Jump to content

Владика Порфирије изабран за новог патријарха

Оцени ову тему


Препоручена порука

Evo ti primjer za kogitacije, setas ulicom i skrenes ljevo, to ljevo je ideja, misao, ne postoji u stvarnosti, medjutim ti skrececes ljevo, a ljevo u bicu po sebi ne postoji, to je nabacaj, paranoja.

Tako je sa masom kategorija, recimo ja vjerujem da je priroda konacna, medjutim takodje zivim u svjetu koji je beskonacan, jer se uvrezila, uobicajila ta ideja i mi opazamo beskonacan svjet i orjentisemo se po vlastitim nabacajima kao da su oni priroda, u druga vremena su bili drugi nabacaji, drugi svjetonazori, a u starom vjeku nije ih ni bilo.

Opet primjer, vazi anatomski atlas za medicinu, kao neka mapa za orjentaciju, ali ne kao sto si dao primjer da sad uzme doktor pa da ljeci tog covjeka iz atlasa. 

Izfantazirane licnosti imaju veci uticaj od stvarnih, jer zivot oponasa umjetnost, ako oko se oko njih javi drama, pa to paraliturgicki dogadjaj. Npr umjesto sto drvim o ovom problemu bolje bi bilo da izmislim nekog lika koji ce sve to uradi umjesto mene. A posto je isfantaziran nit jede nit pije, ako bude trazio neku platu, moze da mu se nesto desi u prvoj epizodi i zato mu je bolje da je miran.

Vrlo brzo ce postati popularan i mase ce da ga obozavaju misleci da on njima daje nesto, a u stvari ce ga mase uciniti stvarnim, dalje kroz tumacenje lika stecu upravljivost mase, odnosno uticaj.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 1.6k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

I jedno i drugo.

Liturgija je drama Isusa Hrista, opsta ljudska drama, zivot je drama, u drami se javlja licnost. 

Sustina zivota je liturgija, moze se reci da ne samo svete tajne koje su neke forme liturgije nego i svi ostali dogaljaji imaju taj liturgijski karaktet.

Recimo Milan Nedic kojeg tumaci Bata Stojkovic je zakasnjelo opelo, ali Bata ga ozivljava, na kratko vaskrsava da kazr sta ima i da mu se oduzi pravo.

Moze da bude i antiliturgijski kao sto jr fudbalska utakmica, ali i to antiliturgijski, sadrzi u sebi liturgijski.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Hadzi Vladimir Petrovic Ali pazite ovo, u fantaziji postoji hijerarhija, Bata Stojković oživljava na neki način istorijsku ličnost, ali dečko koji je zaljubljen u imaginarnu devojku iz igrice, a onda i sam se možda operiše ili oblači da bi ličio na lika iz igrice, to nema veze ni sa čim, ne znam kako da nazovem to.

Moj zamišljeni lik nije isto što i Šekspirov, a zašto, moje mišljenje je da je to zbog izvesne veze sa ,,realnim" svetom, dok kod čiste fantazije, kao da se ne dešava ta povratna razmena između ,,realnog" i isfantaziranog, već imamo paralelnu realnost kao beg od sebe i sopstvene ličnosti.

Crkvena umetnost ima taj savršeni balans, gde ljudi nisu kao sa fotografije, ali nisu ni likovi iz naučne fantastike.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Hadzi Vladimir Petrovic Postoji takođe jedan fenomen koji je aktuelan možda... Šta znam, 10 godina, a koreni mu možda sežu do nastanka pop kulture. Radi se o trajnom poistovećivanju ljudi sa isfantaziranom infantilnom slikom sebe iz detinjstva. Dakle, imate odrasle ljude koji ne znaju ili ne žele to da budu, pa su samo uvećane verzije petogodišnjaka. Umiljavaju se kao deca, oblače u garderobu koja je dečja, prepuna likova iz crtanih...

Slušao sam onda jednog čoveka koji analizira fenomen i kaže da to ima veze sa željom da se pokrije svaka moguća posledica vezana za akcije tog čoveka. Suštinski bežanje od odgovornosti. Dakle, kada neki slatki japanski lik iz crtanog, sa umiljatim očima ubija ili siluje drugog lika, vi to uopšte ne doživljavate tako jer ,,ko bi se naljutio na slatko malo dete", detetu se sve prašta.

