Jump to content

Владика Порфирије изабран за новог патријарха

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 19 минута, Bokisd рече

Ne znam u nekom trenutku mi dodje da prekratim pricu, ali pa onda ajd da ne ostane neodgovoreno na neke Petroviceve pogresne tvrdnje, ali mozda je najrealnije da imam malo i viska vremena i volje da odgovorim, a i nesto volim da malo polemisem i da se svadjam :svadja: vise od leba'..... :D

Да, али поента и јесте у томе што ту краја нема. Јер њему није циљ да води дијалог с тобом, него да те континуирано дисквалификује као "зурлота". Шта год да ти одговориш, наћи ће нешто, било шта у твом одговору, а још  је вероватније да ће нешто измислити, да те поново прогласи "зурлотом". То му је душевна храна. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 1.6k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Пре сат времена, Bokisd рече

Pa ima i kod njih nekih dobrih stvari. Cito sam i njih pomalo. Just_Cuz_19

Vidi, Boksid, nista strasno, sva misljenja koja se vrte po svijetu daju se svesti na neki temeljan filozogski stav, a tih temeljnih stavova i nema mnogo i nijedan od njih nije vjera. ( jedino kad se javlja novi filozof, javlja se 1 nova misao)

Samo ako citas platonske Oce, a u tebi vlada pojam nad pojimovima, kategoricki imperativ, ne razlikujes Kantovu ideju od Platonove, masices debelo od otkrovenja napravices ideologiju. 

Platonizam je tezak, za oce je neophodan, jer se mjenja svijet iz temelja hiljadama godina, evo vidi samo u dva tri mjeseca koliko se promjenio pojam Rusija na zapadu, ne znaci vise isto.

Zilot na zapadnim osnovama je karikatura, ja ti zelim da se oslobodis tog nanosa.

пре 56 минута, Bokisd рече

Ne znam u nekom trenutku mi dodje da prekratim pricu, ali pa onda ajd da ne ostane neodgovoreno na neke Petroviceve pogresne tvrdnje, ali mozda je najrealnije da imam malo i viska vremena i volje da odgovorim, a i nesto volim da malo polemisem i da se svadjam :svadja: vise od leba'..... :D

Necemo se lagati, sam si potvrdio moje sumnje, smatras da je pravoslavlje svetonazor, ideologija, sam si to reko, meni nije drago sto sam u pravu, postavio sam ti neka pitamja ako hoces odgpvori, medjutim jasno je da  nemas gdje, kao ni tvoj sufler koji sada baca dimne da te izvuce, da se ne iscjelis.

Vidim da imam neovlastenog  tumaca i zastupnika:)). Bokisd obuzdaj ga.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 13 часа, Родољуб Лазић рече

Да, али поента и јесте у томе што ту краја нема. Јер њему није циљ да води дијалог с тобом, него да те континуирано дисквалификује као "зурлота". Шта год да ти одговориш, наћи ће нешто, било шта у твом одговору, а још  је вероватније да ће нешто измислити, да те поново прогласи "зурлотом". То му је душевна храна. 

Sve vidim, ali videcu sta i kako, na nesto jednostavno moram da odgovorim :dedica:.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 16.6.2022. at 20:34, Hadzi Vladimir Petrovic рече

:aplauz: o tome ti pricam, nema pravoslavnog pogleda na Boga, covjeka, svjet.  

Pravoslavje je otkrivjenska vjera, a ne pogled na svjet koji je novovjekovna forma, Damaskin ne bi znao o cemi govoris, on nije imao nikakav pogled na svjet,  pravoslavlje dolazi od Boga, a svaki pogled na svjet, Boga i covjeka dolazi iz covjeka, to je prakticno ideologija, a razliku izmedju otkrivenja i ideologije valjda  nema potrebe dalje objasnjavati. 

Ideologija nije tlo na kojem nice Crkva, ti u stvari ucis da se Hristos ovaplotio u nama kao svetonazor, na "duhovan" odnosno dusvan nacin, jer se u dusi usposzavlja svjetonazar kao zatvoren sistem istina koje jedna drugu na izgled potvrdjuju, ali ne samo da se Hristos nije ovaplotio kao pogled na svjet nego, pogled na svjet ti zaklanja svjet, iskljucje l te iz zivota, onakvog kakav jeste, dajuci ti privid smisla, umjesto zivog  zovota ti opazas svoj pogled na svjet kao i bilo kojoom ideologijom zombirani  individum

Pa jeste otkrivenjska vera prvenstveno o Bogu i Njegovom odnosu prema coveku i svetu, i onda vera kao covekov odgovor Bogu i njegov odnos prema drugim ljudima i svetu. Valjda je to logicno da bude tako, pa ako ljudi imaju razna filozofske i verske i intelektualne i naucne poglede na svet i coveka i metafizicke stvari, zasto onda i hriscanska vera takodje ne bi imala svoj pogled na sve ove stvari. I to i radi, pa pogledaj sv.Damaskina i njegovo Tacno izlozenje vere i o cemu sve pise i kako tumaci veru.

