Jump to content

Митрополија црногорско-приморска

Оцени ову тему


Препоручена порука

  • Гости

МИТРОПОЛИТ АМФИЛОХИЈЕ СЛУЖИО НА ОСТАЦИМА ЕПИСКОПСКИХ ХРАМОВА У ДУКЉИ КОД ПОДГОРИЦЕ

| user.gifАдминистратор | date.gif 24 април, 2012 | Категорија: Светигора Прес | eye.gif 53 гледања |

wpaudio-play.pngПрослава Томине недјеље на Дукљи

DSC_0158.JPG

ЦЕТИЊЕ, 22. априла (Светигора прес) – Његово Високопреосвештенство Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски Господин Амфилохије служио је данас, на Томину недјељу, Свету архијерејску Литургију на остацима епископских храмова древне Диоклијске епархије у Дукљи крај Подгорице.

Митрополиту је саслуживало више свештеника, уз присуство више стотина вјерника из Подгорице и њене околине.

Појао је Црквени хор „Свети Марко“ из Подгорице.

Настави читање МИТРОПОЛИТ АМФИЛОХИЈЕ СЛУЖИО НА ОСТАЦИМА ЕПИСКОПСКИХ ХРАМОВА У ДУКЉИ КОД ПОДГОРИЦЕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

СВЕТЛАНИ ЛУГАНСКОЈ ПОТРЕБНА ПОМОЋ!

| user.gifАдминистратор | date.gif 24 април, 2012 | Категорија: Из других помјесних Цркава, Из Помјесне Цркве | eye.gif 142 гледања |

Захваљујући Светлани Алексејевној, руски читаоци су се упознали са српским православним књижевним наслеђем

МОСКВА, 23. априла - Познатом преводиоцу српске духовне литературе Светлани Луганској, која је награђена орденом светог Саве, највишом наградом Српске православне цркве, за значајан допринос развоја културних и духовних веза између Русије и Србије, потребна је помоћ.

Трудом Светлане Алексејевне руски читаоци су се упознали са књижевним наслеђем православних Срба. Међу њеним преводима су велика серија дјела светог Николаја Српског, књига Митрополита Амфилохија „Основе православног васпитања“, зборник о српским новомученицима „Слава и бол Србије“, књига о великом духовнику Тадеју Витовничком – „Мир и радост у Духу Светоме“, друга дјела, многобројни филмови, чланци и реферати.

2005. године Светлана Алексејевна се тешко разбољела. Дијагностификован је рак, и следеће три године имала је три сложене операције, уз хемотерапију, радиотерапију и хормонску терапију. Због агресивног и интензивног лијечења њен вид је знатно погоршан – постављена је тешка дијгноза – епимакуларна фиброза, која пријети губитку вида.

2011. године на клиници ВМА у Београду познати витро хирург Мирољуб Вукосављевић јој је оперисао једно око и оку је повраћено 70% вида, од првобитних 20%, уз велики ризик и сложеност операције. Ускоро је потребна операција и другог ока, која кошта 3 800 евра. А средства су потребна и за скупе љекове.

Светлана Луганскаја о себи пише скромно:

„Живим сама, родитељи су умрли, старија сестра је у пензији и живи са својом породицом. Од 2008. године нисам у сталном радном односу. Радила сам у српском пројектантском бироу који је продат другом власнику и читав стари састав се разишао. Послије посла преводила бих духовну литературу и други материјал – филмове, реферате, чланке. Због тешког здравственог стања немогуће је кренути у нови посао…

Приликом дугогодишњег рада над преводима, око мене се окупљао велики број људи који је тражио моје преводилачке услуге. Али због ограничених могућности, већину поруџбина сам морала одбити.

Пошто је практично сав мој живот везан за Србију и Српску православну цркву, српско свештенство ме с времена на вријеме позива у госте и то су за мене веома радосни дани. (Духовник – Епископ јакутски Зосима се упокојио у мају 2008. године. Прије него је добио епрахију, он је дуго година био сабрат Даниловског манастира, чија сам парохијанка и ја била од 1995. године.) На Божић ове године Митрополит Амфилохије ми је дао благослов да преведем његове косовске дневнике, што ће бити веома сложено и споро, из поменутих разлога. Али, тај благослов за мене је велика радост.

Углавном вријеме проводим радећи, идући љекарима, дружећи се са пријатељима и људима који ми стално пружају пажњу“.

Извор: Православие и мир

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

ПРОСЛАВЉЕН ЗАВЈЕТНИ ПРАЗНИК У ЈОШИЦИ

| user.gifАдминистратор | date.gif 26 април, 2012 | Категорија: Из Парохија и Манастира | eye.gif 5 гледања |

ХЕРЦЕГ НОВИ, 24. априла – На Томину недјељу, у цркви Св. Недјеље у Јошици-Каменарима, свечано је прослављен завјет цркве и села.

Светом Литургијом началствовао је Архијерејски намјесник бококоторски протојереј-ставрофор Момчило Кривокапић, уз саслужење протојереја-ставрофора Вида Вуковића из Епархије британско-скандинавске, јереја Драгана Пешикана, пароха кућанског, јереја Илије Мотике, пароха баошићког, јереја Шпира Живковића, пароха морињског и надлежног пароха јереја Небојше Вуловића.

