Jump to content

Зашто једни друге не разумемо


JESSY

Препоручена порука

Пре сат времена, Frenkii рече

И да сам подиже дете јел?

Nisam ga pitao. To je njegova stvar, šta i kako. Poštujem ga, jer je dobar čovek. Znam da nije uspeo da nađe ženu za brak, pa mu to dođe kao neka nada da će imati potomstvo...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 18 минута, Bojan* рече

Nisam ga pitao. To je njegova stvar, šta i kako. Poštujem ga, jer je dobar čovek. Znam da nije uspeo da nađe ženu za brak, pa mu to dođe kao neka nada da će imati potomstvo...

Катастрофа.

  • Тужан 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 18.2.2021. at 13:54, JESSY рече

                                               odnajdi.jpg

 

Често примећујем следећу ситуацију:

једна особа са другом дели нешто важно за њу (на пример, случај на послу), чини се да друга особа реагује и почиње да је подржава говорећи о свом сличном искуству, случајевима из живота. Прва особа љубазно клима главом и… полако покушава да „удаљи“. Блискости и разумевања постаје не више, већ мање. Звучи познато?

Шта се заправо дешава:

– прва особа је поделила неко своје искуство

друга особа:

– заборавила (или није не знала) да смо сви различити и да у сличним ситуацијама можемо искусити различита осећања

– није схватила каква осећања стоје иза приче саговорника, а није ни поново упитала

– почела је да говори о свом искуству, на основу (по њеном мишљењу) сличног искуства, и сопствених осећања

прва особа:

– није се осетила саслушаним и схваћеном (није добио очекивану подршку)

– била је још и принуђена да она саслуша другог и своју пажњу и емотивни ресурс потроши на туђу ситуацију. Резултат је умор, иритација, удаљавање.

друга особа:

     – не само да није добила очекивану захвалност (подржала је саговорника, желела је најбоље), већ је добила управо супротно. Резултат је умор, иритација, удаљавање.

Обоје су се разишли у неверици и збуњени. После неког времена, можда су уопште престали да разговарају о важним стварима…

Шта учинити да се ово не догоди:

 – упамтите да сте ви и друга особа различити.

 – пажљивије слушајте, покушајте да одвојите своја осећања и осећања другог. Генерално, више слушајте него што причате. Највредније у комуникацији је истинска, искрена пажња.

– немојте се ослањати на своју емпатију док још није истренирана, већ поново питајте да ли сте добро разумели каква су код саговорника осећања у вези са датом ситуацијом (чак и када је емпатија истренирана, свеједно треба поново да питате и проверите). И, када се човек осећа схваћеним постаје вам ближи и појављује се захвалност. А то је реципрочан процес.

 

https://poznajsebe.wordpress.com/2021/02/18/zasto_ne_razumemo_druge/

 

Paznja, ali za paznju treba imati i ljubav i trud i mudrost, i upucenost da je potrebna. Najcesce se klizamo i padamo, konacno urusavamo odnose na naizgled banalnim stvarima.

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

On 18.2.2021. at 20:32, Maslacak_ рече

Mislim da je ovo sustina. Slabo se slusamo, a puno pricamo. I otuda nerazumjevanje. 

Niko vise nema strpljenja za duge "ispovjesti", cini mi se cim se u nekom trenutku poistovjetimo sa tom osobom i njenim problemom, sami sebi postajemo na prvom mjestu, u mislima vec razmisljamo o sebi. To je bolest danasnjeg drustva, suvise smo postali egoisticni.

I ne moramo svi da se slušamo. Dovoljno je da to budu ljudi kojima je zaista stalo i koji su nam bitni za razumevanje. Preterano je očekivati od nekoga da obavezno bude pun razumevanja i strpljenja, ako taj neko nije stvarno bliska osoba. Ljudi su pre svega opterećeni ličnim obavezama i problemima, koji ih mogu sputavati da se posvete drugima i pored najbolje volje.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Bojan* рече

 

I ne moramo svi da se slušamo. Dovoljno je da to budu ljudi kojima je zaista stalo i koji su nam bitni za razumevanje. Preterano je očekivati od nekoga da obavezno bude pun razumevanja i strpljenja, ako taj neko nije bliska osoba. Ljudi su pre svega opterećeni ličnim obavezama i problemima, koji ih mogu sputavati da se posvete tuđim i pored najbolje volje.

