Jump to content

Предложите тему за разговор у некој од предстојећих емисија


Препоручена порука

Мене би за почетак занимало неколико тема:

- однос хришћанства и античке културе са посебним освртом на философију стоицизма

- разне врсте прелести, њихово препознавање и сузбијање/лечење

- смирење, кеноза, сиромаштво духа

 

Шта би занимало Вас?

"Пролази обличје овога света..." (Кор. 7, 31)

podviznickaslova.wordpress.com

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Владика Николај и богомољачки покрет између 2 рата нпр.

Остао сам запањен, када сам недвно чуо колики је број људи присуствовао неким скуповима. Схватио сам да ништа не знам о тој теми.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Додао бих и ово:

- хришћански одговор(и) на питање односа етике и естетике

- Исусова молитва и трезвеноумље

"Пролази обличје овога света..." (Кор. 7, 31)

podviznickaslova.wordpress.com

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Занимају ме разне теме, али једна која ми се провлачи ових дана би била отприлике ова:

Животиње у Хришћанству, кроз Свето Писмо од постанка свијета до данас, па символика животиња које су повезане са јеванђелистима и за крај хришћани и животиње данас (како треба да се понашамо према њима, зашто их нам је Бог дао, зашто поједини свештеници говоре да животиње не смију бити у кући у којој су иконе, има ли икаквих основа да се мисли да оне онечишћују простор... И за крај можда друга страна медаље - да ли људи па и хришћани од својих кућних љубимаца праве својеврсне идоле) Вјерујем да би емисија на ову тему могла бити занимљива. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 8.5.2021. at 0:09, Иван Ивковић рече

Мене би за почетак занимало неколико тема:

- однос хришћанства и античке културе са посебним освртом на философију стоицизма

- разне врсте прелести, њихово препознавање и сузбијање/лечење

- смирење, кеноза, сиромаштво духа

 

Шта би занимало Вас?

Све три су јако занимљиве теме. @Вукашин је такође да добру тему. На његовом трагу, волео бих да се покрене тема која би се бавила мученицима из нашег српског рода од Сурдуличких до Глинских, и како развити њихов култ у нашој Цркви. Поводом тога сматрам да би бар Јасеновачки мученици требали имати црвено слово у нашем календару.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 8.5.2021. at 0:09, Иван Ивковић рече

- разне врсте прелести, њихово препознавање и сузбијање/лечење

И мене би ово јако занимало, само што сумњам да би се могло покрити једном емисијом. Али, рецимо, да се свакој врсти прелести да засебан простор и обради детаљно; мислим да би било веома корисно.

Била је већ емисија о повратку младих у цркве, али верујем да би засебна тема о уопште повратку народа у цркве била такође корисна. Емисија која би се бавила повратком, за почетак, поверења у институцију цркве. Знам људе, и атеисте (што сам и сам био до релативно скоро) и оне који ”верују” али нису успели то да вербализују/осмисле, који веру нераскидиво повезују са СПЦ и не могу да замисле себе као део тога док год СПЦ не нађе такав модел понашања према својим представницима који су посрнули (како правно/кривично, тако и морално) који ће недвосмислено показати тежњу ка некој врсти правде. Већина људи свесно или подсвесно ”осећа” да је видљива и опипљива стварност само део нечег већег, али им ово горе поменуто смета да потраже одговоре у православљу. Могао бих много више да пишем на ову тему, али није ово место за то; надам се да је предлог довољно јасан.

Never argue with an idiot. They will drag you down to their level, then beat you with experience.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 months later...

Odnos dece i roditelja (ali ne odnos kada su deca mala pa kako ih vaspitati da budu dobri hrišćani) nego više odrasla deca i roditelji i komplikovani odnosi, roditelji koji se previše mešaju u život dece ili pak ne mešaju se uopšte, toliko se ne mešaju da ih je baš briga...o onim čuvenim rečenicama - videćeš ti jednog dana kada budeš imao svoje dete...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...