Настави читање ПРОСЛАВЉЕН ЗАВЈЕТНИ ПРАЗНИК У ЈОШИЦИ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Упокојила се у Господу монахиња Екатарина (Миловановић)

| user.gifАдминистратор | date.gif 2 мај, 2012 | Категорија: Из Парохија и Манастира, Саопштења, посланице, изјаве, Светигора Прес | eye.gif 29 гледања |

wpaudio-play.pngО мати Екатарини говори игуман манастира Подмаине Рафаило

mati-ekatarina.jpg?w=157&h=215

ЦЕТИЊЕ, 2. маја – У уторак 1. маја 2012. године, у раним јутарњим часовима, у манастиру Подмаине упокојила се у Господу монахиња Екатарина (Миловановић).

Опело над земним остацима блаженоупокојене монахиње служио је, у сриједу 2. маја, високопреосвећени митрополит Амфилохије.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

МИТРОПОЛИТ АМФИЛОХИЈЕ СЛУЖИО У МАНАСТИРУ ОСТРОГ

| user.gifАдминистратор | date.gif 2 мај, 2012 | Категорија: Из других помјесних Цркава, Из Помјесне Цркве, Светигора Прес | eye.gif 54 гледања |

wpaudio-play.pngМитрополит Амфилохије служио у Острогу

DSC_0641.JPG

ЦЕТИЊЕ, 02. маја (Светигора прес) – Његово Високопреосвештенство Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски Господин Амфилохије служио је данас Свету службу Божију у цркви Свете Тројице у Доњем манастиру Острог.

Митрополиту Амфилохију саслуживали су гости из Берлина: Његово Преосвештенство викарни Епископ берлински Господин Јован из Антиохијске Патријаршије, архимандрит Емануил из Васељенске Патријаршије, протојереј Вељко Гачић, архијерејски намјесник за Сјеверну и Источну Њемачку Српске Православне Цркве и свештеници и ђакони Митрополије Црногорско – приморске.

У току Литургије Митрополит Амфилохије је у ђаконски чин рукоположио монаха Игњатија, сабрата манастира Стањевићи.

„Наш брат Епископ Јован је дошао да нам донесе благослов Свете Антиохијске Патријаршије, распете кроз сву историју, па и данас“, рекао је Владика Амфилохије у литургијској бесједи.

„У Сирији и данас страда народ, хришћани страдају. На првом мјесту православни хришћани су гоњени и прогоњени. Добро је да се помолимо Господу да укријепи Свету и благословену Антиохијску Патријаршију и хришћане Сирије и свих тих крајева, да им подари мир и сваки напредак, и благослови мисију ове древне хришћанске Патријаршије у читавом свијету“, рекао је Владика Амфилохије.

Митрополит Амфилохије је у бесједи поздравио и архимандрита Мајке Цркве Цариградске Патријаршије Емануила, који пастирску дужност такође обавља у Њемачкој рекавши да је донио благослов Светог Јована Златоуста и осталих дивних Светитеља Цркве Цариградске.

Митрополит је поздравио и дјецу са посебним потребама из цетињске школе „Развитак“ и вјернике из Русије и нагласио да је данашње литургијско сабрање још једном посвједочило да је Црква једна и јединствена и да јој сви припадамо без обзира на језик и народност.

„Сви смо призвани да прослављамо Христа распетога и васкрслога, да Њиме дишемо, да Њиме живимо и да Њиме узрастамо у мјеру раста висине Христове“, поручио је митрополит Амфилохије.

Након бесједе, Митрополит Амфилохије је Епископу Јовану и архимандриту Емануилу предао дар остошке обитељи – иконе Светог Василија Острошког.

Епископ Јован је заблагодарио Господу на благослову што се у вријеме васкршње радости нашао „на овом благословеном мјесту“.

„Остали смо нијеми пред свим љепотама и чудима Божјим које смо видјели у току нашег поклоничког путовања по Митрополији црногорско-приморској и признајем да нијесмо очекивали да овдје по Црној Гори постоје толика благословена мјеста и толике Светиње“, рекао је Владика Јован, који је Митрополиту Амфилохију и острошкој братији узвратио пригодним поклонима.

Р.В.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

МИТРОПОЛИТ АМФИЛОХИЈЕ СЛУЖИО У СКИТУ СВЕТЕ МАТРОНЕ МОСКОВСКЕ У ДОЊЕМ ГРБЉУ

| user.gifАдминистратор | date.gif 4 мај, 2012 | Категорија: Светигора Прес | eye.gif 22 гледања |

wpaudio-play.pngМитрополит Амфилохије служио у Ковачима у Доњем Грбљу

ЦЕТИЊЕ, 3. маја (Светигора прес) – Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски Господин Амфилохије служио је данас, на празник Светог Николаја Охридског и Жичког Свету архијерејску литургију у цркви Светог пророка Амоса и мученика Вита у скиту Свете Матроне Московске у селу Ковачи у Доњем Грбљу.

На литургији су појале монахиње манастира Рустово, чији је ово скит.

„Бројне Светиње свједоче да је овдје кроз вјекове народ Божји чезнуо за Христом“, рекао је Владика у литургијској бесједи након читања Светог Јеванђеља.

„Сви ови храмови око нас, који се у наше вријеме обнављају свједоци Божје свјетлости која је канула овдје на ову земљу. Из ње су никнули храмови у којима су се кроз вјекове сабирали и данас се сабирају душе жедне и гладне живога Бога“.

Говорећи о Светом Владици Николају, Митрополит Амфилохије је казао да је и као Епископ жички и охридски и као прогнаник у нацистичком логору Дахау био истински апостол Цркве Христове.

