Jump to content

ĆIRILICA SVUDA - OD FAKULTETA DO RAČUNA I POTVRDA: Šta piše u nacrtu zakona koji je Vučić predao Dodiku?

Оцени ову тему


JESSY

Препоручена порука

пре 29 минута, sampaganini92 рече

Ono sto nije na mom stolu i ne mogu da ga tutnem u usta je totalno nebitno. 

Zanimljivo, ovo je skoro identican odgovor koji od vas dobijam kada pomenem da je ova vlast jedina u potpunosti unistila umetnost i kulturu ove zemlje... znas, one druge stvari koje ne mozes da mazes na lebac  i tutnes u usta...

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 35 минута, Натан рече

И, у поређењу са твојим жутим изродом, којима је свеукупно деловање било исто као овима сада, али без ћирилице, споменика и Цркава, који избор просечан гласач да направи? 

Jel prethodna vlast zasluzila epitet "zuti izrodi" zato sto je uvela veronauku u skole? Ili sto je suprotno sospstvenom ustavu proglasila trodnevnu zalost zbog smrti patrijarha? Ili sto je dala preporuku svim poslodavcima u srbiji da omoguce placeno odsustvo svima koji planiraju da idu na sahranu (takodje mimo ustava)? Znas li koliko je dugacka lista stvari koje su "zuti izrodi" uradili za crkvu?

Kapiras kolko vas je lako preveslati? Umesto da se uvede neka sistemska promena  poput veronauke u skolama, on vas kupuje dnevno politickim performansima... napraviJo vam spomenik i sad je car nad carevima... Jel uradio neku sistemsku promenu koja bi bila benefitna crkvi? Ili vas mota oko malog prsta nazivima ulica i slikanjem s patrijarrhom?

 

Stos tice cirilice imam dvoje dece, i kad me sutra pitaju zasto opet jedemo poparu ja cu da im objasnim da to nije popara nego попара, i posmatracu kako im se oci cakle a kvalitet zivota dize u nebesa...

 

PS. Za dezurne lovce na autosoviniste obavezan sam da napisem da volim cirilicu i nisam njen protivnik ili mrzitelj. Smatram je nacionalnim blagom. 

 

PS. PatriJote ste takvog kova da bi crnog djavola podrzali za vladara ako bi vam obecao razne cirilice, spomenike ulice i velike srbije...

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 42 минута, GeniusAtWork рече

Није. Његов наратив је да велики број људи у Србији живи јако лоше, са или без ћирилице. А за то је најодговорнија власт. И да је ово класичан козметички потез (уз многе друге) да би мало скренули пажњу са осталих "успеха" своје владавине.

Нема ничег лошег у томе да се промовише употреба ћирилице, али је мало...хм, наивно ;) да се то сматра неком веома битном ставком кад се узме у обзир све шта раде и у ком стању су држава и друштво.

Hvala na razlucivanju njegovog narativa ali to da u srbiji mnogo ljudi zivi lose je cinjenica svih vlasti zadnjih xx godina s tim da je sada manje gladnih u srbiji nego pre sto je bila poenta njegovog iskaza. Dakle manje gladnih, a ti koje vi smatrate gladnima mahom i glasaju za vucica. A njemu mukici sa ovom i ovakvom opozicijom treba tako silnih i ucestalih kozmetickih poteza da bi opstao na vlasti? Pritom smatrati ovo kozmetickim potezom je ili nedobronamerno ili iz neznanja. Uglavnom je ploca ista ako se nesto dobro uradi od strane vlasti drz ne daj da se objasni kako su svi gladni i kako je to samo retorika iako ocigledno da nije. Ostarscenost opet preovladava nad kritickim rasudjivanjem, al dobro to je valjda boljka nas kao naroda. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 30 минута, cloudking рече

Zanimljivo, ovo je skoro identican odgovor koji od vas dobijam kada pomenem da je ova vlast jedina u potpunosti unistila umetnost i kulturu ove zemlje... znas, one druge stvari koje ne mozes da mazes na lebac  i tutnes u usta...

To sta je ova vlast uradila sa kulturom je jedna cinjenica koja nije ni u kakvoj relaciji sa prethodnim tvojim iskazom koji sam ja prokomentarisao. Jeste da unistila je kulturu i ja bih najradje da je neko normalniji na vlasti ali nije jebiga.

Posto nije i dok nije ocuvanje cirilice je pozitivna stvar. Ne znam zasto ljudi dobar potez vlasti karakterisu kao licno napad na sebe ili kao saglasje sa celokupnim njenim delovanjem. Prosto zivim zivot gde ga zivim imam prava odnosno zelju da uocim i pozitivne stvari oko sebe bez obzira ko je na vlasti. Nije mi zivot i mogucnost pohavle necega na stendbaju do smene vlasti ili pak rezervisana samo za opoziciono delovanje. Ne znam zasto bih sebe suzavao na taj nacin? 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@cloudking О каквој попари причаш кад је стандард много јачи, у поређењу са жутим периодом, што се види кроз просечну и минималну зараду.

А начин на који су жутаћи увели веронауку, боље да нису.

То је тек био хаос при одабиру, чак су и полупани атеисти завршавали убрзане курсеве за вероучитеља, да се ухлебе, па онда уче децу да Бог не постоји.

Оно мало теолога што је било, углавном се разбежали, због лошег статуса и третмана који су имали по школама.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 19 минута, sampaganini92 рече

Pritom smatrati ovo kozmetickim potezom je ili nedobronamerno ili iz neznanja.

