Jump to content

Помоћ око разумевања (систематизације) Богослужења


Препоручена порука

Поздрав свима,

Тренутно се бавим израдом (мобилне) апликације која има за циљ олакшавање са једне стране креирања  и пласмана распореда Богослужења у храмовима, а са друге долажење до тих информација (распореда) од стране верника.

Већи део тога како ће сама апликација изгледати и радити је већ испланирано и постављено / креирано.

Оно где имам потешкоћа је разумевање саме поделе Богослужења, односно, како да сложим (систематизујем) различите врсте Богослужења у неку (инжењерски разумљиву) целину.

Јасна ми је подела на дневне, седмичне и годишње службе.

Сваки храм може свакога дана планирати јавно Богослужење по потреби (литургија, јутрење, вечерње, повечерје, полуноћница и први, трећи, шести и девети сат).

Свако од ових Богослужења се састоји од непроменљивих (уводна молитва, јектенија, возгласи и отпуст) и променљивих (тропар, кондак, величаније, стихира, Богородичан, акатист, икос, сједален, ипакион, антифони, прокимен, канон, светилан/ексапостинар, причасни стих / киноник) делова. Знам да постоје правила за ”састављање” Богослужења од ових променљивих и непроменљивих делова.

Недоумице које имам:

1. Како се у ове дневне распореде уклапају седмична (Васкрсење, анђели, Јован Крститељ, Јуда, свети Апостоли и свети Никола Мирликијски, распеће, Мајка Божија, свети мученици и преминули) Богослужења? Да ли су променљиви делови Богослужења свакога дана посвећени неком из седмичних или су у питању посебна Богослужења? Ако су седмична део дневних, да ли свих или само неких (нпр. литургије)?

2. Како се у дневне распореде уклапају годишња Богослужења? Слична је недоумица као са претходном: да ли ова Богослужења постају део дневних служби или су засебна?

3. За време великих црквених празника да ли постоје посебна (додатна) Богослужења или се тим данима ”само” служи више дневних (али у низу, нпр. Бдење)?

4. Како се Свете Тајне уклапају у дневни распоред Богослужења? Света тајна причешћа је део сваке литургије. Да ли може бити део и неког другог (дневног) Богослужења? Да ли неке друге Свете Тајне могу бити део (наставак) дневних Богослужења? Дешавало ми се да налетим на најаву Јелеосвећења у неким црквама али не знам да ли је ова Света Тајна била део редовних служби (нпр. литургије) или је била посебно.

 

Знам да имам пуно питања/недоумица и свестан сам да је очигледно да јако мало знам у овом тренутку (можда ће звучати невероватно, али јесам провео пуно времена читајући на ове теме) али данима већ покушавам да разумем ову тему и нисам успео да дођем до ”аха!” момента.

Унапред хвала свима који издвоје време да прочитају ово и покушају да помогну.

 

 

Never argue with an idiot. They will drag you down to their level, then beat you with experience.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Не знам колико познајеш богослужења из личног искуства, а то је важно да би имао неку референцу.

За почетак, можемо да кажемо овако: све службе дневног циклуса се налазе у књизи Часослов. Требало би да се та књига прочита током једног дана у одређено време. Ту је костур служби, а то су углавном псалми и још понешто.

Тај се оквир попуњава поезијом која се комбинује на два начина: песме октоиха (седмични циклус х 8) + песме Минеја (годишњи циклус по календару) или песме триода (уместо октоиха, током пасхалног периода) + песме Минеја.

Ове песме из октоиха и Минеја или триода и Минеја се комбинују у одређеном распореду у зависности од важности празника. Велики празници Минеја (Божић, Богојављање, Сретење...) служе се са 100% Минеја. Мали празници, као  служба св мученика Вонифатија (грађанска нова година) 60-70% октоих, 30-40% Минеј.

Такође зависи у који дан недеље падне служба. Св. Никола у уторак није исто као кад падне у недељу. Недеља (октоих) је важнија од било ког светитељског празника па октоих има опет доминантну позицију.

