Jump to content

Владика Порфирије изабран за новог патријарха

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 43 минута, ekdikos_apomahis рече

Ово није тачно. Гностицизам је настао независно од Хришћанства. Истина је да је већина гностичких група била хришчанског карактера, у смислу да су прихватали Христа као Сина Божјег, али постојао је и не-хришћански гносис. У ствари, једина гностичка група која је преживјела до данаса је нехришћанска.

Jeсте тачно у смислу да хришћанске групе које историчари воле да крсте са надимком „гностици“ нису себе тако звали, и да гностицизам није од неке помоћи као категоризација. Мандејци себе држе за ученике светог Јована Крститеља и Исуса сматрају за издајника, а не за Христа. Али, зато кажем да гностицизам није категорија од помоћи, будући да мандејци нпр. не верују да је материјални свет зао, нити су склони теломржњи, нити забрањују брак (напротив, ближи су јеврејима и муслиманима по том питању него хришћанима). Али хеј, верују у ваздушна митарства! С друге стране Маркиона, Тацијана и сл. трпају у гностике иако нису имали ону космологију с еманацијама (која је мени увек деловала чудно јер је нисам схватао, али поента је била да се реши проблем зла, тако што ће да се направи непремостиви јаз између Божанства и материјалног света).

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 1.6k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

пре 3 часа, Inženjer Djatlov рече

@mirko1929 Da, ali tu je pitanje samog sadržaja te vere, da li je jelinizam našao svoju punoću u hrišćanstvu, tako da imamo izvestan kontinuitet, ili se radi o ratu paganizma i hrišćanstva. To ne možemo da rešimo na istorijskom, kulturološkom nivou, jer jeste i jedno i drugo, već po tome da li je Hristos Hristos. Ako jeste, i Julijan je mogao svoje pretke da nađe u Hristu, i poveže se sa sopstvenim precima. Ako stavimo javljanje hrišćanstva u istu ravan sa bilo kojim kulturnim strujanjem, onda je Julijan čovek na mestu. Zato i ne volim tu perspektivu, jer vidi samo slepe istorijske procese, a kakva mudrost može da se javi kroz njih? Kao da iko može da sažme u sebe hiljade godina i donese sud... 

Svakako hrišćanstvo je donelo nešto svetu i iz te kulturnjačke perspektive, ikone, muzika, teologija... Dakle, plodova je bilo i potencijal za vezu Atine i Jerusalima je postojao čim ima plodova. E sad da li su ti plodovi svakom po meri, da li je nešto iz antike ugušeno, a što je neko smatrao vrednim...

У свом делу Против Галилејаца је Јулијан изложио своје мишљење. У суштини он је сматрао да је Стари Завет подједнако богохулан као и грчка митологија, будући да Бог у Старом Завету, баш као и богови у грчкој митологији, имају одређене „карактерне недостатке.“ Он није ни једне ни друге приче није могао да прихвати као буквалне. Бог Старог Завета по њему није ништа друго до локално племенско божанство, а то никако не може бити врховни Бог. Њему је било неприхватљиво да се врховни Бог бавио тамо неким небитним козарским племенима, а да је целокупно човечанство препустио случају хиљадама и хиљадама година све до појаве хришћанства.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 19 часа, Bokisd рече

A kako si ti to bre Petrovicu necist, mimo svoje ljudske prirode ? Gde to onda ta nasa necistota ima postojanje, u kom delu nase ljudskosti ?

U svojoj neljudskosti i protivprirodnosti.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@mirko1929 Hvala, i svaka čast na poznavanju tematike! 

Ovo me samo uverava kako ničeg novog na ovom svetu nema od kad je čoveka. Ove argumente koriste i današnji ljudi. Jedan od njegovih derivata je i ono nije zemlja ni po čemu posebna, svemir je beskrajno veći od nje. Kao da se značaj nečega meri po kilaži i dužini, pa su bespuća kamenja zvana svemir iz nekog razloga centar, a nije centar čovek kao onaj kroz koga je sve to spoznato!?! I nije bitno ovo nebo koje gledam svakog dana i direktno utiče na mene, nego je bitno ono što se vidi teleskopom!? Kako da ne... 

