Jump to content

Владика Порфирије изабран за новог патријарха

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 2 минута, Inženjer Djatlov рече

Mislim, tu je onda i pitanje nacije, ne mislim da je biti Srbin fikcija, kao što ni ne mislim da neko ko nije Srbin ne može da mi bude bližnji, ali postavlja se pitanje kakva je veza između mene i velike većine Srba koje nikad nisam upoznao? Ako kažem da je nema, idem u globalizam i proglašavanje nacije za fikciju, ako kažem da je ima, kako je ima? Preko srpstva? Šta je srpstvo, postoji li ono? Zastava i himna, šta one simbolizuju, pojedinačnog Srbina, ili....?

Прва веза је вера. Нису сви Срби литургијски верници али хришћанство се прожима кроз све аспекте живота.

Друго исти смо род, шира породица.

Исти културни образац понашања.

Српство је синоним за православље.

Брате, искрено чудим се шта питаш. Застава и химна су симболи народа и државе. Без симбола људи не функционишу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 1.6k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

@Вилер Текс Pa nisam pitao nabrajanja radi, nego zbog objašnjenja tih fenomena u kontekstu opšteg i pojedinačnog. Kao što je Vladimir negde gore isticao, ne možemo videti konjstvo, nego samo konja. A ovde je još nejasnije, jer ne možemo percipirati nikakvo čisto srpstvo mimo čoveka, a opet i kad vidimo čoveka, ne možemo videti nekog opšteg Srbina, već konkretnog, a šta ćemo sa velikom većinom onih koje nikad neću sresti? A opet, neki globalista bi rekao da on ne vidi čak ni Srbina, već jedino čoveka. Dakle za kraj, kako smo svi mi Srbi, što ja verujem da jesmo, ako stoji ovo što sam gore naveo, možda neki suštinski i nismo, iako se tako izjašnjavamo?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Inženjer Djatlov  Odlicnicno si pitao, a i Teks ti dobro rece, to rodno je starozavjetno i nije ukinuto.

Konkretna liturgijska zajednica nije mnostvo, masa, nego opet jedno, eparhija opet jedno, SPC opet jedno... Ujedinjene pravoslavne nacije, opet jedno.

Citaj Zarku Vidovica "Srbi u Jugoslaviji i Evropi" i Zicku besjedu svetog Save. Zato je nasa nacija kolo oko Crkve, specifican nacin zivota, kultna kultura. 

MTF zajednice su zajednice istine, ideologije, npr Seseljeva Ideologija srpstva ili kako je zove, pokusaj rebrendiranja nacionalnog identiteta na osnovu Kantovih imperativa, duboko nepravoslavno i nesrpski, zato se mnogima i ogadilo srpstvo, jer ako je to ideologija, hvala lijepo ja nisam dio toga, mislim stvarno trebas biti glup pa da zivis kako Seselj pise.

Nazalost to je dio evropskog puta jer su evropsle nacije uspostavljene kao nasa oko Hrista, nego MTF ideoloske zajednice krize, krizne zajednice, odnosno zajednice oko krivca, danas gledamo kako se to formira oko Putina, nekad oko nas ili Jevreja, krivac je kohezivni faktor. U najboljem slucaju to su "protestanske autokefalije"

Kod Njemaca imas Firera kao nosioca bitka njemacke nacije, a to se ucenje nama pakuje kao teoriha o episkopu. Namjesto NDH pokusavajuvod RS da naprave vjersku drzavu. Ozbiljno nas napadaju.

To sve ima korjene jos u praistoriji kada se skupe da gone divljac, ali kod primitivnih naroda koji tako love i danas pokazuje se postovanje prema ulovu, dalje se to razvija u krvnu, pa beskrvnu zrtvu. 

Ali svaka zajednica kada se izanilizira ma kako bila spakovana ili je zajednica gonjenja krivca "krizna zajednica" ili je zajednica oko Hrista, zajednica ljubavi i postovanja u kojoj se clanovi afirmisu.

Tako Rodjak i Boksid su u zajednici istine, u krizi pravoslavlja i onda gone tako besomucni, radikali, u stvari samo je njihovo pravoslavlje u krizi, ali su dobri ljudi, Rodjak je mnogo ogorcen jer propade istina, za Seselja ne znam da li to namjerno radi jer nije glup.

