Jump to content

Отац Зоран Ђуровић постављен за духовника цркве Ружице у Београду

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 38 минута, mirko1929 рече

Узроци атеизма XIX века нису били у Дарвину, него у моралу (хришћанство је људима постало морално неприхватљиво*), или Ничеовим речима Видите шта је то што је заиста триумфовало над хришћанским Богом: сам хришћански морал

Ne, nego u panteizmu.

Očiglednost panteizma je uništilo svaku mogućnost istinitosti hrišćanskih dogmi.

Spinoza je taj čovek.

Zanimljivo je da je on u suštini samo sproveo sholastičku misao (a posredstvom Dekarta) do svog konačnog i logičnog zaključka (ovo je bilo nemoguće ranijim sholastičarima isključivo zbog policijske moći rimokatoličke crkve).

 

202892467_Hirszenberg_Spinoza_wyklty_(Excommunicated_Spinoza)_1907.thumb.jpg.0d5c1e0ebe324ad5565c5cbc373d591b.jpg

Nemci, nakon što je Kant uništio svaku mogućnost racionalne teologije, došli su do istog zaključka u svom stilu (a notorna je činjenica da je da su nemački filozofi XIX veka bili u velikoj meri inspirisani Spinozom).

Dodatak: link

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 1.2k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни дани

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

пре 41 минута, Tumaralo. рече

Ne, nego u panteizmu.

Ниси ни прочитао окачени чланак (0 downloads). Шта сам Дарвин каже за себе? Не помиње ни еволуцију, ни пантеизам, нити било које рационалне разлоге, него каже да је изгубио веру зато што његови отац, и брат нису били хришћани, па је био убеђен да ће вечно горети у паклу, што му је било неприхватљиво. Временом га је тиштило док му вера коначно није утихнула. Милојков је имао исту дилему као Дарвин. Наиме, на другој теми пише како је он свог духовника питао да ли ће Бог ако спасе њега спасти и оне које он воли, будући да се његов идентитет ослања на њих. Дакле то је реалан проблем. Што је и очекивано. Оcећања су битна. А рационалнa аргументација служи само као апологија онога што су осећања већ одлучила.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, mirko1929 рече

Ниси ни прочитао окачени чланак (0 downloads). Шта сам Дарвин каже за себе? Не помиње ни еволуцију, ни пантеизам, нити било које рационалне разлоге, него каже да је изгубио веру зато што његови отац, и брат нису били хришћани, па је био убеђен да ће вечно горети у паклу, што му је било неприхватљиво. Временом га је тиштило док му вера коначно није утихнула. Милојков је имао исту дилему као Дарвин. Наиме, на другој теми пише како је он свог духовника питао да ли ће Бог ако спасе њега спасти и оне које он воли, будући да се његов идентитет ослања на њих. Дакле то је реалан проблем. Што је и очекивано. Оcећања су битна. А рационалнa аргументација служи само као апологија онога што су осећања већ одлучила.

Replicirao sam na tvoju tvrdnju da je uzrok ateizma u XIX veku bio moralne prirode.

Ja sam ti odgovorio da je osnovni razlog panteizam.

Svakako da su i moralna pitanja bila od značaja u tom smislu, možda i većinski, ali za najrazboritije umove očiglednost panteizma je bila presudna.

Zato je postojala panteistička kontroverza.

I zato su posle Kanta svi veliki nemački filozofi bili panteisti.

Kako reče Hajne: "panteizam je tajna religija Nemačke".

A to što je mučilo Milojkova je razumljivo sa psihološke strane gledano kada neko veruje u određene dogme... emancipovan um nalazi da su takve dileme apsurd jer je nemoguće da individua ima ontološku egzistenciju (metafizički pluralizam je nemoguć).

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, Tumaralo. рече

Replicirao sam na tvoju tvrdnju da je uzrok ateizma u XIX veku bio moralne prirode.

Па јесте, онда је био моралне природе, као што је и сада моралне природе. Никога није брига за пантеизам.

 

пре 10 минута, Tumaralo. рече

Svakako da su i moralna pitanja bila od značaja u tom smislu, možda i većinski, ali za najrazboritije umove očiglednost panteizma je bila presudna.

Ниче је био пантеиста, али је свеједно све сваљивао на морал. Зар ти то не говори нешто? Ничеу су умрли отац и брат (изгледа да имамо шаблон овде). Наћи ћеш да рационална аргументација има слабе вајде ако не налази на плодно тле.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 часа, Родољуб Лазић рече

Преподобни Анастасије говори такође да чуда бивају често као последица вере оних који се обраћају за помоћ, а не као последица достојности онога ко чини чуда, и да светост нечију не доказују знамења и чуда него вера и живот тог човека. Каже да су често не само грешници међу православнима чинили чуда и пророковали, него и неправославни, по некој Божјој вољи и допуштењу (Валаам, Саул, Кајафа, Навукодоносор), али да то не значи да су они свети пред Богом.

