Jump to content

Зашто свештеник није хтео да одржи опело детету?

Оцени ову тему


Guest - . . .-

Препоручена порука

Било би веома корисно ако би  се дозволило да и православни свештеник може присуствовати укопу некрштеног човека (особито детета), ако је позван. Да се помоли неким  молитвама за њега које би читао и појао са великом љубављу, са поучним делом за остале.

А за самоубице испраћај (као и у горњем да се не ради о класичном црквеном опелу) може послужити молебан за самоубице, канон који је приредио руски Митрополит Венијамин.

На тај дан сахране у великој су потреби, не само несретна душица, већ још више неутешни најближи

тога покојника, у потреби да је свештеник поред њих и са њима,

те зашто не би изашао и помолио се, не класичним опелом, већ наведеним молитвама канона, и да правилом то буде у таквим приликама?

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Било би веома корисно ако би  се дозволило да и православни свештеник може присуствовати укопу некрштеног човека (особито детета), ако је позван. Да се помоли неким  молитвама за њега које би читао и појао са великом љубављу, са поучним делом за остале.

А за самоубице испраћај (као и у горњем да се не ради о класичном црквеном опелу) може послужити молебан за самоубице, канон који је приредио руски Митрополит Венијамин.

На тај дан сахране у великој су потреби, не само несретна душица, већ још више неутешни најближи

тога покојника, у потреби да је свештеник поред њих и са њима,

те зашто не би изашао и помолио се, не класичним опелом, већ наведеним молитвама канона, и да правилом то буде у таквим приликама?

Ali sve to je već rešeno u našoj Crkvi...

I u jednom i u drugom slučaju, sveštenik se obraća Episkopu za blagoslov i izlaže mu situaciju, ako Episkop proceni da je prihvatljivo, daje blagoslov. Svešteni tada može da obavi skromnu molitvu, dakle bez tropara, jevandjelja i jektenija, već samo razrešnu molitvu i Vo blaženjem uspjeniji... Ali i to ne na dan ukopa, već sutra dan nad grobom. O pominjanju na proskomidiji, se ne govori izričito, tako da to ostaje na slobodu svešteniku.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Problem je percepcije tog čina, odnosno čemu služi taj obred. Svakako za pokojnog, ali, kao što neko reče, pošto to nije sveta Tajna, već blagoslov i molitva, onda se može moliti i blagosiljati svako. Niko ne zna šta je bilo u duši umrlog pred sam čim umiranja. Po meni je mnogo značajnije to što je taj obred i za one koji se okupe na sahrani. Slušaju oni i ono što sveštenik kaže i što moli, a može se mnogo reći i pozvati ljude veri. Susret sa smrću ume da potakne žive da razmisle o svom životu - i to treba iskoristiti. Mi jedino kome uskraćujemo obred je kad je u pitanju javni grešnik, neko ko se pokazao kao onaj ko je za života sablažnjavao ljude svojim ne hrišćanskim životom i ako je u pitanju sekta. Za sve ostale je župnik nadležan da razmisli da li se može ili ne održati opelo. Opelo je, ustvari, oblik evangelizacije živih, posebno što se tu skupe i verni i oni koji ne veruju - pa je to jedna prilika, možda i retka, da i oni čuju i reč Božiju i kakvu poruku i pouku, i to ne treba da se propusti.

Dakle, najmanje je bitno da li je umrli katolik ili pravoslavac. Već sam čin da su zatražili obred, znači da su ljudi barem malo otvoreni veri - možda na pogrešan način, ali ipak otvoreni, inače ne bi ni tražili opelo. Čemu služi odbijanje? Samo će ozlojediti ljude koji i onako ne razumeju šta je to Crkva i još će ih više odbiti od nje. Ja se ne sećam da sam  u 10 godina službe ikada odbio da održim opelo - da krstim - jesam.

Verbum Domini Manet in Aeternum!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Не разумем како свештеник може на силу да спасава некога. 0203_cool 4chsmu1

Шта је са дететовом душом?

Бог је непогрешив.Он ће одлучити.