„Владика Николај је један од првих хришћанских епископа који је црнцима у Њујорку двадесетих година прошлог вијека проповиједао Христа и Јеванђеље. Зато се он не назива само Охридски и Жички него и Американски“, рекао је Владика Амфилохије.

„На његов предлог је основана прва Епископија наше Цркве у Америци, у вријеме великог исповједника Тихона Московскога, који ће касније постати Московски Патријарх. Мардарије Ускоковић, наш изданак, одавде из Црне Горе, он је био први Епископ тамо. Основао је манастир Либертвил посвећен Светом оцу нашем Сави, архиепископу и просветитељу српскоме. Свети Владика Николај је, ето, једсан од оних Светих Божјих људи у којима обитава Господ, кроз које се пројавила љепота Лица Божјега“, рекао је Митрополит Амфилохије.

Поводом јучерашњег празника Свете Матроне Московске, славе скита, благосиљан је славски колач.

Након литургије, Владика Амфилохије је посјетио манастир Светог Саве на Савиној главици и цркву Светог Илије на брду Сутулија, такође у Доњем Грбљу.

Р.В.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

„Развитак“ посјетио манастир Острог

| user.gifАдминистратор | date.gif 4 мај, 2012 | Категорија: Из Парохија и Манастира | eye.gif 4 гледања |

DSC06970.JPG

ЦЕТИЊЕ, 2. маја - Чланови Удружења родитеља дјеце и омладине са тешкоћама у развоју са Цетиња боравили су у сриједу у посјети манастиру Острог.

Они су присуствовали Светој литургији коју је у Доњем манастиру служио Митрополит Црногорско приморски Амфилохије, а након тога се у Горњем манастиру поклонили моштима Светог Василија Острошког гдје им је и очитана молитва.

За чланове „Развитка“ је у манастирској трпезарији приређен ручак којем је присуствовао и Митрополит Амфилохије који им је уручио пригодне поклоне.Након посјете манастиру Острог чланови „Развитка“ обишли су и манастир Ждребаоник. Посјету манастирима Острог и Ждребаоник организовала је Митрополија Црногорско приморска.

У име „Развитка“ захвалила се предсједница Удружења Ружа Беговић која је казала да су дјеца одушевљена посјетом и пријемом. „Договорено је да овакве посјете постану традиционалне и да сваке године 2. маја дјеца и омладина из нашег Удружења посјете манастир Острог – казала је Беговић.

Ј.Ђ.

Везана вијест: Коло милосрдних сестара „Краљица Милена”: Поклон за „Развитак”

ЦЕТИЊЕ, 14. априла – Чланице Кола милосрдних сестара „Краљица Милена” са Цетиња традиционално су и ове године поклониле корпе Васкршњих јаја члановима Удружења родитеља дјеце и омладине са сметњама у развоју „Развитак”.

У име Развитка захвалила се предсједница „Развитка” Рада Беговић.Чланице Кола су такође подијелиле пакете намјерница и шкољке јаја за 40 цетињских породица.

Ријеч је породицама са дјецом без једног родитеља, са старијим или болесним члановима као и породицама у којима ни један члан већ дуже вријеме нема стални посао.

Ј.Ђ.

Извор: Pobjeda On-line

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

МИТРОПОЛИТ АМФИЛОХИЈЕ: ДУХ НАТО ПАКТА ЈЕ ИСТИ ДУХ КОЈИ ЈЕ У ДРУГОМ СВЈЕТСКОМ РАТУ СВИЈЕТ ЗАЛИО КРВЉУ

| user.gifАдминистратор | date.gif 4 мај, 2012 | Категорија: Из Помјесне Цркве, Саопштења, посланице, изјаве, Светигора Прес | eye.gif 28 гледања |

ЦЕТИЊЕ, 03. маја (Светигора прес) – Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски Господин Амфилохије казао је данас да је Свети Николај Српски записао тешко слово за нас Европљане рекавши да је Европа, онаква каква је данас, похот и памет – људска похот и људска памет.

„Овоме је Владика Николај придодао још једну страшну реченицу – да је побожнија муслиманска арабија од бијеле демоније. Он је то доживио на својим костима у току Другог свјетског рата, у вријеме Вермахта и ондашњег новог поретка који је у крв залио и Европу и Азију и Африку и читав ондашњи свијет“, рекао је Владика Амфилохије након Свете литургије коју је са свештенством служио у скиту Свете Матроне Московске у Ковачима и Доњем Грбљу поводом јучерашњег празника Свете Матроне и данашњег празника Светог Николаја Охридског и Жичког.

Митрополит црногорско-приморски је казао да смо ми, нажалост, доживјели наставак тога насиља, сада не више од Вермахта него од НАТО пакта.

„Ових дана се сјећамо побијене дјеце бомбама НАТО пакта у Мурину, војника убијеног у Даниловграду и хиљада других побијених широм Црне Горе и Србије. Каже се да се дрво по плодовима познаје. НАТО је први пут од свога оснивања почео да показује такве плодове. У име демократије и људских права он показује плодове који нимало не миришу ни на демократију ни на заштиту људских права него управо обратно“, казао је он.

Он је објаснио да ти плодови показују да се иза тог милитаристичког система, на овај или на онај начин, скрива исти онај дух који је у току Другог свјетског рата залио свијет крвљу.