A ovo sa narodom je preteča globalističke politike, mi smo građani sveta. Kako si građanin sveta kad si uvek rođen na nekom konkretnom mestu, u konkretnoj kulturi, sa konkretnim ljudima, i uvek samo jednom? Kako ćeš da razumeš sve ljude, ako ne prepoznaješ bazično iskustvo svoje konačnosti, da se razumevanje drugih ne postiže tako što se u sopstvenoj glavi rasprostreš po celom svetu, već tako što ćeš shvatiti da je u jednom sve sadržano, pa i tom tvom jednom, ako znaš da gledaš? Raznovrsnosti je koliko god da je ima, uvek dovoljno, ukoliko u njoj tražimo ispunjenje, uvek će nam zafaliti bar još jedan član tog raznovrsnog skupa. Ovo svedoče isposnici koji u minimalnom nađu sve, a neko u maksimalnom ostane zauvek izgubljen.

Dakle, Bog je jedino mogao u jednom, konkretnom narodu da se javi, da se javio u svim, ne bi bio jedan, pravi čovek, a i da se jeste nekako javio u svim narodima, moglo bi da se postavi pitanje, a šta sa sledećim generacijama tog istog naroda, ili sa nekim novim narodom na istorijskoj sceni? Došli bismo do toga da bi Bog morao svakome pojedinačno da se zauvek otkriva, što i jeste na neki način tako, ali je tako zbog njegovog jednog, konkretnog otelotvorenja i Vaskrsenja, da ih ima više nijedno ne bi bilo apsolutno, a Vaskrsenje u životu svakog od nas pojedinačno bi bilo neko jungovsko, arhetipsko, psihološko vaskrsenje. Dakle, slaba priča.

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 55 минута, Inženjer Djatlov рече

@mirko1929 Hvala, i svaka čast na poznavanju tematike! 

Ovo me samo uverava kako ničeg novog na ovom svetu nema od kad je čoveka. Ove argumente koriste i današnji ljudi. Jedan od njegovih derivata je i ono nije zemlja ni po čemu posebna, svemir je beskrajno veći od nje. Kao da se značaj nečega meri po kilaži i dužini, pa su bespuća kamenja zvana svemir iz nekog razloga centar, a nije centar čovek kao onaj kroz koga je sve to spoznato!?! I nije bitno ovo nebo koje gledam svakog dana i direktno utiče na mene, nego je bitno ono što se vidi teleskopom!? Kako da ne... 

A ovo sa narodom je preteča globalističke politike, mi smo građani sveta. Kako si građanin sveta kad si uvek rođen na nekom konkretnom mestu, u konkretnoj kulturi, sa konkretnim ljudima, i uvek samo jednom? Kako ćeš da razumeš sve ljude, ako ne prepoznaješ bazično iskustvo svoje konačnosti, da se razumevanje drugih ne postiže tako što se u sopstvenoj glavi rasprostreš po celom svetu, već tako što ćeš shvatiti da je u jednom sve sadržano, pa i tom tvom jednom, ako znaš da gledaš? Raznovrsnosti je koliko god da je ima, uvek dovoljno, ukoliko u njoj tražimo ispunjenje, uvek će nam zafaliti bar još jedan član tog raznovrsnog skupa. Ovo svedoče isposnici koji u minimalnom nađu sve, a neko u maksimalnom ostane zauvek izgubljen.

Dakle, Bog je jedino mogao u jednom, konkretnom narodu da se javi, da se javio u svim, ne bi bio jedan, pravi čovek, a i da se jeste nekako javio u svim narodima, moglo bi da se postavi pitanje, a šta sa sledećim generacijama tog istog naroda, ili sa nekim novim narodom na istorijskoj sceni? Došli bismo do toga da bi Bog morao svakome pojedinačno da se zauvek otkriva, što i jeste na neki način tako, ali je tako zbog njegovog jednog, konkretnog otelotvorenja i Vaskrsenja, da ih ima više nijedno ne bi bilo apsolutno, a Vaskrsenje u životu svakog od nas pojedinačno bi bilo neko jungovsko, arhetipsko, psihološko vaskrsenje. Dakle, slaba priča.

Јулијан је отприлике рекао да је врховни Бог послао заштитнике свима народима, па су тако јевреји добили Јахвеа (са ангелима), а грци Зевса (с осталим боговима). Исто тако, вели Јулијан, као што су јевреји имали Мојсеја, грци су имали Платона. И није он ништа имао против Јахвеа и Мојсеја, само је сматрао сулудим да се грци одричу својег откривења у корист туђега, и да се окрену од својих заштитника (које им је врховни Бог дао) ка туђим, јеврејским. Он је то видео као сољење памети, исто нпр. као хришћанин што види кад му муслиман соли памет и захтева да се одрекне предака говорећи не, не ви сте корумпирали Исусову изворну поруку, па је Бог био приморан да пошаље Мухамеда да вас исправи и сада морате да примите Ислам. Иначе је Јулиан живео строго, подвижнички и био скроман и приступачан човек, насупрот другим царевима, дакако и хришћанским, који су захтевали да буду третирани као да су живи Бог.

