Jump to content

Владика Порфирије изабран за новог патријарха

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 23 часа, Вилер Текс рече

Од тога је почела расправа.

И ја кажем да је спасење у Цркви Православној. Бог спашава човек пристаје.

Немој стављати Бога у фасциклу, нити човека.

 

Mozda si zaboravio ili nisi ispratio, nije ovo prva rasprava na tu temu ovde na forumu i nije ovo prva ova tema na kojoj ucestvujem, upoznat sam sa ovom temom odavno i licno dosta razmisljam i citam svetitelje sta pisu o toj stvari, i ovako kako pisem sada tako sam slicno pisao i na predhodnim temama, tako da nisam sablaznjen.

E, sad, ovo si rekao poptuno proizvoljno za mene.

I recimo, vidi, kazes spasenje samo u Crkvi, i to samo u Pravoslavnoj, i kako onda nisi stavio Boga i coveka u fasciklu.... :stadaradim:

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 1.6k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Пре сат времена, Bokisd рече

Mislis da je (hipoteticki) bilo ko mogo da prisustvuje Tajnoj veceri i da se cak i dostojno pricesti, pa jel vidis kako je Juda prosao, cak i staru Pashu nije mogo bas svako da prigotovi i da jede, kamoli novu Pashu.

I opet nesto bezveze ucitavas Rodji, zasto toliko nisko udaras, mislim da ti nije dobro tako postupanje. :blush:

Ne logoicaru nego ne ocita Gospod vjerujem.

Пре сат времена, Bokisd рече

Brzo zaboravljas sta si piso, ali ja se secam :))), zaboravio si da pomenes da si napisao da u parasinagogi nema Svetog Duha i blagodat i sa tim sam se slozio i samo ostaje da vidis koja je to blagodat van Crkve, logicno je da ne moze da bude ista blagodat po dejstvu ona koja je u Crkvi i van nje.

Ne  nego oni blagodacu postoje, a to sto su parasinagoga njihova je zabluda. Nema nikakve blagodati izvan Crkve, Crkvom zive svi, neki protiv nje neki za nju, sjecam se neke temevna kojoj nisi mogao da prihvatis da pakso i djavo postoje blagodacu Bozijom, nego si uvodio duslizam. I sad su ti tevdvije blagodati recidiv. Onda bi se molilib"da budu volje tvoje"

Пре сат времена, Bokisd рече

nego sta..... :dobro:    

:D

Sretan sv Justin, posebno Rocku i Boksidu!

пре 53 минута, Bokisd рече

 Ja sam Bokisd i kajem se za svoj zurlotizam, brate Vlado moli svetoga Justina da se oslobodim zabluda katolickih koje su mi se uvukle a da nisam ni svjestan. Pomeni i Rodjaka, da i on slobodno idpovjeda vjreru bez zakonskoga straha i puste logike.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Bokisd рече

Ju, Petrovicu, kako si to uspeo.... :POPOcorn1:

Nema pravoslavne filozofije, "bezbozniji" je Hegelov apsolutni duh, Kantov kategoricki imperativ, od Niceovog "vjecnog vracanja istog" odnosno "volje za moci" ono cime raste trava je volja za moc. 

Ali filozofija odredjuje pojam istine i to tebi promice, imas taj nanos. U tebi nije zavrsena vladavina Zapada i njegove metafizike, tu ti Nice moze pomoci.

Zavrsena je ta vladavina u teoriji, ali ce jos da se odigrava onticki. Oslobodices se i ti toga jer komicna je tvoja i Rockova odbrana pravoslavlja logikom, kad logika vec vjek ne vazi.

To ti je kao da branite islam teorijom o nepogresivosti pape, jos se prihvatite naucne apologije pa cu ici sa drvecem da razgovaram, mozda tu i tamo ima i pravoslavnog misljenja, na nivu ekcesa, jer rjetki su se oslobodili.

