Jump to content

Владика Порфирије изабран за новог патријарха

Оцени ову тему


Препоручена порука

Не дај се ометати. То што ти не разумеш шта говориш, и што не разумеју ни они који читају, не значи да у неком паралелном универзуму то нема неки смисао. Вероватноћа јесте мала, такорећи занемарљива, али шта је ту је. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 1.6k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

On 1.4.2021. at 12:00, sanja84 рече

A ti stvarno veruješ u slepo poslušanje. I stvarno ne znaš da možda treba da preispitaš "naređenje". Šta reći. Hvala Bogu na tome...dobro te je vodio i u lepo okruženje stavio. Inače što se raskola tiče, čuh nešto da neki Rumunski sveštenik iz Amerike čini mi se, koji je bio u raskolu, umro, netruležne mošti, čuda se dešavaju. Da li su ga već proglasili svecom  ili će ne znam. ALi eto...Crkva i članovi crkve!!! To Bog kaže ne ti i ja.

 

 

Није био у расколу. У Румунији је био рашчињен, али је касније служио у Америци, у канонској Цркви. То је свештеник Георгије.

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 14 часа, Поет рече

Борба и даље траје. Тко ли ће изаћи као губитник? :D :D

Мени изгледа да је унапријед ријешено, побједиће ме Лазић покајањем:D, нисмо ми толико битни, постоји проблем у Цркви, односно раскол, са групом која мисли (готово) идентично као овлаштени заступник на Поукама Лазић, "готово" јер он одриче заједницу са њима, али разлике нисам уочио. Расколници имају благослов да се причешћују у СПЦ и они раскол  не признају.

Мени је јасно да су ти људи у праву и да је све што Лазић говори тачно или како они кажу истина, ту спора нема, ја само желим да испитам да ли је та истина Црквена, да ли је то истина заједнице, или је та истина  против заједнице, односно у крајњој линији да ли је истина оно што твори заједницу, или је истина истина заједнице.

Односна одакле долази та истина и какав је њен темељ, у шта су се запрели ти људи, па су отпали од Цркве, потпуно им вјерујем да то нису хтјели, али да су морали да би спасли истину.

Драг ми је Платон али ми је дража истина- или - ако бирам између истине и Христа, идем против истине.

Христос када га Пилат пита: Шта је истина каже Ја сам Истина, односно ја јесам, није му говорио неке истине о себи, нити истине о бићу, да је учинио тако вјероватно би се опријатељио са Пилатом који је био учен и градитељ имао је смисла за архитектуру и науку. Дакле једно је истина као оно што јесте - биће само, а друго истина о бићу. 

Или једно је да Црква јесте, а друго истине о Цркви, чувајући ове истине о Цркви нашли су се изван Цркве.

Богородица је истинита, немамо несторијанце, али имали смо Распућина коме се Богородица "јавила" упецао се на то Патријарх и двор, касније кад се издешавало свашта, има сцена у филму када Патријарх и Царица притишћу и испитују Распућина да им каже гдје му се Богородица јавила да ли у уму?  Распучин се вајкао, али је на крају признао да је у уму, Патријарх и Царица су схватили да су пропали. Да су заједно са Распучином прелешћени.

Плашим се да се и неким нашим православље објављује у уму и да из ума истину говоре, и вјерују у њу, и кроз такву мјеру, истину и вјеру, сразмјеравају све нас и Цркву, и да ту лежи проблем.

Јер Христос се не јавља у уму, него у Цркви и цјелој природи, у Тијелу, па тек негдје и уму, али ако је тај ум отворен, то су оци називали нус, то стање никако није разум, нити умна саморефлексијам,баратање појимовима, онтологија итд... Вјеровање да је нешто у теби божанско што производи сладострасно наслађивање сујете. Па онда они чувају вјеру у себи и тако...

Ту је Зизијулас био  праву говорећи "Онтологија а не етика, естетика, логика" али не довољно у праву, јер теологија није онтологија, а етика са којом се обрачунава је онтолошка, а не теолошка етика која нема везе са онтологијом, у етици постоји кривица, а не грјех, грјех постоји само у односу на Бога, независно од онтолошког статуса. Тако да Зизијулас само измишља топлу воду да је "старија" онтологија од онтике и вјероватно жонглирањем подмјешта.

Ова друга група се сама преиграла, дајући претјеран значај томе што су у праву. ( У праву су били онтички, чињене су им смицалице, неправде, послије је то сва Црква на себи осјетила и чудом надвладала, али то "у праву" нема онтолошки, нити Црквени значај, то им никако није јасно.

Та истина није толико битна, знам по туђем дупету не боли, али како било претјерали су ставивши такву истину изнад свега, изнад заједнице.

 Шта је чињење неправде ближњем наспрам раскола?

Оци су говорили ништа су и није то била фраза, смирење данас значи немати истину и чекати да те Господ ако хоће нађе.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Жика рече

Није био у расколу. У Румунији је био рашчињен, али је касније служио у Америци, у канонској Цркви. То је свештеник Георгије.

Hvala. A šta, posle su mu vratili čin? 

"Drži svoj um u adu i ne očajavaj"

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

RS.SPUTNIKNEWS.COM

Спутњик вас води у велики духовни центар младих, манастир Ковиљ, који је обновио дугодишњи игуман ове светиње...

