Jump to content

Отац Зоран Ђуровић постављен за духовника цркве Ружице у Београду

Оцени ову тему


Препоручена порука

On 17.11.2021. at 15:52, Hadzi Vladimir Petrovic рече
On 16.11.2021. at 20:25, slovoA рече

 

Између свјетовне и духовне науке заиста постоје разлике, али по питању предмета којима се баве, а не самог познања.

Управо обрнуто.

То, да различите науке (физика, историја...) изучавају различите предмете, то је сасвим јасно и ту је само питање да ли се ти предмети разликују од предмета изучавања теологије? Ако се не разликују, као што кажеш, онда је Бог створење (твар). Или је, пак, творевина Бог, што ни једно ни друго нема везе са истином (и самим оваплоћењем!).

Између тих предмета, значи, постоји суштинска разлика. То, међутим, не значи да те предмете изучавамо (познајемо) као подијељена личност. И богопознању, и познању творевине, ми приступамо на једини могући начин, по свом створеном и палом духу. Зато је свако познање духовно, али тиме још ништа нисмо урадили - ако си на то мислио. Јер творевину донекле и можемо тако познати, али за богопознање је потребно потпуно промијенити читав тај приступ, а то није питање амбиције самог духа, већ мистагогије.

Просто, на првом блаженству већ падамо! Не само да нам сиромаштво духом није јасно, и не трудимо се да дођемо до таквог приступа и будемо уведени у богопознање, враћајући се Оцу као блудни син.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 1.2k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни дани

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

On 17.11.2021. at 15:52, Hadzi Vladimir Petrovic рече

Невјероватно али св Јустин који се обрачунава са Ничеом поставља Христа за највећу врједност.  Изгледа да му је измакла Ничеова мисао.

Ништа му није измакло. Како каже сам ава Јустин (парафразираћу), да Бог није постао човјек, Он не би имао право ни да нам суди, нити би нам уопште био Бог. Међутим, Бог јесте постао човјек и на крсту је савршено оправдан, и као Бог, и као човјек. Једино није оправдан као тај Ничеов Бог, који је умро на крсту.

Кад ти је нихил парадигма, онда немаш гдје с том парадигмом него да гризеш свој реп и завршиш у том истом нихилу.

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, slovoA рече
On 17.11.2021. at 15:52, Hadzi Vladimir Petrovic рече

Невјероватно али св Јустин који се обрачунава са Ничеом поставља Христа за највећу врједност.  Изгледа да му је измакла Ничеова мисао.

Ништа му није измакло. Како каже сам ава Јустин (парафразираћу), да Бог није постао човјек, Он не би имао право ни да нам суди, нити би нам уопште био Бог. Међутим, Бог јесте постао човјек и на крсту је савршено оправдан, и као Бог, и као човјек. Једино није оправдан као тај Ничеов Бог, који је умро на крсту.

Ja ne znam kako ljudi vide da je Nice dobro predstavljao vrednost Hristovu, meni je to stvarno misterija. :scratch_head:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Да се вратимо на тему:D која је да се теолог постави у Цркви на Калимегдану и то се онда хвали или каже испуни се сан Црногораца :).А у стварности, јједан од пробема теолога који изаћу са БФ је да им на памет не пада да иду рецимо на Косово да страдају са народом или у неку епархију у забити, него сви хоће БГ.да онда пишу по становима ставри од којих нико реално нема користи него разна преклапања тима Авгистин против Пелегија или полуПелегија од којих верни народ нема никаву ползу. Свети Николај је прочао кроз разна страдања, чак је и лутао у теолгији док није искристалисао теолгију чиста срца, или Свти Јустинк који није мрдно из Ћелија.

Рече безуман у срцу својем: нема Бога.
Трула су и мрска дјела њихова. (Пс. 13, 1)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 часа, slovoA рече

То, да различите науке (физика, историја...) изучавају различите предмете, то је сасвим јасно и ту је само питање да ли се ти предмети разликују од предмета изучавања теологије? Ако се не разликују, као што кажеш, онда је Бог створење (твар). Или је, пак, творевина Бог, што ни једно ни друго нема везе са истином (и самим оваплоћењем!).