Sa zapada dolazi glas: pomeno misljenje, pominjanje kao osnov misli, da li ti to na nesto lici?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Bokisd рече

I recimo, vidi, kazes spasenje samo u Crkvi, i to samo u Pravoslavnoj, i kako onda nisi stavio Boga i coveka u fasciklu.... :stadaradim:

Зато што не одређујем Богу кога ће да спаси. Ал ти то не разумеш и не вреди да ти објашњавам. Углавном не може се човек спасити ако не каже да Христу. 

Спасење је у само у Православној Цркви.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Bokisd рече

definicja vere dosla posle Liturgije i ja sam ti na to odgovorio da ne postoji vremenska distanca izmedju Sibmola i Liturgije,

Не постоји.Увек је био ту али није био.дефинисан. Дефиниција је дошла након.што су јеретици почели да мудрују. Литургија је увек садржавала све што је Црква касније дефинисала на темељу Литургије. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Bokisd Nice je pokazao kao niko, kako je (zapadno) hricanstvo izgubilo svoju istorijsku snagu, metod kojim je Bog otklonjen i postao nepotreban.

Pogledaj opustosenje, kasnije Hajdeger pokazuje da mi nismo ni pri sustom, da zivimo pored realnosti u nekoj vrsti matriksa gdje se nase projekcije poklapaju sa sustim, ali tako da vazda opstimo samo sa projekcijom, a susto ne postizemo. Atomska nam i ne treba, mi smo vec izgubili susto, zivimo san tlapnju.

A bez sustog, nema ni Sustog, nego je i On je samo ideja, tlapnja, pricin, obrsnazen, ukras, tradicija, pojam, predmet (nauke).

Evo ja se upinnjem da pokazem da opsta priroda ne postoji, dzaba, postoji zamisao!

Kao da je zamisao milion evra, milion evra u gotovom, tako i ti zaklucio da su dvije blagodati, po osnovu logike, a sto nema dvije ili sto nemas opit ni te jedne tako da znas o cemu pricas, to te se ne tice, nego logika i zakljuci u sluzbi blagodati.joooj

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Hadzi Vladimir Petrovic Aj da glumim malo đavoljeg advokata. Nastalo je na tom zapadu mnogo toga genijalnog, e sad je pitanje da l' uprkos ovome o čemu pričate ili baš zbog toga.... Ne može se reći da smo mi pravoslavni izrodili više genijalaca nego drugi, aj u periodu romantizma javlja se Dostojevski recimo, kao vrh vrhova, ali dok su zapadnjaci imali svog Baha, Mocarta, Leonarda da Vinčija, Mikelanđela, Šekspira... kod nas nije bilo Bog zna čega. Čak su Rusi, recimo, išli na zapad da se obrazuju, Mokranjac učio u inostranstvu, Tesla isto.... Dugujemo i mi njima ponešto, nije baš da smo superiorni, mada se slažem da je ovo gde smo danas u svakom smislu, kulminacija nekog dugotrajnog propadanja. I Justin i Nikolaj su išli po tom zapadu, da l' bi bili to što jesu da nisu išli?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Zapravo, ono što zovemo zapadnom klasikom, obišlo je svet u svakom smislu uzduž i popreko. Indijci, Kinezi, Afrikanci, Srbi, Rusi, Afrikanci.... svi priznaju Baha i Šekspira, a nije baš da je uticaj uzvratan. Kinezi vežbaju Baha ko blesavi, i bolji su i od samih zapadnjaka, ali zapadnjaci ne sviraju kinesku muziku. Hoću da kažem, da postoji taj neki momenat sa klasičnom literaturom ili muzikom, gde je zapad kulturno zaposeo svet i svi su mu priznali domete, a niko drugi nije u stanju da to uradi. Sad da l' je to samo do moći...? Svakako, bili su u stanju da porode velike stvari, ali ne mislim da još uvek jesu...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, Inženjer Djatlov рече