 

Патријарх Порфирије, епископ Фотије, епископ Андреј, епископ Јероним, епископ Исихије - манастир Ковиљ.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Родјени никако да схвати, да се и ван његовог тора људи спашавају и да је Бог Милостив.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Баш је "симпатично" читати како поједини ( притом потпуно промашујући) све своде на ad hominem констатације и поуке. Марку досадило да директно вређа, па сад осетио потребу да ме "пријатељски" поучи шта не схватам. Ето, тако, без икаквог контекста, без икаквог осврта на било коју моју тврдњу или став (шта је погрешно и због чега). Али је битно да помене и неки, њему знани, "мој" тор... Смешно.

Ови што не знају шта би рекли аргументовано о нечијим тврдњама, имају само  један избор, а то је  протурање клевета везаних за личност. А после се љуте кад их подсетим да су лаж и клевете грех и да се тога треба чувати.  

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Родољуб Лазић рече

Баш је "симпатично" читати како поједини ( притом потпуно промашујући) све своде на ad hominem констатације и поуке. Марку досадило да директно вређа, па сад осетио потребу да ме "пријатељски" поучи шта не схватам. Ето, тако, без икаквог контекста, без икаквог осврта на било коју моју тврдњу или став (шта је погрешно и због чега). Али је битно да помене и неки, њему знани, "мој" тор... Смешно.

Ови што не знају шта би рекли аргументовано о нечијим тврдњама, имају само  један избор, а то је  протурање клевета везаних за личност. А после се љуте кад их подсетим да су лаж и клевете грех и да се тога треба чувати.  

 

Треба се подсетити да је Бог Милостив и да спашава и оне који нису у нашим коцкастим логичким целинама.

Ти никад не изоставиш како ће неко попити Божју казну, а нападе на своју личност измишљаш, јер си везао личност за став.

И опет те твоји ставови уводе у рај а друге у пакао.

Ја сам пак мишљења да Бог може и хоће спасити и тебе иако се са тобом не слажем.

Патријарху се замерају озбиљне ствари а не минорни и спонтани људски поступци. Наравно да му се како видиш може замерити али не онако како ти чиниш, од ничега нешто, што може збунити неког неутврђеног у вери.

Овде ти то и замерају али ти не видиш да ти је замерка минорна, већ дајеш себи на важност, па чак цитираш Јустина преузујући лаичко свештенство као своје.

Твоја замерка патријарху је ништавна и жали Боже толико разглабања.

Желим ти здравља, јер кад уђеш у дискусију, опасан си. А опасне људе треба смиривати, па ћу се тако у том правцу и молити за тебе, док год ти је Христос на уснама.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Volim_Sina_Bozjeg рече

нападе на своју личност измишљаш

Е, свашта... Да ли сам ти пре месец-два рекао да  вређаш и лажеш, а после извесног времена кренеш у разговор као да ништа није било? И ето, то је ова ситуација. Као и овај Хаџија, једино што зна је да ме повеже са Артемијем, то је целокупнна његова аргументација. 

Логинову сам, који је у почетку имао исти принцип - ad hominem - рекао да ће разговор са њим бити нормалан кад се мане етикетирања. Хвала Богу, човек је разуман и ми сада разговарамо нормално, иако се не слажемо. Докле год неко покушава да реши ствари тако што ће, у недостатку аргумената, да лупа дисквалификације и увреде, дотле нема комуникације. 

пре 1 сат, Volim_Sina_Bozjeg рече

Ти никад не изоставиш како ће неко попити Божју казну

Морам људе, који говоре да су хришћани, да подсетим да су лаж и клевета грех. Ништа више, а ни мање.

пре 1 сат, Volim_Sina_Bozjeg рече

Патријарху се замерају озбиљне ствари а не минорни и спонтани људски поступци.

Од тога је почело, од пољупца папи и разговора о томе да ли су усташе људи без народности, или су ипак Хрвати. Не знам по чему је нешто од овога минорно, и шта је ту спонтано. Али је онда дискусија отишла у правцу да  ли је патријарх увек у праву, и када греши, и слично. Говорили смо начелно, о позицији и ауторитету патријарха. 

пре 1 сат, Volim_Sina_Bozjeg рече

А опасне људе треба смиривати, па ћу се тако у том правцу и молити за тебе

Само се ти моли, и за мене, али  и за себе. А и ја ћу се молити и за тебе, да добијеш реалнију слику о мени. Јер очито је да си нешто дебело побркао у вези са мном.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 14 минута, Родољуб Лазић рече
MITROPOLIJA.COM

Заборавио сам да вам кажем да у ћелијама није било прозора, није било светлости. Ноћу је једина светлост долазила из ходника, али само мали трачак светлости...

https://en.wikipedia.org/wiki/Gheorghe_Calciu-Dumitreasa

https://www.google.com/search?q=Georgi+Calciu+Dumitreasa&rlz=1C1GCEU_enRS820RS821&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwin6MnyiefvAhUvAxAIHX5DC78Q_AUoAXoECAEQAw&biw=1536&bih=775

 

Има доста снимака његових на јутјубу, али је све на румунском. Ово је једино што сам нашао са преводом на енглески:

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Родољуб Лазић 

Рођо,

Хтедох ти горе одговорити, но се обазрије' и увати' ангела чувара како ме надгледа...е реко' нећеш, Ћирко, вала да си још толики, него ћеш сад Рођи оћутати.

Ал' опет не издржах да ти не кажем...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

То за анђела чувара је много добро речено. Добро си се сетио, могао бих и ја чешће. ;)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...