 

To mi liči na ono - svakom je svoja muka najveća. Čisti egoizam.
Čim osjetim da je potrebno saslušati nekoga, ne postoji moja muka, loš dan ili problem. Trenutak pažnje je možda spas za osobu koja nam se obraća. Ne moramo biti previše mudri... ne moramo riješiti problem, ali barem saslušajmo. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Ayla рече

To mi liči na ono - svakom je svoja muka najveća. Čisti egoizam.
Čim osjetim da je potrebno saslušati nekoga, ne postoji moja muka, loš dan ili problem. Trenutak pažnje je možda spas za osobu koja nam se obraća. Ne moramo biti previše mudri... ne moramo riješiti problem, ali barem saslušajmo. 

Ti onda ne znaš šta je egoizam.

Hoćeš da kažeš da moramo svi da se slušamo?

Možda ti stvarno imaš toliko vremena i kapaciteta za saslušavanje, ali većina ljudi nije u toj poziciji. Postoji veliki broj ljudi koji samo traže žrtvu koja će da trpi njihove priče i nije ih briga što dave osobu koja sve to sluša u zabludi da time nešto pomaže. I svaki put bi opet tako sve iznova. Žalila mi se jednom jedna moja prijateljica da se oseća kao isceđena krpa svaki put kad sasluša nekog svog poznanika. Kada stigne kući, kad je njeni vide, pitaju je šta joj se desilo.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Ayla рече

To mi liči na ono - svakom je svoja muka najveća. Čisti egoizam.
Čim osjetim da je potrebno saslušati nekoga, ne postoji moja muka, loš dan ili problem. 

Da li je baš tako?

A šta ako ne osetiš da je potrebno saslušati, iako zaista jeste i šta ako postoji neki razlog lične prirode zbog kojeg ipak nemaš vremena, onda si egoista?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 часа, Bojan* рече

Ti onda ne znaš šta je egoizam.

Hoćeš da kažeš da moramo svi da se slušamo?

Možda ti stvarno imaš toliko vremena i kapaciteta za saslušavanje, ali većina ljudi nije u toj poziciji. Postoji veliki broj ljudi koji samo traže žrtvu koja će da trpi njihove priče i nije ih briga što dave osobu koja sve to sluša u zabludi da time nešto pomaže. I svaki put bi opet tako sve iznova. Žalila mi se jednom jedna moja prijateljica da se oseća kao isceđena krpa svaki put kad sasluša nekog svog poznanika. Kada stigne kući, kad je njeni vide, pitaju je šta joj se desilo.

 

Ovo miriše na Vasu...

  • Хахаха 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 часа, Bojan* рече

Ti onda ne znaš šta je egoizam.

Hoćeš da kažeš da moramo svi da se slušamo?

Možda ti stvarno imaš toliko vremena i kapaciteta za saslušavanje, ali većina ljudi nije u toj poziciji. Postoji veliki broj ljudi koji samo traže žrtvu koja će da trpi njihove priče i nije ih briga što dave osobu koja sve to sluša u zabludi da time nešto pomaže. I svaki put bi opet tako sve iznova. Žalila mi se jednom jedna moja prijateljica da se oseća kao isceđena krpa svaki put kad sasluša nekog svog poznanika. Kada stigne kući, kad je njeni vide, pitaju je šta joj se desilo.

 

DA ne priča možda taj poznanik kako je ružan, siromašan i neseksi i kako ga nijedna neće...???  :)))

Šalim se...ne smeš tako, Moramo uvek da se saslušamo...Barem mi koji nešto pretendujemo na CArstvo Nebesko.