Ako radi namjerno to je onda hrvatski 001.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Hadzi Vladimir Petrovic Ima tu još jedna stvar, koja je uopšte početna pozicija bilo kog čoveka na toj skali uopštavanja. Beba se rodi i vidi drvo, i nauči da se ono tako zove, ali drvo ima neke sitne pukotine po sebi koje nit primećujemo, nit ih zovemo. U sledećem koraku, neko vidi mnogo drveća i nazove to šuma. Šta se desilo sa drvetom? A šta ako neko po rođenju gleda šumu iz daljine, recimo na visokoj je planini, tu ima samo sitnog rastinja, on prvo nauči šta je šuma, a drvo možda upozna nekad kad siđe dole i vidi izbliza. Da li je on uopšte uopštavao išta, jer je njemu šuma bila prva, a drvo drugo, dok je kod nekog drugog obratno?

Ovo za rod mi je jasno po sebi, ali mi nije jasno njegovo javljanje u ličnom, i gde je tu Hristos? Hristos je jedini opšti čovek, u redu. Ali imamo mnogo tih ,,malih opštosti", rod, familija, fudbalski klub... Šta sa njima?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 минута, Inženjer Djatlov рече

@Hadzi Vladimir Petrovic Ima tu još jedna stvar, koja je uopšte početna pozicija bilo kog čoveka na toj skali uopštavanja. Beba se rodi i vidi drvo, i nauči da se ono tako zove, ali drvo ima neke sitne pukotine po sebi koje nit primećujemo, nit ih zovemo. U sledećem koraku, neko vidi mnogo drveća i nazove to šuma. Šta se desilo sa drvetom? A šta ako neko po rođenju gleda šumu iz daljine, recimo na visokoj je planini, tu ima samo sitnog rastinja, on prvo nauči šta je šuma, a drvo možda upozna nekad kad siđe dole i vidi izbliza. Da li je on uopšte uopštavao išta, jer je njemu šuma bila prva, a drvo drugo, dok je kod nekog drugog obratno?

Ovo za rod mi je jasno po sebi, ali mi nije jasno njegovo javljanje u ličnom, i gde je tu Hristos? Hristos je jedini opšti čovek, u redu. Ali imamo mnogo tih ,,malih opštosti", rod, familija, fudbalski klub... Šta sa 

Tamo gdje nema opsteg Hrista, tamo je zajednica gonjenja krivca, a krivac je naravno opet raspeti Hristos: neki drugi rod, drugi klub, druga familija.

Pocetna pozicija je pojedinacno susto koje je kednako samome sebi. Identitet. Vazo i za drvo i za kamen, svaki je poseban. Samo nema zajednice kamenja i drveca,:D mislim ima kao Roling Stons i Holivud.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Inženjer Djatlov рече

@Hadzi Vladimir Petrovic A šuma, šta je ona, zajednica drveća, kamenja, životinja....?

Ne moze, nema opsteg drveta, sve se ujedinjuje u covjeku, odnosno Bogo covjeku, nemaju mravi svoga vladiku, ako i imaju predvodnika, ali Logos je postao covjek, pa se i andjeli iako visa bica spasavaju u covjeku.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Inženjer Djatlov рече

@Hadzi Vladimir Petrovic Razumem, ali ponavljam ovo za šumu iz daljine, ona je jedna, nema drveta, samo veliko zelenilo, ako ne bih sišao da vidim o čemu se radi nikad ne bih upoznao drvo, samo šumu, kao jednu.

Onda je suma samoistovjetna samoj sebi, i iste veličine sama sebi, možeš da zahvatiš kako hoćeš atom ili galaksiju, to je onda pojedinačno.

Za Jedno, ujedinjeno takođe nema veze koliko je prema zanišljenom prostoru, jer se prostor i nezamjslja, pojedinacno je savrseno samo u sebi, ako uvedeš neko drugo pojedinačno, onda se prostor-vrijeme javlja kao distanca između ta dva samoistovjetna sušta, dok se ne ujedine i bivaju opet Jedno koje je samo sebi istovjetno.

