Jump to content

Владика Порфирије изабран за новог патријарха

Оцени ову тему


Препоручена порука

@Hadzi Vladimir Petrovic Je l' to znači da je polni odnos samo u svrhu stvaranja opravdan? I isključivo u braku? Pitam to zato što je jasno ono što je ,,po propisima", uđu ljudi u brak, dobiju dete i sve je blagosloveno. Ali retko ko danas krene sa odnosima u braku, a i retko ko ima odnose samo da bi dobio dete. Kakva je tu situacija spram blagoslova, bluda, i ostalog na tu temu?

Šta sa trudnoćama koje nastanu iz bluda, dete je sigurno blagosloveno od Boga kao novi čovek, ali da li su roditelji blagosloveni, jer su ga napravili u bludu, nisu zbog bluda, ali jesu zbog deteta, a kako to može, ne može se biti blagosloven i neblagosloven u isto vreme?

A postoji i još jedna situacija, polni nagon kao onaj koga za koga otkrivamo da ga imamo u pubertetu, u tom trenutku nije privezan za neku konkretnu osobu, već se manifestuje kao generalna raspaljenost, povezana i sa emotivnom nestabilnošću. Da li to znači da smo svi bludnici u pubertetu, bez slobodne volje? Zašto da, ili zašto ne?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 1.6k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

пре 40 минута, Inženjer Djatlov рече

@Hadzi Vladimir Petrovic Je l' to znači da je polni odnos samo u svrhu stvaranja opravdan? I isključivo u braku? Pitam to zato što je jasno ono što je ,,po propisima", uđu ljudi u brak, dobiju dete i sve je blagosloveno. Ali retko ko danas krene sa odnosima u braku, a i retko ko ima odnose samo da bi dobio dete. Kakva je tu situacija spram blagoslova, bluda, i ostalog na tu temu?

Šta sa trudnoćama koje nastanu iz bluda, dete je sigurno blagosloveno od Boga kao novi čovek, ali da li su roditelji blagosloveni, jer su ga napravili u bludu, nisu zbog bluda, ali jesu zbog deteta, a kako to može, ne može se biti blagosloven i neblagosloven u isto vreme?

A postoji i još jedna situacija, polni nagon kao onaj koga za koga otkrivamo da ga imamo u pubertetu, u tom trenutku nije privezan za neku konkretnu osobu, već se manifestuje kao generalna raspaljenost, povezana i sa emotivnom nestabilnošću. Da li to znači da smo svi bludnici u pubertetu, bez slobodne volje? Zašto da, ili zašto ne?

Свети Григорије Ниски је говорио да размножавање рађа смрт. Размножавање је оно „забрањено воће“ са Дрвета Познања које је довело до Пада (зато је вазда било енкратита, хришћана који су инсистирали на обавезном целибату за све, чак и међу протестантима, нпр. Шејкери). Полни нагон је оно што нагони човека да до тог размножавања ипак дође, упркос свим препрекама које му човек поставља. Зато је и тако јак, не би ли надјачао све препреке. Брак није благословен, него му дође снисхођење (тако ми причо један искушеник што се вери учио од јефремита у Аризони, aли добро, гностичкe тенденције су снажне у монаха).

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@mirko1929 Jako mi je loša ta priča, jer da bi uopšte mogao da kritikuješ rađanje, morao bi to da činiš kao nerođen, što je nemoguće. Pošto nisi nerođen, besmisleno je to da činiš, jer je sama kritika rađanja uslovljena time da si već rođen. Samo postojanje je svetinja nad svetinjama i u njega ne sme da se dira, tj. aj što ne sme, stavimo to po strani, nego ni ne može, jer ono prethodi svemu.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, Inženjer Djatlov рече

@mirko1929 Jako mi je loša ta priča, jer da bi uopšte mogao da kritikuješ rađanje, morao bi to da činiš kao nerođen, što je nemoguće. Pošto nisi nerođen, besmisleno je to da činiš, jer je sama kritika rađanja uslovljena time da si već rođen. Samo postojanje je svetinja nad svetinjama i u njega ne sme da se dira, tj. aj što ne sme, stavimo to po strani, nego ni ne može, jer ono prethodi svemu.

