Jump to content

Владика Порфирије изабран за новог патријарха

Оцени ову тему


Препоручена порука

Или не разумеш или се правиш да не разумеш. Ствари су једноставне. Твој начелан став је да се о патријарховим поступцима не сме/не може размишљати/расправљати, да је он увек у праву, и кад није у праву. Ко се понаша супротно, тај је у расколу. Дао сам ти примере понашања људи који су промишљали о поступцима  својих патријараха и критиковали њихове ставове. Има их колико хоћеш, али сам узео наше савременике. Јустин јесте проглашен сетим, Атанасије и Светогорци нису. Не постављам питање да ли ћемо сада Јустина прогласити расколником, него да ли је његово поступање тада имало карактер расколничког.

Што се тиче твог контрапитања, оно је непотребно. Није уопште реч о мени и Порфирију, ствар је начелна. Може ли било ко (архим. Јустин, еп. Атанасије, јеромонаси и игуани Светогорци) промишљати и критиковати став свог патријарха?  Ти тврдиш да не сме и да је онда у расколу. Па сам те због тога питао шта је са овим примерима (а таквих је колико хоћеш у историји Цркве)?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 1.6k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

пре 9 минута, logdanov рече

Начелно, свако може да напише писмо патријарху као св Јустин, као светогорци, као в. Атанасије.

Ово је сад новина. Кренуо си од тога да нико не сме да критикује патријарха јер је он увек у праву, итд.

Не, нисам писао писмо патр. Порфирију, а и што бих? Читава бука се дигла што сам овде поменуо две ствари са којима се не слажем. Речено ми је да је то недопустиво. Тако је кренуло.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 47 минута, logdanov рече

Моје контрапитање би било, да ли ти себе поредиш са св Јустином, а п. Порфирија са Германом?

Роћко је у акту поучавања Цркве, ствар је начелна, није питање да ли он има аутентичну позоцију за поучавање, него да ли оно  уопште постоји:bu:, да ли он има исправну позицију када критикуује Патријарха за рукољуб није питање, питање је да ли ико има позицију да критикује било ког патријарха било којим разлогом.joooj

Манипулативни метод од општег на конкретно, са конјретног на опште и до ујутро, кад запне онда есхатологизими ти тек може све и до ујутро. 

пре 31 минута, logdanov рече

Па да. Како да знам да баш моја критика није промашај?

Па немој ни да је почињеш док то не преиспиташ, крштење своје залажеш, по њему си једнакоправан Патријахрју, ако си кренуо да њега учиш, онда мораш да имаш добар разлог и добро утемељење и да се посавјетујеш са неким.

Свега тога овде нема, утемељени су на својим представама о православљу, школу су пропустили и у ствари слушају Артемија којег држе за светог, или слушају демона, не може критика бити адхок, то је лаж, као слобода мишљења, ништа то, постоји ипостасни низ иза Лазића који води или до Господа или до нечастивог, нек се свак учи расуђивању, добро је рекао  Владика Иринеј Бачки: Овај проблем са Артемијем се неће брзо рјешити, дај боже за 15година. 

Са Лазићем је кренило кад га Артемије зомбиро и послао да исправља СПЦ.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 25 минута, Hadzi Vladimir Petrovic рече

Роћко је у акту поучавања Цркве, ствар је начелна, није питање да ли он има аутентичну позоцију за поучавање, него да ли оно  уопште постоји:bu:, да ли он има исправну позицију када критикуује Патријарха за рукољуб није питање, питање је да ли ико има позицију да критикује било ког патријарха било којим разлогом.joooj

Манипулативни метод од општег на конкретно, са конјретног на опште и до ујутро, кад запне онда есхатологизими ти тек може све и до ујутро. 

Па немој ни да је почињеш док то не преиспиташ, крштење своје залажеш, по њему си једнакоправан Патријахрју, ако си кренуо да њега учиш, онда мораш да имаш добар разлог и добро утемељење и да се посавјетујеш са неким.