 

Što bi Vlado Kreslin rekao..

Eno pesem, rad bi napisal pesem,
enostavno, prijazno, ki bi b’la brez skrbi,
ki bi ljudi veselila,
ki bi še meni dajala moč!

Brez šoferjev, ki skozi šipe grozijo,
brez slepih, ki pametne učijo,
praznin, ki z naslovnic dol zro,
kravat, ki lepo govorijo,
a taki pesmi je danes težko.

Nekaj pa je še takih ljudi,
ki se jih človek razveseli,
nekaj pa je še takih ljudi!

Verjamem in vem, da mi nekoč bo uspela,
vem, da me takoj bo zadela,
prijazna bo legla v srce,
in bo ljudi radostila,
in bo še sebe potolažila,
in vsem nam bo dajala moč!

 

"Drži svoj um u adu i ne očajavaj"

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Moguće je naučiti da se sluša! Normalno bez Boga je to nemoguće ali sa njime je moguće sve! Taj je proces jako težak jer zahteva naše suprostavljanje dosadi, za koju smatram da je uzročnik najvećeg broja zala koja se dešavaju na ovoj zemlji. Treba napomenuti da se u tome raste i to do kraja života, isto kao i u pokajanju i svim ostalim hrišćanskim vrlinama. 

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, sanja84 рече

DA ne priča možda taj poznanik kako je ružan, siromašan i neseksi i kako ga nijedna neće...???  :)))

Šalim se...

To ne priča. Priča da je teško naći ženu zainteresovanu za brak i porodicu. On je samo jedan od mnogih koji nisu uspeli.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 19 часа, Bojan* рече

 

I ne moramo svi da se slušamo. Dovoljno je da to budu ljudi kojima je zaista stalo i koji su nam bitni za razumevanje. Preterano je očekivati od nekoga da obavezno bude pun razumevanja i strpljenja, ako taj neko nije stvarno bliska osoba. Ljudi su pre svega opterećeni ličnim obavezama i problemima, koji ih mogu sputavati da se posvete drugima i pored najbolje volje.

 

A znas da se nekad ljudi najlakse povjeravaju strancima? Njima najlakse i najotvorenije pricaju. 

Niko nije napisao da treba ici okolo i samo slusati ljude, al kad si u prilici i kad osjetis da je toj osobi bas to ono sto treba...

Ovo sve se najbolje razumije kroz hriscanstvo, kad svoje probleme ostavljas po strani zarad drugih...nisi sebi bas uvijek na prvom mjestu...

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 29 минута, Maslacak_ рече

A znas da se nekad ljudi najlakse povjeravaju strancima? Njima najlakse i najotvorenije pricaju. 

To nisam čuo, ali ako stvarno to rade, to je u najmanju ruku vrlo nesmotreno, da ne kažem čudno. Onda se verovatno zato svakog dana i dešava da razni ljudi završe kao žrtve prevare, obmane i nasilja.

Smeo bih čak da kažem da tako nešto pre može biti ženska osobina, da rado stupate u kontakt sa strancima, kao da su oni nešto posebno vredni pažnje. To je veliki rizik.

пре 42 минута, Maslacak_ рече

Niko nije napisao da treba ici okolo i samo slusati ljude, al kad si u prilici i kad osjetis da je toj osobi bas to ono sto treba...

Osećanja često znaju i da zavaraju. Daleko je pametnije i bolje držati se onih koji su bliski i koji su dokazali da su od poverenja. Ne kaže se džabe da je pravih prijatelja jako malo i da ih zbog toga treba čuvati.

пре 55 минута, Maslacak_ рече

Ovo sve se najbolje razumije kroz hriscanstvo, kad svoje probleme ostavljas po strani zarad drugih...nisi sebi bas uvijek na prvom mjestu...

Onaj ko zapostavlja rešavanje sopstvenih problema, neće daleko dogurati i teško da može na adekvatan način pomoći i drugome, ako za to nastane potreba.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...