Jump to content

Zašto se osećamo dobro kad psujemo


Препоручена порука

118231197_3f14f437-0e44-49e4-b187-0f113a

 

Zašto se toliko dobro osećamo kad opsujemo?

Da li je to zato što znamo da smo tad nevaljali ili se nešto zaista promeni u našem mozgu i telu kad koristimo ružan rečnik?

Svi smo to već radili, udarili mali prst na nozi, isekli su nas u saobraćaju ili smo prosuli kafu.

I odjednom smo krenuli da psujemo kao kočijaši.

Instinktivno, mi posežemo za ružnom reči – obično zadovoljavajućim nizom eksplozivnih konsonanti – i, kao da se radi o nekakvoj magiji, stičemo određeni nivo momentalnog zadovoljstva.

U redu, neki od nas psuju više od drugih, a ponekad bi ljudi mogli da psuju čak i kad su srećni.

Ali morate da priznate da se psuje u svim kulturama i na svakom jeziku, a nije čak možda ni jedinstveno samo za ljude (o tome malo više kasnije).

Dakle, šta je naučna pozadina ružnog rečnika?

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

„Psovanje je veoma, veoma teško definisati“, kaže doktorka Ema Birn, stručnjakinja na ovu temu i autorka knjige Psovanje je dobro po vas.

Ona kaže da je to neka vrsta jezika koji koristimo u šoku, zaprepašćenju, ushićenosti, da bismo bili smešni ili uvredljivi…

Ali je to kulturološki fenomen koji ima smisla samo u okviru zajednice, lingvističke grupe, društva, zemlje ili vere.

„Mi odlučujemo šta je tačno psovanje konsenzusom.

„A veliki deo tog konsenzusa ima veze s tim šta je tabu u datoj kulturi: na nekim mestima se vređaju na delove tela, negde na životinjska imena, negde na bolesti, negde na određene telesne funkcije“, objašnjava doktorka Birn.

Ali postoji jedan ključni element u psovanju: „Da bi imalo određeni emotivni efekat, morate da se igrate s tabuom u datom društvu.“

U slučaju da nije do kraja jasno, doktorka Birn kaže: „To je ona vrsta jezika koji ne biste koristili u određenim okolnostima, na primer, na razgovoru za posao ili kad prvi put upoznajete partnerove roditelje.“

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

„U stresnoj situaciji ili kad se desi nešto neočekivano, čini da se da je naša refleksna reakcija da psujemo.

„I na neki način osećamo se dobro!“, kaže Gadi, redovni slušalac VVC-jevog Svetskog servisa.

A drugi slušaoci su saglasni:

„Kad psujem, to može da bude iz radosti, krajnjeg iznenađenja ili dubokog žaljenja, bola ili besa.

„Čini se da je to najekspresivniji način da iskažete neku emociju“, kaže Mihail.

„Naiđe mi automatski, bez razmišljanja, i odmah se osetim bolje“, kaže E.

„Ne psujem mnogo. Mislim da ako to koristite često, gubi snagu.

„Želite to da sačuvate za prilike kad je stvarno korisno“, dodaje Klara.

Naravno, možda postoje ljudi koji apsolutno nikad ne psuju, ali mnogi od nas će se poistovetiti s onim o čemu govore ovi slušaoci: taj iznenadni osećaj olakšanja kad se poslužite ružnim rečnikom, osećaj da su neke reči naelektrisane dodatnim slojem energije.

Doktorka Birn kaže da je jedna od najzanimljivijih stvari na koje je naišla tokom istraživanja [analize medicinskih slučajeva] bila činjenica da čak i ljudi koji su doživeli nešto što se zove hemisferoktomija [kad uklonite jednu stranu čovekovog mozga zbog neke nepopravljive štete] može da izgubi sposobnost govora, ali ne sasvim.

„Kad uklonite nečiju levu hemisferu ili imate nekoga čija je leva hemisfera teško oštećena moždanim udarom i osoba je izgubila većinu sposobnosti govora, uglavnom ćete ustanoviti da je ona i dalje sposobna da psuje“, kaže doktorka Birn.

„Izgleda da gradimo neke veoma snažne emocionalne veze s određenom vrstom jezika i da se one pohranjuju odvojeno od ostatka našeg rečnika.

„Možete da uklonite deo nečijeg mozga i potpuno negirate nečiju sposobnost da se služi jezikom na način koji je tendenciozan i planiran, kao što ja to činim sada. Ali oni i dalje mogu spontano da opsuju.“

„Psovanje je toliko snažno vezano za emocije da su pokreti mišića neophodni da bi se izgovorile psovke pohranjeni na više mesta.

„Tako da imamo ‘bekap’ kad treba da ih koristimo“, kaže doktorka Birn.