Није наше да знамо о томе и није наше да цркви намећемо нова решења, јер је све то уређено вековима уназад.

Ко је и зашто тражио опело за дете које није крштено?Чему то ако нису верујући и ако нису ништа предузели, годинама, за крштење детета?

Зашто су били погођени што није било опела када су они били ти од којих је зависило крштење детета?

И опело и крштење су свете тајне.Зашто је сад опело важно, а крштење није?

Православна црква није погребно предузеће, а није ни позориште, како неко напред рече.

А свештеник није психоаналитичар да теши по обавези, а није ни глумац па да одрецитује ''неку молитвицу''.

По моме мишљењу свештеник је поступио исправно.

Он је пастир оваца православних.

Новине пишу којешта.

Бог зна.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

NISAM PROČITAO SVE KOMENTARE

moje laičko mišljenje jeste

da samo krštenje je sveti čin koje simbolizuje odricanja sotoni a prihvatanja gospoda isusa hrista (i krštenica označava datum kada se javno odrekao sotone i prihvatio gospoda isusa hrista za spasitelja svojega )

a koliko sam upoznat da se za decu kaže da pripadaju gospodu samom jer neznaju za prvobitni greh i stim nenose starootački ili greh nasleđen od adama i eve ,i kod njih je opšte poznato nepostoji spoznaja dobra i zla (to mi se čini računa do 13 godine po starojevrejskim običajima i starim zavetom) a naš gospod spasitelj nije došao da menja ijedno slovo iz istoga nego da ispuni i dopuni

ne sudim tom svešteniku ,jer sudiće mu gospod naš i jao njemu jer učini zlo najmanjem a to je kao da je učinio njemu samom jer ne dozvoli bezgrešnome detetu njemu dođe

tako da zaključujem da mislim da je pogrešio i žao mi je ne samog deteta no sveštenika

dete će prići gospodu našem ali ne verujem da će isti sveštenik zaslužiti život večni ,naravno to je samo moje mišljenje jer o tome ne sudim ja niti iko na ovome svetu no gospod 

pošto je ovo skoro sve samo moje mišljenje moram priupitati sveštena lica jedno pitanje

šta je sa decom koja ubrzo posle rađanja umru ne stigavši da se krste ,kakva je tu procedura

jel i tu svešteno lice ne izlazi na sahranu detetu ????

u svetom pismu ima jedan deo koji govori kako gospod nudi određene životinje i biljke a dotični mu odgovara n

"ne gospode nije čisto"

posle tri ponavljanja

gospod mu odgovara "odakle ti pravo da kažeš da je nečisto ako ti ja to nudim ""

ja bih sahranio dete pa makar me posle pred streljački vod vodili

a povodom iskvarenosti nekih sveštenih lica moram ispričati ono što sam doživeh u novom bečeju svom rodnom gradu

umro je jedan čovek pravoslavac i kćerka jedinica me je zamolila da ja to sve sredim oko sahrane pošto bijaše potpuno skrušena i polomljena od šoka

to se dešavalo u predvečerje kada smo stigli do parohijske kuće gde živeše jedan sveštenik čije ime neću uopšte spominjati

pozvah i on izađe ja sam stajao pred samim ulazom u kuću a kćer upokojenog iza mene držeći se za mene

ja objasnih dotičnom ocu šta se desilo i kada je zakazana sahrana na groblju

oni su stara porodica advokatska od 16 veka pa do današnjih vremena 

on je tada rekao otprilike u ovome smislu (i ja sam se šokirao te nemogu citirati ) kada sam pitao koliko će to koštati  "pošto je on iz imućne pa čak i bogate kuće šta je kćerki 600 maraka da plati da sahrani oca svojega "

tog trena da mi je rekao da će on lično platiti nebih mu dozvolio da prisustvuje sahrani jer predamnom nije bio dostojan ni prezira da tako nešto izreče pred skrušenom kćerkom okrenuh se i odvukoh ožalošćenu kući

