Jump to content

Владика Порфирије изабран за новог патријарха

Оцени ову тему


Препоручена порука

Жао ми је, завршили смо. Не занима ме више разговор с тобом, нити да слушам твоје клевете о прављењу раздора и поделе у Цркви. Нека ти је Бог у помоћи да се избориш са клеветањем.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 1.6k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

пре 24 минута, dragisa рече

 kome je on stvarno patrijarh a kome je nominalno patrijarh jesno je.

I onome kome je nominalno patrijarh - stvarno je patrijarh.

To što ubacuješ subjektivnost, pristrasnost, nekritičnost, pa na kraju ostrašćenost i ogorčenost, ne čini te stvarnijim patrijarhovim čedom. Jedino te čini da izgledaš nezrelo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Vanjah рече

I onome kome je nominalno patrijarh - stvarno je patrijarh.

nisam ni sumnjao da samo vi možete prihvatiti pale nam patrijarhe na svoja tradicionalna pleća i ispraviti ih

пре 5 минута, Vanjah рече

ne čini te stvarnijim patrijarhovim čedom

kamo lepe sreće da sam njegovo duhovno čedo

Everyone’s got a plan until they get hit.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Данас се чита ово из књиге пророка Исаије, а можда је у вези са темом (темама):

Године које умре цар Озија видех Господа где седи на престолу високом и издигнутом, и скут Му испуњаваше цркву.
Серафими стајаху више Њега, сваки их имаше шест крила: двема заклањаше лице своје и двема заклањаше ноге своје, а двема летеше.
И викаху један другом говорећи: "Свет, свет, свет је Господ над војскама; пуна је сва земља славе Његове."
И задрмаше се прагови на вратима од гласа којим викаху, и дом се напуни дима.

И рекох: "Јао мени! Погибох, јер сам човек нечистих усана, и живим усред народа нечистих усана, јер Цара Господа над војскама видех својим очима."
А један од серафима долете к мени држећи у руци жив угљен, који узе с олтара клештима,
И дотаче се уста мојих, и рече: "Ево, ово се дотаче уста твојих, и безакоње твоје узе се, и грех твој очисти се."


Потом чух глас Господњи где рече: "Кога ћу послати? И ко ће нам ићи?" А ја рекох: "Ево мене, пошаљи мене."
А Он рече: "Иди, и реци том народу: Слушајте али нећете разумети, гледајте али нећете познати.
Учини да одебља срце том народу и уши да им отежају, и очи им затвори, да не виде очима својим и ушима својим да не чују и срцем својим да не разумеју и не обрате се и не исцеле."
А ја рекох: "Докле, Господе?" А Он рече: "Докле не опусте градови да буду без становника и куће да буду без људи, и земља докле сасвим не опусти,
И докле Господ оправи далеко људе и буде сама пустош у земљи.
Али ће још бити у њој десетина, па ће се и она затрти; али као храст или брест, којима и кад збаце лишће остаје стабло, тако ће свето семе бити њено стабло."

 

Приручник 'О Божанственој Литургији' светог Јована Златоустог - збирка одабраних светоотачких и савремених текстова, који објашњавају лепоту схватања и учествовања у Божанственој Литургији!
Цена 330,00 дин./ком. + ПТТ или +381 (0)63 839 6761

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Родољуб Лазић рече

Мислим да смо рекли довољно. А имам и пречих послова него да се вртимо у круг овде.

Само ниси рекао како да препознам да ли сам и ја традиционалиста или нешто друго (ти изабери шта сам). Како ти препознајеш?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@logdanov

Занимљиво је како неки од вас замишљају комуникацију. Значи, ти себи дајеш слободу да користиш разне увредљиве изразе, немаш са тим проблем, очекујеш да ја то све прихватим као нормално. Да би потом, с неким правом и очекивао од мене да одговарам на твоја питања.

Види, пријатељу, то не функционише тако. Тако да, ето, мрзи ме да ти објашњавам како да препознаш да ли си традиционалиста. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Жика рече

@Родољуб Лазић Што се тиче целивања папине руке, знамо да је исто урадио Свети Марко Ефески па не видим толики проблем у томе.

Odma odgovor :D .... to je bilo koliko se secam na pocetku sabora i neki medjusobni dogovor i odredjeni ustupak pravoslavnih, ....i koliko se secam i ustupak pape, jer oni su imali u to vreme i jos neka papska celivanja i ceremonije ... tako da su to bile specificne okolnosti i dogovor.... nadam se i da je ovo drugo takodje neka specificna okolnost....

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Жика рече

@Родољуб Лазић Што се тиче целивања папине руке, знамо да је исто урадио Свети Марко Ефески па не видим толики проблем у томе.

1. На основу чега знамо?

2. Што се светог Марка тиче, много важније од његовог евентуалног протоколарног целивања руке папи јесте оно што је након неуспелог сабора писао о Ватикану. А писао је да су римокатолици јеретици који су се одвојили од Цркве.  И потпуно је извесно да након сабора не би целиваоп руку папи. Тако да ја светог Марка посматрам интегрално, а не само део који се односи на почетак његовог подвига за веру. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ја сам једном поменуо целивање руке папи и рекао шта о томе мислим. Међутим, пошто још неки форумаши имају потребу да кажу понешто о томе,  стицајем околности и ја настављам разговор и о томе.

Не знам коме је папа целивао руку, то је његова ствар, са значењем које он има у виду, и нас православних се не тиче, нити нас обавезује да узвраћамо на исти начин. Ми целивање руке посматрамо са нашег аспекта, а то је да руку целива или мирјанин свештенику или ниже по чину свештено лице вишем  по чину, и то као знак поштовања и "примања благослова". И управо у том "примању благослова" и јесте проблем када православни целива руку римокатоличком бискупу или папи.

 

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Родољуб Лазић рече

1. На основу чега знамо?

2. Што се светог Марка тиче, много важније од његовог евентуалног протоколарног целивања руке папи јесте оно што је након неуспелог сабора писао о Ватикану. А писао је да су римокатолици јеретици који су се одвојили од Цркве.  И потпуно је извесно да након сабора не би целиваоп руку папи. Тако да ја светог Марка посматрам интегрално, а не само део који се односи на почетак његовог подвига за веру. 

Писао је Сиропулос о томе. Ја сам читао код Погодина, у његовом докторату. Око Сиропулоса постоји расправа између Ђуровића и Пејковића.   Да, али остаје чињеница да је целивао. Можда је и Порфирије исто урадио из куртоазије. Није се одрекао Православља тим потезом.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 29 минута, Жика рече

Писао је Сиропулос о томе. Ја сам читао код Погодина, у његовом докторату. Око Сиропулоса постоји расправа између Ђуровића и Пејковића.   Да, али остаје чињеница да је целивао. Можда је и Порфирије исто урадио из куртоазије. Није се одрекао Православља тим потезом.

Нисам упознат са детаљима. Све и да је целивао руку папи, прво, битан је контекст ( сабор за уједињење, који подразумева и пристајање на одређену црквену етикецију, са надом да ће блажи став уродити некаквим плодом у разговору), а друго - по завршетку сабора св. Марко је изражавао јасан став према римокатолицима, називајући их јеретицима. У том смислу је потпуно јасно да и то његово претходно (евентуално) целивање руке више нема никаквог значаја нити има смисла позивати се на њега као оправдање за данашње слично поступање. Уз то треба имати у виду и 32. канон Лаодикијског сабора који забрањује узимање благослова од јеретика.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...