Jump to content

Зоран Ђуровић: Да ли је Марија имала брачне односе са Јосифом? Mт 1, 25


Препоручена порука

пре 2 часа, slovoA рече

Не, него тај појам се не може свести само на тај смисао, познања као сексуалног односа.

Сви Оци, сви до једнога, се слажу да је овде реч о сексуалном препознавању. Речи су п природи полисемичне, али је овде јасан смисао и нико га никад није довео у питање. Као што реч Логос има око 80 значења, и "У почетку беше Логос" се односи на Реч, јер је јасна Јеванђелистова алузија на Пост 1, 1. Дакле, на стваралачку Реч Божију. Може се превести и са словенском Слово, јер то значи реч, беседа, говор, а владика Данило је преферирао Смисао, међутим то није добро - иако није погрешно - јер је Слово средњег рода, а Реч женског и он је покушавао да грчку именицу мушког рода преведе у српски мушки род, па отуда смисао. Но, морамо бити свесни да су преводи немогући у буквалном смислу. Јеврејско Руах - Дух - је женског рода. И шта сада да радимо? Преведе се нормално, а онда се у ноти пише о чему се ради. 

пре 2 часа, slovoA рече

Једино се исправљам за оно да ти тврдиш да је Приснодјева имала брачне односе са Јосифом.

Алелуја! Није лепо приписивати људима оно што не говоре.    

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 119
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

пре 2 часа, logdanov рече

Међутим, по нашем веровању, Богородица није само добра земља у којој је стасао и из које је никао божански плод. Она је, необично за антику, равноправни учесник у преносу наслеђа на потомство. Ми данас знамо да дете наслеђује и од оца и од мајке, али је у старом свету то било несхватљиво.

Да, ја сам надугачко о томе писао у 1 научном тексту о Августину и филиокве. То вреди прочитати јер је онда јасно откуд улетеше филиокве. 

Тему Богородице сам намерно прескочио, јер би за неприпремљене било преопширно, иако је и овај видео предугачак. Марија је њему дала људску природу, али је родила и ипостасног Бога, не у смислу да је она створила Бога који није постојао, него га је реално родила, јер је јединство природа било од самог зачећа, тако да се она не може називати Христородицом (изнела из себе само људско биће), него Богородицом, јер је родила Богочовека. Ипостас рођеног од ње је Син Божији и зато немамо 2 сина. Црква је једнако одбацила и монофизитство и несторијанство. Но, мој клип би имао 10 прегледа да говорим о овоме. Треба времена. Да се добију пратиоци. Да се људи заинтригирају. Сада би неки рекли да ово радим због пара, али ја од писања на Поукама или на овим клиповима до дана данашњег нисам добио ни динара. После 4 месеца на ЈТ имам 60 еу, али морам да дођем до 70, да бих подигао паре! ерго, обогатих се само тако!:))) Ја сам поп и доктор наука и зато ширим хр науку. Нисам студирао целог живота да бих ћутао.    

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Zoran Đurović рече

Да, ја сам надугачко о томе писао у 1 научном тексту о Августину и филиокве. То вреди прочитати јер је онда јасно откуд улетеше филиокве. 

Тему Богородице сам намерно прескочио, јер би за неприпремљене било преопширно, иако је и овај видео предугачак. Марија је њему дала људску природу, али је родила и ипостасног Бога, не у смислу да је она створила Бога који није постојао, него га је реално родила, јер је јединство природа било од самог зачећа, тако да се она не може називати Христородицом (изнела из себе само људско биће), него Богородицом, јер је родила Богочовека. Ипостас рођеног од ње је Син Божији и зато немамо 2 сина. Црква је једнако одбацила и монофизитство и несторијанство. Но, мој клип би имао 10 прегледа да говорим о овоме. Треба времена. Да се добију пратиоци. Да се људи заинтригирају. Сада би неки рекли да ово радим због пара, али ја од писања на Поукама или на овим клиповима до дана данашњег нисам добио ни динара. После 4 месеца на ЈТ имам 60 еу, али морам да дођем до 70, да бих подигао паре! ерго, обогатих се само тако!:))) Ја сам поп и доктор наука и зато ширим хр науку. Нисам студирао целог живота да бих ћутао.    

 

Аво, одакле имамо информације како се Богородичини родитељи зову и описе њенога живота?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Zoran Đurović рече

називати Христородицом (изнела из себе само људско биће), него Богородицом, јер је родила Богочовека. 