otišao sam posle toga do svoga prijatelja pokojnog oca save nedića vranjevačke parohije (druga parohija u novom bečeju) i ispričah mu sve to i izložih situaciju

on reče da zna za tu porodicu i da je ta porodica veliki ktitor i patron srbske pravoslavne crkve bila jako dugo i da ja ne razmišljam više o tome nego samo da mu kažem kada je sahrana zakazana

na sahrani su prisustvovali tri sveštena lica još trojica velikodostojnika crkve (vladika banatski i vladika bački trećeg ne prepoznah) i hor crkveni ,kada sam pitao pokojnog oca savu nedića koliko treba da se plati on je odgovorio da to nije urađeno za pare niti se to može platiti jer su ispratili velikog prijatelja ktitora i zaštitnika srbske pravoslavne crkve kako su bili i njegovi preci

dotični sveštenik iz prvog dela nije se ni pojavio niti je snosio ikakve konsekvence (kasnije saznah da su ga ostavljali na miru jer je bio bolestan od zloćudnog tumora u poodmaklom stadijumu a imao je malu decu te kasnije i umro od istoga )

i dalje ne osuđujem nijednog sveštenika niti išta loše pomišljam samo govorim da u svakom žitu ima kukolja ali zato netreba odbaciti samo žito

to detence je otišlo pravo u carstvo nebesko a mi moramo to pak zaslužiti i delima i mislima svojim i zato svaka beseda o tom događaju je suvišna sem ako će neko naučiti nešto korisno jer ja ako zapnem o stoličicu malu te se prevrnem ne ljutim se suviše nego nauk izvučem te stoličicu sklonim na mesto svoje gde ne smeta

neka vas gospod blagoslovi mudrošću da znate volju njegovu a ne zakone i običaje ljudske koji mogu biti pogrešni

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 11 months later...

Имам јнеколико питања:

Да ли постоји неки канон који забрањује опело за декларисаног атеисту?

Речено је да је неко крштењем постаје члан СПЦ-а. Да ли постоји неки инверз, тако да се више не буде члан? Ево, Пеђа је захтевао брисање из евиденције и ту су му правили проблеме, тако да ће вероватно морати да ради суд.

Zasto bi to uopste brinulo deklarisanog ateistu? Zaduzi porodicu da ne zove popa kad dodje Bogu na istinu greengrin i to je to. Ako se porodica oglusi o molbu-who cares, ionako je mrtav :D.

Zaista ne znam zasto Pedja trosi energiju na takve stvari .mislise. . On se Boga odrekao, tacnije nikad ga nije priznao (valjda) i nije clan Crkve.

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Имам јнеколико питања:

Да ли постоји неки канон који забрањује опело за декларисаног атеисту?

Речено је да је неко крштењем постаје члан СПЦ-а. Да ли постоји неки инверз, тако да се више не буде члан? Ево, Пеђа је захтевао брисање из евиденције и ту су му правили проблеме, тако да ће вероватно морати да ради суд.

Било ко ко није православац нема право на опела, без обзира да ли је крштен па екскомунициран или није ни крштен. Занимљиво - не знам како стоје ствари са некрштеним православцима (оглашеним хришћанима тј. катихуменима).

"He who fights with monsters should look to it that he himself does not become a monster... when you gaze long into the abyss the abyss also gazes into you..." — Friedrich Wilhelm Nietzsche

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Kada moj rodjak poginuo u ratu, bio je krsten u rimokatolickoj crkvi, moja tetka monahinja a i nas je vladika tada pitao patrijarha Pavla sta da radi, dali moze sluziti opelo. Patrijarh Pavle je odgovorio da ga Gospod moze u Carstvu svome proslaviti kao Svetoga, ali da nam kanoni zabranjuju da im se odsluzi opelo. Tako da ga nije ni bilo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Имам јнеколико питања:

Да ли постоји неки канон који забрањује опело за декларисаног атеисту?

Речено је да је неко крштењем постаје члан СПЦ-а. Да ли постоји неки инверз, тако да се више не буде члан? Ево, Пеђа је захтевао брисање из евиденције и ту су му правили проблеме, тако да ће вероватно морати да ради суд.