@Hadzi Vladimir Petrovic Aj da glumim malo đavoljeg advokata. Nastalo je na tom zapadu mnogo toga genijalnog, e sad je pitanje da l' uprkos ovome o čemu pričate ili baš zbog toga.... Ne može se reći da smo mi pravoslavni izrodili više genijalaca nego drugi, aj u periodu romantizma javlja se Dostojevski recimo, kao vrh vrhova, ali dok su zapadnjaci imali svog Baha, Mocarta, Leonarda da Vinčija, Mikelanđela, Šekspira... kod nas nije bilo Bog zna čega. Čak su Rusi, recimo, išli na zapad da se obrazuju, Mokranjac učio u inostranstvu, Tesla isto.... Dugujemo i mi njima ponešto, nije baš da smo superiorni, mada se slažem da je ovo gde smo danas u svakom smislu, kulminacija nekog dugotrajnog propadanja. I Justin i Nikolaj su išli po tom zapadu, da l' bi bili to što jesu da nisu išli?

Naravno, cak i Rocko i Boksid su nastali na zapadu i ne manje znacajan Dostojevski je zapadni, jer je roman zapadna forma.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Hadzi Vladimir Petrovic Da, interesantno je to što će ono što ih je stvorilo i dalo im veličinu, na kraju i da ih proguta. Ta okrenutost ka stalnom progresu, daj još daj bolje, na kraju je došla do ,,šta sad jbt....".

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Боксит 2.0 :D

Тачно изложење Православне вере
55. О природи и разлици, као и о сједињењу и ваплоћењу, који се примећују у вези са врстом и јединком, те о томе како треба схватити речи: Једна природа Бога Логоса ваплоћена

 

Према томе, једно те исто је рећи: природа Логоса и природа јединке; јер то нити објављује, углавном и једино, јединку, односно ипостас, нити објављује општост ипостаси, него општу заједничку природу, која се у једној ипостаси запажа и испитује.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Вукашин

Природа се или поима простим запажањем, јер не постоји сама по себи, или се поима заједнички као општост у свим истоврсним ипостасима које сажима и обједињује, и назива се природом спознативом у врсти (виду, обличју), или се поима свецела у примању пројава у једној ипостаси, и назива се природом спознативом у јединки, a то je она иста природа која је спознатива у врсти. Према томе, ваплотивши се, Бог Логос није примио на себе ни природу спознативу простим запажањем – јер то не би било ваплоћење, већ варка и творевина ваплоћења (da li ovde govori npr o ovaplocenju u ideji covjeka,  u pojmu) – нити је, опет, примио природу спознативу у врсти – јер није примио на себе све ипостаси:naklon: – него је примио ону природу која је препознатива у јединки, а која је она иста која je у врсти – јер је примио на себе првине (оно што је најбоље) наше грађе.

Ako sam dobro azumjio Damaskina, koji je vidim citao sta pisem, onda je prosto zapazanje prirode ono sto MTF radi, jer ako bi se Bog ovaplotio kao ideji, u kao pojimam, to bi bio pricin a ne ovaplocenje

za opste covjevanstvo ne moze radi ipostasi, nego se ovaplotio u pojedninacnom, koje je opste u smislu vrste ima dvije ruke dvije noge i tako to.

I jos u tome sto je to posebno ovaploceno i nama podobno i tako se razdaje. 

Naravno ostaje da opsta priroda jeste Crkva, a opsti covjek Hristos, odnosno samo tako se moze autenticno uopstiti. Sva druga ucenja se izopstavaju.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ево на другом месту код Дамаскина:

Цитат

Према томе, ипостас поседује оно што је опште и оно што је њено властито својство, као и то да постоји по себи (за себе, тј. да има лично постојање); док суштина не постоји сама по себи, него се подразумева у ипостасима. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Можда је овде дошло до забуне у комуникацији, не верујем да је неко помињао (мтф) природу која постоји сама по себи, или опште човечанство као појам, већ говоримо само о природи спознативој у јединки.

2 руке и 2 ноге, али и природа душе :D

 

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...