„Питали су ме негдје шта мислим о уласку Црне Горе у НАТО пакт, па сам ја рекао, и то понављам, да у Европску заједницу, наравно, треба ући, заједно живјети са свим европским народима, али што се тиче НАО пакта, ту ствари стоје другачије. Допринос Црне Горе, Србије и других балканских земаља Европској заједници био би да помогне европским државама, европским народима и Америци да се НАТО расформира и да нестане са лица земље, и да се „томахавци“ и осиромашени уранијум, којим је затрована косовска српска земља, претворе у раонике, у мир и у истинско братство и заједништво међи људима и међу европским и свјетским народима“, сматра Митрополит Амфилохије.

Цетињски архијереј сматра да ће, уколико би остао НАТО пакт онакав какав се показао за десетак и више година, од бомбардовања и инвазије из 1999. године, „бити очевидно да његови циљеви нијесу човјекољубиви него саможиви. Такав НАТО пакт би малу Црну Гору претворио у један мали шраф своје милитаристичке организације. Тиме би Црна Гора, Србија и друге балканске земље постале играчка те организације“.

Митрополит је нагласио да се та војна организација познаје и по плодовима у Авганистану, Африци, у Ираку и у припреми за Иран. „Све то очевидно, ако се тако настави, нама изгледа ништа друго него припрема за инвазију против Русије, као наставак оне инвазије коју је започео Наполеон, па наставио Хитлер. Такав нови поредак није поредак по Богу и по правди, није поредак сагласан истинским људским правима, правима савремених народа и савремених држава“.

„Зато би добро било да наша браћа Европљани размисле, а и ми са њима, да се промијени тај милитаристички империјални дух, да се замијени духом Јеванђеља, духом мира, духом истинског братства и заједништва не само европских него свих земаљских народа. Иначе ће се остварити пророштво Владике Николаја, записано у Дахауу, у најзначајнијој књизи написаној у токуДругог свјетског рата „Кроз тамнички прозор“ , о мрачној будућности Европе и овогасвијета“, закључио је Митрополит Афилохије.

Р.В.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

СВЕТИ ВЛАДИКА НИКОЛАЈ – СЛАВА УЧЕНИКА ПРВОГ РАЗРЕДА

| user.gifАдминистратор | date.gif 4 мај, 2012 | Категорија: Из Парохија и Манастира, Из Помјесне Цркве | eye.gif 7 гледања |

wpaudio-play.pngСлава првог разреда Цетињске богословије

ЦЕТИЊЕ, 3. маја – У четвртак 3. маја 2012. године, када наша помјесна Црква слави спомен на Светог Владику Николаја Охридског и Жичког, ученици првог разреда Богословије Светог Петра Цетињског, прославили су своју славу, са својим разредним старешином проф. др Будимиром Алексићем, Ректором, господом професорима, ученицима, гостима и пријатељима Богословије.

Празновање је отпочело Светом Литургијом која је служена у Цетињском манастиру, на којој су се ученици причестили. Након редовно одржане наставе празновање је настављено за славском трпезом љубави, коју су припремили ученици првог разреда. Ректор Богословије протојереј-ставрофор Гојко Перовић је на ручку благословио и пререзао славски колач и освештао славско жито. Својом бесједом о. Ректор је поздравио сабране, честитајући славу професору др Будимиру Алексићу и ученицима. Он је истакао да је лијепо испало да су ученици по предлогу свог разредног старешине, у договору са Наставничким савјетом управо Светог Владику Николаја изабрали за своју славу разреда. У наставку је Ректор указао на велику личност овог јерарха наше Цркве, поред свих дарова које му је Господ подарио, и које је он чинио за нашу помјесну Цркву, рекавши:“да је управо Свети Владика Николај вратио српски језик Библији, онако како пишемо и говоримо, и поново све теме које наш језик носи и проповиједа, све их је некако провео, као што је провео Јевреје кроз Црвено море у Старом Завјету,тако је и Владика Николај све теме поново провео кроз Стари и Нови Завјет, и кроз житија многих мученика и учитеља Цркве Христове.“ Даље је о.Гојко Перовић истакао да је заиста велико допринос тог умивања српског језика од стране Владике Николаја, поручивши ученицима да се васпитавају на животу и дјелима овог великог новог богослова Цркве Христове. На крају бесједе пожелио је да са успјехом сви у школи окончају ову школску годину, а првацима, да их од данас па до краја школовања и живота води Свети Владика Николај и прате његове свете молитве.

Ручку су присустовали и господа професори: протосинђел мр Кирило Бојовић, јереј Немања Кривокапић, ђакон Павле Љешковић, г. Душан Биговић, г. Аполон Мишченко, г. Благоје Рајковић, као и оперативни уредник часописа Светигора г.Рајо Војиновић.

У наставку свечаног ручка ученици су приредили и програм рецитација текстова и поука Светог Владике Николаја, и отпјевали неколико пјесама.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

МИТРОПОЛИТ АМФИЛОХИЈЕ СЛУЖИО У ТУДОРОВИЋИМА

| user.gifАдминистратор | date.gif 6 мај, 2012 | Категорија: Светигора Прес | eye.gif 58 гледања |

wpaudio-play.pngМитрополит Амфилохије служио у Тудоровићима

DSC_0185.JPG

ЦЕТИЊЕ, 05. маја (Светигора прес) – Његово Високопреосвештенство Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски Господин Амфилохије служио је данас са свештенством Свету службу Божију у цркви Св. Николе у Тудоровићима у Паштровићима.

У литургијској проповиједи Митрополит Амфилохије је говорио о гоњењу Цркве кроз историју.