Кад си већ ово поменуо. Зашто је толико проблематичан термин "Христородица"? Чак шта више тај термин се чини много свеобухватнијим, него Богородица, јер строго етимолошки Богородица може да значи да је родила само  Бога (то је оно чега се Несторије наводно бојао, па је инсистирао на Христородици.). 

Ако, се гледа коријен ријечи, Христ је шири термин од Бог, и обухвата и човјештво и божанство. 

И један и други термин могу имати неко друго значење мимо импликације према "Богочовјеку", ако се нема накнадног објашњења.

Да ли је могуће да је спор између Кирила и Несторија настао из неког њиховог међусобног анимозитета који је владао међу Александријом и Антиохијом?

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Дејан рече

Аво, одакле имамо информације како се Богородичини родитељи зову и описе њенога живота?

 

После копај. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Justin Waters рече

Да ли је могуће да је спор између Кирила и Несторија настао из неког њиховог међусобног анимозитета који је владао међу Александријом и Антиохијом?

Сукоб традиција и катедри. Ствар јасна као дан. 

пре 2 часа, Justin Waters рече

Зашто је толико проблематичан термин "Христородица"?

Зато ште се имена Христос и Исус односе на људску природу. Овде смо имали тему о преегзистенцији Христа, па смо се позивали на Вјерују: И во Јединаго Господа Исуса Христа, Сина Божија... Имже всја биша. - Наши опоненти су одбијали да је све створено кроз Ис Хс! 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 55 минута, Bokisd рече

(ipak je dogmatska stvar bila zar ne, ..... pa jeste sve stvoreno kroz Isusa Hrista jer je On predvecni Sin i Logos Boziji, sve je On stvorio kao Bog...itd)

Не провоцирај са овим манијакалним заградама. Пиши нормално.

Ми смо јасно показали да је све створено кроз Ис Хс, како и стоји у Вјерују. А ти настави да расецеш Сина Божијег. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 минута, Zoran Đurović рече

Не провоцирај са овим манијакалним заградама. Пиши нормално.

Ми смо јасно показали да је све створено кроз Ис Хс, како и стоји у Вјерују. А ти настави да расецеш Сина Божијег. 

Ok zagrade,... to ja kao da ne sirim temu,.... tako nesto....:smeh1:

Pa sve je stvoreno kroz Is Hr jer je On predvecni Bog, kako drugo da stvara nego kao Bog, tako da nema tu rasecanja, isti Hristos je kao Bog i pre vremena i kao ovaploceni u vremenu.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 54 минута, Zoran Đurović рече

Не провоцирај са овим манијакалним заградама. Пиши нормално

 

пре 38 минута, Bokisd рече

Ok zagrade,... to ja kao da ne sirim temu,.... tako nesto....:smeh1:

Прошириш је ти свакако. Иако можеш без тачкица. Једино је пожељно да тако разговараш са Јеховиним сведоцима или тако некима.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 часа, Justin Waters рече

Ако, се гледа коријен ријечи, Христ је шири термин од Бог, и обухвата и човјештво и божанство. 

Nije. Mainstream hrišćani veruju da je Isus bio i mesija i pomazanik (hristos) i Bog. 

Neki hrišćani (jeretici) su smatrali da je bio samo mesija + pomazanik.

Jevreji ne smatraju uopšte da će mesija biti bog, a imali su i razne koje su zvali pomazanik a da nisu bili mesije.

To su tri različite stvari tj. svojstva iako hrišćani veruju da je Isus imao sva tri...

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 14 минута, Вилер Текс рече

 

Прошириш је ти свакако. Иако можеш без тачкица. Једино је пожељно да тако разговараш са Јеховиним сведоцима или тако некима.

 

bez zagrade cu prezivim,.... tackice mi ne diraj..... :D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, Avocado рече

Nije. Mainstream hrišćani veruju da je Isus bio i mesija i pomazanik (hristos) i Bog. 

Neki hrišćani (jeretici) su smatrali da je bio samo mesija + pomazanik.

Jevreji ne smatraju uopšte da će mesija biti bog, a imali su i razne koje su zvali pomazanik a da nisu bili mesije.

To su tri različite stvari tj. svojstva iako hrišćani veruju da je Isus imao sva tri...

Није ваљда да ти гледаш моје клипове?!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Bokisd рече

bez zagrade cu prezivim,.... tackice mi ne diraj..... :D

Краљу! Ослободио си се и од "контекста", тако да напредујеш!:sunce:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 16 минута, Bokisd рече

bez zagrade cu prezivim,.... tackice mi ne diraj..... :D

Имам једну и по флашу Балантајнса. Мораћу да се помало мумифицирам кад те читам, до даљњег.:D Али бар си се заграда одрекао.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...