Jump to content

Владика Порфирије изабран за новог патријарха

Оцени ову тему


Препоручена порука

Пре сат времена, Bokisd рече

Me kakva ljutnja no problemo :1314_womens:, nego nije poenta u meni i mom znanju i logicenju, nego je poenta i prica da li mozemo koristiti logiku i filozofiju i dijalektiku i retoriku i slicne stvari kada pricamo i objasnjavamo nasu veru, i onda sam naveo kako su to sve sveti oci izucavali i koristili kako bi svima priblizili veru. Znaci mozemo i mi, druga je stvar koliko smo spremni za tako nesto.

Не причамо о томе. Ти стално мењаш тему разговора. Правиш се да простиш, блесав. И зато је разговор са тобом немогућ. Кад год зашкрипи "да али мало лево па десно".

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 1.6k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Dragi @Bokisd, koliko znam ne bi nikakve srpske ideologije prije ideologije srpskog nacionalizma Vojislava Seselja, a bilo kakve ideologije u Srba prije komunizma i malo fasizma, niti je bilo bilo neke crkvene ontologije prije Zizijulasa, ako ima ti privedi citate, pošto ih voliš, a ne da mi odgovaras sa maloumnim ad hok kostrukcijama sta je po Bokisdu ideologija, nisi o tome ni razmisljao, dok te moja ljubav nije prinudila, a ti pričaj da je nama Hristos donio svoju ideologiju, svetonazor i sl. Gresnom Miloju i Lazic Rodoljobu.:skidamkapu:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Петровићу, да није жалосно, било би смешно то што радиш. Из неке своје муке и фрустрације залепио си се за моју маленкост и месец дана ме, иако не учествујем у разговору на теми, спомињеш, импутирајући ми нека измишљена становишта, која благе везе немају са мном. То се, иначе, назива прогањањем на интернету, а и без тога је знак неваспитања и непристојности. Ако те чини задовољним, а не би требало, ти настави да ми пљујеш под прозор, а ја ћу те повремено подсећати да постоји нешто што се назива општом културом, а и културом у комуникацији.  Толико времена и енергије могу да одвојим за тебе. И, наравно, мимо тога, могу да се молим за тебе, да те Господ уразуми и уклони ту злобност према мени,  која ти је села на душу и трује те.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 16 часа, Hadzi Vladimir Petrovic рече

Iz cega si izveo zakljucak da ce neka licnost nestati? Ne kontam.

Ако усвајаш Христову личност, као што кажеш, шта се притом дешава са твојом личношћу? Она или мора нестати, или ћеш имати двије личности, што би већ било шизофрено. Јер за сигурно под тим усвајањем не мислиш на неку имагинарну Христову личност, коју држиш негдје у џепу нпр. и по потреби је вадиш као исказницу.

Просто, између усвајања и уподобљења избриши знак једнакости. То није то. Али, о том, потом. Имаш ту један озбиљнији проблем.

пре 16 часа, Hadzi Vladimir Petrovic рече

Meni ne treba Bog da bih bio covjek, to vec savrseno jesam, Bog mi treba da bih se obozio, a ne ocovjecio u smislu da sticem cjelu ljudsku prirodu.

Ако си савршен човјек, шта је с падом? Да ли је њиме нарушена природа човјека? Јер нико ти ни не тражи да се очовјечиш, већ исцјелиш од болести пада. А како ћеш то урадити, ако си већ савршен (завршен, исцјељен)?

Није падом откинут неки дио те твоје, тј. природе човјека, та несавршеност не значи то. Не, него да је падом нарушена цјеловитост те природе, која није створена за неко засебно биће (индивидуу). А падом смо то постали, индивидуе неспособне (неподобне) за општење с Богом. И управо то нам је Христос вратио оваплоћењем, БОГОПОДОБИЈЕ! Ту могућност да поново општимо са Богом, али не, као индивидуе, на чему потпуно парадоксално инсистираш, већ у Његовом тијелу (Цркви), са јасним циљом којег и сам исповједаш, али на тим погрешним основама индивидуализма. Јер обожење је питање бића, не може се никако дотаћи индивидуе, коју благодат, по том дифолту пада, једноставно мимоилази.

