Jump to content

Отац Зоран Ђуровић постављен за духовника цркве Ружице у Београду

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 30 минута, Zoran Đurović рече

Све је било лепо, а жао ми што неки слепци одавде не дођу тамо на молитву па да их видим да ли ће да хуле и даље.

Ко и како овде хули? Позивате на индивидуалну молитву, целивање Икона и паљење воштаница?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 1.2k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни дани

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

пре 7 часа, Ђорђе Р рече

Ко и како овде хули? Позивате на индивидуалну молитву, целивање Икона и паљење воштаница?

Придружујем се питању. На кога/шта се хули и на који начин?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Не знам што се прозива Патријарх и доводи у питање његова одлука да нема ситуацију пред собом :). То је Његов већ дугогодишњи посао у који се одлично разуме ко шта може и не може. На крају ниеј га вратио да се свађа преко нета него са другим плановима. Мало више смирења, послушности и поверења у архијереје је једини пут, а време ће и показати да је Патријарх у праву, у то сам сигуран.

Рече безуман у срцу својем: нема Бога.
Трула су и мрска дјела њихова. (Пс. 13, 1)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Свештеник Ђуровић рече да овде "неки слепци"  хуле. Питање је било  - на кога се то хули и на који начин? Одговора нема. Правити се мртав може понекад бити једини излаз. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Родољуб Лазић рече

Свештеник Ђуровић рече да овде "неки слепци"  хуле. Питање је било  - на кога се то хули и на који начин? Одговора нема. Правити се мртав може понекад бити једини излаз. 

Би 1 слепац од рођења. Упита шта је то боја рубина. Индијац узе да му објашњава и крену од боја вина, па онда цветова, па минерала. И наравно да није могао да му објасни, јер овај није имао искуства и рецептора. 

Тако и ти не разумеш да богохулиш, па да ти и анђео с неба сиђе да ти то објасни. Сасвим је природно да ти осећаш као антидот  теологију коју ја износим јер она нема никакве везе са твојим религијским искуством. Онда се као задњи дебил хваташ за реч, без да разумеш и сам израз који користим, тј. "задњи дебил". Ти као задњи дебил извучеш ту реч, без да разумеш зашто сам те тако окарактерисао. Јер само задњи дебил може да мени говори о титулацијама светаца. Потпуно је легитимно и побожно рећи Петка или Сава, без икаквих апелатива. Али ти то, будући задњи дебил, не можеш да разумеш. Јер, усталило се временом да се свети из монаштва називају преподобнима, никад као светима, јер је то постало резервисано за епископе. Свети је остало и за мученике. 

Да не говорим да ће се блаженим назвати и Сава. Али то неће значити да је шунтави светац, тј. да има неке недостатке у свом учењу, како се уврежило на истоку. Разтлика се прави на Западу, јер тамо блажени светац је неко ко је локалног карактера, а не општеобавезан за целу Цркву. Али је светац иако се назива блаженим. Ми пак не правимо ту разлику. 

Досадно ми је да причам о овим стварима, крајње баналнима, а онда се Рођени увреди када га назовем задњим дебилом када ми се јави на овакве теме.     

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, Volim_Sina_Bozjeg рече

Hvala o.Zoranu, na danasnjem gostoprimstvu. Bilo je pravo zadovoljstvo.

Задовољство је било моје! Љуби Машу!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 26.10.2021. at 22:45, Zoran Đurović рече

Мени је Петка жена коју помазим по лицу ујутро и она мене загрли.

Уопште не сумњам да је тако, да та твоја "теологија" води у једно такво безумље.

По лицу можеш само да помазиш природу (тијело), а благодат ће ти притом остати потпуно страна, па тако и Света Петка. Није она Света по природи, него по благодати! И шта онда мазиш тако, не разликујући природу, од благодати? Једино самога себе!

Кад је Адам изгнан из Едена, исто је он тако мазио Еву и ту своју природу, као једну општу природу човјека, али је бар био свјестан да та природа више нема никакве везе са благодаћу, коју је изгубио. А чега си ти свјестан, јадан не био, кад благодат везујеш за природу?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Zoran Đurović Увијек можеш, наравно, то своје осјећање, што је само унутар човјека, да транспонујеш на Бога. Али тиме оно неће бити Његово и само ће се јасно показати та заблуда: срце ту неће бити орган за познање Бога, већ за самозадовољавање емоцијама и обоготворење човјековог унутрашњег садржаја, по самој природи. Али, који је то садржај? Шта природа, чак и да није пала, може да понуди човјеку, што он већ нема?