'Ideologija' kao ispravan verski stav i princip o necemu koja nema neke extremisticke primese, sta je onda problem u takvoj veri u Boga i Crkvu, da li je Simbol ideoloski obojen ako ima u sebi odredjene tvrdnje i poglede prvo na Boga i onda i na coveka i svet i da li onda je losa ta 'ideologija' Simbola da se sledi i da tako verujemo, zasto je to neki problem i ideoloski obojen. Da li je ideologija da je spasenje samo u Crkvi i to istinitoj i pravoj Crkvi ? 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 16.6.2022. at 22:48, Вилер Текс рече

А шта је централни темељ ако није Литургија и Христос у њој?

Pricamo sta konstituise istinitu Crkvu, to je Liturgija i Simbol, i kada covek ispovedi veru i krsti se i postane deo Crkve onda Liturgija za nas centralna stvar i temelj u crkvenom zivotu.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 17.6.2022. at 9:36, Hadzi Vladimir Petrovic рече

Za @Bokisd je logika misterija, tajna, zato  mu je logicno da  vjreruje u nju.

Htistos dosao u svijjet da donese hriscanski pogled na svijet:bu:

@Bokisd sozrecavaj razliku izmedju Hrrista i Sraljina, vidi da li se oni samo razlikuju u vrsti poglrda na svijet.

Necemo se osloboditi KP i njenih derivata ni za sto godina.

Sveti oci su izucavali tadasnju nauku i filozofiju kojoj pripada i logika koja je u sustini nauka o pravilnom i sistematskom nacin izrazavanja misljenja i stavova o razlicitim stvarima i sve to im je kasnije pomagalo da jasnije i sistematicnije i tacnije izraze i objasne nasu veru paganskom i filozofski nastrojenom svetu.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 16.6.2022. at 21:34, Hadzi Vladimir Petrovic рече

Ideologija nije tlo na kojem nice Crkva, ti u stvari ucis da se Hristos ovaplotio u nama kao svetonazor, na "duhovan" odnosno dusvan nacin, jer se u dusi usposzavlja svjetonazar kao zatvoren sistem istina koje jedna drugu na izgled potvrdjuju, ali ne samo da se Hristos nije ovaplotio kao pogled na svjet nego, pogled na svjet ti zaklanja svjet, iskljucje l te iz zivota, onakvog kakav jeste, dajuci ti privid smisla, umjesto zivog  zovota ti opazas svoj pogled na svjet kao i bilo kojoom ideologijom zombirani  individum

Значе ли теби ријечи ишта, осим пуког знака? Запиташ ли се некад над њиховим смислом? Јер тај знак (ријеч) не покрива то што означава, већ управо указује на смисао означеног. Али смисао којег тек треба открити (по св. Максиму), да не би смо те знакове само гомилали и узалуд се покривали њима, као Адам смоквним листом.

У којим се то "НАМА" Христос оваплотио? Јеси ли ти нормалан? Ни у каквим "НАМА" се Бог није оваплотио, него у природи човјека. Нема ту множине ни броја, већ просто природа коју је усвојио и у којој се оваплотио, као јединородни СИН! И јеси ли тај јединородни Син? Или ја? Или било који од тих НАС што би, по тој твојој "теологији" Бога ваплоћеног у НАМА, сви до једног били лажни Христоси.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 35 минута, Bokisd рече

Pricamo sta konstituise istinitu Crkvu, to je Liturgija i Simbol, i kada covek ispovedi veru i krsti se i postane deo Crkve onda Liturgija za nas centralna stvar i temelj u crkvenom zivotu.

Причамо о чему ти год пожелиш....

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 33 минута, Bokisd рече

Si cito O drzavi Bozjoj od sv.Avgustina i neka njegova druga dela da vidis sta je racio i logicko rasudjivanje i prosudjivanje i dijalektika i hriscanska filozofija.

Боки, читао сам тебе.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 часа, Bokisd рече

Sveti oci su izucavali tadasnju nauku i filozofiju kojoj pripada i logika koja je u sustini nauka o pravilnom i sistematskom nacin izrazavanja misljenja i stavova o razlicitim stvarima i sve to im je kasnije pomagalo da jasnije i sistematicnije i tacnije izraze i objasne nasu veru paganskom i filozofski nastrojenom svetu.