Између тих предмета, значи, постоји суштинска разлика. То, међутим, не значи да те предмете изучавамо (познајемо) као подијељена личност. И богопознању, и познању творевине, ми приступамо на једини могући начин, по свом створеном и палом духу. Зато је свако познање духовно, али тиме још ништа нисмо урадили - ако си на то мислио. Јер творевину донекле и можемо тако познати, али за богопознање је потребно потпуно промијенити читав тај приступ, а то није питање амбиције самог духа, већ мистагогије.

Просто, на првом блаженству већ падамо! Не само да нам сиромаштво духом није јасно, и не трудимо се да дођемо до таквог приступа и будемо уведени у богопознање, враћајући се Оцу као блудни син.

Pa eto, skoro da si sam rekao, samo jos da razmislis kako zahvataje bica na nacin opredmecivanja i mistagosko projavljvanje nikako ne mogu ruku pod ruku.   Misterijski (надахнуто Духом) moze projaviti npr. cvjece, ili kamen, a npr licnost se ne da opredmeteti da se ne zabludi.

пре 3 часа, slovoA рече

Ништа му није измакло. Како каже сам ава Јустин (парафразираћу), да Бог није постао човјек, Он не би имао право ни да нам суди, нити би нам уопште био Бог. Међутим, Бог јесте постао човјек и на крсту је савршено оправдан, и као Бог, и као човјек. Једино није оправдан као тај Ничеов Бог, који је умро на крсту.

Кад ти је нихил парадигма, онда немаш гдје с том парадигмом него да гризеш свој реп и завршиш у том истом нихилу.

To Vam je kad gledate fudbal, pa ste sad uzeli da igrate odbranu za sv Justina. Mozda je mnogo za jednog srpskog svetitelja da razbuca i Avgustina i Nicea, mozda bi sujeti prijalo i vise, ali ako se to samo malo pazlhivije razmatra onda se vidi da ne stoje bas tako.

Друго, покушај да упамтиш да нихлизам није неко Ничеово учење него тенденција у западној филозофији још од Декарта. То што Ви замјерате академској теологији је дио те тенденције.

пре 3 часа, Bokisd рече

Ja ne znam kako ljudi vide da je Nice dobro predstavljao vrednost Hristovu, meni je to stvarno misterija. :scratch_head:

Boksid i kada ti se misterijski objasni, odigra, nacrta, pokaze, tad ti projavis tajnu svoga mozga koja to sve obesmisli.

Али ево: Не може се врједновати Христос, поставити Христа за гаранта врједносног система је опредмећење, а опредмећење је убиство. 

Христос се не пројављује унутар метафизике (истине бића) него унутар Цркве. 

Ако се пак Христос постави као врховни метафизчар, Мемфисто, зналац, а знање је моћ, то је аутентични Антихрист, звјер у јагњећој кожи.

Јер нема истине бића, бића наравно има.

Св Јустину не треба ово горње приписивати, он је дио аутентичне традиције и није био у западном проблему до краја, јер је унутар Цркве имао очувану изворну платонистичку традицију.

То је врјеме распада свијета 2рата и свакако да није могао да одушевљено прихвати Ничеа, али прихватио га је и св. Николај у дијалог и полемику. Гдје су изашли на крај гдје не је нешто чиме би се требали бавити, и наставити тај дијалог. Па би било користи.

А не идеолошке и конфесионалне дискфалификације са фудбалском свјешћу у теологију, и оправда се "премудрост", а у ствари се задаје идеолошки свјет, зомбира се човјек теолошким појмовима, а то је хула и сатанска превара.

Сад Бокисд кад ти је све јасно сад сам миран.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 часа, Onufrije рече

Да се вратимо на тему:D која је да се теолог постави у Цркви на Калимегдану и то се онда хвали или каже испуни се сан Црногораца :).А у стварности, јједан од пробема теолога који изаћу са БФ је да им на памет не пада да иду рецимо на Косово да страдају са народом или у неку епархију у забити, него сви хоће БГ.да онда пишу по становима ставри од којих нико реално нема користи него разна преклапања тима Авгистин против Пелегија или полуПелегија од којих верни народ нема никаву ползу. Свети Николај је прочао кроз разна страдања, чак је и лутао у теолгији док није искристалисао теолгију чиста срца, или Свти Јустинк који није мрдно из Ћелија.

svako je prošao neka stradanja

a najčešće oni koji ne pričaju o stradanjima i ne busaju se u grudi, trpe nešto što drugi ne bi poverovali, ali dobro

najbolje je da sveštenik nema leba da jede i da ne teži ničem lepom ni dobrom ni za njega ni njegovu porodicu

a zar ne misliš da možda ne treba sa završenog faxa da se juri na Kosovo pošto poto, zar ne misliš da postoje i drugi načini pomoći našem narodu dole? jel ima mesta tamo za sve svršene teologe? jel ima Srba i po rasejanju i po BG dal ih ima koji su željni žive reči?