Благодат, лоло, то је оно што нас мимоилази. И зашто се Црква и Свети Оци уопште не баве емотивношћу и емоцијама. То све имамо по природи, једино нас благодат мимоилази.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 часа, Zoran Đurović рече

Би 1 слепац од рођења. Упита шта је то боја рубина. Индијац узе да му објашњава и крену од боја вина, па онда цветова, па минерала. И наравно да није могао да му објасни, јер овај није имао искуства и рецептора. 

Тако и ти не разумеш да богохулиш, па да ти и анђео с неба сиђе да ти то објасни. Сасвим је природно да ти осећаш као антидот  теологију коју ја износим јер она нема никакве везе са твојим религијским искуством. Онда се као задњи дебил хваташ за реч, без да разумеш и сам израз који користим, тј. "задњи дебил". Ти као задњи дебил извучеш ту реч, без да разумеш зашто сам те тако окарактерисао. Јер само задњи дебил може да мени говори о титулацијама светаца. Потпуно је легитимно и побожно рећи Петка или Сава, без икаквих апелатива. Али ти то, будући задњи дебил, не можеш да разумеш. Јер, усталило се временом да се свети из монаштва називају преподобнима, никад као светима, јер је то постало резервисано за епископе. Свети је остало и за мученике. 

Да не говорим да ће се блаженим назвати и Сава. Али то неће значити да је шунтави светац, тј. да има неке недостатке у свом учењу, како се уврежило на истоку. Разтлика се прави на Западу, јер тамо блажени светац је неко ко је локалног карактера, а не општеобавезан за целу Цркву. Али је светац иако се назива блаженим. Ми пак не правимо ту разлику. 

Досадно ми је да причам о овим стварима, крајње баналнима, а онда се Рођени увреди када га назовем задњим дебилом када ми се јави на овакве теме.     

 

Много речи, празњикавих, по обичају и увредљивих (што сведочи о слабости и исфрустрираности), али без одговора чиме то ја богохулим. А да не говоримо о декоцентрисаности, јер  нисам ја ставио примедбу на твоје "титулисање" него Христослав. 

Дакле, смири сe, концентриши  се, па реци чиме то ја (или ко већ) богохулим?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Свети Порфирије: " Срце сујетног човека не може да се смири. Када га критикују или саветују он узвраћа жестоким речима, а када га хвале и ласкају му, понаша се недолично. Шта год да му кажеш, он се још више горди. Забављен је собом и кружи око самог себе. Насупрот њему, грешник који се каје и исповеда, излази из себе. Када се исповеди, више се не враћа. Сујетан човек отуђује своју душу од вечног живота. Себичност је, на крају крајева, чиста глупост. Таштина нас чини празнима. Када чинимо нешто да бисмо се показали, остајемо празни" (стр.327).

("Живот и поуке старца Порфирија Кавсокаливита", Беседа 2005)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 часа, slovoA рече

И шта онда мазиш тако, не разликујући природу, од благодати?

Sveti Maksim ispovednik, naglašava prevazileći prirodu sa formulom priroda=blagodat. Naglašavajući da smo mi izabrani kao sinovi božji, da postanemo bogovi po blagodati. U eshatonu će sve biti Božanska priroda po kojom možemo neprekidno se uspenjati ka Bogu ocu. Tako nas je Hristos ostavio u ovom svetu, izlivajući blagodat na nas i govoreći da mi nismo od ovog sveta već da smo sami udovi Božji. Dakle ako pogledaš iz perspektive krsta i vaskrsenja videćeš da naša priroda postaje i Božja blagodat koja je priroda nestvorenih energija.

Svaki svetitelj može da zagrli čoveka i čovek može da pomazi svetitelja jer on je živ i lep u svetitelja Gospodnjih.

Toliko smo lepih čuda čitali gde svetitelji dolaze kod nas na našu utehu i radost u Sinu Božjem.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Вилер Текс рече

Kako se postaje smiren poput tebe?

 

Мислио сам да је било јасно из контекста да се ово "смири се"  односи  на психо-физички аспект, а не духовни. Што се тиче (духовног) смирења, оно се стиче годинама и деценијама, али ретко ко га збиља стекне. Колико се сећам, и свети Силуан се, као и сви свети уосталом, вајкао како га још увек није задобио (онолико колико би то желео, додао бих ја).

Занимљиво и разгаљујуће посматрати како Ђуровићеви пријатељи (да не кажем фанови) имају потребу да га штите и "поткаче" оне за које мисле да га на овај или онај начин угрожавају.

  

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...