Kрипто-јелинизам је у овом или оном виду преживео у Ромеји све до коначног пада под турке. Гемистос Плетон је имао разрађен цео програм за напуштање православља и повратак јелинизму.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@mirko1929 Klasičan sinkretizam, kao i iz naših dana, svaki nju ejdž guru ima sličnu priču. Jedno su zaštitnici, mudraci, koji verovatno i jesu inspirisani blagodaću u raznim kulturama, a drugo je sam Jedini, ,,Vrhovni" Bog koji je postao čovek. To je moglo samo jednom da se desi, inače čin ovaploćenja ne bi bio apsolutan. Da se Bog milion puta ovaploćivao u svakoj tradiciji, On bi bio rob tvorevine, tj. značilo bi da ne može sve da odradi odjednom, da nije svemoguć. 

Platon i jeste dobio svoje mesto kao mudrac u hrišćanstvu, tako da nije negirano ni Grčko nasleđe. Može da se kaže čak i da je jedino zbog hrišćanstva i preživelo do današnjih dana, ko zna šta bi bilo, mnogo kultura je odumrlo u istoriji.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Inženjer Djatlov Овде имаш и основу и потврду за то што причаш, а уједно се тиче питања о браку и рађању. У првој глави Јовановог јеванђеља он за Христа јасно каже:

9. Бјеше свјетлост истинита која обасјава сваког човјека који долази на свијет.

10. У свијету бјеше, и свијет кроз њега постаде, и свијет га не позна.

11. Својима дође, и своји га не примише.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 38 минута, Inženjer Djatlov рече

@mirko1929 Klasičan sinkretizam, kao i iz naših dana, svaki nju ejdž guru ima sličnu priču. Jedno su zaštitnici, mudraci, koji verovatno i jesu inspirisani blagodaću u raznim kulturama, a drugo je sam Jedini, ,,Vrhovni" Bog koji je postao čovek. To je moglo samo jednom da se desi, inače čin ovaploćenja ne bi bio apsolutan. Da se Bog milion puta ovaploćivao u svakoj tradiciji, On bi bio rob tvorevine, tj. značilo bi da ne može sve da odradi odjednom, da nije svemoguć. 

Platon i jeste dobio svoje mesto kao mudrac u hrišćanstvu, tako da nije negirano ni Grčko nasleđe. Može da se kaže čak i da je jedino zbog hrišćanstva i preživelo do današnjih dana, ko zna šta bi bilo, mnogo kultura je odumrlo u istoriji.

Под заштитником не мислим на законодавца (Мојсеј, Платон), него на бога тог народа, бога под чијим је народ патронатом. Иначе то није идеја коју је Јулијан извукао из рукава. Тога има не само у Платону, већ доста и по Старом Завету. Нпр. у Књизи Поновљених Закона 32:8-9 имаш:

Kaда је Елион (=Вишњи, врховни Бог) давао народе у наслеђе, када је поделио синове човечије, повукао је границе међу народима према броју синова божијих. Јахвеов (=Господ, бог Израиљев) деo је је његов народ; Јаков (=Израел) величина његовог нaслеђа.

Септуагинта преводи синова божијих, као анђела божијих, но суштина је иста. Рабини су у међувремену увидели проблем, па је масоретски текст измењен и стоји синова Израиљевих, како би се избацио политеизам из текста.

Слично је и с Књигом Поновљених Закона 32:43 где имаш:

Веселите се с њим небеса, клањајте му се сви богови; јер он ће осветити крв синова својих, и осветити се непријатељима својим; наплатиће онима који га одбију, и очистиће земљу народа својег.

Септуагинта је слична, само још дужи текст има. С друге стране масоретски текст опет цензурише политеизам:

Веселите се народи с народом његовим, јер ће покајати крв слуга својих, и осветиће се непријатељима својим, и очистиће земљу своју и народ свој.

Јевреји су ишли путем цензурисања текста. Међу хришћанима се, с друге стране, развила традиција да су богови нејевреја демони (а гностици су отишли корак даље и то исто веровали и за јудејско божанство).