«Као што је Црква гоњена у она прва времена управо због тога што је истинска и права Црква, због тога што проповиједа Христа као Сина Божијега и што је вјерна имену Његовоме и што вјерује у Њега васкрслога, због тога што проповиједа Бога љубави, Оца и Сина и Духа Светога, она је била гоњена, она је страдала и прогоњена у прошлим временима, и у недавним временима, а и у наше вријеме», рекао је Владика.

Као примјер данашњег гоњења Митрополит је навео јучерашњу изјаву високог функционера у црногорској власти Миодрага Вуковића који је рекао да Православна Црква у Црној Гори не постоји.

«Црква није задужена за признавање држава и нација. Зна се ко признаје државе. Црква је да поштује државу, да поштује поредак, да поштује устав – и као што је то чинила кроз вјекове, тако чини и данас. Она поштује Црну Гору као међународно признату државу, поштује све оне вриједности које има та Црна Гора, поштује онога који се изјашњава да је Хрват, онога који се изјашњава да је Албанац, да је Црногорац или Србин», рекао је Митрополит црногорско-приморски.

DSC_0433.JPG

ГАЛЕРИЈА - Рустово

«С друге стране, она не може да се одрекне себе, свога бића, своје истине, свога свједочења, своје проповиједи, свога имена потврђеног и признатог на васељенском плану», нагласио је Владика Амфилохије.

Митрополит Амфилохије је објаснио да се наша помјесна Црква назива Српском православном црквом због тога што су већина хришћана који њој припадају Срби. «Али међу њима су и браћа Руси, и Грка има, и Француза, и Шпанаца, и Аргентинаца… У Бразилу имамо четири свештеника Бразилијанца који сада припадају мојој Епархији буеносаиреској. Њима нико не смета да буду Бразилијанци, чак се радујемо томе, али наша радост је већа што су они постали органски дио Православне Цркве».

«Ако им смета што се зове Српска православна црква, што им онда не смета што се зове Црногорска митрополија», запитао је Митрополит Амфилохије и додао да су црногорске националне потребе покривене именом Црногорска митрополија.

«Према томе, није у питању ни ово ни оно, него је у питању што је Црква Христова распета од почетка па до данас и људи који у Бога не вјерују, који Христа не примају тако се према њој понашају. Они би сад хтјели да се ми њима подредимо, њиховим системима да се подредимо.

DSC_0461.JPG

ГАЛЕРИЈА - Бања

Неће то тако моћи, јер Црква Божија је старија и од државе и од нација и шира и од држава и од нација», закључио је Митрополит Амфилохије.

Након Свете литургије Митрополит је уручио мјештанину Стеву Јовановићу Орден краља Милутина, којим га је, на Митрополитов предлог, одликовао Свети архијерејски синод Српске православне цркве, чији је декрет о одликовању прочитао презвитер Борис Радовић, парох будвански.

Митрополит је и благословио славски колач дјеце са вјеронауке, који за који дан славе своју крсну славу – празник Св. Василија Острошког.

На Литургији су појале монахиње манастира Рустово.

Потом су у оближњој сеоској школи, обновљеној прије неколико година, заједно са црквом Св. Николе, дјеца с вјеронауке извела програм. У оквиру програма изведен је пригодан игроказ.

На крају програма директор школе Крсто Рађеновић се захвалио Митрополиту, а у име свих мјештана и родитеља дјеце са вјеронауке заблагодарио на труду око дјеце јеромонаху Клименту Бољевићу, економу манастира Прасквице, који је након прошлогодишњег срамног изгона презвитера Синише Смиљића, пароха паштровско-тудоровићког, преузео часове вјеронауке.

Рађеновић је изнио заједничку жељу мјештана да се отац Синиша што прије врати у своју парохију. Тај захтјев Паштровића додатно је мотивисан недавном одлуком Управног суда Црне Горе о укидању решења црногорског МУП-а о протјеривању оца Синише Смиљића и његове породице са територије црногорске државе.

За трпезом која је услиједила након богослужења поздравне говоре су одржали Душан Медин, секретар Удружења Паштровића и пријатеља Паштровића „Дробни пијесак“, чији је дугогодишњи предсједник био Стево Јовановић. Домаћине је поздравио и Петар – Пеко Мазарак, предсједник Црквене општине грбаљске.

wpaudio-play.pngПоука новим рустовским послушницима wpaudio-play.pngБесједа у манастиру Бања

Митрополит је данас посјетио и паштровски манастир Рустово, гдје је примио двије нове манастирске послушнице, а потом је посјетио и манастир Бању код Рисна, који сутра слави своју манастирску славу Св. Георгија.

И.Б./Р.В.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

ЂУРЂЕВДАН – КРСНА СЛАВА ЛОЗЕ ПЕТРОВИЋ ЊЕГОШ

| user.gifАдминистратор | date.gif 6 мај, 2012 | Категорија: Светигора Прес | eye.gif 88 гледања |

wpaudio-play.pngПрослава Ђурђевдана на Његушима

DSC_0630.JPGЦЕТИЊЕ, 06. маја (Светигора прес) – Његово Високопреосвештенство Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски Господин Амфилохије служио је данас, на Ђурђевдан, Крсну славу светородне лозе Петровић Његош, Свету службу Божију у цркви Светог великомученика Георгија у његушком селу Ераковићи.

У току литургије Владика је у презвитерски чин рукоположио јерођакона Игњатија (Мијовића), сабрата манастира Стањевићи.

