Jump to content

Зоран Ђуровић: Да ли је Марија имала брачне односе са Јосифом? Mт 1, 25


Препоручена порука

пре 1 сат, mario beloti рече

треба Владики да га пријавиш а не Синоду. Ваљда се зна како то иде. Е сад да има Владику не би радио то што ради тако да губиш време пријатељу јурећи се по нету.

Нажалост, јурњава по нет дуњалуку се води увелико ...   и збива се по оној народној:

,, ко другом јаму копа, сам у њу пада'' илити: ,,сам пао, сам се убио''!

"Господ је неизрециво милосрдан, али нам се даје у мери у којој смо ми, надарени неограниченом слободом, спремни да Га примимо"

Архимандрит Софроније

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 119
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Уопште чему ова тема о којој и мој баба зна да је бесмислена па је зато и богохуљење о томе причати, али једино ако овде долазе скеташи они имају ове глупе дилеме око приснодјеве Теотокос или да ли је Христос имао рођену браћу :). Можда па их убедимо да пређу у православље а успут саблазнимо њих неколицину?

Иначе поред Владике Иринеја већ сам писао да је то опште познато ти аргументи против секташа је он само пренео што свако ко мало иде у Цркву зна.

Из књиге 4'оро Јеванђеље Св Аверкија

 

И не знадијаше за Њу док не роди Сина

Својега првенца - док, не значи да је после рођења Христовог

он познао Њу, почео живети с Њом као са женом. Правилно

Златоусти примећује да је просто невероватно допустити да би

такав праведник, какав је Јосиф, решио да позна свету Деву

после Њеног чудесног материнства. У датом случају реч док, у

грчком тексту еос, никако не треба схватити тако, како желе да

схвате они који не поштују Пресвету Деву протестанти и

секташи, да је Јосиф до рођења Христовог није познао а после

је познао, већ да је он савршено никада није познао. У Св.

Писму та реч еос употребљава се нпр. у фрази у повести о

крају потопа: ... и долеташе док не пресахну вода на земљи

(1. Мојс. 8,6), но, он се и после није вратио. Или, на пример,

речи Господа: Ја сам с вама у све дане до (еос) свршетка века

(Мт. 28,20); ово не значи, како правилно закључује бл.

Теофилакт, да после свршетка века Христос неће бити с нама.

Не, већ ће тада тиме више бити.

Првенцем се овде Исус назива не због тога што је

после Њега Дева имала другу децу, већ због тога што се Он

први родио и притом једини. У Старом Завету Бог наређује да

му се посвети првина свега, независно од тога да ли ће после

њега бити друге деце или не. Ако Јеванђеље говори о “браћи

Исуса Христа (Мт. 12,46; Јн. 2,12 и др.), то уопште не значи да

су они били Његова рођена браћа. То су била, највероватније,

деца Јосифа - заручника из првог брака

Слава Богу на свему

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Golub рече

Нажалост, јурњава по нет дуњалуку се води увелико ...   и збива се по оној народној:

,, ко другом јаму копа, сам у њу пада'' илити: ,,сам пао, сам се убио''!

Нет све трпи :) Платиш 20 еврића и пишеш без цензиуре једино је ту модератор али тешко је то све поправити и лако се отме контроли. 

Слава Богу на свему

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, mario beloti рече

Иначе поред Владике Иринеја већ сам писао да је то опште познато ти аргументи против секташа је он само пренео што свако ко мало иде у Цркву зна.

Pa, da, ja licno koliko sam citao (pa ono dosta sam procito dosad 0703_read) nisam dosad u pravoslavlju nasao nedoumice oko toga da li je Marija ostala djevica i tokom i posle rodjenja Isusa, pa recimo na ikonama Bogorodice crtaju se tri zvezdice koje predstavljaju njeno devicanstvo pre i tokom i posle porodjaja, to je kako kazes kao nesto opste poznato mesto koje je i opste prihvaceno u crkvi.

Recimo meni je ovo sto kaze sv.Jovan Damaskin posebno upecatvljivo i sasvim u duhu celog Pisma o Bogorodici :

Јер како би, пошто је родила Бога и пошто је искусила оно што томе следи и пошто је спознала чудо, прихватила сједињење са мужем? Даље од нас такве помисли; није сопствено целомудреном уму да то помишља, а камоли да то чини.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Нема недоумице док не дођеш на нет где је све могуће :)) ова тема имала би смисла ако би се икона цртала са Св Јосифом, али то је код РК они то тамо имају као нека Исусва пордица па онда приче о природном рађау и безгрешном зачећу. А протестанти они ни немају иконе.