Иако се октоих током пасхалног периода замењује триодом, суботом и недељом се службе певају и из октоиха и из триода.

Највише се комбинује на јутарњој служби. Мало мање на вечерњој. Понешто на литургији, а најмање на часовима, повечерју и нарочито на полунићници.

То је већ довољно да ти закомпликује живот.

Ја бих прво дефинисао дневни оквир и оставио празна места тамо где треба да се дода поезија. Затим бих дефинисао велике празнике, од највећег па наниже, да се тако неприлично изразим. Потом бих дефинисао комбинације за недеље и суботе па онда за велики пост, а тек на крају бих истраживао свакодневни октоих и Минеј.

Јелеосвећење - на крају долази само на своје место.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Јасно. Хвала пуно.

И хтео сам да кренем са једноставнијим распоредом па да касније додајем по потреби. Нисам имао намеру да расчлањујем службу на њене делове у оквиру саме апликације (обзиром да је, бар за сада, њена намена усмерена ка верницима којима је најбитнији сам распоред служби). Нисам сигуран само како да третирам, бар за сада, седмичне и годишње: најједноставније би, за сада, било да само додатно информишем корисника да је конкретан дан, који се гледа, посвећен некоме или нечему. Боље би било да неку од планираних служби за тај дан (нпр. литургију) обележим као посвећену недељној и/или годишњој служби, уколико је то стварно тако.

Never argue with an idiot. They will drag you down to their level, then beat you with experience.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Не знам тачно шта ти је циљ. Ако се трудиш, труди се до краја. Не знам да ли икоме треба информација типа: данас се комбинује служба св. архангелима из октоиха и сл преподобном оцу Макарију из Минеја.

Ко је циљна група?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Покушавам, али очигледно не умем да објасним тачно шта ми треба.

Основни проблем, који је у мојој глави, је уклапање недељних и годишњих служби у дневна Богослужења. Да ли она (недељне и годишње службе) постају део дневног распореда Богослужења (и ако да - којих) или су у питању друга Богослужења.

Други проблем је уклапање Светих Тајни у дневни распоред Богослужења. Оно што тренутно знам, то је да је Света тајна причешћа увек део литургије и да је Јелосвећење посебна служба. Да ли причешће може бити део и других Богослужења и шта је са осталим Светим тајнама (да ли су остале део, или могу бити део, постојећих дневних служби или су у питању ѕасебне службе)?

Циљна група су пре свега верници који могу доћи до информације о распореду Богослужења у храмовима. Има још пуно неких планираних функција, али је ово основа.

 

Надам се да је ово било мало јасније. Иѕвињавам се на очигледно конфузним објашњењима.

Never argue with an idiot. They will drag you down to their level, then beat you with experience.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

То је било јасно и раније.

Дневна богослужења су доручак ручак и вечера.

Недељни и годишњи циклус су супа, сарме, поховано месо и колачи.

Сама по себи сва ова јела нам ништа не значе ако их не уклопимо у доручак, ручак и вечеру.

Причешће је увек на литургији.

Јелеосвећење је једном годишње.

Да ли ти је неко наручио апликацију или то радиш сам за себе?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Е, сад ми је јасније, хвала :)

Није нико наручио: радим је на сопствену иницијативу, мотивисан да помогнем људима око себе којима представља проблем процес сазнавања распореда у околним храмовима и организација присуства, али уз благослов парохијског свештеника.

Ево како изгледа основни екран, верзија од пре неколико дана:

 

Screenshot_1610886201.png

 

Едит: подаци на екрану изнад су за потребе развоја и тестирања.

Never argue with an idiot. They will drag you down to their level, then beat you with experience.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 часа, logdanov рече

Не знам тачно шта ти је циљ. Ако се трудиш, труди се до краја. Не знам да ли икоме треба информација типа: данас се комбинује служба св. архангелима из октоиха и сл преподобном оцу Макарију из Минеја.