Откуд знам. Свети Григорије Ниски је био поприличан антинаталиста. А и свети Августин је рекао нешто типа -- што пре нестанемо, пре ће Христос да се врати. Jeвреји су обузети бригом о овоземаљском, сматрају да се држањем Закона добијају награде на овом свету (просперитет и многобројност). Хришћани су вазда били приморани да балансирају између те две теолошке струје, између Старог и Новог Завета, између јудаизма и гностицизма.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@mirko1929 A i što se tiče gnosticizma, Jung je moderni gnostik, pa imao čovek petoro dece. Tako da ne znam koliko to nužno ide zajedno.

A što se tiče toga da bi Gospod ranije došao kad se više ne bismo rađali, tu su po mom mišljenju opet pobrkani lončići. Tako nešto bi moralo da bude inspirisano samim Bogom, tj. da na nekakav neshvatljiv način svi odjednom potpuno slobodno i zbog ljubavi prema Bogu odlučimo da budemo monasi. S obzirom, da do toga nije došlo, jasno je da Božja volja nije takva, ili bar još uvek nije takva.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Hadzi Vladimir Petrovic Шта приносиш на литургији? Своју природу? Али зашто онда Црква јасно каже: "ТВОЈЕ, ОД ТВОЈИХ, ТЕБИ ПРИНОСЕЋИ!" Неко ту не зна шта прича, или Црква, или ти.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, Inženjer Djatlov рече

@mirko1929 A i što se tiče gnosticizma, Jung je moderni gnostik, pa imao čovek petoro dece. Tako da ne znam koliko to nužno ide zajedno.

Jунг је гностик, таман колико је и Џордан Питерсон хришћанин. Мислим, последњи пунокрвни гностици су побијени у средњем веку (богумили на Балкану, катари на Западу). Данас гностицизам преживљава кроз монашку духовност. Али чак ни ту није пунокрвни гностицизам (ниједан монах, ма колико фанатичан, неће, барем не отворено, да прича како је материја зла, мада додуше има монаха који причају како ће се само монаси спасти).

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@mirko1929 Pa nije nužan istorijski kontinuitet u smislu da neko mora da se zove nekako i samo tad to jeste. Nikad se ne zna gde će koja klica da padne, a đavo deluje i kad si u pustinji, ne moraš da imaš učitelja propasti među ljudima, možeš i direktno da budeš otrovan. 

To sa gnosticizmom je komplikovano, i vidim da mu traže poreklo na raznim mestima, ima veze i sa budizmom, i neoplatonizmom i nekim persijskim religijama. Boga pitaj šta je tu koren, ali ako ga tražimo samo u istoriji, slabo šta ćemo naći.

A što se tiče materije i to mi je isto nejasno. Koju definiciju materije koriste? Kao da je uopšte jasno šta je materija... Svako od nas nastupa sa pozicije jednog, ,,ja sam onaj koji jesam", pa tek onda merimo spram te fundamentalne činjenice. Ako odmah u početku tvrdimo nekakvo dvojstvo, gde nam je identitet, ličnost? Nisam ja primarno ni duh, ni materija, ja sam samo ja, a kasnija deljenja su moguća samo na onaj način koji ne ugrožava moju jednost, a opet moja se jednost, da ne bi postala zatvorena jednost, javlja pred Bogom kao sa onim sa kime sam potpuno poistovećen, ali i koji mi je potpuna drugost. Poistovećenje je tu zbog jedinstva, a drugost kao afirmacija jedinstva kao nenasilnog čina. Jer kakvo je to jedinstvo koje me ukida kao jednog i autonomnog.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Inženjer Djatlov рече

@Hadzi Vladimir Petrovica kako to može, ne može se biti blagosloven i neblagosloven u isto vreme?

 

To kažem i ja, zato treba razluciti.

