Jump to content

Препоручена порука

пре 34 минута, Рапсоди рече

Мене интересује који су планови ГеЈца  противУ човечанства :smeh1:

Мени се чини да је довољно паметан да их не објављује јавно. Иначе тешко да би догурао до овога што је данас ;) 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Avocado рече

Pa to ti sve vreme i pričamo...

Ti tumačiš bukvalno samo kad ti tako želiš... što ništa ne govori o tekstu i o tome kako ga treba tumačiti, već samo o tebi i tvojim željama... 

A oklem znas da ja tumacim nesto bukvalno, i da sam u krivu sto tumacim alegorijski i simbolicno, a ipak treba bukvalno, .... kako znas da si u pravu i da ja nisam u pravu,... prosao si hriscansku skolu tumacenja, imas neko iskustvo, citao si dosta tumacenja svetitelja,.... i na kraju razmisljao si o svemu tome i doneo odredjene zakjlucke da je to... kako ja zelim,.... a ipak nije kako ti zelis.... 1324_womens

http://bogoslovlje.pbf.rs/index.php/arhiva/107-2015/bogoslovlje-1-2015/208-teodorit-kirski-kao-tumac-svetog-pisma

пре 2 часа, Avocado рече

Pa ako je trava samo trava, onda su i vode samo vode?

Jesu vode, ali, sta je onda kljucno,.... pa ono sto pise u vezi neba (i voda).... i pre tih konkretnih stihova i posle,... to je jedna celina i treba da se gleda kontekst cele price od samog pocetka stvaranja (voda) i posle neba i posle zemlje i neba sa suncem i zvezdama,... i onda da se pronadje smisao iza reci ... kako to traze svetitelji u svojim tumacenjima Pisma.... dok je trava samo 'trava' za hranjenje zivotinja i zato je uzimamo bukvalno,.... dok za nebo i vodu ipak mora neko odredjeno promisljanje i cak i sozercavanje stvari ....(sozercanje -  Созерцање (од корена зрење; созерцати - сагледати) или контемплација (лат: од корена templum) је превод грчке речи теорија (гр: θεωρία - зрење, виђење, мотрење) која значи духовно сагледавање односно опажање узвишене лепоте у стварима. Према „Рјечнику страних ријечи“ Братољуба Клаића, контемплација је „разматрање, размишљање, дубоко понирање мислима у нешто, умовање, мисаоност која нема потребе за практичном реализацијом“)

пре 2 часа, Avocado рече
Цитат

Pa i Isus je istorijska licnost (bukvalna licnost),

Fraza "bukvalna ličnost" je besmislica... već ti je objašnjeno...

Znam Avocado,....malo sam kvaran,... namerno sam napiso....:)))

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Avocado рече
Цитат

bukvalno - doslovno.... doslovne dogadjaje....

Izraz "doslovni događaji" je besmislica.

Tekst se čita doslovno... bez obzira da li govori o stvarnim ili izmišljenim događajima

Dobro bre Avocado mrzi me da tacno pisem .... istorijski dogadjaj.... stvarni dogadjaj.... kako mislis da treba....

пре 2 часа, Avocado рече

confused1

Just_Cuz_19  .... :D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, obi-wan рече
пре 3 часа, Bokisd рече

I vidis da ako citas nesto bukvalno moze da ima i drugi smisao i znacenje

joooj :smeh1:

Yep...  bas ono od Avocado.... 'usro sam se'.... bukvalno moze da nisi stigo do wc :smeh1: .... a moze i da ima smisao.... uplasio sam se....

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 15 минута, Bokisd рече

A oklem znas da ja tumacim nesto bukvalno,

Iz tvojih reči... jel u pitanju neka amnezija ili se samo praviš lud?

 

Цитат

i da sam u krivu sto tumacim alegorijski i simbolicno, a ipak treba bukvalno, .... kako znas da si u pravu i da ja nisam u pravu,...

Gde si u ovoj rečenici: "Ti tumačiš bukvalno samo kad ti tako želiš... što ništa ne govori o tekstu i o tome kako ga treba tumačiti, već samo o tebi i tvojim željama... "

našao bilo šta o tome ko je u pravu i ko je u krivu?

Lepo je biti maštovit... ali piši priče, bajke i slično, nemoj u ozbiljnim razgovorima da fantaziraš o tome šta je sagovornik napisao... 

 

Цитат

Jesu vode, ali, sta je onda kljucno,.... pa ono sto pise u vezi neba (i voda).... i pre tih konkretnih stihova i posle,... to je jedna celina i treba da se gleda kontekst cele price od samog pocetka stvaranja (voda) i posle neba i posle zemlje i neba sa suncem i zvezdama,... i onda da se pronadje smisao iza reci ... kako to traze svetitelji u svojim tumacenjima Pisma.... dok je trava samo 'trava' za hranjenje zivotinja i zato je uzimamo bukvalno,....

... tako je i svod samo "svod" za to da razdvoji vodu iznad svoda od vode ispod...   :)  ... i za to da posle na svod zakači svetiljke (sunce, mesec i zvezde)... 

 

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Avocado рече
пре 11 минута, Bokisd рече

A oklem znas da ja tumacim nesto bukvalno,

Iz tvojih reči... jel u pitanju neka amnezija ili se samo praviš lud?

Ma, znam, .... nego sam mislio odkud znas da ....treba bukvalno.... malo concetracion Avocado...

