Jump to content

Нова стварност: вакцина-пасоши


Ćiriličar

Препоручена порука

пре 26 минута, obi-wan рече

 

Inace, u istoriji Crkve poznato je dosta dogadjaja gde su ljudi masovno umirali od raznih bolesti, da bi nakon npr. odsluzenih litija citavog naroda i klira tog kraja (na primer, ima i drukcijih slucajeva), ti pomori sasvim prestajali.

 

Mislim da je posle litije koju je poveo Sv. Grigorije Dvojeslov stala kuga.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 287
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

пре 2 минута, Жика рече

Mislim da je posle litije koju je poveo Sv. Grigorije Dvojeslov stala kuga.

Za tu i ne znam, eto naucio sam nesto novo. Ja sam npr. imao u vidu cuvene litije u Carigradu, a od lokalnih kod nas na KiM u tursko vreme, dok je trajala epidemija kuge.

U svakom slucaju, bilo je dosta takvih slucajeva. :)

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, Марек рече

@obi-wan brate, baš je jasno šta su rekli (osim za Simeona čiji sam izgleda pogrešan link kopirao), ne znam čemu detaljisanje u sitna crevca. Jovan priča doslovce "ovo je laž, ovo su izmislili, da bi uneli paniku". Jako neodgovorno.

Pre toga je pomenuo variolu veru. Iz ovog sto kaze kontam da je po njemu prava epidemija za pravu paniku variola ili nesto tome slicno, a ne ovo `de je stopa smrtnosti neuporedivo manja, a stopa panike neuporedivo veca.

U svakom slucaju, cak i ako bi bilo da je bas tvrdio to sto ti velis - a to ni najmanje ne lici na njega - to se ni tad nikako ne bi uklopilo u ono napred receneo da "se duhovni autoriteti neozbiljno odnose prema ovoj bolesti". Kad te "duhovni autoritet" poziva na usrdniju molitvu, post i ostalo to znaci da je bas narocito ozbiljan u onome sto prica.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

To kaže na osnovu svog dugogodišnjeg staža kao epidemiolog? Na osnovu istraživanja? Misliš da je Jovan istraživao kolila je smrtnost pa je video da je 2% i pomislio "a, nije ovo strašno, carry on as usual"? 

Brate, mislim da se krijemo iza zvaničnih izjava i rastegljive semantike a da dobro kapiraš šta hoću da kažem. Ponašanje klirika i vernika u ovoj situaciji je bilo strahovito labavo, a ako baš hoćeš da tražim linkove i da skrinšotujem svaki ispad na tu temu koji sam video, ja mogu i to. Ali mislim da će to biti uzaludan posao jer ćeš ti posle da izvrdaš sa nekom dvosmislenom izjavom koja zapravo ne skida odgovornost ni sa koga i da se napraviš nevešt. A opet kažem, znaš o čemu pričam i znaš da postoji velika razlika između konkretnog "kovid postoji, čuvajte se" i ovakvih beseda. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 16 минута, Марек рече

To kaže na osnovu svog dugogodišnjeg staža kao epidemiolog? Na osnovu istraživanja? Misliš da je Jovan istraživao kolila je smrtnost pa je video da je 2% i pomislio "a, nije ovo strašno, carry on as usual"? 

Ne. On to govori iz pozicije duhovnika. On ocigledno daje prednost onom unutrasnjem coveku, tj. toj, kako kazemo, duhovnoj stvarnosti, u cijoj ravni lezi koren i osnova naseg bica. To prosto nije jasno, niti moze da bude jasno, nikome ko sve to gleda samo iz pozicije prirodne nauke.

пре 16 минута, Марек рече

Brate, mislim da se krijemo iza zvaničnih izjava i rastegljive semantike a da dobro kapiraš šta hoću da kažem. Ponašanje klirika i vernika u ovoj situaciji je bilo strahovito labavo, a ako baš hoćeš da tražim linkove i da skrinšotujem svaki ispad na tu temu koji sam video, ja mogu i to. Ali mislim da će to biti uzaludan posao jer ćeš ti posle da izvrdaš sa nekom dvosmislenom izjavom koja zapravo ne skida odgovornost ni sa koga i da se napraviš nevešt. A opet kažem, znaš o čemu pričam i znaš da postoji velika razlika između konkretnog "kovid postoji, čuvajte se" i ovakvih beseda. 

Isto kao i gore - razlika postoji, ali takva koja ne negira ono sto je tu fizikalno, nego daje prednost onom sto je duhovno, tj. stavlja naglasak na to duhovno. Nema tu nikakve protivrecnosti, stvar je u tome da bez zive poboznosti ne postoji nacin da covek shvati o cemu ovi ljudi uopste pricaju.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

E vidiš, u tome je problem. Pobožni duhovnik priča "ovo je laž, izmislili su da stvore paniku" a dva miliona ljudi premine, milioni završe sa oštećenjima organa i tome slično. Duhovnik kaže jedno, a činjenice su nešto sasvim suprotno. To nisu dve ravni, to je jedan objektivan vs. subjektivan pogled na istu stvar.