Samo ti i Rocko ocigledno niste izucavali filozofiju nego ste nedotupavi, ali zato ste zato nadojeni ideologijom, i najradje bi sve da nas utjerate u taj svoj prpiprosti zapadni kalup, eto ko novaci gdje oci govore pravoslavnoj ideologiji? Privedi.

Ali ipak i ako ne znate osnovne forme pojma istine vi pobozno klicete na bazi Zapada "filozofski' stav Istina  je jedna.

Sto ne rekoste molitva je jedna, ili istina je molitva, nego se frljate sa filozofskom stavovima u ime vjere i to u vulgarnom ideološkom obliku. 

пре 9 часа, Bokisd рече

Pa jeste otkrivenjska vera prvenstveno o Bogu i Njegovom odnosu prema coveku i svetu, i onda vera kao covekov odgovor Bogu i njegov odnos prema drugim ljudima i svetu. Valjda je to logicno da bude tako, pa ako ljudi imaju razna filozofske i verske i intelektualne i naucne poglede na svet i coveka i metafizicke stvari, zasto onda i hriscanska vera takodje ne bi imala svoj pogled na sve ove stvari. I to i radi, pa pogledaj sv.Damaskina i njegovo Tacno izlozenje vere i o cemu sve pise i kako tumaci veru.

'Ideologija' kao ispravan verski stav i princip o necemu koja nema neke extremisticke primese, sta je onda problem u takvoj veri u Boga i Crkvu, da li je Simbol ideoloski obojen ako ima u sebi odredjene tvrdnje i poglede prvo na Boga i onda i na coveka i svet i da li onda je losa ta 'ideologija' Simbola da se sledi i da tako verujemo, zasto je to neki problem i ideoloski obojen. Da li je ideologija da je spasenje samo u Crkvi i to istinitoj i pravoj Crkvi ? 

 

Sta da ti kazem sve si rekao, prizno i potvrdio, da ne bude da sam te tovario.

Dakle, nije samo nas odgovor na otkrovenje Božije ideologija, nego je ta nasa ideologija odgovor na Božoji odnos prema nama koji je takodje istinski odnosno ideologija?  Gdje si to citao, kod Rodoljuba Lazica?:))

Kako se pored tolikih citata toliko udalji od Otaca, daj citate za ovo, otkud ti.

Ono jest logicno kad padnes u blato Zapadne MTF da u njemu i nastavis da se valjaš, pa još i sve ostale da nasilno ublatis?

Odnoso, kad počneneš da mislis na bazi pojima nad pojima - apsolutnog duha, (kad ti je to ontoliški stav, normalno je da ce se rasprostiti na svu ontiku) logicno onda to primjenjujes na sve, Ili kada vjerujem uzmes kao kategoricki imperativ logicno je da idealisticki shvatis oce i da svi skupa budu pravoslavna ideologija.

Samo sto to nema veze sa Crkvom pa joj dodajes istinita i istinska, a u stvari to kod tebe znaci Hegelojanska Crkva i Kantovska Crkva, a to su dva znacajna Zapadna teologa od kojih apsolutno zavisis (ontoloski), Oci su tu realativno (onticki), kao predmet obrade.

A pojam nad pojimovima: "Pravoslavni Bog" kao apsolutni duh i Vjerujem kao kategoricki imperativ su srce tvoga misljenja, odnosmo podrazumjevaju se, to je filozofski(ontoloski stav koji se tice svega) stav sadrzan u svakom tvom misljenju, doduse za razliku od Roćka bio si pošten i sve priznao - pola ti se prasta.

Neka ti je Gospod na pomoci, molicu se da te oslobodi ovog zapadnog mraka i da otacka molitvena misao, i misaona molitva bude centru tvog misljenja, a ne zapadne jereticike supstitutucije:

1.Umjesto Duha Sveetoga apsolutni duh -apsolutni

 pojam - pojam nad pojimovima.

2. Namjesto svjetle ideje, Luče Njegoševe, iskre besamrtne koja je od Tvorca izljecela, odnosno Patonove vjecne ideje, otacke blagodati - kategoricki imperativ i kantova ideja  u mraku uma, kao lumen naturale, prirodna svetlost uma, pa da li se oko te lumen naturale pašte po pesterama!

Izuzimi se iz ovog mraka i prelesti iz tame mozga iz MTF!

Ako je pravoslavlje ideologija ja ga se javno odricem!

 

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 часа, slovoA рече

Значе ли теби ријечи ишта, осим пуког знака? Запиташ ли се некад над њиховим смислом? Јер тај знак (ријеч) не покрива то што означава, већ управо указује на смисао означеног. Али смисао којег тек треба открити (по св. Максиму), да не би смо те знакове само гомилали и узалуд се покривали њима, као Адам смоквним листом.

