Jump to content

Зоран Ђуровић: МИТАРСТВА ПРЕПОДОБНЕ ТЕОДОРЕ - Ваше мишљење?

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 12 минута, Родољуб Лазић рече

Отац Јустин није био у складу с предањем? Невероватни су ови модернисти. Није био у складу са Предањем св. Јустин, није био св. Николај, није био св. Јован Шангајски, није био Атанасије Велики, није био св. Максим Исповедник... и још облак светитеља. Предање ваљда почиње од Афанасјева, Флоровског, Шмемана, Јанараса и Зизиуласа? Они су верификатори Предања?

 

Нисам упознат са тим. Чиме је саблажњавао народ старац Пајсије?

Може ли неки линк, или цео навод, контекст... 

Не знам зашто због изнешеног мишљења светог Оца, са којим се Црква није сложила, треба да одбацимо целог човека? Или, зашто слепо веровати у сваку изговорену реч човека који је свет?

Отац Пајсије је причао о печату антихриста, новим документима итд., па га је отац Порфирије усаветовао да то не ради. 

 

Немам линк нити цео навод, то сам читао у књизи о животу оца Пајсија, мислим да је причао о посту када је рекао да говеда расту од траве.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 478
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

пре 15 минута, Родољуб Лазић рече

Како то у реалности функционише? На који начин филтрира, кроз које механизме?

У реланости функционише тако што се јаве проблеми у првобитним Хришћанским заједницама па апостоли написаше посланице. Временом је и Курта и Мурта писао посланице па се јавио проблем , проблем је решен одбацивањем посланица Куриних и Муртиних, издвајањем аутентичних и формирањем Библије. Онда се јавише иконоборци, монофизити, ови и они, направише проблем, проблем изазва сазивање сабора и решавање проблема.

Ориген је писао теолошке заблуде које Црква није прихватила, након 300 година од његове смрти неки монаси се дохватише његових списа, направише проблем у Цркви, проблем изазва сабор, сабор осуди Оригена као јеретика. Самим тим осуди као јерес оно што је проповедао и исповедао св. Григорије из Нисе.

И тако, прво проблем, па сабор, па решење.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 минута, Родољуб Лазић рече

Да, то је поента. Свети Оци и учитељи Цркве су обични теолози као и сви други, обични теолози са манама и врлинама као и било ко други. Њихово мишљење је суштински ирелевантно данас, јер има толико грешака код њих да је потпуно јасно да нема потребе сматрати их ауторитетом у питањима црквеног вероучења. Ђуровић и компанија су супервизори Отаца Цркве.

Родољубе, то је само твоје виђење и тумачење, које у реалности је апсолутни промашај.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Не волим много да пишем по форуму, више волим да посматрам са стране. Али, безобразно понашање је узрок мог налога. 

Најпре неколико речи о овом подухвату оца Зорана @Zoran Đurović. Човек је изнео опсежну и дубоку анализу једне теме о којој се учестало говори у црквеним круговима. То је урадио компетентно и ништа мање није било за очекивати од некога таквог образовања. Пажљиво сам све преслушао и могу да кажем да немам никаквих примедаба. Дакле, врло педантно и прецизно. Додао бих и да је јако лепо прилагођена за лаике, што поп Зоран ради са сваком озбиљном темом. Овде ћу да застанем, да не буде после да га много хвалим. 

Сада мало о коментарима које сам овде прочитао. Да разјасним одмах на почетку: говорим искључиво о анализи коју је отац Зоран изнео. Дакле, не интересује ме шта ви мислите о њему лично и да ли се слажете са чињеницама које износи. 
1) Неумесно је овакав подухват осуђивати због његовог хумора. Овакав садржај треба баш и да буде прожет хумором. Будимо искрени, оцу Зорану овај хумор стоји тако да га без њега не могу замислити. 
2) Подаци са којим долазите о некаквим открићима пакла испод земље су смешни. Не знам како људе није срамота да се на то позивају, када се наука, на десетинама места, наругала томе и, веома једноставно и јасно, оборила такве идеје. 
3) Ни један једини коментар против Ђуровићевих ставова није компетентан. У њима се очитује неукост, али и погрешно схватање елементарних појмова (на пример, предања).

Ако већ мислите да сте довољно компетентни за расправу, проверите следеће:
1) да ли сте сигурни да сте добро разумели шта је аутор хтео да каже;
2) да ли сте сигурни да је то што наводите као аргумент заиста аргумент;
3) да ли сте се бар потрудили да испоштујете основне правописне норме (на пример, ја не бих одговарао ни на један коментар написан такозваном ,,ошишаном латиницом", а у једном коментару сам видео да је корен ,,секс" латиницом написан са знаком ,,х").

Сачувајте пристојност тако што ћете се уздржати од суманутих коментара, а и достојанство тако што ћете пажљиво чути шта научник има да каже на тему којом се бави. Уз то иде и толеранција. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 57 минута, Дејан рече

са којим се Црква није сложила,

Која се Црква није сложила са мишљењем оца Јустина ( и Атанасија Великог, Максима Исповедника, Јована Златоуста.. и још 231 светог) о митарствима?

 

пре 57 минута, Дејан рече

Отац Пајсије је причао о печату антихриста, новим документима итд., па га је отац Порфирије усаветовао да то не ради. 