Vi imate ljude koji suštinski podražavaju te likove i to masovno, ogroman deo današnje levičarske pop kulture je to, tj. podražavaju lik i sebe iz detinjstva istovremeno. A ista ta kultura rađa i ove fenomene gde postoji 68 polova i Betmen sam ako se tako izjašnjavam, a ako me propitaš biće sručena salva gneva na tebe ,,jer deca se ne diraju", samo što bi ova odrasla ,,deca" da menjaju pol pravoj deci ako se tako izjašnjavaju. I zaista digla se halabuka u Americi mislim, možda pre par meseci jer su usvojili zakon da to može, i na nekoj deci je to sprovedeno, eto kažu ,,ne gađaju im se mozak i telo, pa da ih uskladimo". Skočili neki psiholozi i lekari da se bune, al ne znam šta bi od toga. A sve zbog fantazije i identiteta shvaćenog kao fantazija.

Dakle, neka jako čudna igra fantazije nam se odigrava pred očima, koja je, ako je metafizika obmana, obmana na kub.

Tako da ja ovo vidim kao teren na kome se vodi rat. Borba na terenu imaginacije.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 16.6.2022. at 7:37, Hadzi Vladimir Petrovic рече

Evo kad bi @Bokisd pristao da se izanalizra njegov pojam istine da vidimo sta sve podrazumjeva: predpostavljam da bi nasli 300 cuda, a u Rodjaku legeon mtf isitna, logicki postrojen.

Ima tih 300 cuda , evo pogledaj :

https://pouke.org/svetopismo/biblija.php?lang=ekavski&lang2=saric&book=1&search=istina

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 16.6.2022. at 10:17, Hadzi Vladimir Petrovic рече

Kada se ta distanca prevazidje to upustvo, ta istina ne mora da se okosta u "zakon" i ne mora da ima univerzalni katakter za prevazilazenje neke druge distance. @Bokisd ovo Vjerujem je djelom je takvo upustvo za drugu situaciju drugo vjerujem, jedno vjerujem monofizitima, drugo papistima, a trece metafizicarima...

To nije nikakvPa relativizacija, nego adekvatan opis distance, a tamo gdje distance nema nema potrebe za vjerujem. Dokaz: npr ne govori Bokisd na jutarnjoj molitvi, vjerujem da sam Bokisd, jer nema distance sam sa sobom, a trebao bi je steci.

Pa ne moze tako Petrovicu, kako moze drugo verujem za nekog tamo koje se razlikuje sustinski (jedno belo drugo crno) od verujem prave crkve, mi kazemo dve prirode, monofiziti jedna priroda, potpuno razlicito verujem i to iskljucuje jedno drugo tj.ili jesi Lav ili nisi ko u onoj reklami, nema tu neke mogucnosti velike filozofije i mogucnost prevazilazenja distanci ili bilo koje drugo opravdanje za razlicito verujem od prave crkve, nema tu mogucnost duhovnog i verskog dodira sa pravom crkvom, samo je pitanje koliko je to verujem u tim crkvama razlicito od verujem prave crkve i koliko su onda blizu ili daleko od prave crkve, na primer gnostici su otisli bas daleko, raskoli su vrlo blizu narocito na pocetku ili kada se upokoje zacetnici raskola i dodju novi mozda blazi ljudi.

Ma, ne, to verujem nema veze nesto sa mnom u tom smislu koji pominjes, nego sa istinom i istinitom crkvom tj. mojom verom u istinitu Crkvu.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 16.6.2022. at 12:07, Hadzi Vladimir Petrovic рече

Moze ali tesko da ce proci,  mislim da je za ovo vrjeme postistine gdje su sve istine relativne, a hriscanstvo samo jedna od tih relativnosti koja se sto Boksid i Rocko dokazuju dodatno realtivizuje, bolje nastupiti sa pozicija apsolutnog nego sa relativnog i to sa pozicoja apsolutnog nihilizma, sto je manje bezbozno nego nastupiti sa pozocija apsolutnog duha,  jer metafizika nam i ne treba, vratiti se zemlji, onoj priridu u kojoj se ovaplotio Hristos, a to znaci ne znati nista o njoj, apsolutno priznati da nema istine o prirodi koju je uzeo Hristos.

Kako si dosao do toga da mi relativizujemo istinu stvarno mi nije bas jasno. :scratch_head:Pa upravo suprotno nas stav je sa pozicije apsolutnog, nije relativnog, iako ima i taj apsolutni nihilizam, i mozda je bolja apsolutnost ili hladnoca od relativizacije jer ima ono da si barem hladan ili vruc, nego si mlak, to mene asocira ovo gore.