„Млади Георгије, војник и војвода, заорао је дубоку бразду у своме срцу и открио је у срцу својему Христа Бога као Земљу Живих“, рекао је Митрополит Амфилохије у литургијској проповиједи вјернима.

„Он је себе, своју младост и свој живот жртвовао за Господа. На њему се испунила она ријеч Христова – да ће сваки онај који вас убије мислити да службу Богу чини. Јер, и они који су убили Светог Георгија мислили су да чине службу својим лажним боговима.

Тако и сви они који кроз историју чине такве злочине, мисле да чине службу ако убијају оне који су Божји“, рекао је Митрополит Амфилохије.

Владика је након литургије благословио славски колач, а потом у родној кући Митрополита Петра Другог Петровића Његоша и славски колач свечара Петровића.

„Ова славска свијећа Светога Ђорђа се није угасила“, рекао је Митрополит Амфилохије након благосиљања славског колача у Његошевој родној кући.

„Све дотле докм се не славска свијећа не угаси, то је знак да има будућности свечарима који славе Име Божје и који у овоме дому славе Светог великомученика Георгија. Овај дом има велику прошлост и уграђен је у биће Црне Горе. А тамо гдје је врело, тамо ће и капати. И нека би ова славска свијећа освијетлила обновитеље храма Светога Ђорђа“, рекао је Митрополит Амфилохије честитајући Петровићима Крсну славу.

У Његошевој родној кући затим је одржан краћи пјеснички програм чланова Књижевног друштва „Његош“, а Митрополита, свештенство и вјерни народ у име пјесника је поздравио предсједник Удружења књижевника Црне Горе Илија Лакушић.

Ђурђевданска светковина настављена је црквено-народним сабрањем код цркве Светог Николе у селу Дуги до, скиту манастира Острог.

Данашњем сабору на Његушима присуствовали су замјеник амбасадора Руске Федерације у Подгорици г. Фoропонов и први секретар бугарске амбасаде г. Добрев.

Гости су били и дјеца полазници вјеронауке из подгоричког насеља Стари аеродром.

Митрополит Амфилохије је касније поподне посјетио и дом данашњих свечара браће Ђорђија и Мирка Петровића.

Р.В.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

ПОЗИВ МИТРОПОЛИТА АМФИЛОХИЈА НА ТРОСТРУКУ ОБНОВУ ЦРНЕ ГОРЕ

| user.gifАдминистратор | date.gif 6 мај, 2012 | Категорија: Из Помјесне Цркве, Саопштења, посланице, изјаве, Светигора Прес | eye.gif 133 гледања |

amfilohije-mitropolit_cetinje.jpg?w=200

ЦЕТИЊЕ, 6. маја (Светигора прес) – Његово Високопреосвештенство Архиепископ цетињски Митрополит Црногорско-приморски Господин Амфилохије позвао је данас са прославе Ђурђевдана на Његушима, поводом 200-те годишњице од рођења Владике Рада на троструку обнову Црне Горе: храма Светог Ђорђа на Његушима – задужбине Тома Маркова, оца Петра Другог Петровића Његоша и Светородне лозе Петровића, обнову храма Светог Петра Цетињског на Ловћену и на обнову Краљевине Црне Горе.

По ријечима Митрополита Амфилохија након благосиљања славског колача у цркви Светог великомученика Георгија у Његушком селу Ераковићи, Црна Гора се налази на распећу од када је нестало Краљевине.

„Насушна је потреба да се, поводом 200-те годишњице Митрополита Петра Другог Петровића Његоша обнови овај Свети храм, задужбине Тома Маркова, оца Петра Другог Петровића Његоша и Светородне лозе Петровића“, рекао је Митрополит црногорско-приморски.

Митрополит Амфилохије је рекао да је истим поводом неопходна и значајна обнова храма Светог петра Цетињског на Ловћену.

„Ловћен је оскрнављен, Ловћен је понижен, оскрнављен је спомен петра Другог петровића Његоша, погажено је његово завјештање. И крајње је вријеме да се црква коју је он пројектовао и која је подигнута по његовом завјештању да буде у њој похрањен, посвећена његовом стрицу, прва црква подигнута у част Светог Петра Цетињскога – обнови и врати на мјесто на коме је била постављена“, нагласио је Mитрополит Амфилохије.

Митрополит Амфилохије је подсјетио на народну изреку: Без краља ништа не ваља.

„Да би се све то обновило, неопходно је обновити краљевину Црне Горе, јер онда када је нестало краљевине, Црна Гора се нашла на распећу, и 1918. и када је убијен унук краља Николе, син Зоркин Александар Карађорђевић у Марсељу. Од тада је кренуло низ брдо и Црној Гори и ондашњој Краљевини Југославији, да би послије уништења краљевине 1945. године безбожници и невјерници заузели власт, а плодови тога видимо који су и какви су“, објаснио је Владика.

„Развезало се клупко европских и свјетских вјетрова, разорили су народ и његову душу угрозили – и ми смо се данас нашли на овом беспућу. Према томе – обнова храма светородне династије Петровића, обнова цркве Светога Петра Цетињскога на Ловћену, а и обнова на прави и истински начин Црне Горе. Без краља ништа не ваља“, поручио је Архиепископ цетињски.

„Нека Бог подари мудрости и разума – а требаће много мудрости и разума – да се крене том с обновом, јер је једино кроз њу и преко ње могуће да дође до истините и праве обнове Црне Горе“, закључио је митрополит Амфилохије.

