Jump to content

Владика Порфирије изабран за новог патријарха

Оцени ову тему


Препоручена порука

`Ако знамо да Вартоломеј и Фрања одавно раде на томе да се 2025. године дефинитивно постигне договор да сви хришћани празнују Ускрс истог датума, делује као да је и ова патријархова изјава у функцији померања "Овертоновог прозора" до позиције да се сви хришћани сматрсају  члановима једне Цркве.`

Е па претара га брате, нема никаве везе са упокојеним бившим папом, него ти ту нешто повезујеш без везе:). Иначе ако је Вартоломеј  отпао то је његов проблем. Признао је и криминалце као Цркву што не би мењао празновање Ускрса.

Сви ми одлично знамо да РК нису Црква али вероватно би ти исто ово писао да си Патријарх, пусти то.

 

Свети Марко Ефески је Папу поштовао у куртоазном обраћању у истом смислу као Патријарх тако да не треба овоме придавати неки значај.

Да, и нису признали Косово у Ватикану и са РПЦ имају исти однос као са Вартоломејом, није све црно бело.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 1.6k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

пре 20 минута, Владимир Владимирович Цар1 рече

Сви ми одлично знамо да РК нису Црква али вероватно би ти исто ово писао да си Патријарх, пусти то.

Не бих. Нема никакве потребе за оваквим писањем. Постоји много модалитета куртоазног изражавања које не подразумева задирање у клизаве еклисиолошке формулације.

Што се тиче светог Марка Ефеског, то је било на почетку Флорентинског сабора, изговорено са надом да ће се нешто моћи договорити. Када се испоставило да су наде јалове, његов дискурс се изменио, а врло добро знамо каквим је епитетима частио Римокатоличку цркву после пропале уније. Или треба да понављамо овде те изразе?

С друге стране - свети Марко Ефески је управо добар пример , историјски, да не треба у црквено политичке сврхе користити претешке  еклисиолошке  изразе, јер то није ни од какве користи по Цркву. Управо супротно.

 

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Марко Ефески је пример да  постоји куртоазија у Цркви, тако и ми у том неком дијалогу мислимо да се можда лепим речима захвали РК  да не признају можда Косово или истополне бракове или шта већ, мада то нико ни не очекује од њих реално. 

Не бих овоме придавао неки већи значај поготово да ћемо да мењамо календар што је немогуће.

Иначе овај папа је помутио представу лажних ревнатеља о неким безгрешним и свемоћним папама самим тим што се повукао што опет није било случајно. Јер реалност је да је папа данас другоразредан и небитан и немоћан пред осталим сатанистима. 

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 минута, Владимир Владимирович Цар1 рече

Марко Ефески је пример да  постоји куртоазија у Цркви, тако и ми у том неком дијалогу мислимо да се можда лепим речима захвали РК 

Свети Марко Ефески је пример за наук да од такве куртоазије, са клизавим еклисиолошким формулацијама, нема користи. Јер то римокатолике ни на који начин није променило или придобило да промене став. Куртоазија може бити и треба бити са неутралним, уопштеним, изразима који не задиру у суштинске теолошке појмове. Догматске и теолошке истине нису монета за куртоазно "поткусуравање". 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 34 минута, Родољуб Лазић рече

Свети Марко Ефески је пример за наук да од такве куртоазије, са клизавим еклисиолошким формулацијама, нема користи. Јер то римокатолике ни на који начин није променило или придобило да промене став. Куртоазија може бити и треба бити са неутралним, уопштеним, изразима који не задиру у суштинске теолошке појмове. Догматске и теолошке истине нису монета за куртоазно "поткусуравање". 

(Фора) је што је та куртоазија св.Марка била на почетку рада тог сабора у Фиренци када је светитељ имао намеру да бираним и лепим речима укаже Папи како можемо доћи до јединства и помирења, па ако је св.Марко мало и снисходио то је ради вишег циља и јединства. Мислим, оно, стварно би било глупо да се дође на сабор и преговоре и одмах да се крене у расправљање и свађу него прво треба да се покаже уважавање према саговорницима и добра воља и жеља за успостављање јединства и тек онда када дође до разговора и преговора могу да се изложе и бране своји ставови и исповедање вере.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Родољуб Лазић рече
SPC.RS

Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије упутио је данас саучешће Његовој Светости Папи Фрањи, поводом упокојења његовог претходника Папе емеритуса...