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

„Zapitao sam se ima li svrhe psovati kad nas nešto boli i da li to uopšte pomaže“, kaže doktor Ričard Stivens, viši predavač psihologije na Univerzitetu u Kilu i osoba zadužena za njihovu „Laboratoriju psovki“ u kojoj sprovodi eksperimente.

Jedan eksperiment da bi se videlo da li psovanje može da nam pomogne da se izborimo sa bolom ili ekstremnim situacijama prosto se sastoji od guranja ruke u kofu punu leda, da bi se videlo koliko dugo možete da izdržite.

On to radi na jednoj osobi dvaput: jednom uz pomoć pravih psovki, a drugi put uz pomoć pristojnih zamena.

Stručnjaci su otkrili da kad se koriste prave ružne reći, ljudi bolje izdržavaju i uspevaju duže da zadrže ruku u ledu, ali kad su upotrebljavane potpuno arbitrarne zamene, one nisu funkcionisale jer nisu imale emotivni efekat prave psovke.

Ali zašto je to tako?

„Obično vidimo da dolazi do ubrzanog rada srca tokom psovanja, u poređenju sa neutralnom reči.

„To ukazuje na neku vrstu emocionalne reakcije na psovanje, a mi znamo da je psovanje neke vrsta emocionalnog jezika“, kaže doktor Stivens.

„I tako je naša radna hipoteza da je kad ljudi opsuju zbog bola, oni praktično podižu nivo stresa i pokreću fenomen po imenu analgezija izazvana stresom [kad ste neosetljivi na bol], što je deo šire reakcije po imenu bori se ili beži“, dodaje doktor Stivens.

„Obično ne psujem“, kaže Kolin, još jedan slušalac.

„Ali pre nekoliko godina, morali su da me spasavaju sa planine posle nesreće. Gadno sam iščašio rame i morali su da me stave na sanke da bi me spustili sa planine.

„Svako truckanje bila je agonija. Sve što sam mogao da radim bilo je da psujem, sve dok se nismo spustili sa planine.

„Nijedna druga reč nije pomagala.“

https://www.danas.rs/bbc-news-serbian/psihologija-i-zdravlje-zasto-se-osecamo-dobro-kad-psujemo/

 

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 43 минута, Natasa. рече

Što bi rekla Eva Ras: "Ja psujem iz zadovoljstva". :smeh1:

Tebi to tako leži :ok:

Ne mogu da te zamislim bez

obrazov_zpsdsretmxk.jpg

"Верујем Господе, помози мом неверју"

"О жено, велика је вера твоја, нека ти буде како хоћеш"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, Драшко рече

Tebi to tako leži :ok:

Ne mogu da te zamislim bez

Niti pijem, niti pušim, niti se drogiram, kockam, švalerišem...pa moram da imam neki ventil koji pokazuje da sam živ čovek :smeh1:. Čovek bez poroka i falinke je sterilna ličnost...pi, gde to valja :smeh1:. Arogantni ljudi, I am better than you :0212_rolleyes:.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 16 часа, JESSY рече

kaže doktorka Ema Birn, stručnjakinja na ovu temu i autorka knjige Psovanje je dobro po vas.

Ako "stručnjakinja" kaže, šta će nam Sveti Oci 

ISTINOLJUBLJE.COM

Свети Владика Николај О ПСОВЦИ И ХУЛИ НА БОГА Замислите један извор, из кога би до подне извирала бистра вода, а од подне би текао гној. Таква су уста у човека, који...

 

cool.lie.talker

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Natasa. рече

Niti pijem, niti pušim, niti se drogiram, kockam, švalerišem...pa moram da imam neki ventil koji pokazuje da sam živ čovek :smeh1:. Čovek bez poroka i falinke je sterilna ličnost...pi, gde to valja :smeh1:. Arogantni ljudi, I am better than you :0212_rolleyes:.

Zato ja sve ovo ostalo samo ne psujem 😂😂😂

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 часа, Милошшш рече

Ako "stručnjakinja" kaže, šta će nam Sveti Oci 

ISTINOLJUBLJE.COM

Свети Владика Николај О ПСОВЦИ И ХУЛИ НА БОГА Замислите један извор, из кога би до подне извирала бистра вода, а од подне би текао гној. Таква су уста у човека, који...

 

Izvini ako je pitanje intimno-je l ti nameravaš da se monašiš ili ženiš? 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Само да одговорим да се ''осећамо добро'' кад псујемо исто као што се ''осећамо добро'' кад блудничимо.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 часа, Milan Nikolic рече

Само да одговорим да се ''осећамо добро'' кад псујемо исто као што се ''осећамо добро'' кад блудничимо.

Pa šta je tu problem :smeh1:. Obe stavke su tačne :smeh1:.

#ŠalaKomika

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...