Istina u vezi ovaplocenja Hristosa jeste da je uzeo ljudsku prirodu i telo i dusu i um, istina je da je uzeo stvarno i realno celu nasu prirodu i sve nase slabosti i greh i da je istinski umro i Vaskrsao po Svom telu koje je bilo slicno (isto) nasem telu, jer da nije tako onda nam ne bi mogao ni pomoci.

Koja je istina prirode koju je Hristos uzeo u Sebe, pa nasa priroda je jedinstvo tela i duse i duha i uma, priroda naseg tela jeste greh i propadljivost i smrt, na pocetku stvaranja smo imali mogucnost besmrtnosti tela i blazenog zivota i tela i duse, kao sto cemo to imati i na kraju verom u vaskrsenje tela i buduci vecni zivot.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 51 минута, Bokisd рече

 

пре 38 минута, Bokisd рече

Pa ne moze tako Petrovicu, kako moze drugo verujem za nekog tamo koje se razlikuje sustinski (jedno belo drugo crno) od verujem prave crkve, mi kazemo dve prirode, monofiziti jedna priroda, potpuno razlicito verujem i to iskljucuje jedno drugo tj.ili jesi Lav ili nisi ko u onoj reklami, nema tu neke mogucnosti velike filozofije i mogucnost prevazilazenja distanci ili bilo koje drugo opravdanje za razlicito verujem od prave crkve, nema tu mogucnost duhovnog i verskog dodira sa pravom crkvom, samo je pitanje koliko je to verujem u tim crkvama razlicito od verujem prave crkve i koliko su onda blizu ili daleko od prave crkve, na primer gnostici su otisli bas daleko, raskoli su vrlo blizu narocito na pocetku ili kada se upokoje zacetnici raskola i dodju novi mozda blazi ljudi.

Ma, ne, to verujem nema veze nesto sa mnom u tom smislu koji pominjes, nego sa istinom i istinitom crkvom tj. mojom verom u istinitu Crkvu.

Istina je samo jedna, a svi koje si priveo djele tvoj pogled ns svijet.  Tako moze doci i budista i reci vidis svi ovi potvrdjuju istinu, a on pod istinom misli ko zna sta.

:coolio:Podmeces, ja sam pitao da se preispita tvoj pojam istine, a ti si pristao da preispitujem sveto pismo, sta si ti Sveto Pismo?

Zasto ne govoris ujutro Gospode vjerujem da sam Bokisd?

Ne treba ti to, ali ako neko pocne uciti da ti imas neki drugi identitet, ti ces izdedeklamavati o svom identitetu ono sta treba.

Ali tebi treba vjerujem kao kategoricki imperativ, kao ugaoni kamen tvog svjetonazora.

Ne rece mi da li se Hristos javlja u pogledu na svjet, de to malo pojasni, nadji tamo kod Avrama ili Save Osvrcenog kako imaju pogled na svjet.?

Kako ne relativizujes, da li je pravoslavni pogled na svijet jedini pogled na svijet ili jedan od mnogih?

De mi samo objasni da se sit ismijem kako je to pogled na svjet bozansko otkrivenje? Sveo si hriscanstvo na jedinu pravu ideologiju, a to je nize od konfesoje, jer pogleda na svojet ima vise nego konfesija. Neki hriscanski staljinizam sta li?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 16.6.2022. at 17:53, Hadzi Vladimir Petrovic рече

O tome se i radi i imas toga na tone,  kad ti se tu desi kratki spoj, onda imas "boga" kao pojam nad pojmovima, a Oce kao siru pojimovnost, pravoslavlje kao ideologiju, tako su stvoreni Rodjak i @Bokisd, nisu ih rodili mama i tata nego in je stvorio taj spoj.:aplauz:

Pa mora pravoslavlje da bude i 'ideologija' na jedan nacin i pojam nad pojmovima jer veruje u pravog Boga i jer je spasenje samo u Crkvi i samo po pravom ispovedanju vere i Simbola i zato su Oci sirili tu pojmovnost i zato mi i prihvatamo tu pojmovnost i 'ideologiju' ,ali moze da bude problem ako se stvarno pretvori u ideologiju i na kraju i u extremizam.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 17 минута, Bokisd рече

Kako si dosao do toga da mi relativizujemo istinu stvarno mi nije bas jasno. :scratch_head:Pa upravo suprotno nas stav je sa pozicije apsolutnog, nije relativnog, iako ima i taj apsolutni nihilizam, i mozda je bolja apsolutnost ili hladnoca od relativizacije jer ima ono da si barem hladan ili vruc, nego si mlak, to mene asocira ovo gore.