Управо сада, Avocado рече

Gde si u ovoj rečenici: "Ti tumačiš bukvalno samo kad ti tako želiš... što ništa ne govori o tekstu i o tome kako ga treba tumačiti, već samo o tebi i tvojim željama... "

našao bilo šta o tome ko je u pravu?

Lepo je biti maštovit... ali piši priče, bajke i slično, nemoj u ozbiljnim razgovorima da fantaziraš o tome šta je sagovornik napisao... 

Pa, ako mi vec zameras da treba bukvalno,.... moram da te pitam odkud znas da bas treba bukvalno i da se ipak iza tih reci ne krije i neki dublji smisao.... kao onaj smisao za 'usro sam se'... 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, obi-wan рече

 

 

 

Jezivo. Narocito zato sto je vl. David bio profesor hriscanske etike i asketike.

Zato je, sve skupa, bolje da ne idem dalje u komentarisanje, bice mi tesko da se suzdrzim od teskih reci.

Dobro, moraš priznati da su mnogi Oci pisali o Adamu kao istorijskoj ličnosti kao što ga pominju i mnoge bogoslužbene himne. Ep. David se tu drži Sv. Pisma i Sv. Otaca.

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 18 минута, Avocado рече
Цитат

Jesu vode, ali, sta je onda kljucno,.... pa ono sto pise u vezi neba (i voda).... i pre tih konkretnih stihova i posle,... to je jedna celina i treba da se gleda kontekst cele price od samog pocetka stvaranja (voda) i posle neba i posle zemlje i neba sa suncem i zvezdama,... i onda da se pronadje smisao iza reci ... kako to traze svetitelji u svojim tumacenjima Pisma.... dok je trava samo 'trava' za hranjenje zivotinja i zato je uzimamo bukvalno,....

... tako je i svod samo "svod" za to da razdvoji vodu iznad svoda od vode ispod...   :)  ... i za to da posle na svod zakači svetiljke (sunce, mesec i zvezde)... 

Pa, naveo sam da je voda,....voda,....samo je pitanje kako i kojim nacinom ostala 'voda' iznad svoda.... vidis da se deo voda ispod svoda sabrao na jedno mesto i postala je zemlja i kopno,....onda je pitanje sta je sa vodom iznad svoda,.... vidis da u sledecem stihu taj svod Bog imenuje u nebo.... da li je onda doslo i do promene 'vode' i funkcije vode iznad svoda.... sv.Vasilije misli da su te vode u stvari kisa i rosa, sneg...

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Жика рече

Dobro, moraš priznati da su mnogi Oci pisali o Adamu kao istorijskoj ličnosti kao što ga pominju i mnoge bogoslužbene himne. Ep. David se tu drži Sv. Pisma i Sv. Otaca.

Ma ne mislim na to brate, naravno da je to u redu. Mislim na ono podebljano - da su neki teolozi gadljivi na to, a znamo i na koga je mislio.
Takav nivo obracanja istovernoj braci je bas neprimeren, u najmanju ruku.

A ponizavanju i uvredama se obicno pribegava u nedostatku argumenata. To je bila poenta recenog.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 20 минута, Bokisd рече

Ma, znam, .... nego sam mislio odkud znas da ....treba bukvalno.... malo concetracion Avocado...

Pa, ako mi vec zameras da treba bukvalno,.... moram da te pitam odkud znas da bas treba bukvalno i da se ipak iza tih reci ne krije i neki dublji smisao.... kao onaj smisao za 'usro sam se'... 

Ne znam da li je gore ako stvarno ne razumeš šta ti pišem ili ako se praviš da ne razumeš... u svakom slučaju dosta je bilo... 

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Avocado рече
пре 24 минута, Bokisd рече

Ma, znam, .... nego sam mislio odkud znas da ....treba bukvalno.... malo concetracion Avocado...

Pa, ako mi vec zameras da treba bukvalno,.... moram da te pitam odkud znas da bas treba bukvalno i da se ipak iza tih reci ne krije i neki dublji smisao.... kao onaj smisao za 'usro sam se'... 

Ne znam da li je gore ako stvarno ne razumeš šta ti pišem ili ako se praviš da ne razumeš... u svakom slučaju dosta je bilo..

Nemoj molim te, vrlo je jednostavno, zameras mi to sto ne tumacim bukvalno ovo oko 'svoda i vode', i ja ti kazem, kako znas da treba bas bukvalno da se tumaci, a ne mozda alegorijski i slicno,.....stvarno nema potrebe za dramatizacijom. :0201wink:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, obi-wan рече

Ma ne mislim na to brate, naravno da je to u redu. Mislim na ono podebljano - da su neki teolozi gadljivi na to, a znamo i na koga je mislio.
Takav nivo obracanja istovernoj braci je bas neprimeren, u najmanju ruku.

A ponizavanju i uvredama se obicno pribegava u nedostatku argumenata. To je bila poenta recenog.

Na koga je tačno mislio?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, Жика рече

Na koga je tačno mislio?

Pa na smenje ne profesore sa fakulteta, na koga bi drugog. Jer je i ovaj clanak deo price oko tog dogadjaja.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, obi-wan рече

Pa na smenje ne profesore sa fakulteta, na koga bi drugog. Jer je i ovaj clanak deo price oko tog dogadjaja.

Nisu svi potpisnici smenjeni. Samo dvojica, dok su neki izgubili parohije.

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Жика рече

Nisu svi potpisnici smenjeni. Samo dvojica, dok su neki izgubili parohije.

Ma dodje mu na isto, samo se forma razlikuje.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...