Патријарх упутио изјаву саучешћа у којој каже:
"Блаженог спомена папа Бендикт XVI у историји Цркве Христове остаће упамћен као архипастир који је све мерио Христом,"
Црква Христова је једна, Православна. Ако за римског папу кажете да је у историји Цркве био упамћен на одређени начин, то значи да Римокатоличку цркву такође сматрате делом једне, свете, саборне, апостолске Цркве. Такво поимање појачава и начин Бенедиктове титулације - "архипастир", што је један од начина титулисања православних архијереја.
" Упућујемо молитве Исусу Христу, Првосвештенику будућих добара да душу папе Бенедикта упокоји са светима, где нема бола, туге, уздисања..."
Ово је део молитве из православног опела што опет сугерише да смо део једне целине, уз указивање да би папа, иако неправославан, могао бити прибројан сабору светих. 
Ако знамо да Вартоломеј и Фрања одавно раде на томе да се 2025. године дефинитивно постигне договор да сви хришћани празнују Ускрс истог датума, делује као да је и ова патријархова изјава у функцији померања "Овертоновог прозора" до позиције да се сви хришћани сматрсају  члановима једне Цркве.

Kao човеку желим Бенедикти све најбоље, али он је био човек у служби Римокатоличке цркве, чак је био и на челу њене највише институције и ако знамо шта верски представља Римокатолицизам у односу на Православље и ако знамо шта представља институција Папе у Западној цркви, онда су ове речи Патријарха па мало прејаке Just_Cuz_19 не знам како можемо да изједначавамо нас и њих када ми сматрамо и верујемо да смо истинска Црква и верујемо само да се по нашим молитвама спашавамо у нашој ПЦ.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 13 часа, Hadzi Vladimir Petrovic рече

ako nema veze stvorenog i nestvorenog

А ко је рекао да нема везе? Има, и те какве, али није то било питање, него шта је чему ту причасно? Не, ко је коме причесан, јер то би била управо та бесмислица о причешћивању личношћу Христовом, и лаж коју си хтио да разобличиш. Али како да је разобличиш, кад ти није јасно шта је чему ту причасно, ни шта значе двије природе у Христу и зашто су оне не само нераздјељиве, већ и несливене. Јер, како су остале несливене, ако су компатибилне?

Обожење не само да није исто што и обоготворење, то двоје стоји у непомирљивој супротности. На обожење смо позвани, да постанемо богови, али по благодати, а обоготворење би значило да постајемо богови по природи. И на чему онда инсистираш том компатибилношћу тварног и нетварног? На Адамовом паду?!!! Јер шта је друго он покушао него да се обоготвори?

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Вас двојица поредите бабе и жабе. Овде нико данас, наравно ни Патријарх  не брани нити издаје Православље, које се брани у Украјини буди узгред речено,  оружјем, а не приликом посете Папи. Већина Владика данас је против Уније. О којој је па еклисиологији реч овде да је поремећена? У ствари о чему уопште причате  кога браните и од чега? Од папе кога су сами РК понизили?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Bokisd рече

Kao човеку желим Бенедикти све најбоље, али он је био човек у служби Римокатоличке цркве, чак је био и на челу њене највише институције и ако знамо шта верски представља Римокатолицизам у односу на Православље и ако знамо шта представља институција Папе у Западној цркви, онда су ове речи Патријарха па мало прејаке Just_Cuz_19 не знам како можемо да изједначавамо нас и њих када ми сматрамо и верујемо да смо истинска Црква и верујемо само да се по нашим молитвама спашавамо у нашој ПЦ.

ти си много битан:)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 часа, Владимир Владимирович Цар1 рече

У ствари о чему уопште причате  кога браните и од чега?

Ма они су ти бре најправославнији. Пази чак Рођа прича шта не би/би радио да је на месту патријарха!?

Много се прецењују и много подцењују патријарха.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 часа, slovoA рече

А ко је рекао да нема везе? Има, и те какве, али није то било питање, него шта је чему ту причасно? Не, ко је коме причесан, јер то би била управо та бесмислица о причешћивању личношћу Христовом, и лаж коју си хтио да разобличиш. Али како да је разобличиш, кад ти није јасно шта је чему ту причасно, ни шта значе двије природе у Христу и зашто су оне не само нераздјељиве, већ и несливене. Јер, како су остале несливене, ако су компатибилне?

Обожење не само да није исто што и обоготворење, то двоје стоји у непомирљивој супротности. На обожење смо позвани, да постанемо богови, али по благодати, а обоготворење би значило да постајемо богови по природи. И на чему онда инсистираш том компатибилношћу тварног и нетварног? На Адамовом паду?!!! Јер шта је друго он покушао него да се обоготвори?