Само још да се суочиш с тим парадоксом и коначно увидиш разлику, између бића и индивидуе. И да мене ту поштедиш, наслушао сам се већ тога. Савршено ми је јасно да ту видиш знак једнакости, иако биће није ни приближно исто што и индивидуа.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 часа, slovoA рече

Ако усвајаш Христову личност, као што кажеш, шта се притом дешава са твојом личношћу? Она или мора нестати, или ћеш имати двије личности, што би већ било шизофрено. Јер за сигурно под тим усвајањем не мислиш на неку имагинарну Христову личност, коју држиш негдје у џепу нпр. и по потреби је вадиш као исказницу.

Просто, између усвајања и уподобљења избриши знак једнакости. То није то. Али, о том, потом. Имаш ту један озбиљнији проблем.

Ако си савршен човјек, шта је с падом? Да ли је њиме нарушена природа човјека? Јер нико ти ни не тражи да се очовјечиш, већ исцјелиш од болести пада. А како ћеш то урадити, ако си већ савршен (завршен, исцјељен)?

Nema potrebe da ucitavas neke stvari bez veze, kao sto si u proslom postu pisao da negiram pricesce, tako i sad sam ja kao mislio da usvajajuci Hrista gubim svoju licnost, ako imas neku sumnju, onda mozes i da priupitas da ne mislim mozda to, a ne da ucitavas a onda da se ja pravdam i objasnjavam, ako to radis namjerno, onda je bas bzvz.

Premda su ti pitanja ili lazna, ili ne pratis temu ali evo: Sta se desava kada usvojimo Hrista sa nasom licnoscu, pa na nasa licnost se osvecuje, to je odnos izmedju lika i podobija gdje je Hristos podobije.

Pa ako cemo se cerati terminima i upodobljavanje moze biti imitacija, poistovjecenje, jedinstvo kako god hoces, na kraju svako gradi poseban odnos sa Hristom i ima posebno naznacenje. 

Osim toga mi smo u Hristu saborne licnosti, kao sto je  sam Hristos saborna licnost jer on nas usvaja, nas Patrijarh se kad se moli za nekog, on se moli Gospode Isuse Hriste pomiluj me gresnog.

Takodje nema osnove da mene tovaris da mislim da je Hristos vazduh jer ja ucim da strogo receno postoji samo u tvari, da bez tvari nema Hrista. 

Naprotiv, da se vratimo na temu jer ti ucis da se Hristos ovaplotio u opstoj prirodi koja nepostoji, nego je vazdzh, pojam.

пре 6 часа, slovoA рече

Ако си савршен човјек, шта је с падом? Да ли је њиме нарушена природа човјека? Јер нико ти ни не тражи да се очовјечиш, већ исцјелиш од болести пада. А како ћеш то урадити, ако си већ савршен (завршен, исцјељен)?

Није падом откинут неки дио те твоје, тј. природе човјека, та несавршеност не значи то. Не, него да је падом нарушена цјеловитост те природе,

Pa sta ako sam pao nisam majmun ni glista pa da mi se priroda mjenja, pali covjek, proklet covjek, ali covjek, a vi se slobodno gradtie dovrsiteljima covjeka, primicete platu svoju.

Ne pominjimi dijalektiku izmedju licnosti i individue jer cu otici da povratim. To ne stoji sam pojam licnosti je tu nevaljan i uvezen iz psihjatrije.

Jes bili smo u raju bez falusa i licnosti, a sad smo individue sa falusima.:bu: 

Nista se nije desilio sa nasim licnostima ni sa prirodom samo smo postali sljepi za blagodat, odsjekli smo se od Boga i pali, ali nije zbog toga bog pokvario svoje savrseno stvaranje i stvorenje, nego ono osta dobro stvoreno, dakle savrseno. A vi to ruzite.