Ћирилица је службено писмо у Србији. Колико ја знам, и до сада су све државне институције морале да је користе. Сада је то проширено и на све установе које се већински финансирају из буџета. Плус уведене су олакшице и за приватне фирме које је буду користиле.

Опет кажем, лепо и немам ништа против. Али шта је ту толико епохално да би само због тога неко гласао за власт? Можда ми живимо у другим димензијама, али мени је ипак битније да упоредим корист и штету свих (или макар оног што могу да видим, чујем и испратим) потеза неке власти да бих одлучио да ли да гласам или не за њу. А са овима је штета катастрофално већа од користи.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, GeniusAtWork рече

Ћирилица је службено писмо у Србији. Колико ја знам, и до сада су све државне институције морале да је користе. Сада је то проширено и на све установе које се већински финансирају из буџета. Плус уведене су олакшице и за приватне фирме које је буду користиле.

Опет кажем, лепо и немам ништа против. Али шта је ту толико епохално да би само због тога неко гласао за власт? Можда ми живимо у другим димензијама, али мени је ипак битније да упоредим корист и штету свих (или макар оног што могу да видим, чујем и испратим) потеза неке власти да бих одлучио да ли да гласам или не за њу. А са овима је штета катастрофално већа од користи.

Pa nije razlog zbog kojeg bihja licno glasao za vlast. Samo je dobar i koristan potez vlasti i zavredjuje neka pozitivna osecanja. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Лијеп потез да се очува ћирилица, поздрављам и због тога сам спреман опет да не гласам за Додика ни његову странку на сљедећи општим изборима. 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Podržavam zakon. Nisam protiv latinice; naprotiv, i latinicu smatram srpskim pismom. Ali ćirilica je ipak naše glavno nacionalno pismo, i ona treba prvo da važi i da se koristi. Tužno kada pogledam Beograd i sve vidim napisano na latinici. Šta li je to, kulturni imperijalizam zapada?

Da ja pišem latinicom? Da! Ja sam žrtva kulturnog imperijalizma zapada, jer živim na zapadu. Ko će da zna ako ne ja..? Pošto ovde živim i radim, moram da učinim jedan minimalni mogući ustupak sa ovdašnjim društvom i kulturom u koje sam došao. Ali zar ovo moramo i u samoj Srbiji, u domovini, da učinimo? Pa u domovini smo na svome, ne na tuđemu, zar ne.. Ako smo migranti u Austriji, ili u Francuskoj, nismo migranti u Srbiji.

Milost i istina neka te ne ostavlja; priveži ih sebi na grlo, upiši ih na ploči srca svojega!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

баш лепа вест. 

Не капирам овде неке чему одмах неко пљување по Вучићу. Ова одлука ко год да је донео (макар то био и Зукорлић) треба да буде за понос сваком Србину, чак и оном из круга двојке ( али изгледа да су они жестоко оперисани од свега што има префикс Срб). 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pogledajmo Kinu, Japan, Koreju, Indiju, Tajland, Grčku, Rusiju, Arape... Izrael!! Svi Jevreji govore engleski; moderni jevrejski jezik, takozvani ivrit, tek se danas stvara! Ali u Izraelu sve je napisano na jevrejskom, iako svi govore engleski. Umesto da svuda pišemo latinicom, smatram za bolje da gajimo ćiliricu i zajedno sa srpskim učimo engleski kao današnji koine (grčki jezik u rimsko i vizantijsko vreme), tj. međunarodni jezik. Sa kolegama iz Nigerije, kao primer, govorim engleski; od same latinice nemam nikakvu korist u komunikaciji sa njima. 

Milost i istina neka te ne ostavlja; priveži ih sebi na grlo, upiši ih na ploči srca svojega!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 часа, Вилер Текс рече

Што не одеш у Сарајево или Загреб да причаш о људским слободама и праву на ћирилицу? 

Добио би тамо чекић у главу, исто попут ћирлиличне табле у Вуковару.

Ћирилица је била једино српско писмо док  на бајонетима аустроугари нису донели латиницу.

 

Kakve veze ima Zagreb i Sarajevo ? Zar ne možemo u svojoj zemlji da imamo slobodu izbora koje ćemo pismo da koristimo ? 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 18 минута, Backslider рече

Kakve veze ima Zagreb i Sarajevo ? Zar ne možemo u svojoj zemlji da imamo slobodu izbora koje ćemo pismo da koristimo ? 

Ја рачунао да си ти и за слободу избора и ван граница Србије алк изгледа да те не занима слобода избора у Сарајеву који такође некад знаше ћирилицу.

Него да ти одговорим контрапитањем, где је била слобода избора када су Аустроугари 1915 забранили употребу ћирилице у Србији? Ово је коначно почетак укидања насиља из 1915.

И зашто Грци немају слободу избора да грчки пишу на латинци и алфавиту? Мислим оно, било би тотално урбано и у скалду са светским трендовима. И Кинези кинески. Шта ће нам употреба оригиналних писама.

Препи на грапсете моно ста латиника :) Виш ти то, ола ине кала! 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 21 минута, Backslider рече

Kakve veze ima Zagreb i Sarajevo ? Zar ne možemo u svojoj zemlji da imamo slobodu izbora koje ćemo pismo da koristimo ? 

Цела прича се односи само на државне институције и оне које већински финансира држава. Сви други имају слободу избора.

Ако се ово уопште усвоји, наравно...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...