Jump to content

Отац Зоран Ђуровић постављен за духовника цркве Ружице у Београду

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 3 минута, Просечан србенда рече

:))

Средио га Патријарх :)

Рече безуман у срцу својем: нема Бога.
Трула су и мрска дјела њихова. (Пс. 13, 1)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 1.2k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни дани

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

Јел се то мени чини или неки овде, наравно побожнији од других, прозивају оца Зорана што поштује благослов Патријарха  свим свештеницима о неоглашавњу (или како је већ формулисано) на интернету?

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 часа, Hristoslav рече

Дакле, однос са Богом је личан и ту као што кажеш се не треба мешати. Али овде се говори о јавном раду и писању Оца Зорана. Мишљења сам да је то подложно критици. Нико ту није изузетак. А рекао сам да желим Оцу добро, моје примедбе бих желео да уважи због њега самог. Ово што му замерам дакле из љубави му замерам са жељом да се исправи, да буде још бољи...

Слажем се да је јавни рад подложан критици и да нико није изузетак. Сад, што се тиче примедби, ти имаш своје, ја бих могао имати своје, неко трећи би такође волео да се човек мало коригује по његовом укусу. И шта онда, чије жеље да испуњава и како да се исправља ? Из љубави човек такође другог може да прихвати такавим какав је, да не жели да га мења и да се труди да у њему види све оно што је добро. Ја, на пример, ни Ђуровића ни Рафаила Бољевића не бих смео да пустим и да их слушам пред женом (док пеглам јер тада најчешће слушам те ствари)  јер би она, неутврђена у вери, рекла да нисам нормалан. Али обојица, такви какви су, битно различити у спољашњем изразу...и изгледу, могу да буду корисни онима који их слушају или читају.

На крају, не замери ми брате, ни сам не знам зашто имам потребу да учествујем у оваквим темама. Ја сам дуго овде на форуму али углавном боравим на теми о парфемима. Ако хоћеш дођи мало и тамо. Налази се у сектору - Женски кутак. :D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 часа, Hristoslav рече

Дакле, однос са Богом је личан и ту као што кажеш се не треба мешати. Али овде се говори о јавном раду и писању Оца Зорана. Мишљења сам да је то подложно критици. Нико ту није изузетак. А рекао сам да желим Оцу добро, моје примедбе бих желео да уважи због њега самог. Ово што му замерам дакле из љубави му замерам са жељом да се исправи, да буде још бољи...

Твоја критика јавног писања, и то оних који су у форми чланака, студија, иде управо на неку личну страну. Како текст може имати страха Божијег? Или неки чланак бити више или мање побожан? Ти критикујеш аутора и делиш квалификације, упушташ се у мерење његове побожности, и личног односа са Богом.

И овде кажеш да желиш да  поправиш о. Зорана. Опет идеш на његову личност, а не његов рад и јавно деловање.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Broken рече

Ја сам дуго овде на форуму али углавном боравим на теми о парфемима. Ако хоћеш дођи мало и тамо. Налази се у сектору - Женски кутак. :D

Само немој пити ликере оне женске.:smeh1: Сладак алкохол је најгора ствар. Нек једу торту.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 часа, Hristoslav рече

Ово што му замерам дакле из љубави му замерам са жељом да се исправи, да буде још бољи...

Ово ме подсећа на на онај омиљени зилотзски цитат из Максима: Рећи јеретику... Проблем је што ја код тихј зурлота нисам видео љубави, а кога су змије уједале... 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 часа, Hristoslav рече

На страну хвалисавост. Када пише о Господу и Пречистој, некако као да се интимизира, користи речи некако као да им је комшија, сувише некако присно, нема уопште страха Божијег, не могу сада да наводим примере. Кад сам му то једном напоменуо да нема страха Божијег, овако је одговорио. Рече да је страх Божији почетак мудрости а он се не би враћао на почетак!

Хриле, ово је антологијска изјава. Сигурно ће ићи у моје житије. :))

Господ и Приснодјева су ми најближи, па ми је природно да немам никаквог страха. Нису узалуд студенти у тропару који су ми спевали написали: "Мајке Божије миљениче". Плашим се да је то истина. 

Родољуб је фах-идиот па му нећу одговарати. За све се може наћи контра цитат. Ја бих био будала кад не бих знао шта Оци говоре о смирењу, али има и ова друга страна. Умели су Оци да се хвалисају, и те како. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Вилер Текс рече

Јел се то мени чини или неки овде, наравно побожнији од других, прозивају оца Зорана што поштује благослов Патријарха  свим свештеницима о неоглашавњу (или како је већ формулисано) на интернету?

Ваљда су помислили да сам и ја Равноземљаш:)))

Данас ми почиње гужва око Петке, тек у понедељак ћу данути душом. Велики поздрав свима!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 13 часа, Hristoslav рече

Наравно да му је богословље живо и здраво кад је он доктор патрологије!