Mi kao savrseni smo pali, ali isti smo kao sto smo bili, i ko ode u pakao nece se rastociti, nego skreces me sa teme o tome sta je priroda u Zizjev mrak, ljeci se sam od te papazijanije.

Ako nije okrnjena priroda sta onda tu ima da se priroda dovrsava, ona je savrsena.

Ti si ucio da je covjek nesavrsen i nedovrsen

пре 6 часа, slovoA рече

 управо то нам је Христос вратио оваплоћењем, БОГОПОДОБИЈЕ! Ту могућност да поново општимо са Богом, али не, као индивидуе, на чему потпуно парадоксално инсистираш, већ у Његовом тијелу (Цркви), са јасним циљом којег и сам исповједаш, али на тим погрешним основама индивидуализма. Јер обожење је питање бића, не може се никако дотаћи индивидуе, коју благодат, по том дифолту пада, једноставно мимоилази.

Само још да се суочиш с тим парадоксом и коначно увидиш разлику, између бића и индивидуе. И да мене ту поштедиш, наслушао сам се већ тога. Савршено ми је јасно да ту видиш знак једнакости, иако биће није ни приближно исто што и индивидуа.

Da a to bogopodobije velikim slovom to je licnost, opet ti kazem ne treba mi Bog da bi bio licnost, ili ucus da Denica nije licnost?

Jos samo da mi objasnis u cemu je moj individuizam i tvoj licnoizam?

Razlika izmedju bica i individue, kod kojeg svetog oca to da pogledam12:smeha:?

Nego sta bi sa opstom prirodom i Bogom Otaca nasih, nije li prava priroda priroda, Avrama, Isaka...ili se Hristos ovaplotio u ukupnoj prirodi?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • @slovoApošto vidim da preferiras Zmijulasa, a odusto si od tvrdnje da se Hristos ovaplotio u opštoj, mtf. ukupnoj prirodi, jer ne mozes protiv Damaskina, de mi objasni da se sit ismjem kako je onda moguća Zizjeva relaciona ontoloogija? Kad nije rijec o opštoj ukupnoj prirodi?:skidamkapu:

Da ti pomognem, ali da se molis za mene, nije moguca ontologija pojedinacnog, ontologija se tice sveg ukupnog  bica bez ostatka, ali ako se pod prirodom podrazumjeva sve , onda je moguca i ontologija i drzava (papska npr, ili ruska imperija).

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Hadzi Vladimir Petrovic

Шта мислиш по питању хришћанске државе, или царства?

Покојни Лука Анић каже - не постоји на земљи хришћанска држава, или хришћанско царство.

Најбоље што држава може да уради је да се не меша у питања Цркве.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Вукашин рече

@Hadzi Vladimir Petrovic

Шта мислиш по питању хришћанске државе, или царства?

Покојни Лука Анић каже - не постоји на земљи хришћанска држава, или хришћанско царство.

Најбоље што држава може да уради је да се не меша у питања Цркве.

 

Hriscansko je Carstvo nebesko i Crkva, ali drzava je ok, kao pravna ustanova, da kada treba silom da stiti neko pravo licnosti, a posto po @slovoA nismo svi licnosti to svi i nemamo prava.

Konstantin je shvatio da kako god uredi drzavu, da na kraju uspjeh zavisi od covjeka na funkciji, da li je savjesan ili ne, jer npr ko je lopov krasce u svakom obliku uredjenja, tako da mogu država i Crkva da budu u harmoniji.

Uloga suverena je u tome da je jedna konkretna licnost garant sprovodjenja zakona, npr sad ako krenes nesto da "ganjas" poslace te od vrata do vrata i na kraju ce svi sljegati ramenima nisu oni.

Kod nas je padom "komunisticke ideologije" nastao vakum i sad nemajuci ideologiju dobro dodje hriscanstvo da bi drzava bila sveta - etatizam, etatizam je bio i titokomunizam, i onda ko se nece ,,svetinji" pokoravati, zato se pise sveti car Lazar, a ne sveti Lazar knez, car, slikar...