 

Slažemo se oko teme, nemoj da je simplifikujemo jer njeno razresavsnje nas neće dovesti u ispravan teološki stav, nego u kupanje nestverenojbsvjetlosti i istinsko bogopoznanje, odnosno naše osvećenje, jer bogoslovje put za to, uvod u svjetlost i osvećenje, a ne samo uslov za neko zapslenje.

Jer ne da bih ti protivrječio navedoh da nam je ličnost IS na neki način "pričasna", da nam nestvoreno na neki način pričasno, da nam je stvoreno na neki način pričasno. I sve obrnuto važi da nam je ličnost IS nepričasna....

Sve to ima direktne veze sa svakim svakodnevnim pitanjem našega života, pa i sporednim kao sto je kalendar, ali eto ja sam uzeo da razmatram mišljenje kao energiju i mogućnost misaone sinergije sa nestvorenim energijama odnosno bogoslovlje, u smislu prevazilazenja nekog suhog bezblagodatnog doktrinarnog čitanja i pisanja na te teme "pravoslavne citatologije" razumjeće Bokisd sta hoću da kažem.

Šta misliš da li je tvoja ličnost stvorena?

пре 10 часа, Владимир Владимирович Цар1 рече

Вас двојица поредите бабе и жабе.

Da upravo to, ali ti si lišen toga pa ćeš nam objasniti kakve i kako imaju u veze eksplozije oko ljudi u Ukrajini sa ovim nestvorenim eksplozijama u čovjeku koje su istorijska suština konfrontacije. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 часа, Вилер Текс рече

Ма они су ти бре најправославнији. Пази чак Рођа прича шта не би/би радио да је на месту патријарха!?

Много се прецењују и много подцењују патријарха.

 

Мало контекста не  би било на одмет. А контекст је да  је Владимирович инсинуирао да бих и ја исто поступио да сам на Порфиријевом месту. То је био разлог зашто сам рекао да не бих писао као патријарх. Дакле искључиво да бих негирао инсинуацију. То је, наравно, и теби јасно, али је много једноставније Рођи залепити дисквалификацију да се ставља у улогу патријарха.

А уместо дисквалификаторних исказа,  могао би нешто да покушаш да оспориш оно што сам рекао. Где нисам у праву и зашто. А ове форе "пљуни па залепи етикету" су неозбиљне.  

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 19 минута, Родољуб Лазић рече

Мало контекста не  би било на одмет. А контекст је да  је Владимирович инсинуирао да бих и ја исто поступио да сам на Порфиријевом месту. То је био разлог зашто сам рекао да не бих писао као патријарх. Дакле искључиво да бих негирао инсинуацију. То је, наравно, и теби јасно, али је много једноставније Рођи залепити дисквалификацију да се ставља у улогу патријарха.

А уместо дисквалификаторних исказа,  могао би нешто да покушаш да оспориш оно што сам рекао. Где нисам у праву и зашто. А ове форе "пљуни па залепи етикету" су неозбиљне.  

Човече, нико није глуп да не види да овде ловиш сваку патријархову реч, тумачиш је на неки извенути начин.Смањи мало свезналице.

Ево летим да јурим сваку твоју прозивку и да доказујем. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Наравно, ја сам малициозан, тенденциозан и нисам у праву, јер тумачим његове речи на изврнут начин.  

У чему нисам у праву, како то погрешно тумачим његове речи? 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Родољуб Лазић рече

Наравно, ја сам малициозан, тенденциозан и нисам у праву, јер тумачим његове речи на изврнут начин.  

У чему нисам у праву, како то погрешно тумачим његове речи? 

Po difoltu, a i po svim tebi dostupnim opcijama, isključio si i zaklučao svako dugme preko kojeg bi mogao da čuješ bilo šta stobse ne ukapa u već formirani misaoni sklop.

Naravno sve to kod tebe savrseno funkcioniše i uklapa se, ( uostalom tako je u svakom sklopu) i mnoge nove informacije ma koliko ih bude i ma kakve budu, tvoj zabagovoni procesor (koji je od "pouka" napravio soft verziju "borbe za vjeru vol. 2 " i gotovo ih "utusio") će razvrstati na isti svima poznat način i izlistati isti rezultat, sa kojim si krenuo da pišeš, a ti ćeš biti zadovoljan jer su se tvoje "početne premise" pokazale se opet tačnim, "istina""vjere" se dodatno utvrdila, odnoso tvoje predrasude izdržale sud realnosti.:cmizdrenje:

Tako da apsolutno si začaran i nekomunikativan, a privid zajednice ti daju istomišljenici i sličnomišljenici, jedino što se na tebi kao na nekom zamorčiću može proučavati mehanizam prelesti, učipovanost.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...