 

Sveti Nikolaj je puno putovao a svuda je bio na službi ljudima i našima i drugima.

I odakle stav da nema koristi od ovih stvari koje piše otac Zoran konkretno, pa i još neki?

Da znaš put Zoranov ne verujem da bi tako olako ocenio njegovu "želju" da se "domogne" Beograda!

iskreno sve više mi se čini da to često ne mora da bude "bingo" wow "dobio sam Beograd!"

 

 

 

 

obrazov_zpsdsretmxk.jpg

"Верујем Господе, помози мом неверју"

"О жено, велика је вера твоја, нека ти буде како хоћеш"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Драшко рече

odakle stav da nema koristi od ovih stvari koje piše otac Zoran konkretno, pa i još neki?

То је толико јасно, што би се рекло - то је ноторна чињеница.

Не само да нема користи, него има и штете.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Родољуб Лазић рече

То је толико јасно, што би се рекло - то је ноторна чињеница.

Не само да нема користи, него има и штете.

 

O štetama nekih drugih popova i raznih drugih činova u Crkvi bolje da ne pišem ovde

O dehumanizovanom pristupu veri i opterećivanju ljudi bremenima koja su neprirodna svašta bih rekao

Bolje, makar za sebe u sebi, preispitaj da li se negde slažeš sa izrečenim stavovima koje smatraš štetnim.

Za to treba i lična inicijativa a ne samo blagoslov nekog teologa ili popa, koji su često vrlo štetni po mnoge psihe, brakove i sreće ljudi.

obrazov_zpsdsretmxk.jpg

"Верујем Господе, помози мом неверју"

"О жено, велика је вера твоја, нека ти буде како хоћеш"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 52 минута, Драшко рече

O štetama nekih drugih popova i raznih drugih činova u Crkvi bolje da ne pišem ovde

Начелно бих се могао сложити, мада је речено веома уопштено. 

пре 52 минута, Драшко рече

da li se negde slažeš sa izrečenim stavovima koje smatraš štetnim

Са оним ставовима које сматрам штетним не слажем се ни негде ни нигде. Да се слажем, не бих их сматрао штетним.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Oponenti avini su pokazali veliko neznanje.

Avin trud se sada može videti i na delu u našoj Crkvi.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 16 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

Oponenti avini su pokazali veliko neznanje.

Avin trud se sada može videti i na delu u našoj Crkvi.

За разлику од ових што фантазирају о Тадеју, Порфирију, Пајсију итд. ја радим ово што су радили и ови свеци: исповедаш, саветујеш, молиш се за особе и остало. Будем испијен на крају дана, али се не жалим. Наравно, биће и других задужења за мене. - Када ме поставе за владфику, Рођени ће почети да ме убеђује да као Таса дам оставку! Неће имати где више да се жали.:)) Можда код Порфирија, али ћу онда тражити даљ постанем Порфирије уместо Порфирија! 12:smeha: (алузија на Изногуда, кажем због Рођеног, јер он те хумористичке стрипове сигурно није читао - ваљда би му се барем нешто примило).

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 15 минута, Zoran Đurović рече

Рођени ће почети

Да чтецира. Ако је благословено ја ћу се молити да вам Рођа брат постане чтец?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Знате онај виц, када пита црногорац рођака у Београду да му запосли сина. Рођак каже шта год хоћеш, директор, парох у Ружици. Али црногорац хоће да му син нешто ринта, да научи да ради. А па за то треба диплома каже рођак.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Zoran Đurović рече

Наравно, биће и других задужења за мене. - Када ме поставе за владфику, Рођени ће почети да ме убеђује да као Таса дам оставку!

Рођа би у истом тону наставио ћерање са тобом :))

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Zoran Đurović рече

молиш се за особе и остало.

И овде ти се захваљујем на молитвама за моју породицу, које је Бог брзо услишио.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...