Što se tiče propisa Bokisd je majistor za to, mnogo pitannja ne znam sta bi rekao, mislim da bar na pola znas odgovor.

пре 2 часа, mirko1929 рече

Свети Григорије Ниски је говорио да размножавање рађа смрт. Размножавање је оно „забрањено воће“ са Дрвета Познања које је довело до Пада

:dobro:Zato kad opštimo imao sjećanje na Raj.

Razmnozavanje u krajnjoj liniji radja i Vaskrsenje i svetitelje, evo slavimo začeće svetog Jovana Krstitelja.

Ima kod monaha kad muku muče, da ponekad izvale, dobro za njih je to grjeh, jer su sami postaviloi zavjet, a mi drugi imamo blagoslov koji je postavio Bog da se radjamo i množimo.

Da li je neko otaca učio da nebi imali ovakva tjela,vidim po slikama Adam i Eva bez udova?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, slovoA рече

@Hadzi Vladimir Petrovic Шта приносиш на литургији? Своју природу? Али зашто онда Црква јасно каже: "ТВОЈЕ, ОД ТВОЈИХ, ТЕБИ ПРИНОСЕЋИ!" Неко ту не зна шта прича, или Црква, или ти.

 

Marku dvije i to sto dođem, a trazim ne moš zamisliti.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Inženjer Djatlov рече

@mirko1929 Pa nije nužan istorijski kontinuitet u smislu da neko mora da se zove nekako i samo tad to jeste. Nikad se ne zna gde će koja klica da padne, a đavo deluje i kad si u pustinji, ne moraš da imaš učitelja propasti među ljudima, možeš i direktno da budeš otrovan. 

To sa gnosticizmom je komplikovano, i vidim da mu traže poreklo na raznim mestima, ima veze i sa budizmom, i neoplatonizmom i nekim persijskim religijama. Boga pitaj šta je tu koren, ali ako ga tražimo samo u istoriji, slabo šta ćemo naći.

A što se tiče materije i to mi je isto nejasno. Koju definiciju materije koriste? Kao da je uopšte jasno šta je materija... Svako od nas nastupa sa pozicije jednog, ,,ja sam onaj koji jesam", pa tek onda merimo spram te fundamentalne činjenice. Ako odmah u početku tvrdimo nekakvo dvojstvo, gde nam je identitet? Nisam ja primarno ni duh, ni materija, ja sam samo ja, a kasnija deljenja su moguća samo na onaj način koji ne ugrožava moju jednost.

Гностицизам је модерна, историографска категорија. Ниједна пунокрвна гностичка група никада није себе називала ичим другим сем хришћанима (или добрим хришћанима, што имплицира да су ови други, јелте лоши).

Не требају ти никакве спољне ствари. Мада постоје експлицитно гностичка еванђеља и посланице, довољно је само читати канонски  Нови Завет на грчком (преводи форсирају одређено тумачење), и ако ниси претходно катехизован лако ћеш извући гностицизам. Већ код Павла у посланицама имаш све: гнозис, Бог овога света, архонти овога аиона, зли свет, духови поднебесја, итд. Па и у еванђељима нпр. Јован 8:44 је буквално ви сте од оца ђавола... што се преводи као ваш је отац ђаво... међутим, на грчком су многи то читали као ви сте од ђаволовог оца... онда то добија другу димензију.

То ти је сад егзистенцијализам. У антици је подразумевани поглед на свет био платонизам. Било је општеприхваћено да имаш бесмртну душу, и смртно тело, те да је душа оно што си ти, а тело је у мањој или већој мери тамница душе.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 15 минута, Hadzi Vladimir Petrovic рече

Da li je neko otaca učio da nebi imali ovakva tjela,vidim po slikama Adam i Eva bez udova?