Свега тога овде нема, утемељени су на својим представама о православљу, школу су пропустили и у ствари слушају Артемија којег држе за светог, или слушају демона, не може критика бити адхок, то је лаж, као слобода мишљења, ништа то, постоји ипостасни низ иза Лазића који води или до Господа или до нечастивог, нек се свак учи расуђивању, добро је рекао  Владика Иринеј Бачки: Овај проблем са Артемијем се неће брзо рјешити, дај боже за 15година. 

Са Лазићем је кренило кад га Артемије зомбиро и послао да исправља СПЦ.

Тако сам и ја схватио, није проблем да се критикује патријарх ако критика следи после доброг и облагодаћеног расуђивања а сви долазимо у искушење за то али треба добро промислити јер ја знам примере где су неки старци саветовали да се критикује епископ јер он и онако већ велико бреме носи.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 20 минута, Просечан србенда рече

Тако сам и ја схватио, није проблем да се критикује патријарх ако критика следи после доброг и облагодаћеног расуђивања а сви долазимо у искушење за то али треба добро промислити јер ја знам примере где су неки старци саветовали да се критикује епископ јер он и онако већ велико бреме носи.

Ма да, може бити црквена критика,ако је потребна, али коју то јерес исповједа Патријарх? Чиме ремети литургију?  Али ово је антицрквена хајка гдје Патријарха истовремено нападају да је четник и издајица.

Дакле може да постоји у екстренмим случајевима, као што је Јефрем аризонски допустио Атанасију да му пољуби руку, јер знаш Атанасја кад нешто навали, посље свети Јеферем, јао мени шта сам себи допустио да ми владика пољуби руку, дакле све може, али не како то неки замшљају и раде :  улогују се па пљуц на Патријарха, такви гину.

Није правилно да постоји, као што није правилно да владика узима благослов од архимандрита, ако није и јеромонах био, али је Таса добро урадио, сад ако си коцкаст није ти логично.

Кад сам први пут ишао на Сету Гору илегално птрко гране, идем Богородици, да ми неко поставља препреке? Није ок, али да се вратим?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Hadzi Vladimir Petrovic рече

Са Лазићем је кренило кад га Артемије зомбиро и послао да исправља СПЦ

Да ме је Артемије зомбирао, био бих у Барајеву или Љуљацима. Ништа ме не би спречавало, као и толике друге. Причаш глупости, као  добар послушник свог газде Клеветника. Бог нека ти је у помоћи, није теби лако. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Родољуб Лазић рече

Твој начелан став је да се о патријарховим поступцима не сме/не може размишљати/расправљати, да је он увек у праву, и кад није у праву. Ко се понаша супротно, тај је у расколу.

Спојио си неколико различитих одговора, које ја нисам спојио, у један тако доследан систем који ни најмање нема везе са оним што сам ја рекао или хтео да кажем.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Hadzi Vladimir Petrovic рече

Ма да, може бити црквена критика,ако је потребна, али коју то јерес исповједа Патријарх? Чиме ремети литургију?  Али ово је антицрквена хајка гдје Патријарха истовремено нападају да је четник и издајица.

Чак и да нема никакав конкретни циљ, критика ради критике свега и свачега код нас се претворила у досадну и ружну навику. Фонтана - не ваља. Трг - не ваља. Споменик - не ваља. Храм - не ваља. Парк - не ваља. Патријарх - не ваља. Одавно нисам чуо да нешто ваља. Чак и кад ваља, прво истичемо оно што нам се не свиђа. Тешко је добити прелазну оцену код Бумбара и Рубирозе.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 19 минута, logdanov рече

Спојио си неколико различитих одговора, које ја нисам спојио, у један тако доследан систем који ни најмање нема везе са оним што сам ја рекао или хтео да кажем.

Ни најмање нема везе!? Ајде буди озбиљан. Свако може да се врати неколико страна уназад и да види да су ово твоји ставови. Па ако ни најмање нема везе, око чега смо се онда ти и ја спорили, живота ти? 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

:)) Нисам се чуо одавно са Авом, али сумњам да је Рукољубу он или моја малекост дозволиа да ми се обрате.