I opet kažem, nećemo o pobožnosti. O pročitanim knjigama, molitvama, psalmima, akatistima, hodočašćima, vremenu provedenom u sozercanju, iznenadio bi se kad bi znao sa kim razgovaraš što se toga tiče. Znam odlično iz koje perspektive se slušaju ovi govori, čuo sam ih milion puta. A shvatam i iz koje se perspektive plasiraju i ne sviđa mi se to što vidim.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 18 минута, Марек рече

 

I opet kažem, nećemo o pobožnosti. O pročitanim knjigama, molitvama, psalmima, akatistima, hodočašćima, vremenu provedenom u sozercanju, iznenadio bi se kad bi znao sa kim razgovaraš što se toga tiče. Znam odlično iz koje perspektive se slušaju ovi govori, čuo sam ih milion puta. A shvatam i iz koje se perspektive plasiraju i ne sviđa mi se to što vidim.

Džaba ti to kad si postao zajedljiv. Mora da si nešto pogrešno radio. 

"Drži svoj um u adu i ne očajavaj"

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 29 минута, Марек рече

Pobožni duhovnik priča "ovo je laž, izmislili su da stvore paniku"

Rekoh gore - ja ne vidim i ne cujem da je to kazao, nego da je ovo sad toliko manje od variole da je prosto lagarija dizanje ovakve i ovolike panike. Znaci, ako pazljivo poslusas snimak, a ne vadis reci iz celokupne price.

I uostalom, kako to da nisi primetio sta su npr. pricali vl. Irinej Backi i neki drugi od duhovnika, nego si ovde zapeo za ovaj snimak? Crkva se u celoj situaciji ponela cak isuvise popustljivo prema vlastima, tj. i tamo gde to uopste nije bilo potrebno. I evo, opet je pljuju, kako god okrenes.

пре 29 минута, Марек рече

I opet kažem, nećemo o pobožnosti. O pročitanim knjigama, molitvama, psalmima, akatistima, hodočašćima, vremenu provedenom u sozercanju, iznenadio bi se kad bi znao sa kim razgovaraš što se toga tiče. Znam odlično iz koje perspektive se slušaju ovi govori, čuo sam ih milion puta. A shvatam i iz koje se perspektive plasiraju i ne sviđa mi se to što vidim.

To sta si ti procitao i gde si bio meni ne znaci bas nista. Ne mogu da znam ni sta si citao, ni gde si sve bio, ali mi to i nije potrebno. Ziva poboznost je ono sto ti jesi ili nisi u sadasnjosti, ono "cega je srce puno, a na usta se izliva", i vidi se po svojim plodovima. Npr. fakat da zapinjes za ovakve snimke i u njima vidis nepostojece bauke, prilicno jasno mi govori da tu nema nikakve zive poboznosti.

Poboznost nije intelektualna kategorija, niti to moze da bude.
Ona je stvar srca, licni susret sa Domacinom.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@sanja84Da bre, nije kriv popa, kriv je narod 😁 Nisu krive dogme za koje se ispostavilo da su pogrešne, kriv je čovek 😁

@obi-wan tja, opet se praviš malko blesav ali tako to izgleda ide. Možeš sad da ga braniš koliko hoćeš, ovo što je Jovan rekao znači to što znači, potcenjivanje jedne opasne bolesti i to proizilazi iz majndseta koji on ima. To je fakat.

Elem, težak je to kolačić za progutati, ali eventually će neoborive činjenice preovladati nad bajkama, pa ko živ ko zabluđen.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 минута, Марек рече

@sanja84Da bre, nije kriv popa, kriv je narod 😁 Nisu krive dogme za koje se ispostavilo da su pogrešne, kriv je čovek 😁

@obi-wan

Ne razumem, ovo ima veze sa čim? 

"Drži svoj um u adu i ne očajavaj"

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, Марек рече

 tja, opet se praviš malko blesav ali tako to izgleda ide. Možeš sad da ga braniš koliko hoćeš, ovo što je Jovan rekao znači to što znači, potcenjivanje jedne opasne bolesti i to proizilazi iz majndseta koji on ima. To je fakat.

Nemam nista protiv i da je Jovan stvarno pogresio. Ali Jovan nije Crkva, nego tek jedan njen clan. A ja rekoh da Crkva kao celina ne samo da se nije pokazala kao neozbiljna, nego je isuvise popustila vlastima, pa je opet pljuju i klevecu.

 

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Марек рече

@sanja84 kad porasteš, kašće ti se samo 😘

Ne, samo sam ti rekla da nisi postao veliki asketa, već neposlušni deran. A poštovati autoritet... Ko je ikad to radio.. 

"Drži svoj um u adu i ne očajavaj"

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@obi-wanA ček, sad je znači pogrešio, pre par postova nije 😁 kao što rekoh, ovakvih primera ima puno, ali ako ti okačim sve, ti ćeš da kažeš kao i za Jovana "ja to ne vidim da je tako rekao", što je baš previše za bilo kakvu objektivnu raspravu. Ako ćemo o zvaničnim saopštenjima, naravno da su ona bila onakva kakva treba da budu, to znam, video sam i sam. Ali ovde ne pričamo o deklarativnom stavu crkve, već o tome da se u 12:00 iznese stav da "građani treba da se pridržavaju mera" a u 1:00 50 episkopa i 30 000 vernika prisustvuje sahrani mitropolita koji je preminuo od korone. Kapiraš? Sve je to lepo kad je zvanično, ali ono što se dešava mimo toga je ono što ima uticaja na vernike.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...