Да, у једном периоду међу оцима је био популаран поглед на Пад као на пад у материју, што ће рећи да су према таквом погледу на ствари пре пада људи били дуси...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 16 часа, Hadzi Vladimir Petrovic рече

Ako prisustvuje Hristos onda prisustvuje i sva Crkva, onda i brak osnosno polni odnos ima potencijal da bude ljubavni, blagodatan, osvecujuci itd,

Takodje lako se i pada i klizavo je ali nemojte biti veci satanisti od LGBT i učiti da je polno opštenje necisto i da nema Boga u njemu, jer LGBTQ+ kazu nema ni Boga ni djavola mi se krljamo kako hoćemo i imamo pravo da cinmo kako nam volja, šta vas to smeta?

A po Crkvi se uvrezio, ne u ekcilitnom obliku, ali pritajeno i zapreteno, nema Boga u polnom opštenju a ima demona, pa kome se tu služba čini?

I onda se nemojte čuditi što idu ljudi tamo gdje misle da nema demona, nego se trljaju "neutralno".

Idi na opelo i pogledaj gdje svi gledaju tu je centar i tu je mrtavac Hristos, ili mrtav Hristos, jer kao sto su na pričešću pričesćeni tjelo Hristovo, tako je i pokojnik poistovjecen sa Hristom, idi na Novo groblje, zaviri u paraklise, vidićes pokojnik u centru a Hristos i Bogorodica sa strane cudni neki deizisi?

Slazem se da brak i ljubav i polni odnosi mogu imaju potencijal da budu blagodatni i osvecujuci, pa na pocetku je Bog blagoslovio radjanje i razmnozavanje kako ljudima tako i zivotinjama, ima i ono kod ap.Jovana da bese Svetlost istinita koja prosvecuje svakog coveka koji dodje na ovaj svet. Pa i Crkva blagosilja brak i sledstveno sve sto nosi brak i bracne stvari.

Samo ne mogu da se slozim da ako prisustvuje Hristos onda je tu automatski i Crkva, ako striktno pricas o polnim odnosima. Mislim da tu treba malo opreznosti, valjda treba intimu prepustiti malo i bracnicima, da ne zavirujemo bas pod cebe :D makar i misleci da to moze biti nesto i Crkva(eno).

Pogledaj sluzbu Opela za upokojenog, sve molitve i sve upucuje na Boga i sv.Trojicu i Presvetu Bogorodicu i andjele i svetitelje, da se svim molitvama Crkve i vernih Bog smiluje i oprosti grehove i spase dusu upokokenog, o tome pricamo, valjda cemo da pratimo kako nas vodi sluzba Opela i molitve, necemo valjda da smisljamo sami nesto sto nema na sluzbi.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@mirko1929 Ali i Oci Crkve koji su formirali hrišćansku teologiju, bili su ti isti ljudi iz antike, doduše nešto poznije antike. Čim su oni mogli da iznesu učenja koja zaobilaze gnosticizam, znači da su i sami bili svesni problematike, nismo mi to sad otkrili, što znači da je i u antici pitanje bilo otvoreno. 

Nikad mi nećemo znati kakvo je bilo duhovno stanje nekog tamo gnostika Valentina, i šta je on slutio kad je nešto o nečemu tvrdio. Ali zato poznajem sebe i odatle krećem, i moram da pretpostavim da se mi ljudi na izvestan način, uprkos svim razlikama, nekako preklapamo, i da se sud bilo čemu iz prošlosti sprovodi sada i ovde kroz mene. Ako čoveka svodim na društveni kontekst i podređujem mu ga, doći ćemo do toga da ni Hrista ne mogu da nađem, jer je on Jevrejin iz prvog veka, potpuno drugačije kulture od moje.

Znam da ovo što pričam ima veze sa egzistencijalizmom, Kjerkegor mi je omiljeni filozof, ali ne mislim da to znači kako se dometi, recimo egzistencijalizma, mogu celokupno smestiti u neki istorijski kontekst i potpuno im se oduzeti univerzalnost. Ovaj uvid o kretanju od sebe kao jednog, mislim da je potpuno univerzalan, od kad je sveta i veka, jer se jedino sopstvena jednost može doživeti.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...