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@mirko1929 Ma to je samo retorika, ako su bogovi, onda nisu Vrhovni Bog, a jedino je On Bog u pravom smislu te reči, tvorac svega, ničim ograničen, svemoguć. Pitanje je kako su doživljavani ti ,,mali" bogovi, kao stvorenja ili kao nestvorena bića. Ili možda ni nisu bića u pravom smislu, već nekakvi simboli, alegorije. Mislim, to je sve i danas aktuelno, ne moram da posmatram stare Jevreje, mogu za muziku da kažem kako je ona plod boginje, muze, i neću da pogrešim, mogu da kažem da su likovi iz mojih snova živi i da mi nešto govore, što je svakako na neki način tačno, oni postoje, mogu da ih iskusim, shvatim nešto preko njih.

Ali oni nisu isto što i bog u pravom smislu te reči, jer sam ja njih stvorio, nema ih bez mene, a pravog Boga ima bez mene, On je mene stvorio, a ne ja njega. Mogu da zatvorim oči, meditiram, i smislim svog boga za pola sata, vizuelizujem ga, dam mu osobine, oživim ga u mašti, pričam s njim... Ali to nije bog, nego idol. U tom jungovskom smislu postoje i vampiri, i vile, i heroji razni, ali ne postoji Bog koji stvara ni iz čega. Kako sanjati ništa? Kako zamisliti Boga koji se nalazi s one strane praznine, kad ni prazninu samu po sebi ne mogu da zamislim, a da ne nalepim nešto na nju?

Kako da se poistovetim sa pravim Njim, ne sa isfantaziranim, ako mi se sam ne otkrije, ne kao objekat, kao nešto parcijalno, umetnost, san, lik, kamen, nego kao Onaj koji je apsolutan, koji na sve odgovara, i kome ništa nije granica osim njega samog?

A može da se otkrije jedino jednom, u mesu, kao Jedan i konkretan, jer u suprotnom nije pravi, već san, arhetip, fantazija.

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@mirko1929 I još i ovo. Da li su ti zamišljeni bogovi demoni ili su blagosloveni na neki način? Kod Junga je sve u nekakvim suprotnostima koje se prelivaju jedna u drugu, bog je bog, a s druge strane je đavo, zbog celine. Isti taj Jung na drugom mestu stavlja sadržaje nesvesnog s one strane dobra i zla u nekakvu neutralnost. Ne znam, mislim da ni njemu samom to nije bilo jasno, nije ni meni, ali mi je jasno da problem verovatno ni ne može da se reši na tom nivou, jer je samo postojanje izvor dobra, a ne fantazija u okviru postojanja, mada verujem da i ona može da bude blagodatna.

Možemo i da se okupimo oko toga, budemo pleme koje slavi sveto magično drvo koje je bog, ali ta priča iako ima neko dostojanstvo, i ljudi su nekada bili takvi, ne dopire daleko. Dovodi eventualno do nekog života u skladu s prirodom, drvetom, zecom, mada može i do kanibalizma da dovede, ne treba je idealizovati.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 20 часа, Вилер Текс рече

Ко је причао да се не може коментарисати и критиковати? Може али за то постоји начин и одговорност. А не оваки како је учињено. Дакле, умислио си нешто па кренуо да пишеш.

Jok, piso sam kako je se razvijala sama tema i razna pitanja i nedoumice 0703_read i mislim da sam piso jasno i konzistentno.  :laie_14:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 16 часа, mirko1929 рече

У свом делу Против Галилејаца је Јулијан изложио своје мишљење. У суштини он је сматрао да је Стари Завет подједнако богохулан као и грчка митологија, будући да Бог у Старом Завету, баш као и богови у грчкој митологији, имају одређене „карактерне недостатке.“ Он није ни једне ни друге приче није могао да прихвати као буквалне. Бог Старог Завета по њему није ништа друго до локално племенско божанство, а то никако не може бити врховни Бог. Њему је било неприхватљиво да се врховни Бог бавио тамо неким небитним козарским племенима, а да је целокупно човечанство препустио случају хиљадама и хиљадама година све до појаве хришћанства.

Bas je taj bogoborac Julijan zestoko omanuo sto se tice hriscanstva i SZ.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 часа, Inženjer Djatlov рече

@mirko1929 Hvala, i svaka čast na poznavanju tematike! 

Ovo me samo uverava kako ničeg novog na ovom svetu nema od kad je čoveka. Ove argumente koriste i današnji ljudi. Jedan od njegovih derivata je i ono nije zemlja ni po čemu posebna, svemir je beskrajno veći od nje. Kao da se značaj nečega meri po kilaži i dužini, pa su bespuća kamenja zvana svemir iz nekog razloga centar, a nije centar čovek kao onaj kroz koga je sve to spoznato!?! I nije bitno ovo nebo koje gledam svakog dana i direktno utiče na mene, nego je bitno ono što se vidi teleskopom!? Kako da ne... 

