добра и зла, између Бога и сатане, између истине и лажи, свјетлости и мрака. То његово сазнање је ту записано, а нарочито у оним ријечима о косовској гробници. Не вјерује он у безнађе, него у надање које је закопано на Косово, у једну гробницу”, објаснио је Митрополит Амфилохије.


Митрополит је рекао да величина Светог Митрополита Петра Другог Петровића Његоша није у томе што је био владар и најбољи пјесник српског језика, него у томе што је свједок да “над свом овом грдном мјешавином опет умна сила торжествује” и да се нада да ће то схватити и они који, иако воле Његоша, то не схватају.


“Сав његов живот је химна Божанској доброти, Божанској љепоти, Божанској мудрости, оплакивање биједне судбине људске и сагледавање ужаса демонског и сатанског зла. Али, с друге стране, ни у једном тренутку он не губи надежду и у томе је његова величина”, закључио је Митрополит Амфилохије.


У току литургије икона Светог Митрополита Петра Другог, Тајновидца ловћенског је била постављена на иконостасу цркве Цетињског манастира гдје се налази и лик Светог Петра Цетињскога.


Његош је на икони представљен у архијерејским одеждама. У десној руци он држи ловћенску цркву Светог Петра Цетињског, а у лијевој свитак са стиховима из “Луче микрокозма” посвећеним Христу васкрсломе.


На икони је исписано: Свети Митрополит Петар Други, Ловћенски тајновидац.


Литургијском уношењу иконе Светог Митрополита Петра Другог, Тајновидца ловћенског, поред многобројних вјерника са Цетиња и из других мјеста Црне Горе, Србије, Републике Српске и дијаспоре, присуствовао је господин Ђорђије Петровић са Његуша, потомак Митрополита Василија Петровића Његоша.


На предстојећем засједању Светог архијерејског сабора Српске православне цркве биће покренуто питање канонизације и уношење у Дитих Светих Митрополита Петра Другог Петровића Његоша и на свеправославном нивоу.


 


 


 


 


 


Тропар


Светом Петру другом, Ловћенском Тајновидцу


- глас 4 -


Богоизабран Петром Светим стрицем


Од ране младости служио си Господу


и страдалном своме роду,


Вођен искром огња бесмртнога


Извео си из блатне земље


Клицу небесног живота,


Постао глас вапијућег у пустињи.


Славећи Онога који Ти показа свјетлост


Топио си се и химне божастбене радости,


Оплакивао биједну судбу људску.


С надеждом си приступио Престолу Вишњега,


Петре нови, Ловћенски Тајновидче,


смирено си се одазвао


на позив Христа Човјекољупца,


Да Га у бесмртне хорове вјечно славиш.


Кондак


- глас 6 -


Великомучеништвом живота својега


и гроба твога Ловћенскога


Петре Цетињски Боговидче,


Свештенослужитељу олтара свесветија,


Ваистину посвједочио јеси


Да васкрсења не бива без смрти.


Зато заједно са Тобом огњеним поетом


појемо химну божаствену


Богу Слову Предвјечнога Оца


у человјечество обученом,


из гроба вјечном свјетлошћу засијалом:


О Преблаги, Тихи Учитељу


Слатка ли је света бистра вода


С Источника Твога бесмртнога!


Од Твога су св’јетлога погледа


Уплашене мраке ишчезнуле,


Од Твога су хода свештенога


Богохулни срушени олтари


Васкрсењем смрт си поразио


Земља слави свога Спаситеља.


 


http://www.mitropolija.me/?p=11584

orthodoxlighthouse

Душо моја, душо моја, устани, што спаваш; крај се приближава и ти ћеш се узнемирити; прени се, дакле, да те поштеди Христос Бог који је свуда и све испуњава.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 3 weeks later...

На празник Светог Јована Владимира Митрополит Амфилохије је одслужио Литургију на остацима манастира Пречиста Крајинска

 
 
 
ЦЕТИЊЕ, 4. ЈУНА (Светигора прес) - Поводом празника Светог мученика Јована Владимира, кнеза српског, Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски Господин Амфилохије служио је данас са свештенством Свету службу Божију на темељима древног манастира пречиста Крајинска у Остросу.
 
У литургијској бесједи Митрополит Амфилохије је рекао да се Свети Јован Владимир жртвовао за правду и истину Божју.
 
“Он је живио и владао на овим просторима и свједочио Господа својом праведношћу, својим христољубљем. Свој народ је водио путем Божје правде и Божје истине”, рекао је Владика.
 
“Он је један од тих који су чули Божју ријеч. Проповиједао је и својим дјелима и својим ријечима свима својим савременицима, нарочито својим поданицима”, казао је Митрополит црногорско-приморски.
 
Митрополит Амфилохије је рекао да је Свети Јован пострадао као што је постадао и сам Христос и многи послије њега.
 
“Глава му је одсјечена, а његове Свете мошти сачуване су до данас као живо свједочанство његове вјерности Христу Господу и правди његовој и у исто вријеме као свједочанство да је Бог заиста био са њим”, закључио је Митрополит Амфилохије.
 
 
 http://www.svetigora.com/audio/download/12995/04.06.2013.%20Mitropolit%20Precista%20krajinska.mp3
 
 
Р.В.
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Матура 17. генерације ученика Цетињске богословије

 

 

 

У част завршетка матуре седамнаесте генерације ученика Богословије „Свети Петар Цетињски“ Његово Високопреосвештенство Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски Амфилохије служио је 9. јуна 2013. године свету Литургију уз саслужење изасланика Светог Архијерејског Синода Српске Православне Цркве проф. др протојереја-ставрофора Владимира Вукашиновића, свештеника и свештеномонаха Архијерејског намјесништва цетињског, свештеника из Русије и Украјине и Јужне Америке.

 

На Литургији су појали свршени матуранти Богословије, који су се и причестили, а литургијску проповјед матурантима и вјерном народу произнео је Високопреосвештени Митрополит, који је тумачио пророчке ријечи: “Поломите се и заблагодарите Господу за све што сте добили и чиме вас је обадарио Господ”, рекавши да свети пророк овим ријечима указује на начин нашег живљења на земљи, које треба да је проткано благодарењем свуда и на сваком мјесту.

 

Високопреосвештени Митрополит је упутио и поуку свршеним богословцима да смо дужни да благодаримо Господу на свему ономе што смо од Њега добили, рекавши “нека је благословен испит зрелости, који им је почетак стицања праве и истинске мудрости и усавршавања у свакој врлини Богом нама датој, и на којој смо сви од Бога призвани“. “Нека путеви њихови буду у знаку благодарности и славословља Богу, и њихов живот и њихово служење у свијету нека буде благословено”, поручио је Митрополит Амфилохије богословима.

После литургијског сабрања свечаност је настављена у Богословији Светог Петра Цетињског, гдје су уручене дипломе и свједочанства свршеним матурантима о завршетку школовања, у присуству професора школе, родбине и гостију. Потом је све присутне поздравио ректор протојереј-ставрофор Гојко Перовић, затим разредни старешина ове генерације ђакон Павле Љешковић. Такође је и проф. др Владимир Вукашиновић упутио свршеним богословима поуку за даље школовање и напредовање у науци Господњој. У име генерације свим професорима, Митрополиту и изасланику заблагодарио је Ђуро Кнежић. 

 

На свечаности су матиранте поздравили и амбасадор Републике Србије у Црној Гори  Зоран Лутовац, дипломата из Аустрије Aнастасија Sandhacker, Иван Костић из Врбаса, Симо Ајковић из Скадра и предсједник ЦО Цетиње Рајко Радусиновић.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...