Може да проба да заступа неку тешку јерес и да је активно шири, па можда и добије ту толико жељену анатему.Иначе тешко, не даје се то баш сваком.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Може да проба да заступа неку тешку јерес и да је активно шири, па можда и добије ту толико жељену анатему.Иначе тешко, не даје се то баш сваком.
Заборављаш да је он по аутоматизму већ под гомилом анатема из саборских одлука (знаш оно „Ко то, то и то нека је анатема!”)...

"He who fights with monsters should look to it that he himself does not become a monster... when you gaze long into the abyss the abyss also gazes into you..." — Friedrich Wilhelm Nietzsche

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Заборављаш да је он по аутоматизму већ под гомилом анатема из саборских одлука (знаш оно „Ко то, то и то нека је анатема!”)...

Ништа то не вреди док не добије црно на бело, са два,три печата. Јесмо ми бирократска држава или нисмо ? greengrin

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Znam jedan slican slucaj...

Roditelji vernici, poste, pricescuju se, vencani u crkvi...

Dobili su dve devojcice, bliznakinje, Lanu i Andjelu.

Imalu su naravno u planu krstenje, za prvi rodjendan devojcica...jer im je rekao neko da to tako valja...

I mala Andjela se u petom mesecu udavila tokom noci tako sto je prebacila cebence preko glave...

Otac je bio neutesan..zvao je svem moguce svestenike da opevaju opelo, iapk uz saosecanje su ga odbijali...

Jedan mu je cak i rekao da je moguce ukoliko se dobije odobrenje od vladike i mislim cak da je otac devojcica i sam pokusao da stupi u kontakt sa njim ali bezuspesno.

Na kraju je sahrana obavljenja uz pleh muziku, nam oju veliku zalost...niko od svestenika se nije pojavio, opet na zalost svih..

Moj prijatelj ima istetovirano ime Andjela na ruci i mali oreol iznad imena i molitvu pored imena...

isus-sinai

"Видети свет у зрнцу песка,

И небо у дивљем цвету,

Држати бесконачност на длану

А вечност у једном часу"

В.Блејк

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Znam jedan slican slucaj...

Roditelji vernici, poste, pricescuju se, vencani u crkvi...

Dobili su dve devojcice, bliznakinje, Lanu i Andjelu.

Imalu su naravno u planu krstenje, za prvi rodjendan devojcica...jer im je rekao neko da to tako valja...

I mala Andjela se u petom mesecu udavila tokom noci tako sto je prebacila cebence preko glave...

Otac je bio neutesan..zvao je svem moguce svestenike da opevaju opelo, iapk uz saosecanje su ga odbijali...

Jedan mu je cak i rekao da je moguce ukoliko se dobije odobrenje od vladike i mislim cak da je otac devojcica i sam pokusao da stupi u kontakt sa njim ali bezuspesno.

Na kraju je sahrana obavljenja uz pleh muziku, nam oju veliku zalost...niko od svestenika se nije pojavio, opet na zalost svih..

Moj prijatelj ima istetovirano ime Andjela na ruci i mali oreol iznad imena i molitvu pored imena...

isus-sinai

tuzansmajli8904 isus-sinai

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Da se razumemo ja nisam osoba koja ljuje po svestenicima na bilo koji nacin i uvek se trrudim da u momentima kada postanu predmet osude i negodoanja pomenem njihovu istinsku sluzbu Bogu...S verom da ce ljudi uspeti da razluce sta je to bitno sto on nebitno nipodastava...

Medjutim ima situacija kada ne zna covek, sta reci..kakvu posluku porat..kome...

Mene samo zanima jos jedna stvar...novorodjence kada umre, kakvo objasnjenje crkve stoji iza toga...spontani pobacaj...i neke nezeljene situacije poput tih...

"Видети свет у зрнцу песка,

И небо у дивљем цвету,

Држати бесконачност на длану

А вечност у једном часу"

В.Блејк

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Kako god da okreneš sa opelom ili bez njega deca idu u raj i tačka :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...