У којим се то "НАМА" Христос оваплотио? Јеси ли ти нормалан? Ни у каквим "НАМА" се Бог није оваплотио, него у природи човјека. Нема ту множине ни броја, већ просто природа коју је усвојио и у којој се оваплотио, као јединородни СИН! И јеси ли тај јединородни Син? Или ја? Или било који од тих НАС што би, по тој твојој "теологији" Бога ваплоћеног у НАМА, сви до једног били лажни Христоси.

Da se ti ovim bacakanjem i razderanjem haljine se ne pokrivas kao smokvinim listom od pitanja na koje dugujes odgovor.

U Nama sinko, ali ne tako sto smo mi zajednicari njegove posebne "opste" ljudske prirode po nuzdi:coolio:, po prirodi, nego tako sto se mi uclanjujemo u to nama podobno tijelo, usvajajuci Hrista kao svoju sustinu, da je bilo po tvojim tvrdnjam ne bi se ni uclanjivali posto je On vec uzeo opstu prirodu.

uzmi guglaj o efharistiskom ovaplocenju, pa nije Logos uzeo prirodu tek tako da bi se zaustavio na pojedinacnom Isusu , nego da se svi ovaplote- spasu. 

Da i kroz nase podobije nas obraz stekne energiju druge prirode- blagodat kao svoju drugu prirodu, a da kao slobodan useli u sebe Hrista kao sustinu stvorene prirode, a sustina nestvorene su Otac Sin i Sveti Duh.

:)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 38 минута, Hadzi Vladimir Petrovic рече

U Nama sinko,

Како замишљаш то СИНКО? Као млађег по годинама, или по памети? Али шта ако тај СИНКО није млађи него старији од тебе, и по годинама и по памети? Јеси ли онда вољно слијеп? Јер тим знаковним језиком би онда само то исказивао, као да си притом и мутав.

Знаш ли зашто је блаженопочивши Атанасије једне називао мутавим, а друге слијепим?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 32 минута, slovoA рече

Како замишљаш то СИНКО? Као млађег по годинама, или по памети? Али шта ако тај СИНКО није млађи него старији од тебе, и по годинама и по памети? Јеси ли онда вољно слијеп? Јер тим знаковним језиком би онда само то исказивао, као да си притом и мутав.

Знаш ли зашто је блаженопочивши Атанасије једне називао мутавим, а друге слијепим?

Nemoj da se ljutis nego odgovaraj, ili ovo znaci da prihvatas da se Gospod ovaplotio u Atanasiju, da Crkva Saborno kao Marija daje tjelo, prirodu Logosu, te da zivi Isus kao Crkva svoja (Mi).

E moji pravoslavni mozgovljani, znate li da je Platon ucio da je funkcija mozga da hladi krv, a ne da se mozgom misli, sto to Gospod muda ispituje a ne mozak, na kraju i Hegel potvrdjuje u raspravi o gospodaru i robu da se mudima misli, a mozak to samo hladi.12:smeha:

Pa ni Kartezijeve kogitacije niti Hajdegerov opstanak - tu bitak nisu mozdane aktivnosti, kao ni uslisene molitve otaca Nasih.

p.s. Sinko se cuva od zamisljanja ko djavo od Krsta. Ne zamisljam ni za lovu, osim pomalo.


Cija krv to kola venama hrabrih
za ciji racun lady prikrivas strah
probudi me kad naglo osjetis zelju u sebi
negdje prije odlaska

Cija krv to kola venama hrabrih
kazi zbogom i nek' te proguta noc
snaga,snaga i moc

Cije lice nosi kameno vrijeme
usred boli naviknute da vristi u snu
poljubis li me zadnjim naporom volje
upisacu to kao svoju pobjedu

Od nebrojeno mogucnosti
da se ubije covjek
kazi zbogom i nek' te proguta noc
snaga, snaga i moc

Ciju samocu kriju mozak i tama
cijelom duzinom praznog hola
na vijetru miris lavande
izmjesan sa zlatom
i fragmenti ljubavi

I sto god da se mijenja
isti su ljudi
i neumitna pravda
za slijepce u mraku
i zrtve sto tako lijepo
pristaju kolazu na tvome zidu
majesty

 

 


 

Измењено од Hadzi Vladimir Petrovic
Link to comment
Подели на овим сајтовима

@slovoA Mozda sam "malo" bezobrazan u raspravi, sam si tvrdio da nisi pop,  ali Tasa je bio nepravazidjen, igra sutra Djikovic i sad ce on i jos neki da se mole da dobije, ja kazem ne pada mi na pamet da se molim za to, sutra mrtav ladan kaze meni: onaj tvoj Djokovic:sunce: meditira.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...