St. Mary & St. Joseph Coptic Orthodox Church – St. Mary & St. Joseph

Слава Богу на свему

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 14 часа, Bokisd рече

rodjen od Oca pre svih vekova,.... i ovo vremensko bez telesnog oca opet kako se kaze u Simbolu,..... ovaplotio se od Duha Svetoga i Marije Djeve i postao covek...

Ок, тачно тако, Символа се и држимо. Али како онда:

пре 14 часа, Bokisd рече

Hristos ima dva rodjenja,

У Символу не кажемо да је Он: зачет од Духа Светога и Марије дјеве и рођен као човјек, него да се Он, рођен од Оца, оваплотио од Духа и Дјеве и постао човјек. То јесу наизглед нијансе, али је кључно за разумијевање оваплоћења. Дјева Марија не рађа човјека, она није човјекородица, него Богородица, она Бога рађа, али Он сам није рођен тада него прије свих вијекова.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Bokisd Само још једно нужно појашњење.

Пре сат времена, slovoA рече

Дјева Марија не рађа човјека, она није човјекородица, него Богородица

Она заиста рађа Ипостас Логоса, Сина Божијег, али је тај Очев Син уједно и Њен син, Син човјечији, по природи самог оваплоћења, од Духа и Дјеве. Али је ипак Он само један Син.

У Сину човјечијем, значи, Она није созерцала двије природе, него једну Ипостас, созерцајући у свом сину Сина Божијег, нетвореног по природи.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Колико вама треба још труда да се изражавате.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Све ово би најбоље објаснио војвода Шешељ  :)  

"Господ је неизрециво милосрдан, али нам се даје у мери у којој смо ми, надарени неограниченом слободом, спремни да Га примимо"

Архимандрит Софроније

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Golub рече

Све ово би најбоље објаснио војвода Шешељ  :)  

Сигуран сам да у среској шпијунској архиви имаш скриншот да докажеш.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 13 часа, slovoA рече
On 30.1.2021. at 11:11, Bokisd рече

Hristos ima dva rodjenja,

У Символу не кажемо да је Он: зачет од Духа Светога и Марије дјеве и рођен као човјек, него да се Он, рођен од Оца, оваплотио од Духа и Дјеве и постао човјек. То јесу наизглед нијансе, али је кључно за разумијевање оваплоћења. Дјева Марија не рађа човјека, она није човјекородица, него Богородица, она Бога рађа, али Он сам није рођен тада него прије свих вијекова.

Pa, da, slazem se, nije rodjen tada jer On sam postoji pre svih vekova, Arijanci su govorili da On nije postojao kao Bog pre svih vekova.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 часа, logdanov рече

Сигуран сам да у среској шпијунској архиви имаш скриншот да докажеш.

А што се ти толико бојиш скриншотова?

Замисли, ја неком велим да ми је АВослав римски ,,обећао'' да ће ме избацити из СПЦ!?  и то само због тога што имам другачије мишљење од њега и војводе Шешеља...

И тај коме сам то рекао каже, дај не измишљај, он је ипак поп, јес да није поп у СПЦ, али тако попови не зборе... и ја му турим пред очи скриншот:

image.thumb.png.b1020d383eab24886e63a6fe25ec949e.png

скриншот је миламајка интернет дуњалука... 

Ових дана ,,војевода'' Шешељуга оплео по Григорију, због удбашких наредби и због политичких мотива, (иако има присталица све за један комби, мислим да ни чланови његове фамилије више не гласају за њега),  док је АВа румунски љубоморан на физичку Гришину лепоту и због тога што се увелико прича по чаршији да је повалио Монику Белучи, кад је, ономад, била под платанима...

"Господ је неизрециво милосрдан, али нам се даје у мери у којој смо ми, надарени неограниченом слободом, спремни да Га примимо"

Архимандрит Софроније

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Milan Nikolic рече

Mnogi nisu u dosluhu sa istinom.

Тачно!

Логданов се буни на скриншотове јер је ономад парафразирао једног мудрог човека који вели да онај ко није служио војску не може бити учитељ, наставник, предавач...   па је накнадно избрисао тај део, због неког разлога...  сад би било лепо да каже зашто је променио мишљење, ако је?

Скриншот само служи да се они што негирају да су нешто написали погледају у зрцало... :) 

"Господ је неизрециво милосрдан, али нам се даје у мери у којој смо ми, надарени неограниченом слободом, спремни да Га примимо"

Архимандрит Софроније

Link to comment
Подели на овим сајтовима

која глупа тема све се зна а онда се наже неки лик као овја поп Зоран битанга он је паметнији и зна нешто, смејурија је то

Слава Богу на свему

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...