Ти си заиста безуман. Ја сам ти наводио да ми у календару имамо јеретике, и тада си ми вадио очи! Сада се и ти молиш јеретицима за своје сапсење. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Zoran Đurović Poenta svega sto pise je da oponira tebi i dokaze da nisi u pravu ( i jos mnogo gore od toga ). Drugi motiv ne postoji, ono sto ga pokrece su " niske strasti " apologisane - mahom nekontrolisanom citatologijom koju vesto uklapa ( kombinuje ) sa elokvencijom I to pali kod " bolida " - markovita, akakijevaca, raznih pseudo revnitelja koji bivstvuju pod velom SPC itd...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Zoran Đurović рече

Ти си заиста безуман. Ја сам ти наводио да ми у календару имамо јеретике, и тада си ми вадио очи! Сада се и ти молиш јеретицима за своје сапсење. 

Можда су у некој твојој цркви јеретици свеци, у мојој нису. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, The Godfather рече

@Zoran Đurović Poenta svega sto pise je da oponira tebi i dokaze da nisi u pravu ( i jos mnogo gore od toga ). Drugi motiv ne postoji, ono sto ga pokrece su " niske strasti " apologisane - mahom nekontrolisanom citatologijom koju vesto uklapa ( kombinuje ) sa elokvencijom I to pali kod " bolida " - markovita, akakijevaca, raznih pseudo revnitelja koji bivstvuju pod velom SPC itd...

То што ја пишем у вези са Ђуровићем није оповргнуто, јер је истина. А истина "пали" код свакога ко није, из овог или оног разлога,  заслепљен некаквом пристрасношћу према Ђуровићу. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Tumaralo. рече

emancipovan um nalazi da su takve dileme apsurd jer je nemoguće da individua ima ontološku egzistenciju (metafizički pluralizam je nemoguć).

То је само дјелимично тачно. Није немогућ метафизички плурализам, него физички! Учесници смо једне опште природе човјека, а онтолошки се човјек не заснива само на природи, већ и на ипостаси (личности), а ту се плурализам већ подразумијева. Али тачно је да ни тај плурализам није метафизички, јер би тако, на просто, нестали! Без природе, ипостас не може да постоји! И зато се једино у Тијелу Христовом заиста остварујемо онтолошки, као једно биће и једна Плот, а опет различите личности.

То, да је индивидуа онтолошки осуђена на пропаст, то је питање затворености индивидуе, а не самог бића човјека, које је ипак мало шире од те уличњене природе (индивидуализма).

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Tumaralo. Само мала допуна истог, да бих био јаснији.

"То је само дјелимично тачно. Није немогућ метафизички плурализам, него физички! Учесници смо једне опште природе човјека и ту заиста нема плурализма, али се онтолошки човјек не заснива само на природи, већ и на ипостаси (личности), а ту се плурализам већ подразумијева. Али тачно је да ни тај плурализам није метафизички, јер би тако, на просто, нестали! Без природе, ипостас не може да постоји! И зато се једино у Тијелу Христовом заиста остварујемо онтолошки, као једно биће и једна Плот, а опет различите личности."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ово што вас двојица пишете, какве везе има са темом о Ђуровићу као духовнику?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Родољуб Лазић рече

Ово што вас двојица пишете, какве везе има са темом о Ђуровићу као духовнику?

Има. Само загреби мало дубље и видјећеш то и сам. Ако је ријеч о саборној молитви нпр, та молитва пет пара не вриједи ако су се у њој сабрале различите личности само по питању те молитве, а не и по питању онтолошког сабрања у једном тијелу и једној Плоти (Христовој).

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, Tumaralo. рече

Očiglednost panteizma je uništilo svaku mogućnost istinitosti hrišćanskih dogmi.

Сам Исус Христос као реална Богочовечанска личност растура пантеизам у самом темељу, на Њему самом стоје све хришћанске догме, дакле реално искуство Цркве а не само филозофија. Бог је личност, са Њим се разговара у молитви. Гледајући природу разумно је величати Бога који ју је створио и Њему се на тај начин молити а неразумно је мислити да је природа=Бог јер природа није личност, њој се не може молити односно "може" али то онда није општење са Богом него са идолом. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 часа, mirko1929 рече

Па Ниче није толико полемичар, колико посматрач. Он описује затечено стање ствари. Отуда анегдота о човеку који у сред бела дана иде са лампом и тражи Бога.

Па шта је Ниче затекао? Јел је он могао да види шта се дешава у целом свету или само у својој ближој или широј околини па ни ту.  Никакако његово мишљење не може да буде општи параметар за генерално стање хришћанства, то не може да зна ни један човек.

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 часа, slovoA рече

Има. Само загреби мало дубље и видјећеш то и сам. Ако је ријеч о саборној молитви нпр, та молитва пет пара не вриједи ако су се у њој сабрале различите личности само по питању те молитве, а не и по питању онтолошког сабрања у једном тијелу и једној Плоти (Христовој).

Имало би везе када бисте причали нпр.. о Ђуривићевиј  молитвеној пракси или слично. Ви сте миљама далеко од тога. Никакве везе ваш дијалог нема с темом.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...