У којој књизи си то прочитао? Нешто што би потврдило ово о чему причаш.

 

пре 57 минута, Дејан рече

то сам читао у књизи о животу оца Пајсија,

Којој књизи, нешто ближе?

 

пре 57 минута, Дејан рече

мислим да је причао о посту када је рекао да говеда расту од траве.

Мени звучи логично да говеда расту од траве коју једу као што и деца расту од од млека, сира, јаја, меса, хлеба... које једу. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 46 минута, Дејан рече

Родољубе, то је само твоје виђење и тумачење, које у реалности је апсолутни промашај.

Неће бити да је промашај. То је "пројекат" звани постпатристика.

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 48 минута, Дејан рече

У реланости функционише тако што се јаве проблеми у првобитним Хришћанским заједницама па апостоли написаше посланице. Временом је и Курта и Мурта писао посланице па се јавио проблем , проблем је решен одбацивањем посланица Куриних и Муртиних, издвајањем аутентичних и формирањем Библије. Онда се јавише иконоборци, монофизити, ови и они, направише проблем, проблем изазва сазивање сабора и решавање проблема.

И, где се то десило са учењем оца Јустина?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, Родољуб Лазић рече

Неће бити да је промашај. То је "пројекат" звани постпатристика.

Ima i drugi naziv tkz. istorijsko kriticka metoda, cak je i jedan papa Josef Racinger kritikovao tu metodu.

Znaci sve moze u veri da dodje pod udar ove metode i narocito je omiljena u ekumenizmu i kod ekumenista, sto je i logicno, jer treba opravdati ekstremni ekumenizam u kome su dogme i predanje glavna prepreka za neko sjedinjenje u razlicitosti svih crkava ovog sveta.

 

https://www.bitno.net/academicus/teologija/razgovori-o-vjeri-ratzinger-dogma-povijesno-kriticka-metoda/

"U subjektivnoj viziji teologije dogma je često shvaćana kao nepodnošljiv kavez, atentat na slobodu pojedinog znanstvenika. Izgubila se iz vida činjenica da je dogmatska definicija u biti, služenje istini, dar ponuđen vjernicima od autoriteta koji je Bog želio. Dogme - rekao je netko - nisu zidine koje nam prijece pogled, nego suprotno, one su prozori otvoreni u beskonacnost."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 часа, Родољуб Лазић рече

Која се Црква није сложила са мишљењем оца Јустина ( и Атанасија Великог, Максима Исповедника, Јована Златоуста.. и још 231 светог) о митарствима?

 

У којој књизи си то прочитао? Нешто што би потврдило ово о чему причаш.

 

Којој књизи, нешто ближе?

 

Мени звучи логично да говеда расту од траве коју једу као што и деца расту од од млека, сира, јаја, меса, хлеба... које једу. 

Родољубе, да ли је књига Сузе са свет или нека друга, заиста не знам, давно сам читао. 

Родољубе, ја сам Инжењер пољопривреде смера за сточарство.Не може  по питању тога да ли говеда расту од траве да буде релевантно мишљење оца Пајсија или твоје мишљење, да ли је теби логично или не. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 часа, Родољуб Лазић рече

И, где се то десило са учењем оца Јустина?

Није се нигде десило, јер учења о митарствима нису изазвала никакве велике проблеме у Цркви. Црква није због митарстава искусила велика таласања, огромне поделе и сл. Да јесте, организовала би сабор, па би сабор званично и конкретно решио тај проблем .

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Дејан рече

Родољубе, да ли је књига Сузе са свет или нека друга, заиста не знам, давно сам читао. 

Родољубе, ја сам Инжењер пољопривреде смера за сточарство.Не може  по питању тога да ли говеда расту од траве да буде релевантно мишљење оца Пајсија или твоје мишљење, да ли је теби логично или не. 

 

Добро, а од чега расту краве, ако не од онога што једу? 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Дејан рече

Није се нигде десило, јер учења о митарствима нису изазвала никакве велике проблеме у Цркви. Црква није због митарстава искусила велика таласања, огромне поделе и сл. Да јесте, организовала би сабор, па би сабор званично и конкретно решио тај проблем .

Добро, значи све то што си причао не стоји, односно причао си тек онако. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Родољуб Лазић рече

Добро, а од чега расту краве, ако не од онога што једу? 

Родољубе, ти си лаички написао да деца расту од млека, сира јаја и да свако расте од онога што једе и то је сасвим у реду, јер ти си правник. Ти ако логички закључиш да крава расте од траве , нема шта ко да ти замери, ти си лаик по том питању. 

Дакле, прва разлика ти је да преживари, краве, овце итд., имају вишекоморни желудац, човек, свиња итд., имају једнокоморни.

У преджелуцима преживара имаш микроорганизме, имаш бактерије, гљивице , протоозое. Ти микроорганизми нисковредна биљна хранива варе и изграђују свој организам. Ти микроорганизми се варе у желуцу преживара  и извор су протеина. Тај протеин је дефинисан као протеин животињског порекла високе биолошке вредности. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 20 минута, Родољуб Лазић рече

Добро, значи све то што си причао не стоји, односно причао си тек онако. 

Причао сам како јесте.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...