Jump to content

Детињци, материце и оци

Оцени ову тему


Препоручена порука

 

Долазе детињци, материце и оци.

           

Колико је интересантно у времену у коме живимо да обележавамо празнике које су, по мишљењу многих, само још једна од српских традиционалних измишљотина? Какав је смисао тих дана и шта се то обележава? „То чак и није празник! Ма, треба оставити те поповске измишљотине!“

            Савремени човек у већини случајева овако размишља и данас не види  њихов смисао, али ови празници нису се појавили без смисла. Значи, људима су ови дани имали одређену важност. Зшто данас више немају ту важност када људи остају исти ма у ком времену да живе. Остаје питање- зашто су се појавили ови празници? У чему је смисао везивања чланова породице? Морамо признати да су се ови празници појавили са одређеним смислом. Али,  који је то смисао?

            Одговор ћемо пронаћи у породици и њеним међусобним односима. Не смемо заборавити колико је тешко одржати породицу на окупу и у здравом духу одгајити своју децу. Родитељима није лако испунити задато им дело од Господа, а то је да одгаје здраву децу (не само у физичком смислу), здраве личности. Велики је дар бити родитељ, али треба испунити своју мисију. На том путу испуњења своје мисије родитељи и деца наилазе на многе тешкоће и немогуће је проћи мимо њих. Трновит је то пут...

            На овом трновитом путу постоје тренутци када смо се огрешили једни о друге... Када смо учинили нешто што нисмо желели или смо повредили нама блиске и вољене људе. На тај начин смо везали једни другима руке.. Зар не? Зар нисмо учинили да међу нама стоји зид и да се одаљујемо од вољених? Везали смо сами вољене, а у исто време везали смо и себе. Ми смо зависни једни од других и непрестано смо у том ланцу зависности. Тај ланац је наша жртвена љубав, љубав која дела. Породица је непрестано давање себе и несебично приношење себе на логосни жртвеник љубави.  Да би се одржало ово жртвено давање потребно је много муке. Зато је потребно много праштања. О да, праштања... ако се још сећамо шта то значи!

            Е, то је смисао „измишљотина“ са почетка! Праштање кроз жртвено давање себе. Одвезивање онога што смо завезали.. Тачно тако! Зато се  пред Божић славе празници посвећени породици и праштању. Везивање руку или ногу своје деце, мајке или оца на једноставан начин нам показује важност међусобног праштања. Везивањем показујемо да смо грешили једни према другима и да међу нама се појављују зидови које треба срушити. Везана особа показује своју зависност од људи који га воле. Одвезивање је показивање љубави и праштања. Зато не само да треба да бележавамо ове празнике, већ да их са смислом и међусобним праштањем прослављамо. Треба да направимо празник у својој породици. Празник тријумфа љубави изнад свих несугласица и праштања побеђујући лични егоизам.

        Хоћете ли славити детињце, материце и оце? Има ли смисла? Онај ко тражи смисао, наћи ће га. Онај коме није потребан, ма неће га ово ни интересовати.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Naravno da ću da slavim. Svake godine mama dođe sa užetom i ganja nas po kući, a i mi nju za njen praznik. To mi je zaista omiljen praznik , a ove godine pada na moju slavu. Ima li većeg povoda za radost od ljubavi naše prema Bogu, Boga prema nama i nas jednih prema drugima? Za mene ovi praznici imaju veliki značaj. I ne slave se samo zato što su tradicionalni - naprotiv.

posaljisvojuporuku.png

 


Погледа Отац с Небеса и виде ме сва у ранама од неправде људске, и рече, не свети се.
Коме да се светим Господе? Поворци стада, што иде на заклање? Свети ли се лекар болесницима, што га са самртничке постеље руже? Коме да се светим? Снегу, што копни и трави што се суши?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ми смо ове празнике увели кад смо добили Растка. До тад нисмо славили ни као мали (нисмо ни знали, искрена да будем).

Сад сви једва чекамо!

Већ нам је спремио цртеже!

:)  klapklap  klapklap  klapklap

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Драго ми је да ћете славити ове празнике. Текст је настао  након разговора са једном младом породицом који нису знали шта су то детињци, материце и оци.

  Ево и ја спремам поклоне dada, али сам спремио уже...  :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Брате Милане, жао ми је што тога нема код тебе. Ево овако се код мене празнује. Данас су детињци и родитељи везују руке или ноге својо деци. Да би их одвезали деца треба да им понуде нешто за узврат 0409_feel. Тако је и за материце, само што се тада везује мајка,бака, тетка...  на оце- отац, деда, стриц, ујак .... Смисао ових празника је горе наведен и обично све прође уз много смеха и забаве.  klapklap Уживај.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Јутрос,на Литургији,ме је,до суза,разнежила цурица :( не старија од 3-4 године, girls036  која је,са пуном корпом колачића,ишла од човека до човека у цркви,  пуној верника, и даривала сваком по колачић да се разреши.

Није било особе која није била ганута делом ове малене хришћанке и,наравно,њених родитеља https://www.pouke.org/forum/public/style_emoticons/default/Plava_ptica.gif.gif' class='bbc_emoticon' alt='crutches' />

Потпис:

Надање је моје- Отац;

Прибежиште моје- Син;

Покров мој- Дух Свети;

Тројице Свесвета, слава теби.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Јутрос,на Литургији,ме је,до суза,разнежила цурица :( не старија од 3-4 године, girls036  која је,са пуном корпом колачића,ишла од човека до човека у цркви,  пуној верника, и даривала сваком по колачић да се разреши.

Није било особе која није била ганута делом ове малене хришћанке и,наравно,њених родитеља https://www.pouke.org/forum/public/style_emoticons/default/Plava_ptica.gif.gif' class='bbc_emoticon' alt='1317_womens' />

0442_feel 0442_feel 0442_feel
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Брате Милане, жао ми је што тога нема код тебе. Ево овако се код мене празнује. Данас су детињци и родитељи везују руке или ноге својо деци. Да би их одвезали деца треба да им понуде нешто за узврат 1317_womens. Тако је и за материце, само што се тада везује мајка,бака, тетка...  на оце- отац, деда, стриц, ујак .... Смисао ових празника је горе наведен и обично све прође уз много смеха и забаве.  0442_feel Уживај.

0442_feel hvala
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Јутрос,на Литургији,ме је,до суза,разнежила цурица :( не старија од 3-4 године, girls036  која је,са пуном корпом колачића,ишла од човека до човека у цркви,  пуној верника, и даривала сваком по колачић да се разреши.

Није било особе која није била ганута делом ове малене хришћанке и,наравно,њених родитеља https://www.pouke.org/forum/public/style_emoticons/default/Plava_ptica.gif.gif' class='bbc_emoticon' alt='1317_womens' />

Дивно. Слава Богу.  0442_feel 0442_feel 0442_feel
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Јутрос,на Литургији,ме је,до суза,разнежила цурица sFun_bat не старија од 3-4 године, 0110_hahaha  која је,са пуном корпом колачића,ишла од човека до човека у цркви,  пуној верника, и даривала сваком по колачић да се разреши.

Није било особе која није била ганута делом ове малене хришћанке и,наравно,њених родитеља 0102_laugh.gif' class='bbc_emoticon' alt='1317_womens' />

0442_feel  0442_feel  0442_feel  girls036  https://www.pouke.org/forum/public/style_emoticons/default/0442_feel.gif  :(

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...