Ко је циљна група?

A bilo bi dobro da neko napravi tipk za svaki dan u godini, kao sto se jedno vreme stampao pa je prekinuto.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Хвала. Убачено је већ...  Оне ”обојене капи” у наслову, испод назива годишњег празника су управо то. Плава за пост на води, наранџаста на уљу, бела за ”бели мрс” и црвена за мрсне дане. Сухоједење ће вероватно бити прецртана плава ”кап”.

 

Never argue with an idiot. They will drag you down to their level, then beat you with experience.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, illuminated рече

Хвала. Убачено је већ...  Оне ”обојене капи” у наслову, испод назива годишњег празника су управо то. Плава за пост на води, наранџаста на уљу, бела за ”бели мрс” и црвена за мрсне дане. Сухоједење ће вероватно бити прецртана плава ”кап”.

 

Супер идеја, једва чекам да скинем апликацију. Ако смем да предложим - ставио бих само негде напомену у апликацији везано за правило поста и евентуално друга правила која би се помињала у апликацији, да се ради о општим заповестима, док сваки верник треба да поступа по савету свог свештеника. Примера ради као када би нека здравствена апликација садржала неки преглед болести, па писало да се упала ува лечи антибиотицима тим-и-тим, али да нико не треба да их узима на своју руку, без рецепта лекара. 

Знаш шта би још било корисно, ако ти се укпала у план, да за сваки храм постоји мали списак свештеника по парохијама, са њиховим контактима. Знам да неки храмови имају те податке на својим интернет страницама. 

Et cognoscetis Veritatem et Veritas liberabit vos.
"Овако вели Господ : ево, што сам саградио ја разграђујем, и што сам посадио искорењавам по свој тој земљи. А ти ли ћеш тражити себи велике ствари? Не тражи..." Јер. 45, 4, 5.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 30 минута, Срђан Шијакињић рече

Ако смем да предложим - ставио бих само негде напомену у апликацији везано за правило поста и евентуално друга правила која би се помињала у апликацији, да се ради о општим заповестима, док сваки верник треба да поступа по савету свог свештеника.

Имао сам ово у виду пре неколико недеља и потпуно сам заборавио на то. Хвала, записао сам сада и нећу заборавити.

Клик на иконе које показују пост иначе отварају тзв. pop-up панел са текстуалном информацијом о посту тог дана и легендом (шта која икона значи).

 

пре 30 минута, Срђан Шијакињић рече

Знаш шта би још било корисно, ако ти се укпала у план, да за сваки храм постоји мали списак свештеника по парохијама, са њиховим контактима. Знам да неки храмови имају те податке на својим интернет страницама. 

Ово ће свакако бити део информација о Храму. Поред локације и начина контакта Храма, постојаће могућност да се унесу макар основне информације о свештеницима у Храму са могућношћу контакта. Свештена лица ће имати мало другачији интерфејс апликације: они могу видети профилне слике и имена чланова црквене заједнице, итд. Парохијски свештеници ће моћи да виде крсне славе парохијана и користити уграђени календар за планирање посета домаћинствима пред славу а духовни оци ће имати неке друге додатне могућности комуникације и организације са духовном  децом. У плану је такође за свештенике и опција делегирања управљања делова апликације (нпр. да неки ђакони могу управљати распоредом Богослужења, помоћници распоредом са парохијанима или духовном децом, итд...).

Доста горе описаног је већ имплементирано.

пре 30 минута, Срђан Шијакињић рече

Супер идеја, једва чекам да скинем апликацију.

Хвала :) Неки тренутни план је да ћу у наредних десетак дана завршити мобилни део. Затим, уколико добијем одобрење свештеника, следи довршавање развоја backend дела (база података, апи, складиште слика, итд...) па постављање прве бета верѕије на Google Play Store. Свеукупно, за 3 до 4 недеље очекујем доступну прву бета верзију.

Never argue with an idiot. They will drag you down to their level, then beat you with experience.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...