Р.В.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Митрополит Амфилохије: Дух Нато-пакта је исти дух који је у Другом свјетском рату свијет залио крвљу



bigger_amfilohijecetinje.jpg

Архиепископ цетињски и Митрополит црногорско-приморски Господин Амфилохије казао је данас да је свети Николај Српски записао тешко слово за нас Европљане рекавши да је Европа, онаква каква је данас, похот и памет – људска похот и људска памет. „Овоме је Владика Николај придодао још једну страшну реченицу – да је побожнија муслиманска Арабија од Бијеле Демоније. Он је то доживио на својим костима у току Другог свјетског рата, у вријеме Вермахта и ондашњег новог поретка, који је у крв залио и Европу, и Азију, и Африку, и читав ондашњи свијет“, рекао је владика Амфилохије послије свете Литургије коју је са свештенством служио у скиту Свете Матроне Московске у Ковачима у Доњем Грбљу поводом јучерашњег празника свете Матроне и данашњег празника светог Николаја Охридског и Жичког.

Митрополит црногорско-приморски је казао да смо ми, нажалост, доживјели наставак тога насиља, сада не више од Вермахта него од НАТО-пакта. „Ових дана се сјећамо дјеце побијене бомбама НАТО-пакта у Мурину, војника убијеног у Даниловграду и хиљада других побијених широм Црне Горе и Србије. Каже се да се дрво по плодовима познаје. НАТО је први пут од свог оснивања почео да показује такве плодове. У име демократије и људских права он показује плодове који нимало не миришу ни на демократију ни на заштиту људских права него управо обратно“, казао је он.

Он је објаснио да плодови показују да се иза тог милитаристичког система, на овај или на онај начин, скрива исти онај дух који је у току Другог свјетског рата залио свијет крвљу. „Питали су ме негдје шта мислим о уласку Црне Горе у НАТО-пакт, па сам ја рекао, и то понављам, да у Европску заједницу, наравно, треба ући, живјети заједно са свим европским народима, али што се тиче НАТО-пакта, ту ствари стоје другачије. Допринос Црне Горе, Србије и других балканских земаља Европској заједници био би да помогне европским државама, европским народима и Америци да се НАТО расформира и да нестане са лица земље, а да се томахавци и осиромашени уранијум, којим је затрована косовска српска земља, претворе у раонике, у мир и у истинско братство и заједништво међу људима и међу европским и свјетским народима“, сматра митрополит Амфилохије.

Цетињски архијереј сматра да ће, уколико би НАТО-пакт остао онакав какав се показао за десетак и више година, од бомбардовања и инвазије из 1999. године, „бити очевидно да његови циљеви нијесу човјекољубиви него саможиви. Такав НАТО-пакт би малу Црну Гору претворио у један ситни шраф своје милитаристичке организације. Тиме би Црна Гора, Србија и друге балканске земље постале играчке те организације“. Митрополит је нагласио да се та војна организација познаје и по плодовима у Авганистану, у Африци, у Ираку и у припреми за Иран. „Све то очевидно, ако се тако настави, нама изгледа као ништа друго него припрема за инвазију против Русије, као наставак оне инвазије коју је започео Наполеон, па наставио Хитлер. Такав нови поредак није поредак по Богу и по правди, није поредак сагласан истинским људским правима, правима савремених народа и савремених држава“.

„Зато би добро било да наша браћа Европљани размисле, а и ми са њима, да се промијени тај милитаристички империјални дух, да се замијени духом Јеванђеља, духом мира, духом истинског братства и заједништва не само европских него свих земаљских народа. Иначе ће се остварити пророштво Владике Николаја, записано у Дахауу, у најзначајнијој књизи написаној у току Другог свјетског рата (Кроз тамнички прозор) о мрачној будућности Европе и овога свијета“, закључио је митрополит Афилохије.

Р.В.

Извор: Митрополија црногорско-приморска

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 weeks later...
  • Гости

ПРОСЛАВА МАРКОВДАНА У ПОДГОРИЦИ

| user.gifАдминистратор | date.gif 9 мај, 2012 | Категорија: Светигора Прес | eye.gif 187 гледања |

wpaudio-play.pngМитрополит Амфилохије служио у Подгорици

DSC_0495.JPG

ГАЛЕРИЈА - Литија

ЦЕТИЊЕ, 8. маја (Светигора прес) – Данас, на дан Светог Апостолa и Јеванђелистe Марка, небеског заштитника главног града Црне Горе, Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски Господин Амфилохије служио је са свештенством Свету архијерејску литургију у цркви Светог Ђорђа у Подгорици.

Говорећи о данашњем празнику, Митрополит Амфилохије је подсјетио на посланицу Светог апостола Петра у којој каже: Заједно са мном поздравља вас и чедо моје Марко.

„Апостол Марко, такође, по предању је онај младић који је приликом Христовог вођења на Голготу, приликом Његовог суђења, ишао за Њим. Примијетили су га војници и слуге првосвештеника и неко је кренуо према њему, а он се отргао и, каже, без свога плашта је побјегао“, рекао је Владика.

„Апостол Марко је, дакле, живи очевидац и свједок Господа. Присуствовао је Његовом страдању. А у исто вријеме ево га у друштву првоврховног апостола Петра, тако да све оно што је он записао у своме Јеванђељу записао је као очевидац и као онај који је то чуо од најблискијих и најприснијих Христових ученика“, објаснио је он.

DSC_0014.JPG

ГАЛЕРИЈА - Литургија

Кроз бројне дигресије које се сливају у причу о Светом апостолу Марку, Митрополит се осврнуо и на наше вријеме и друштвене аномалије које га прате.