A ovo sa narodom je preteča globalističke politike, mi smo građani sveta. Kako si građanin sveta kad si uvek rođen na nekom konkretnom mestu, u konkretnoj kulturi, sa konkretnim ljudima, i uvek samo jednom? Kako ćeš da razumeš sve ljude, ako ne prepoznaješ bazično iskustvo svoje konačnosti, da se razumevanje drugih ne postiže tako što se u sopstvenoj glavi rasprostreš po celom svetu, već tako što ćeš shvatiti da je u jednom sve sadržano, pa i tom tvom jednom, ako znaš da gledaš? Raznovrsnosti je koliko god da je ima, uvek dovoljno, ukoliko u njoj tražimo ispunjenje, uvek će nam zafaliti bar još jedan član tog raznovrsnog skupa. Ovo svedoče isposnici koji u minimalnom nađu sve, a neko u maksimalnom ostane zauvek izgubljen.

Dakle, Bog je jedino mogao u jednom, konkretnom narodu da se javi, da se javio u svim, ne bi bio jedan, pravi čovek, a i da se jeste nekako javio u svim narodima, moglo bi da se postavi pitanje, a šta sa sledećim generacijama tog istog naroda, ili sa nekim novim narodom na istorijskoj sceni? Došli bismo do toga da bi Bog morao svakome pojedinačno da se zauvek otkriva, što i jeste na neki način tako, ali je tako zbog njegovog jednog, konkretnog otelotvorenja i Vaskrsenja, da ih ima više nijedno ne bi bilo apsolutno, a Vaskrsenje u životu svakog od nas pojedinačno bi bilo neko jungovsko, arhetipsko, psihološko vaskrsenje. Dakle, slaba priča.

Samo bi dodo da su mogli da ispune zakon Boziji koji je dat starim Jevrejima kroz Mojsija i proroke i pravednika, i oni koji nisu bili Jevreji, o tome pise ap.Pavle ono da se Bog moze videti i prepoznati u Njegovim stvorenjima i stvaranju i da ljudi mogu prepoznati zakon u svojim srcima i kroz savest i razum.

Kao i da kada je dosao Novi Zavet onda je to bio zavet i zakon dat svim ljudima i narodima da postaju jedan duh kroz veru u Isusa Hrista.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 52 минута, Bokisd рече

Jok, piso sam kako je se razvijala sama tema i razna pitanja i nedoumice 0703_read i mislim da sam piso jasno i konzistentno.  :laie_14:

Ма ти си познат у развоју догађаја иза Голеш планине.:smeh1:

Срећан Празник!

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, mirko1929 рече

Под заштитником не мислим на законодавца (Мојсеј, Платон), него на бога тог народа, бога под чијим је народ патронатом. Иначе то није идеја коју је Јулијан извукао из рукава. Тога има не само у Платону, већ доста и по Старом Завету. Нпр. у Књизи Поновљених Закона 32:8-9 имаш:

Kaда је Елион (=Вишњи, врховни Бог) давао народе у наслеђе, када је поделио синове човечије, повукао је границе међу народима према броју синова божијих. Јахвеов (=Господ, бог Израиљев) деo је је његов народ; Јаков (=Израел) величина његовог нaслеђа.

Септуагинта преводи синова божијих, као анђела божијих, но суштина је иста. Рабини су у међувремену увидели проблем, па је масоретски текст измењен и стоји синова Израиљевих, како би се избацио политеизам из текста.

Слично је и с Књигом Поновљених Закона 32:43 где имаш:

Веселите се с њим небеса, клањајте му се сви богови; јер он ће осветити крв синова својих, и осветити се непријатељима својим; наплатиће онима који га одбију, и очистиће земљу народа својег.

Септуагинта је слична, само још дужи текст има. С друге стране масоретски текст опет цензурише политеизам:

Веселите се народи с народом његовим, јер ће покајати крв слуга својих, и осветиће се непријатељима својим, и очистиће земљу своју и народ свој.

Јевреји су ишли путем цензурисања текста. Међу хришћанима се, с друге стране, развила традиција да су богови нејевреја демони (а гностици су отишли корак даље и то исто веровали и за јудејско божанство).

Mislim da je kontekst ovde malko drugaciji, kada se pogledaju stihovi cele te glave, samo ovo recimo...12. Тако га Господ вођаше, и с њим не беше туђег бога;.... nema politeizma.... mislim ima, ali ga SZ osudjuje i ne prihvata....itd...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...