Jer se "osvestava" funkcija a ne covjek, medjutim Hristos nije dosao da spase drzavu ni njenu silu, nego Janka i Marka.

Cak je i papa Racinger izjavio da ne moze drzavom da se siri hriscanstvo.

Pravns drzava u principu ne bi ni imala pravo, da namece neku istinu, svjetonazor, поглед na svijet, filozofiju, i naravno vjeru.

Међитим Хомеини каже Ислам без политике је ништа!

Чија регија његова и религија и сл.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Hadzi Vladimir Petrovic То што не реагујем на читав твој одговор већ само на дио, не значи да се слажем са остатком, већ је ту превише бесмислица и измишљотина да бих на све реаговао. Сад нпр. нећу ни на шта реаговати, због превеликог броја тих бесмислица, али и због манипулација и лажи.

Већину тога што пишеш није тешко оспорити, на основу учења Цркве, односно, Отаца. Само што би то вјероватно било губљење времена.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 19.6.2022. at 17:02, Вилер Текс рече

Не причамо о томе. Ти стално мењаш тему разговора. Правиш се да простиш, блесав. И зато је разговор са тобом немогућ. Кад год зашкрипи "да али мало лево па десно".

Naravno da nije tako :0201wink:, mozes ti da pricas tvoju pricu do podne  :stadaradim: nije problem, ali teme razgovora je ono izmedju Petrovica i mene i ti si se umeso u nas razgovor nekim tvojim konstatacijama, a teme su, jedna tema i mogucnost primene logickog zakljucivanja u veri i druga tema Liturgija i njen odnos sa Simbolom i ispovedanjem vere, imali smo i temu o tome kako mogu oni van Crkve i vere da se upoznaju sa Hristom.

I tu sam ja konzistentan i pricam o tim temama, a ti kada ti ne odgovaraju moje poruke vrdas u neke ad hominem i slicno.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 19.6.2022. at 17:06, Hadzi Vladimir Petrovic рече

Dragi @Bokisd, koliko znam ne bi nikakve srpske ideologije prije ideologije srpskog nacionalizma Vojislava Seselja, a bilo kakve ideologije u Srba prije komunizma i malo fasizma, niti je bilo bilo neke crkvene ontologije prije Zizijulasa, ako ima ti privedi citate, pošto ih voliš, a ne da mi odgovaras sa maloumnim ad hok kostrukcijama sta je po Bokisdu ideologija, nisi o tome ni razmisljao, dok te moja ljubav nije prinudila, a ti pričaj da je nama Hristos donio svoju ideologiju, svetonazor i sl. Gresnom Miloju i Lazic Rodoljobu.:skidamkapu:

Razmisljam i citam o tome vec odavno, dont worry, ideologija je samo ime i kao neki sinonim za ono sto se u veri zove tradicionalizam, konzervativizam, revnovanje, predanje i slicno i to je dobro objasnio sta je ta 'ideologija' sv.Vikentije Lerinski i da to ne znaci extremizam i nazadnjastvo i ne znaci da ne trebamo da napredujemo u veri i to pise ovde :

https://azbyka.ru/otechnik/Vikentij_Lirinskij/o_veroizlozheniyah/#0_7

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, slovoA рече

@Hadzi Vladimir Petrovic То што не реагујем на читав твој одговор већ само на дио, не значи да се слажем са остатком, већ је ту превише бесмислица и измишљотина да бих на све реаговао. Сад нпр. нећу ни на шта реаговати, због превеликог броја тих бесмислица, али и због манипулација и лажи.

Већину тога што пишеш није тешко оспорити, на основу учења Цркве, односно, Отаца. Само што би то вјероватно било губљење времена.

:skidamkapu:Evo razmišljam reciprpocitetu argumenata u odnosu na vrjeme i pausalne napade na moju malenkost.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...