Vidiš koliko je drugačije platonističko razmjeravanje od zapadnog, onda meni @slovoA, kaže da me ne tjera u da vjerujem u MTF boga, samo traži da prihvatim MTF prirodu, a onda sam ga nadrljao, na isto se svodi. 

Drugačija je matematika jer jedno je vječno i konačno, a ovi danas potrošiše uzalud masu brojeva.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Hadzi Vladimir Petrovic Ee pa to, onda mi je sad jasnije. Šuma postoji kao jedno, kao što i drvo postoji kao jedno, po meri onog koji gleda. Ali šuma nije skup drveća, niti je drvo skup atoma.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 13.6.2022. at 22:32, Hadzi Vladimir Petrovic рече

Dakle Tajna Večera nije validna.

Treba još da ti otvrdeneš srcem pa da budeš ko Rođak.

Mislis da je (hipoteticki) bilo ko mogo da prisustvuje Tajnoj veceri i da se cak i dostojno pricesti, pa jel vidis kako je Juda prosao, cak i staru Pashu nije mogo bas svako da prigotovi i da jede, kamoli novu Pashu.

I opet nesto bezveze ucitavas Rodji, zasto toliko nisko udaras, mislim da ti nije dobro tako postupanje. :blush:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 13.6.2022. at 23:15, Hadzi Vladimir Petrovic рече

Nisam otisao tako daleko rekao sam samо: da je Sveti Duh samo u Crkvi i blagodat takođe i da je sve blagodaću stvoreno i da se njome održava i on se raspavlja sa mnom danima jer se zurlotu ekumenjare pričinjaju.

Brzo zaboravljas sta si piso, ali ja se secam :))), zaboravio si da pomenes da si napisao da u parasinagogi nema Svetog Duha i blagodat i sa tim sam se slozio i samo ostaje da vidis koja je to blagodat van Crkve, logicno je da ne moze da bude ista blagodat po dejstvu ona koja je u Crkvi i van nje.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 13.6.2022. at 23:15, Hadzi Vladimir Petrovic рече

 

Kako ko? Јednina dva nasljedika Justinova: ti i Rođak сто вјеру јуначки очуваше, ali eto i Vi ste мало  грешни  sto se tiče kanona pa nas pustate da se pričestimo.:))

nego sta..... :dobro:    

:D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 13.6.2022. at 23:19, Вилер Текс рече

Ма нико нема ништа против Символа вере. Читај написано. Ти не умеш да схватиш написано. Толико причаш о контест а мајстор си да га промашиш. 

Pa nije bas tako Viler, osnova price je sta konstituise Crkvu, to je u stvari pitanje eklisiologije, ali mi smo pricali koji je odnos Sombola vere i Liturgije, i ne zaboravi da si ti klizeci bespotrebno uleteo sa time da je definicja vere dosla posle Liturgije i ja sam ti na to odgovorio da ne postoji vremenska distanca izmedju Sibmola i Liturgije, oboje zajedno u isto vreme konstituisu pravu Crkvu.

Tako da je kontekst full 100% pogodjen, nema promasaja . 0503_music

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 13.6.2022. at 23:30, Hadzi Vladimir Petrovic рече

Зато што је избачен, односно наљутио се због неправде па отишао, а наставио је да чита символ вјере, па да ли га је то читање вратило у општење, по теби наравно јесте. 

И сад је Артемије у молитвама Цркве.

Теби је вјера вјерујем, а не јединство Цркве, мислим као да је вјерујем темељније од јединства, а ти иди па питај неког за порјекло таквог мишљења, гдје се то јавља, да ли код Јустина?:skidamkapu:

A sta je onda raskol, jel su oni u jedinstvu ili nisu sa Crvkom ? Tako isto ti je i Artemije, klasicna definicija raskola otiso zbog kao neke nepravde i naljutio se i onda nema veze sto cita Simbol, on ne moze nikoga da vrce nazad u crkvu kada je raskol jos na delu. 

I onda kako meni nije bitno jedinstvo Crkve cak i u odnosu na verujem, pa to je sustina raskola, narusavanje jedinstva crkve povodom manje bitnih stvari.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...