Докторати из богословља нису гаранција здравог богословља. Занимљиво о томе говори свети Софроније у књизи "Духовне беседе":

"Како треба да живи монах–почетник или, уопште говорећи, хришћанин–почетник? Како треба да проводимо дан? Има оних који умом теже апстрактноме богословљу, а ту су могуће грешке. Зато сва наша пажња мора да буде усмерена на то да ниједном ружном помишљу или ружним покретом срца не ожалостимо благодат Духа Светога... на то да се, сваки пут када општимо са братом или сестром, трудимо да избегнемо сваки грех, а пре свега да никога не ожалостимо. Када нам Бог садејствује у нашој “страдалној” борби да проживимо дан без греха, тада [нам] долази благодат Духа Светога: ми нашим живљењем без греха у себи саздајемо слободну област где може Дух Свети да се усели Својом благодаћу. А када Он дође, ми опитујемо живо опажање онога чему нас Он учи.

...

Монах се, у почетку, не бави ничим другим осим [трудом] како да читав дан проведе без греха. И тада долази Дух Божији и открива нам тајне Божанскога Битија, што човек не може достићи на путевима апстрактнога богословља. Када кажем да монашка школа у погледу овога има преимућство, то ни у ком случају не значи да је мој став према богословској науци чисто негативан. Не, ја то не кажем, и у историјским условима наше палости, богословска наука је неопходна. Само ми је жао због тога што многи, који троше огромну енергију на изучавање богословскога Предања Цркве, своје интелектуално знање сматрају већ достигнутим савршенством. Немогуће је достићи савршенство кроз апстрактно богословље. У историјском животу власт је у Цркви дата не Светима, већ ученима, и у томе и јесте трагедија света и Цркве.

...

 Када, дакле, будем отишао од вас, молим вас, спасавајте се од овога застрањења – од академских диплома. Једном приликом сам срео овде на манастирском путу човека који је рекао да је стекао звање доктора богословља. И ја сам му одговорио: “Шта да се ради, то се цени више од светости у нашем помраченом свету”.

...

Та сасвим једноставна молитва: “Господе, удостој нас да без греха проживимо овај дан и ову ноћ!” јесте истинити пут. Тада ћемо правилно сагледавати науку: наука сама по себи ни у ком случају и никога не спасава, нити даје битијно познање о Богу, већ представља искључиво оно toujorus autour du pot,  “стално около–наоколо”.

...

Да би се, дакле, у нама открило истинито познање, држаћемо се овога начела: “Удостој нас, Господе, да овај дан, проживимо без греха.

Старац Софроније: "Духовне беседе" стр. 69-70, 128-130.

https://sofiografskaskola.com/wp-content/uploads/2021/03/%D0%90%D1%80%D1%85%D0%B8%D0%BC%D0%B0%D0%B4%D1%80%D0%B8%D1%82-%D0%A1%D0%BE%D1%84%D1%80%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%98%D0%B5-%D0%94%D1%83%D1%85%D0%BE%D0%B2%D0%BD%D0%B5-%D0%B1%D0%B5%D1%81%D0%B5%D0%B4%D0%B5.pdf

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 36 минута, Zoran Đurović рече

Родољуб је фах-идиот па му нећу одговарати

Хау јес ноу. :)))

пре 36 минута, Zoran Đurović рече

Умели су Оци да се хвалисају, и те како. 

Твој проблем је што не разумеш оно што читаш. А не разумеш зато што, како си и сам рекао, немаш смирења. Имаш своје "филтере" који ти дају да оно што читаш тумачиш у свом погрешном кључу. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, Вилер Текс рече

Јел се то мени чини или неки овде, наравно побожнији од других, прозивају оца Зорана што поштује благослов Патријарха  свим свештеницима о неоглашавњу (или како је већ формулисано) на интернету?

 

А то никако. На томе виси све :)

Рече безуман у срцу својем: нема Бога.
Трула су и мрска дјела њихова. (Пс. 13, 1)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 25.10.2021. at 9:54, Broken рече

@Bernard све је то предускус и предмирис Царства Божијег. Кад си већ поменуо мирисе не могу да не кажем да тренутно носим Бентли мен интенс...сјајан урадак. :D

Lijepa ideja

Kupit ću i ja sebi jedan Bentli 

taman da ....

obrazov_zpsdsretmxk.jpg

"Верујем Господе, помози мом неверју"

"О жено, велика је вера твоја, нека ти буде како хоћеш"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 часа, Вилер Текс рече

Јел се то мени чини или неки овде, наравно побожнији од других, прозивају оца Зорана што поштује благослов Патријарха  свим свештеницима о неоглашавњу (или како је већ формулисано) на интернету?

 

Брате, не кажем да сам побожнији од других. Правилно је поштовати одлуку Синода о неоглашавању док се не добије благослов. Изгледа ниси читао да сам више пута истакао да сам добронамеран!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Родољуб Лазић рече

немаш смирења

interesantno bi bilo otvoriti raspravicu šta je to smirenje i koji su naši kriterijumi da druge procenjujemo apropo njihovog smirenja?

 

obrazov_zpsdsretmxk.jpg

"Верујем Господе, помози мом неверју"

"О жено, велика је вера твоја, нека ти буде како хоћеш"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Zoran Đurović рече

Ваљда су помислили да сам и ја Равноземљаш:)))

Данас ми почиње гужва око Петке, тек у понедељак ћу данути душом. Велики поздрав свима!

Опрости Оче, ваљда: Свете Петке !?!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...