„Ако смо нечисте савјести, нечистог ума и срца – то свједочи апостол и јеванђелист Марко – онда ће се нечистота око нас огледати у нама. Слично ће се сличноме радовати“, рекао је Владика Амфилохије.

„Зато, чим чујете некога да оговара другога, знајте да оно што говори о другоме он има у себи“, нагласио је Митрополит црногорско-приморски.

Он је као илустрацију јеванђелског односа према другима навео примјер блаженопочившег Патријарха Павла од кога, по његовим ријечима, за двадесет година није никада чуо рђаву ријеч о другоме.

DSC_0355.JPG

ГАЛЕРИЈА - Медун

„Видите колико је данас у Црној Гори оних који блате Цркву, који је нападају, нападају црквене људе. Читам ових дана, један такав говори свакакве гадости о Цркви, о Светињама Божјим. Далеко од тога да смо ми сви у Цркви безгрешни, али је симптоматично да тај човјек, и не само он него и многи други, налазе себе код других људи, а посебно у Цркви налазе оно што сами имају у себи“, поручио је Архиепископ цетињски.

„У њему је безбожништво, у њему је тама и мрак, и нечистота духовна, и природно је да он не може видјети у другима нешто друго сем онога што има у себи самоме. Тако они Његоша проглашавају гениоцидним. Тако они преко свога безбожништва налазе у Његошу безбожништво. Тако преко свога неморала и прљавштине налазе у њему и у другима тај неморал и ту прљавштину“, закључио је Митрополит Амфилохије.

Након литургије, владика је на Медуну у Кучима служио помен на гробу првог градоначелника ослобођене Подгорице војводе Марка Миљанова. Потом је испред музеја Марка Миљанова одржано пјесничко дружење.

Владика је данас посјетио и подгорички сајам књига који се и ове године одржава у „Делта ситију“.

wpaudio-play.pngМарковданска Литија у Подгорици

Митрополит Амфилохије је вечерас предводио литију са моштима Светог Симеона Дајбабског од цркве Светог Ђорђа до кућа Ђечевића, гдје се и данас налазе остаци древног храма Светог апостола и јеванђелисте Марка.

С.Ж./Р.В.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

МИТРОПОЛИТ АМФИЛОХИЈЕ ОСВЕШТАО ОБНОВЉЕНУ МАНАСТИРСКУ ЦРКВУ СВЕТОГ ВАСИЛИЈА ОСТРОШКОГ НА РИБЊАКУ КОД БАРА

| user.gifАдминистратор | date.gif 10 мај, 2012 | Категорија: Светигора Прес | eye.gif 223 гледања |

DSC_0595.JPG

ГАЛЕРИЈА

ЦЕТИЊЕ, 9. маја (Светигора прес) – Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски Високопреосвештени Господин Амфилохије освештао је данас обновљену цркву на брду изнад манастира Светог Василија Острошког – Рибњак код Бара и у њој служио Свету архијерејску литургију.

Говорећи о важности крштења, Митрополит Амфилохије је у литургијској бесједи казао да је демонска сила једно вријеме одгонила људе од храмова и од извршења заповијести о крштењу у име Оца и Сина и Духа Светога.

„Плод тога је чињеница да први пут у последњих петнаест вјекова ми имамо један добар дио људи и народа који није прогледао духовно, којима се нијесу отвориле очи срца њиховог“, рекао је Митрополит Амфилохије.

„Много је некрштених и у Бару и у читавој Црној Гори. Многи су се након промјена у нашој земљи вратили Часном Крсту и крштењу, али је много остало некрштених. А много је и оних који се данас рађају па се не крштавају“, казао је Владика.

Владика је благословио све који су помогли да храм заблиста првобитном љепотом.

Он се осврнуо и на нападе на храм Свете Тројице на Румији и на медијске нападе на њега.

„Очевидно, демонска сила је позавидјела што се та Светиња обновила, па преко својих слугу овдје на земљи покушава да ту Светињу сруши, као да она може да се сруши“, рекао је Митрополит црногорско-приморски.

Црква Светог Василија Острошког је задужбина књаза, потоњег краља Николе Петровића Његоша.

Манастир Рибњак, данас метох манастира Острога, саградила је српска краљица Јелена Анжујска крајем тринаестог вијека. Првобитно је био посвећен Светим aпостолима Петру и Павлу, како и свједочи у другој половини деветнаестог вијека руски конзул у Скадру Иван С. Јастребов.

Приликом изградње самог манастира прије осам вјекова, посађени су и два завјетна храста, тада, вјероватно, намијењена здрављу синова краљице Јелене, каснијих српских краљева Милутина и Драгутина. Један од тих храстова и данас одoлијева старости, док је други изгорио прије петнаестак година у једној незгоди приликом обнове манастира.

Предање каже да је 1878.г. приликом ослобађања Бара од Турака, црногорска војска на челу с књазом Николом логоровала на Рибњаку и том се приликом књазу јавио Свети Василије Осртошки и рекао му да ће ослободити Бар.

Књаз се завјетовао да ће на том мјесту изградити цркву и посветити је Светом Василију, што је и учинио.

Данас је и сам манастир посвећен Светом Василију. Осим цркве данас у склопу манастира постоји нови конак и фрескописана крстионица.

Митрополит Амфилохије данас је посјетио и саборни храм Светог Јована Владимира у Бару на чијој конструкцији ће ускоро бити завршени груби радови.

Р.В.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...