Istina u vezi ovaplocenja Hristosa jeste da je uzeo ljudsku prirodu i telo i dusu i um, istina je da je uzeo stvarno i realno celu nasu prirodu i sve nase slabosti i greh i da je istinski umro i Vaskrsao po Svom telu koje je bilo slicno (isto) nasem telu, jer da nije tako onda nam ne bi mogao ni pomoci.

Koja je istina prirode koju je Hristos uzeo u Sebe, pa nasa priroda je jedinstvo tela i duse i duha i uma, priroda naseg tela jeste greh i propadljivost i smrt, na pocetku stvaranja smo imali mogucnost besmrtnosti tela i blazenog zivota i tela i duse, kao sto cemo to imati i na kraju verom u vaskrsenje tela i buduci vecni zivot.

Kakve ovo veze ima, da li je uzeo nas svjetonazor, ili da li je nama dao svoj?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 минута, Bokisd рече

Pa mora pravoslavlje da bude i 'ideologija' na jedan nacin i pojam nad pojmovima jer veruje u pravog Boga i jer je spasenje samo u Crkvi i samo po pravom ispovedanju vere i Simbola i zato su Oci sirili tu pojmovnost i zato mi i prihvatamo tu pojmovnost i 'ideologiju' ,ali moze da bude problem ako se stvarno pretvori u ideologiju i na kraju i u extremizam.

Pa eto sve si priznao, znaci Hristos donese ideologiju, sramota.

Vidis  bio sam u pravu za tvoj fundament: pojam nad pojimovima je apsolutni duh, sad mi objasni kakve veze ima apsolutni duh sa Svetim Duhom, odnosno kakve veze ima pojam nad pojimova sa Crkvom Hristom, Maksimom Ispovjednikom, Vasilijem Ostroskim, Nikolajem Justinom?

Nadji negdje u pismu i kod Otaca pojam nad pojimova ili ideologiju?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 15 минута, Bokisd рече

Kako si dosao do toga da mi relativizujemo istinu stvarno mi nije bas jasno. :scratch_head:Pa upravo suprotno nas stav je sa pozicije apsolutnog, nije relativnog, iako ima i taj apsolutni nihilizam, i mozda je bolja apsolutnost ili hladnoca od relativizacije jer ima ono da si barem hladan ili vruc, nego si mlak, to mene asocira ovo gore.

Istina u vezi ovaplocenja Hristosa jeste da je uzeo ljudsku prirodu i telo i dusu i um, istina je da je uzeo stvarno i realno celu nasu prirodu i sve nase slabosti i greh i da je istinski umro i Vaskrsao po Svom telu koje je bilo slicno (isto) nasem telu, jer da nije tako onda nam ne bi mogao ni pomoci.

Koja je istina prirode koju je Hristos uzeo u Sebe, pa nasa priroda je jedinstvo tela i duse i duha i uma, priroda naseg tela jeste greh i propadljivost i smrt, na pocetku stvaranja smo imali mogucnost besmrtnosti tela i blazenog zivota i tela i duse, kao sto cemo to imati i na kraju verom u vaskrsenje tela i buduci vecni zivot.

Боки, искрено, не разумем те зашто се бакћеш одговарајући на Петровићеве бескрајне провокације. Човек у принципу не разуме ни сам себе, реченице су му, као и мисли, растрзане и некохерентне, а метод једноставан: пљуне те и залепи етикету, пришије ти да заступаш ово или оно становиште или шта год му у његовој растрзаности (а и безобразлуку) падне на памет, а онда теби остаје да скидаш ту етикету, да доказујеш како то није тачно. Али, ако баш имаш вишка времена да трошиш на овакве ствари, онда изволи.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 13 часа, Родољуб Лазић рече

Боки, искрено, не разумем те зашто се бакћеш одговарајући на Петровићеве бескрајне провокације. Човек у принципу не разуме ни сам себе, реченице су му, као и мисли, растрзане и некохерентне, а метод једноставан: пљуне те и залепи етикету, пришије ти да заступаш ово или оно становиште или шта год му у његовој растрзаности (а и безобразлуку) падне на памет, а онда теби остаје да скидаш ту етикету, да доказујеш како то није тачно. Али, ако баш имаш вишка времена да трошиш на овакве ствари, онда изволи.

Ne znam u nekom trenutku mi dodje da prekratim pricu, ali pa onda ajd da ne ostane neodgovoreno na neke Petroviceve pogresne tvrdnje, ali mozda je najrealnije da imam malo i viska vremena i volje da odgovorim, a i nesto volim da malo polemisem i da se svadjam :svadja: vise od leba'..... :D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...