Не критикују СПЦ са артемијевских позиција него са нехијерархијских  безипостасних идеолошких позиција антиекуменизма. :coolio: Да нису независно дошли на исту идеју? Зашто не покажу како. Можда је Артемије преписивао од Роћка или га је учио памети као што сад покушава Патријарха.

Јесте и ја читам "На дрини ћуприју" али нема то никакве везе са Ивом Андрићем.:)))

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 минута, Hadzi Vladimir Petrovic рече

:)) Нисам се чуо одавно са Авом, али сумњам да је Рукољубу он или моја малекост дозволиа да ми се обрате.

Не критикују СПЦ са артемијевских позиција него са нехијерархијских  безипостасних идеолошких позиција антиекуменизма. :coolio: Да нису независно дошли на исту идеју? Зашто не покажу како. Можда је Артемије шреписивао од Роћка или и њега савјетовао, као сад Патријарха.

Јесте и ја читам "На дрини ћуприју" али нема то никакве везе са Ивом Андрићем.:)))

 

Блудимире, није теби лако. Није да немам разумевања за твоје стање, али ти не могу помоћи. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Hadzi Vladimir Petrovic рече

Кад сам први пут ишао на Сету Гору илегално птрко гране, идем Богородици, да ми неко поставља препреке?

Дешава се то да неко прекрши закон али из добре намере и љубави ради па тако и кад су канони у питању. Родољуб је адвокат па можда каноне посматра строжије из професионалног угла.

Опет кажем да је неко пољубио руку папи пре само један век уназад, то готово нико неби ни знао а овако данас велики брат све снима и одмах иде у јавни етар и крећу расправе, расколи, коментари и осуде. Мени је та чињеница довољна да закључим да је љубави све мање јер  људи не гледају своја посла него прате медије и ко шта ради. Све то ослабљује љубав што за последицу има остварење пророчанстава из св. Јеванђеља о доласку последњих времена.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 16 минута, logdanov рече

@Родољуб Лазић Опусти се. Сутра је празник. Не распаљујмо страсти у ове касне сате.

Наравно да сам опуштен. Само сам зачуђен, изненађен твојим речима. Нећемо распаљивати страсти. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 23 минута, Просечан србенда рече

Дешава се то да неко прекрши закон али из добре намере и љубави ради па тако и кад су канони у питању. Родољуб је адвокат па можда каноне посматра строжије из професионалног угла.

Опет кажем да је неко пољубио руку папи пре само један век уназад, то готово нико неби ни знао а овако данас велики брат све снима и одмах иде у јавни етар и крећу расправе, расколи, коментари и осуде. Мени је та чињеница довољна да закључим да је љубави све мање јер  људи не гледају своја посла него прате медије и ко шта ради. Све то ослабљује љубав што за последицу има остварење пророчанстава из св. Јеванђеља о доласку последњих времена.

Нормално, и у законима има поредак, и смисао, нису сигурно границе постављене да се праве препреке поклоницима, нисам ишао да крадем или радим, ови су цариници иначе ригидни то схватили и кад сам се враћао - пошто ми је пасош остао код њих побјего сам кад су ме скинили са воза, само су ми рекли но-но нисам ни забрану добио, идуће године сам ишао регуларно.

Родољуб није стручњак за каноне, а и као правник се осрамотио јер говори да су Хрвати криви, то се може мени и теби прогледати кроз прсте, али правнику не, не може народ бити крив, само конкретна личност. Реће неко: Али убијали су нас Хрвати, па убијали су нас и људи, јесу ли сад људи криви? 

Исто важи и за католичку Цркву која може бити крива такође само ако има ипостас, али ако има ипостас та ипостас не може бити крива. Као што ја немам никакву кривицу што су Шкорпиони стрељали у Трнову.

Али се правник изчуђава зашто злочнци не припадају Цркви и зашто се љуби рука, а годинама уназад је осудио Порфирија као екуменисту који искривљено вјерује, а од кога га је одмеравао кад је то "схватио"? 

Дакле није ријеч о професионалној него о духовној деформацији.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...